СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Компьютер жады.

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

•  компьютер ішкі және сыртқы жадының құрамдас бөліктерін сипаттайды.

• компьютер ішкі және сыртқы жадының құрамдас бөліктерінің қызметін өз сөзімен түсіндіреді.

•  компьютер ішкі және сыртқы жадының қызметі мен маңызына тұжырым жасайды.

Просмотр содержимого документа
«Компьютер жады.»

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы:

Компьютерлік жады

Күні:

Сынып: 7

Мектеп: №7 мектеп-гимназия


Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова Н.Қ.

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік жады

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.1 Компьютерлік жады артықшылықтары мен

кемшіліктерін бағалау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

• компьютер ішкі және сыртқы жадының құрамдас бөліктерін сипаттау.

Көптеген оқушылар:

• компьютер ішкі және сыртқы жадының құрамдас бөліктерінің қызметін өз сөзімен түсіндіру.

Кейбір оқушылар:

• компьютер ішкі және сыртқы жадының қызметі мен маңызына тұжырым жасау.

Бағалау критерийі

• компьютер ішкі және сыртқы жадының құрамдас бөліктерін сипаттайды.

• компьютер ішкі және сыртқы жадының құрамдас бөліктерінің қызметін өз сөзімен түсіндіреді.

• компьютер ішкі және сыртқы жадының қызметі мен маңызына тұжырым жасайды.

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика және терминология: Жад, ішкі жад, ЖЖҚ, ТЖҚ, КЕШ, USB, Флеш жад

Құндылықтарға баулу



-шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

-қарым-қатынас жасау қабілеті;

-өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыстар

Биология, ағылшын тілі.

Алдыңғы білім


Жад туралы жалпы түсініктері бар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


7 мин








“Шаттық шеңбері” Оқушылар қол ұстасып,бір-біріне жақсы тілек айтудан бастайды.

Үй тапсырмасын сұрау.

1.«Бинго ойыны»

  1. Мегабайт сөзінде қанша байт бар?

  2. 1 байтта неше битке тең?

  3. Бит дегеніміз не?

  4. Әртүрлі өлшем бірліктерді арасында өзара қандай байланыс бар?

  5. Кітаптағы 110 мб ақпаратты «информатик» сөзінің нешеуімен ауыстыруға болады?

  6. Мегабайт сөзінде қанша байт бар?









Сабақтың ортасы


3 мин















15 мин











8 мин














8 мин






2 мин

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу

2. Ой қозғау.


  1. Адам ақпаратты қайда сақтайды?

  2. Оқушылар жаттаған өлең шумақтарды қалай сақтайсындар?

Оқушылар мен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

3. «Ақсүйек әдісі» жұптық жұмыс

Топқа бөлу

- Жұлдыз суреттерімен бөлінеді.

- Бірдей боялған жұлдыздар бірігеді.

- Ақсүйек лақтырылады тапсырма беріледі.

Күн мен түн суреттері тақтаға ілінеді жұптық жұмыстан ақпарат үйренген болса күн қасына, үйрене алмадым десе түн суретіне тұрады. Нелектен осы жаққа тұрғанын дәлелдейді.


- Ж.Ж) Оқушылар мәтінді оқиды; 
- Ж.Ж) Мәтінді талқылайды; 

- Негізгі түсініктерді талқылау парағына енгізеді; 
- Жұп тақырыпты түртіп алады.


Не білдім

Не үйрендім




4. «Венн диаграммасы»


Ішкі жад сыртқы жад




Дескриптор:

1. Ішкі және сыртқы жад туралы түсінік берді.

2. Ішкі және сыртқы жад ажыратты.

3. Ішкі және сыртқы жад салыстырды.


Бағалау: Топтар бір-бірінің жұмысын «Смайликтер» арқылы бағалайды.

5.Семантикалық карта



Ішкі жад

Сыртқы жад

Жедел жад



Кэш жад



Қатқыл диск



Флэш жад




Дескриптор:

Компьютердің ішкі және сыртқы жадын ажырата алды.

Бағалау: Жұлдызшылар арқылы бағалаймын.

Сергіту сәті: Суретте кім бейнеленгенін анықта.








 

 











Оқулықпен жұмыс.












І топ «Ішкі жад»

ІІ топ «Сыртқы жад»








Сабақтың соңы

2 мин

Бүгінгі сабақтан бес сұрақ:

Не?

Кім?

Қашан?

Қайда?

Неге?

Қалай?

Егер....болса\болмаса не болады?




Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау.


Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

  1. Жұмыс үстеліндегі «компьютер» жүйелік бумасын «Свойста» батырмасын ашыңыздар.

  2. Жұмыс жасап отырған компьютеріндегі жедел жады көлемін анықтаңдар.

  3. «Компьютер» жүйелік бумасын тінтуірдің сол жақ батырмасы көмегімен ашыңдар. Ашылған терезеден сыртқы есте сақтау құрылғысының сыйымдылығын анықтандар.

Дескриптор:

  1. Компьютер жедел жадының көлемін анықтады.

  2. сыртқы есте сақтау құрылғысының сыйымдылығын анықтады.


Өзін өзі бағалау





Техникалық қауіпсіздік ережесі