СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Көбөйтүүнүн касиеттери

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабактын темасы: Көбөйтүүнүн касиеттери

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: түшүндүрүү, аңгемелешүү, суроо – жооп, өз алдынча, жупта, топтордо иштөө ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, сүрөттөр, баалоо үчүн колдонмолор.

Негизги компететтүүлүктөр

1

Маалыматтык:

Окуучулар эки орундуу сандан бир орундуу санды кошуу, кемитүү боюнча маалымат алышат.

2

Социалдык – коммуникативдик:

Турмушта колдонуп жүргөн, көзгө көрүнгөн нерселер менен теманы байланыштырышат.

3

Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү:

Суроолорго жооп берүү менен талкууларды уюштурушат.

 

Предметтик компетенттүүлүктөр

1

К1 тема боюнча маалымат алышат.

2

К2 алган билимдерин турмушта пайдаланууга үйрөнүшөт

3

К3 өз ойлорун эркин айтууга үйрөнүшөт

 

Сабактын максаттары (окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар)

1

Окуучулар эки орундуу сандан бир орундуу жана эки орундуу сандарды кошуу, кемитүү жөнүндө билимдерин тереңдетишет. Суроо-жооп иретинде  отүлгөн темалар боюнча кайталоо менен мисал, маселе иштөөнүн шартын түшүнүшүп иштешет.

2

Өнүктүрүүчүлүк:

Эске тутуу жөндөмдүүлүгү, логикалык ойлоосу чыгармачылыгы калыптанат

3

Тарбиялык:

Бири-бирине кайрымдуу болууга, туура мамиле жасоого, акылдуулукка, ынтымактуулукка, тактыкка тарбияланышат.

 Сабактын жүрүшү:

Өтүлгөн мааламатты кайталоо   (3 – 5 мин.)

Мугалим жалпы класска  төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат:

Мугалимдин сөзү:

-балдар үй тапшырманы кандай ыкма менен аткардыңар?

Окуучулар суроолорго эооп берүү менен өтүлгөн теманы кайталашат. Берилген суроолорго өз ойлорун эркин айтып берүү менен жооп беришет

Жаңы теманы түшүндүрүү

Эки орундуу сандан бир орундуу санды кемитүү  жолдор менен тааныштырып, мисалдарды иштөөгө тапшырма берет. Сруоо-жооп иретинде оозеки аңгеме жүргүзүлөт. Балдарга өз оюн билдирип, өз алдын ча иштөөгө багыт берет

Жаңы тема менен таанышып, эрежелерин түшүнөт. Өз алдын ча мисал иштөөдө активдүү боло алат. Берилген суроолорго тактык менен жооп берет. Өзү ой жүгүртүп  суроо берет.  Кол жазмасы туура, сулуу болот.  Сабакка болгон кызыгуусу артат.

Эки – экиден иштөө

Мугалим жаңы тема боюнча маалымат билдиргенден кийин мисал иштөөгө топторго бөлүп тапшырмаларды берет да, өзү аларга туура иштөөгө багыт берип, жол көрсөтүп турат.

 Окуучулар 380-381-382-383-384- маселе боюнча биргелешип топто  иштөөгө ыкмасы менен аткарышып, аткарган иштерин топтон бир окуучу чыгып түшүндүрүп, доскага жазып коет. Калгандары толуктап өз ойлорун билдиришет.

Тема боюнча тыныгуу

Мугалим окуучуларга колдорун эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат. (көнүгүү ыңгайына жараша тандап алса болот)

Окуучулар көнүгүү жасашып  колдорун эс алдырышат.

Талкулоо үчүн суроолор

-балдар бул кемитүүнүн башкалардан кандай айырмасы бар экен?

-Кандай жол менен кемитүү керек?

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Калган окуучулар талкулоо менен  толукташат. Бири-бирине суроо менен кайрылышат.

