СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект открытого урока по английскому языку для 5 класса «A cat in gloves catches no mice»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цель урока: закрепить знания обучающихся по лексическому и грамматическому материалу модуля по теме: "Животные".

Просмотр содержимого документа
«Конспект открытого урока по английскому языку для 5 класса «A cat in gloves catches no mice»»

Конспект открытого урока по английскому языку для 5 класса

«A cat in gloves catches no mice»

Цель урока: закрепить знания обучающихся по лексическому и грамматическому материалу модуля

Задачи:

  • Познавательный аспект – расширить знания   обучающихся о жизни животных всего мира, научить применять свои знания на практике

  • Развивающий аспект – развить умения строить общение на заданную тему

  • Воспитательный аспект – привить любовь и толерантное отношение к миру животных, сформировать интерес и стремление защитить животных под угрозой вымирания

  • Учебный аспект –  повторить материал по теме модуля, закрепить знания по теме Настоящее Простое (Present Simple), Have got/has got, развить речевые умения, навыки чтения, аудирования и письма.

ХОД УРОКА

I. Организационный момент

1. Приветствие. Greetings.

Teacher: Good morning, children! I am very glad to see you today!
Children: Good morning! We are glad to see you too!

Teacher: Sit down, please!

Teacher: What date is today? What day of the week today? What day of the week was yesterday? What day of the week will be tomorrow? What is the weather like today?

2. Фонетическая зарядка. Phonetic drill.

[f] fox, frog, fish, wolf.

[r] rat, parrot, zebra, frog

[au] mouse, round, cow, house

[æ] My cat is black and fat. My cat likes rats. Rats are fat.

3. Речевая зарядка. Speech exercise. Riddles.

Teacher: Children, guess what kind of animal this is.

  • This animal is orange with black, grey or brown stripes; it’s a big cat. (A tiger)

  • This big animal has got tasks and very big ears. (An elephant)

  • This animal can be black, grey, white or red. It lives in the house. It can catch a grey mouse. It likes meat, fish and milk. It can run, jump, climb and walk. (A cat)

  •  Gena is not a boy. It is big, long and green. It is very clever. It can swim. It has got a friend Cheburashka. (A crocodile)

  • This animal is red and sly. It likes hens, cocks, hares and ducks. It lives in the forest. (A fox)

  • This animal is grey. It can run, jump and walk. It is very small. It likes bread and cheese. It lives in the house. (A mouse)

4. Teacher: Сhildren, let's play a game «Spy» (шпион) and find out the topic of our lesson. Each digit indicates the serial number of a letter in the English alphabet, for example, the letter a -1 (каждая цифра обозначает порядковый номер буквы в английском алфавите, например, буква а -1). Take the yellow card and complete the task using the alphabet.

a


c

a

t


i

n


g

l

o

v

e

s


c

a

t

c

h

e

s


n

o


m

i

c

e


1


3

1

20


9

14


7

12

15

22

5

19


3

1

20

3

8

5

19


14

15


13

9

3

5


Teacher: What’s the topic of our lesson? Let’s read all together. Ребята, в теме нашего урока зашифрована пословица: без труда не выловишь и рыбку из пруда. Для того, чтобы были хорошие и прочные знания нужно потрудиться, сегодня мы проверим как усвоили тему: «Животные».

Read the text and write a passport for an animal.

Pandas are mammals. They live in jungles of China. Pandas have got long black and white fur. They always look very sad. They have got big round ears and a black nose. Pandas have got big four paws with sharp claws for climbing. They grow up to two metres. They eat bamboo and sometimes fish.

Mammals- млекопетающие

Sharp claws for climbing- острые когти, чтобы взбираться

Bamboo- бамбук (растение)

FACT FILE

ANIMAL


FACE


BODY


COLOUR


HOME


FOOD






5. Work with the text and use a green card.

About animal

Plan

It is a _____________________________________________________________

(cat, dog, bear, fox, frog, cow, tiger, parrot, goose, rhino, duck, fish, kangaroo, camel).

It has got___________________________________________________________

(paws, legs, ears, eyes, wings, a beak, fur, a neck, a mane, tusks, a trunk, a small tail, a big body, a small head, fins, horns).

It can ______________________________________________________________

(run, jump, walk, climb, talk, crawl, eat, sleep, swim, sing).

It can’t ______________________________________________________________

(fly, climb, crawl, sing, dance).

It eats _______________________________________________________________

(grass, meat, feed).

It lives _______________________________________________________________

(in the forest, at home, in zoo, on the farm, in water).





6. Teacher: Now we have been working with a text about a panda, but let’s try to describe the animal ourselves. The next game is called "Get to know me» (Сейчас мы работали с текстом про панду, а давайте попробуем сами описать животное. Следующая игра называется "Узнай меня"). Now each student will draw out an animal; you need to describe it using an answer plan. (Сейчас каждый ученик вытянет животное вам нужно описать его, используя план ответа). Take a blue card.

Teacher: Dear boys and girls!

Animals can be your friends!

Love them and take care of them.

Don’t be cruel with animals.

At the end of the lesson, let’s sing a song as sly as a fox by Lenka.

Everything at once by Lenka

As sly as a fox, as strong as an ox,
As fast as a hare, as brave as a bear,
As free as a bird, as neat as a word,
As quiet as a mouse, as big as a house…

All I wanna be,
All I wanna be,
Oh, all I wanna be…
Is everything!





















Teacher: Children for the next lesson you need to do a crossword puzzle on the topic of animals.

Рефлексия: Ребята, поднимите, пожалуйста, руки, кому понравилось игра в парах «Шпион», в которой нужно было расшифровать тему урока? А кому из вас понравилось разгадывать загадки о животных на английском языке? Ребята, а кому понравилось задание на составление паспорта для животного? А кому понравилось представить себя в виде биолога и рассказать о животном? А понравилась ли вам наша физкультминутка-песня?

Teacher: Children, stand up, please. Thank you for your good job. The lesson is over! Goodbye!