План-конспект урока английского языка в 7 классе.
Тема урока: Having fun (Развлечения)
Цель урока: формирование лексических навыков по теме «развлечения», навыков чтения и навыков говорения; развитие критического мышления.
Задачи урока:
Образовательные: Познакомить учащихся с лексикой по теме «развлечения». Закрепить активную лексику
Развивающие: Развивать навыки чтения с выборочным извлечением информации; развивать критическое мышление через приемы «кластер»; научить применять полученные знания речевой деятельности; развивать интеллектуальные операции (отбор, извлечение, комбинирование); формировать интерес к учебно-познавательной деятельности на иностранном языке.
Воспитательные: воспитывать толерантное отношение к мнению учителя и одноклассников; уметь сотрудничать друг с другом на уроке, не нарушая общепринятых этических норм; уважительно относиться к мнению других людей.
Методы: репродуктивный, творческий, игровой, исследовательский, наглядный, интуитивно-визуальная обратная связь.
Формы:1.индивидуальная 2.фронтальная 3. Групповая
Оборудование: учебник, компьютер, презентация по теме “Having fun”, раздаточный материал.
Тип урока: комбинированный урок.
Ход урока
I. Greeting. Приветствие.
Teacher: Good afternoon, my dear friends! Nice to see you and practice English with you.
- What date is it today?
- What day of the week is it today?
- What is the weather like today?
- How are you today?
(Учащиеся отвечают на вопросы учителя)
I am happy you are in a good mood and we can start our lesson.
II. Warming-up. Речевая зарядка.
Teacher: It’s time to remember English sounds. I’ll read the group of words, your task is to say which sounds are repeated and then repeat these words after me.
[ aı ] – ride, tiny, pirate, sight
[ æ ] – landmark, candy, character
[ i: ] – trapeze, wheel, meal
[ ɵ ] – theme, thanks, thin
[ k ] – cartoon, clown, character, candy, come
[əu ] – ghost, home, rollercoaster, models
[ ɔ: ] – explore, haunted, journey, floss
(Учащиеся повторяют слова и называю звук).
Are you ready for the English lesson? OK. Let’s start.
III. Setting goals. Целеполагание. Мотивация.
Teacher: Now I’d like to start our lesson with video. Watch the video and guess the theme of our lesson.
Good for you. You are right. The theme of our lesson is “Fun activities/ Having fun”
Teacher: On today’s lesson we will:
learn new words on the topic “Having fun”;
do all vocabulary exercises;
revise 1st conditional
read the dialogue about Adventure camp;
ask and express opinions;
speak about our favourite fun activities.
listen to the dialogue about classes at the Teen Camp;
IV. Language work. Актуализация знаний. Работа с лексикой.
1. Checking homework
Teacher: You know that we can have fun in the different ways. You can go to the park, to the circus, to the fun fair or maybe you can visit a theme park or go to a teen camp. So tell us how do you have fun, where do you go? Have you ever been in a circus? What did you like? Have you ever been in a theme park? (учащиеся отвечают на вопросы с использованием лексики с прошлого урока)
2. Brainstorming «Мозговой штурм» & Textbook work. Работа с учебником
Teacher: Let`s learn new phrases. Open your books on page 58 exercise 1a. Fill in the gaps with play, make, have, go. I`ll give you some sheets of paper. You should match phrases “Fun activities” with the verbs. Then match the activities to the teen camps (A-D). (Задание выполняется на раздаточном материале. На основе имеющихся знаний учащиеся подбирают правильный глагол к фразе. Учащиеся взаимодействуют с учителем во время беседы)
3. Writing. Отработка новых фраз.
Teacher: Now I’d like you to look at the screen. You can see the 1st conditional. Let’s revise . Choose one of the camps. Now write down the question and the answer like in the example exercise 1b page 58.
A: What will you do if you go to Tech Camp?
B: If I go to Tech Camp, I will learn how to make a webpage.
(Фронтальная работа, работа в парах. Учащиеся самостоятельно записывают в тетрадях вопрос и ответ, а затем разыгрывают диалог по парам)
4. Physical Exercise. Физкультминутка
Teacher: It`s time to relax. Stand up.
5. Reading. Просмотровое чтение. Прогнозирование содержание текста. (слайд 8) (8 минут)
Teacher: Now we are going to read the dialogue. First of all look through the dialogue on page 58. I give You 2 minutes. Before reading the text let’s read the sentences in the frame. You should fill them in the dialogue.
Teacher: Here are some new words for you. You will find them in the dialogue. Read them and try to translate. (Учащиеся объясняют слова)
Book – reserve/записывать, бронировать
Fancy – like, feel like/очень хотеть
Put up tents – set up/ставить палатку
Survive – manage to stay alive/выживать
What are the friends talking about? (учащиеся просматривают диалог и отвечают на вопрос)
Teacher: Well done. Read the dialogue and check yourselves. (учащиеся слушают диалог, а затем читают диалог вслух)
6. Speaking. Говорение.
Teacher: It`s time to talk and ask each other about your favourite activities. Use the language in the box (exercise 4 page 59) to act out similar exchanges. (Учащиеся составляют мини диалоги в группах)
7. Listening.
Teacher: Listen to the dialogue between Paula and Sally. They are talking about the classes at Teen Camp. What class has each person chosen? (Учащиеся прослушивают диалог и стараются подобрать правильный ответ)
V. Homework . Домашнее задание.
Teacher: You have worked perfectly well and you will easily do your homework. Now, children, open your day books and write down your home task for the next lesson, please: Write a short e-mail to your friend. Tell him or her about your Camp. (Учащиеся записывают домашнее задание в дневник)
VI. Feedback. Peфлексия.
Teacher: Well, children. We have done a lot today! Now tell me please:
Did you like the lesson?
What have you learnt from the lesson?
What have you learnt about this topic?
What was difficult for you?
What emotions do you feel? (positive/negative)
(Учащиеся отвечают на вопросы)
You`ve done a great work! All of you are great hard-working students. Your marks for the lesson are the following (учитель оценивает работу учащихся на уроке).
As for me I like today`s lesson. Thank you for your work. I wish you good luck. The lesson is over. Good bye!