Сабакты жыйынтыктоо

Үйгө тапшырма берүү

Баалоо

 

Уюштуруу иштери.

Окуучулар математика сабакка даяр болуу үчүн окуу куралдарын алышат.

Мугалим төмөндөгүдөй суроолор менен кайрылат:

Мугалимдин сөзү:

-Балдар бүгүн канчасы?

-Күнгө кайсы күн?

-Кайсы мезгил?

-Азаматсыңар.

-Балдар силер Аяз ата менен Аяз кызга кат жазып жатасыңарбы?

-Кандай белек алганды күтүп жатасыңар?

Анда биздин бүгүнкү сабагыбызга Аяз ата менен Аяз кыз өздөрүнүн суроолорун берип жиберишиптир.

Сабагыбыздын жүрүшүндө жооп берүүгө даярбызбы?

Анда мен силерге

I топ «Аяз кыз» тобу

II топ «Аяз ата» тобу деп атап кою п алайын.

Баалоо үчүн  доскадагы елканы кооздоп өз упайларыбызды илип турабыз

I топ момпосуй илебиз

II топ көпөлөктөрдү илебиз

 

 

 

 

17-декабрь

Декабрь

Кыш мезгили

 

Жагымдуу маанай түзүлөт

Анда эмесе балдар бүгүнкү сабагыбыз эң жакшы маанайда  болуш үчүн бири – бирибизге жылмаюу тартуулап алалы

 

Аллтын эреже

  1. Чынчыл болуу
  2. Ынтымактуу болуу
  3. Чыйрак болуу
  4. Кол көтөрүп сүйлөө
  5. Активдүү катышуу
  6. Намыстуу болуу

Үйгө тапшырмасын суроо.

Өтүлгөн темаларды кайталоо.

Жаңы тема: 394-399 – иштер.

Жаңы темага өбөлгө түзүү менен башталат

 

Кайсыл илим адамга

Кабат үйлөрдү курдурат?

Кайсыл илим ааламга

Ракетаны учурган?

 

 

 

 

Коробкада 4 алма бар. Аны 4 балага бөлүп беришти, бирок коробкада 1 алма калды. Эмне  үчүн?

 

365-маселе.  Маселенин шартын түшүпдүрүп түзүп берип, чыгаруу.

Дөбөчөдө 23 бала, андан 3 кө көп кыздар лыжа тээп жүрүшөт. Дөбөчөдө канча адам лыжа тээп жүрүшөт?

 

Балдар, бизге үкүа яз ата, аяз кыздын суроосун алып келиптир. Анда көрөлү.

 

Эс алуу минутасы.

 

 

 

 

 

 

 

 

394-иш. Окуучуларга мисалды иштөөнүн  шарты түшүндүрүлөт.

 

 

 

 

 

 

 

 

Балдар, Аяз ата 1- суроону бугудан берип жибериптир.

Анда окуп көрөлү.

 (Логикалык суроо)

I топко

1) Чогулушуп төрт коен

Жерден сабиз казышты

Ар бири казса экиден

Канча болот баардыгы?

2) Акмат, Ташмат жана Асан магазинге жөнөштү. Жолдун четиндеги отургучтан алар 30 сом   таап алышты. Акмат өзү жалгыз  бара жатканда  канча акча  таап алган?

II топко

  1. Бизде беш улак бар

Так секирген чунактар

Балдар санап көргүлө

Канча аларда  жалпы кулактар?

396-иш. Салыштыруу боюнча түшүнүк берилет, окуучулар аткарышат.

 

 

 

 

Балдар, бизге түлкү  Аяз ата менен Аяз кыздын суроосун алып келиптир. Анда суроосуна жооп берели.

 

Геометриялык фигуралардын кол кармашып жасоо

I топ     Айлананы

II топ    Эки муундан турган сынык сызык

398-маселе.

