СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект по математику на тему: "Тўғри тўртбурчак томонларини улчаш. "

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

1.1.3.1 ұзындық/ масса/ көлем (сыйымдылық) /уақыт шамаларын  ажырату; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен  құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу

1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін (см, дм) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру

1.1.3.2 өлшем бірліктерді   (см, дм/ кг/л/сағ) қолданып өлшеу

Просмотр содержимого документа
«Конспект по математику на тему: "Тўғри тўртбурчак томонларини улчаш. "»

Математика 55– дарс

Мавзуси: Тўғри тўртбурчак томонларини улчаш.

Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб

Куни, ойи: 14.12.2016

Ўқитувчининг исми:

1-“В”синф

Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:

Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:

Дарснинг мақсади:


1.1.3.1 ұзындық/ масса/ көлем (сыйымдылық) /уақыт шамаларын ажырату; оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу

1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін (см, дм) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру

1.1.3.2 өлшем бірліктерді (см, дм/ кг/л/сағ) қолданып өлшеу

Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:

Барча ўқувчилар геометрик фигураларнинг / учбурчак, квадрат, тўғритўртбурчак/ томонларини ўлчайди ва солиштиради.

Ўқувчиларнинг асосий қисми: узунлик ўлчов бирликлари (см,дм) уларнинг боғлиқлигига суяниб турлантиради.

Айрим ўқувчилар: ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар.


Дарснинг бориши


Дарс тартиби

Режаланган иш

Жиҳозлар

Дарснинг боши (2-5 минут)

Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш. Дарс мақсади билан таништириш.кки сонидан кейин туради.


Дарснинг ўртаси

(6 – 30 минут)

Тўғритўртбурчак томонларини ўлчашни ўрганадилар.

1-топшириқ.

Берилган фигураларни томонларини ўлчайдилар.





2-топшириқ.

Гараж қуршови учун қанча кубик керак бўлганини сананг.

3-топшириқ.

Ҳисобланг.

Ҳовли тахта билан қуршалган. Бу қуршовга қанча тахта сарфланганини сананг. /50 та/

4-топшириқ. Бериган фигурани томонини ўлчанг.












АКТ, расм.










Дарслик




№ 1 иш дафтари.

Дарс якуни (31-35 минут)

Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.


Қўшимча ахборот

Хулоса


Дециметрни сантиметр билан ифодала.

Жауабы:

2 дм = 20 см;

4 дм = 40 см;

5 дм = 50 см;

3 дм = 30 см;

1 дм = 10 см;

10 дм = 100 см.

Якуний хулоса

Энг яхши ўтган икки нарса нима?

1: Ўқучиларни дарс давомида баҳолаш.

2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.

Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?

1: Дарснинг натижасинига кўнгил бўлиш.

2: Рефлексия.




Илмий мудир___________

“___”_______________