Дүкөнгө 96 кг бадыраң алып келди. Жумуштун аягында 30 кг бадыраң калды. Канча кг бадыраң сатылды?

Окуучулар чогуу «Жылмаюу» ырын ырдашат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окуучулар чогуу

Математика илими

Математика акылдын кенчи

Ойду өстүрүп акылга акыл берчү

Окуйлу сүйүп эске бек түйүп,

Алалы дайым «4» менен «5»ти.

 

 

Жообу: Бир бала алманы коробкасы менен алды.

 

 

 

 

 

23+(23+3)=23+25=48

Ж.: Дөбөчөдө 48 адам лыжа тээп жүрөт.

 

 

 

 

 

 

Окуучулар ордуларынан туруп, кыймыл менен аткарышат.

Колдорубуз  жазуучу  1,2,3

Буттарыбыз басуучу 1,2,3

Баштарыбыз акылман 1,2,3

Белдерибиз ийкемдүү 1,2,3

Отурабыз, турабыз

Мугалимди угабыз.

 

I топ суммаларды табышат

А) 34+5=39       50+25=75

     52+7=59       73+20=93

     4+62=66        47+1=48

    46+30=76        1+55=56 

II топ айырмаларды табышат

Б) 34-3=31      70-40=30

    67-5=62       54-20=34

    89-9=80       36-1=35

    56-30=26     45-10=35

 

 

 

 

 

 

 

Жообу: 8

 

 

 

 

Жообу: 30

 

 

 

 

 

Жообу: 10

 

 

 

I топ

73    37-7         67     57+10

70-0    70        

II топ

15    51-50         66   0

90    90-1

 

    

 

 

 

 

Фигураларды кол кармашып жасашат.

 

 

96-30=66 кг

Жообу: 66 кг бадыраң сатылды

Бышыктоо үчүн суроолор

-окуучуларга эки орундуу сандарды кошуу, кемитүү боюнча жана эки орундуу сандан бир орундуу санды кемитип, кошуу боюнча талкуу болот.

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Калган окуучулар талкулоо менен толукташат. Бири-бирине суроо беришет.

Сабакты жыйынтыктоо

Үйгө тапшырма берүү: 399-иш

Билимдерин баалоо

 

Просмотр содержимого документа
«Көбөйтүүнүн касиеттери»

Сабактын темасы: 394 -399 – иштер

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: түшүндүрүү, аңгемелешүү, суроо – жооп, өз алдынча, жупта, топтордо иштөө ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, сүрөттөр, баалоо үчүн колдонмолор.

Негизги компететтүүлүктөр

1

Маалыматтык:

Окуучулар эки орундуу сандан бир орундуу санды кошуу, кемитүү боюнча маалымат алышат.

2

Социалдык – коммуникативдик:

Турмушта колдонуп жүргөн, көзгө көрүнгөн нерселер менен теманы байланыштырышат.

3

Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү:

Суроолорго жооп берүү менен талкууларды уюштурушат.



Предметтик компетенттүүлүктөр

1

К1 тема боюнча маалымат алышат.

2

К2 алган билимдерин турмушта пайдаланууга үйрөнүшөт

3

К3 өз ойлорун эркин айтууга үйрөнүшөт



Сабактын максаттары (окуучулар үчүн күтүлүүчү натыйжалар)

1

Окуучулар эки орундуу сандан бир орундуу жана эки орундуу сандарды кошуу, кемитүү жөнүндө билимдерин тереңдетишет. Суроо-жооп иретинде отүлгөн темалар боюнча кайталоо менен мисал, маселе иштөөнүн шартын түшүнүшүп иштешет.

2

Өнүктүрүүчүлүк:

Эске тутуу жөндөмдүүлүгү, логикалык ойлоосу чыгармачылыгы калыптанат

3

Тарбиялык:

Бири-бирине кайрымдуу болууга, туура мамиле жасоого, акылдуулукка, ынтымактуулукка, тактыкка тарбияланышат.

Сабактын жүрүшү:

Өтүлгөн мааламатты кайталоо (3 – 5 мин.)

Мугалим жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат:

Мугалимдин сөзү:

-балдар үй тапшырманы кандай ыкма менен аткардыңар?

Окуучулар суроолорго эооп берүү менен өтүлгөн теманы кайталашат. Берилген суроолорго өз ойлорун эркин айтып берүү менен жооп беришет

Жаңы теманы түшүндүрүү

Эки орундуу сандан бир орундуу санды кемитүү жолдор менен тааныштырып, мисалдарды иштөөгө тапшырма берет. Сруоо-жооп иретинде оозеки аңгеме жүргүзүлөт. Балдарга өз оюн билдирип, өз алдын ча иштөөгө багыт берет

Жаңы тема менен таанышып, эрежелерин түшүнөт. Өз алдын ча мисал иштөөдө активдүү боло алат. Берилген суроолорго тактык менен жооп берет. Өзү ой жүгүртүп суроо берет. Кол жазмасы туура, сулуу болот. Сабакка болгон кызыгуусу артат.

Эки – экиден иштөө

Мугалим жаңы тема боюнча маалымат билдиргенден кийин мисал иштөөгө топторго бөлүп тапшырмаларды берет да, өзү аларга туура иштөөгө багыт берип, жол көрсөтүп турат.

Окуучулар 380-381-382-383-384- маселе боюнча биргелешип топто иштөөгө ыкмасы менен аткарышып, аткарган иштерин топтон бир окуучу чыгып түшүндүрүп, доскага жазып коет. Калгандары толуктап өз ойлорун билдиришет.

Тема боюнча тыныгуу

Мугалим окуучуларга колдорун эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат. (көнүгүү ыңгайына жараша тандап алса болот)

Окуучулар көнүгүү жасашып колдорун эс алдырышат.

Талкулоо үчүн суроолор

-балдар бул кемитүүнүн башкалардан кандай айырмасы бар экен?

-Кандай жол менен кемитүү керек?

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Калган окуучулар талкулоо менен толукташат. Бири-бирине суроо менен кайрылышат.

Сабакты жыйынтыктоо

Үйгө тапшырма берүү

Баалоо



Уюштуруу иштери.

Окуучулар математика сабакка даяр болуу үчүн окуу куралдарын алышат.

Мугалим төмөндөгүдөй суроолор менен кайрылат:

Мугалимдин сөзү:

-Балдар бүгүн канчасы?

-Күнгө кайсы күн?

-Кайсы мезгил?

-Азаматсыңар.

-Балдар силер Аяз ата менен Аяз кызга кат жазып жатасыңарбы?

-Кандай белек алганды күтүп жатасыңар?

Анда биздин бүгүнкү сабагыбызга Аяз ата менен Аяз кыз өздөрүнүн суроолорун берип жиберишиптир.

Сабагыбыздын жүрүшүндө жооп берүүгө даярбызбы?

Анда мен силерге

I топ «Аяз кыз» тобу

II топ «Аяз ата» тобу деп атап кою п алайын.

Баалоо үчүн доскадагы елканы кооздоп өз упайларыбызды илип турабыз

I топ момпосуй илебиз

II топ көпөлөктөрдү илебиз





17-декабрь

Декабрь

Кыш мезгили



Жагымдуу маанай түзүлөт

Анда эмесе балдар бүгүнкү сабагыбыз эң жакшы маанайда болуш үчүн бири – бирибизге жылмаюу тартуулап алалы


Аллтын эреже

  1. Чынчыл болуу

  2. Ынтымактуу болуу

  3. Чыйрак болуу

  4. Кол көтөрүп сүйлөө

  5. Активдүү катышуу

  6. Намыстуу болуу

Үйгө тапшырмасын суроо.

Өтүлгөн темаларды кайталоо.

Жаңы тема: 394-399 – иштер.

Жаңы темага өбөлгө түзүү менен башталат


Кайсыл илим адамга

Кабат үйлөрдү курдурат?

Кайсыл илим ааламга

Ракетаны учурган?





Коробкада 4 алма бар. Аны 4 балага бөлүп беришти, бирок коробкада 1 алма калды. Эмне үчүн?


365-маселе. Маселенин шартын түшүпдүрүп түзүп берип, чыгаруу.

Дөбөчөдө 23 бала, андан 3 кө көп кыздар лыжа тээп жүрүшөт. Дөбөчөдө канча адам лыжа тээп жүрүшөт?


Балдар, бизге үкүа яз ата, аяз кыздын суроосун алып келиптир. Анда көрөлү.


Эс алуу минутасы.









394-иш. Окуучуларга мисалды иштөөнүн шарты түшүндүрүлөт.









Балдар, Аяз ата 1- суроону бугудан берип жибериптир.

Анда окуп көрөлү.

(Логикалык суроо)

I топко

1) Чогулушуп төрт коен

Жерден сабиз казышты

Ар бири казса экиден

Канча болот баардыгы?

2) Акмат, Ташмат жана Асан магазинге жөнөштү. Жолдун четиндеги отургучтан алар 30 сом таап алышты. Акмат өзү жалгыз бара жатканда канча акча таап алган?

II топко

  1. Бизде беш улак бар

Так секирген чунактар

Балдар санап көргүлө

Канча аларда жалпы кулактар?

396-иш. Салыштыруу боюнча түшүнүк берилет, окуучулар аткарышат.





Балдар, бизге түлкү Аяз ата менен Аяз кыздын суроосун алып келиптир. Анда суроосуна жооп берели.


Геометриялык фигуралардын кол кармашып жасоо

I топ Айлананы

II топ Эки муундан турган сынык сызык

398-маселе.

Дүкөнгө 96 кг бадыраң алып келди. Жумуштун аягында 30 кг бадыраң калды. Канча кг бадыраң сатылды?

Окуучулар чогуу «Жылмаюу» ырын ырдашат.

















Окуучулар чогуу

Математика илими

Математика акылдын кенчи

Ойду өстүрүп акылга акыл берчү

Окуйлу сүйүп эске бек түйүп,

Алалы дайым «4» менен «5»ти.



Жообу: Бир бала алманы коробкасы менен алды.






23+(23+3)=23+25=48

Ж.: Дөбөчөдө 48 адам лыжа тээп жүрөт.







Окуучулар ордуларынан туруп, кыймыл менен аткарышат.

Колдорубуз жазуучу 1,2,3

Буттарыбыз басуучу 1,2,3

Баштарыбыз акылман 1,2,3

Белдерибиз ийкемдүү 1,2,3

Отурабыз, турабыз

Мугалимди угабыз.


I топ суммаларды табышат

А) 34+5=39 50+25=75

52+7=59 73+20=93

4+62=66 47+1=48

46+30=76 1+55=56

II топ айырмаларды табышат

Б) 34-3=31 70-40=30

67-5=62 54-20=34

89-9=80 36-1=35

56-30=26 45-10=35








Жообу: 8





Жообу: 30






Жообу: 10




I топ

73 37-7 67 57+10

70-0 70

II топ

15 51-50 66 0

90 90-1






Фигураларды кол кармашып жасашат.



96-30=66 кг

Жообу: 66 кг бадыраң сатылды

Бышыктоо үчүн суроолор

-окуучуларга эки орундуу сандарды кошуу, кемитүү боюнча жана эки орундуу сандан бир орундуу санды кемитип, кошуу боюнча талкуу болот.

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Калган окуучулар талкулоо менен толукташат. Бири-бирине суроо беришет.

Сабакты жыйынтыктоо

Үйгө тапшырма берүү: 399-иш

Билимдерин баалоо





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!