13.12.2023 г.
Учитель: Эмралиева Н. А.
Конспект урока
Литературное чтение на родном (украинском) языке
4 класс
Тема. Николай Трублаини. «Шалуны на пароходе». Александр Копиленко «Крот-горемыка».
Мета. Вчити правильному, виразному, свідомому читанню, повно відповідати на запитання. Формувати уміння працювати з науково –популярними текстами, удосконалювати навички читання, розвивати в учнів пізнавальні інтереси, бажання більше знати. Виховувати у дітей прагнення з’ясовувати невідоме.
Результати навчальної діяльності.
Особистісні УНД: визначати мотив і смисл своєї діяльності.
Пізнавальні УНД: уміння визначати логічну послідовність дій.
Регулятивні УНД: оцінка результатів своєї діяльності.
Комунікативні УНД: взаємодіяти з учителем і однокласниками, поважати чужу думку.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Оборудование: учебник, картинки,
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка готовності до уроку.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда за питаннями
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ.
Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом письменника М. Трублаїні.
Опрацювання уривків твору М.Трублаїні « Пустуни на пароплаві».
Робота над заголовком твору.
Про що може розповідатися у творі з такою назвою ?
Поміркуйте, де будуть відбуватися події
Опрацювання частини « Яшка і Машка».
а)Первинне ознайомлення з текстом.
- читання «ланцюжком»
б) Після читання відповіді на питання.
- Де відбуваються описані події?
- Як мавпочки з‘явилися на пароплаві?
-Як до них ставились матроси?
в) Вибіркове читання.
- Прочитати опис мавпочок?
- Що любили робити кожна з мавпочок?
3.Опрацювання частини « Школа боцмана»
а) читання « ланцюжком».
б) робота над змістом.
- Хто з‘їв шоколад?
- Чому боцман погнався за звірятком?
- Як Машка потрапила до каюти боцманів?
а) Словникова робота
плигала розохочені
проворна метнулось
погнався задоволення
Доберіть синоніми до слів плигала (стрибала), проворна (спритна, швидка), погнався (побіг).
б) Тлумачення незрозумілих слів
На дошці написані тлумачення слів. Учитель на картках-блискавках показує слова, пояснення яких діти добирають з дошки і прикріплює на дошці.
Високий, міцний стовп на судні для ведення спостереження – Щогла
Горизонтальне перекриття в корпусі судна у вигляді підлоги – Палуба
Невелика окрема кімната на судні – Каюта
Помічник капітана корабля, який стежить за порядком і чистотою – Боцман
5. Опрацювання частин « Нічна тривога».
Опрацювання частини «Нічна тривога»
а) Прочитайте з дошки вирази. Які ви знаєте і можете пояснити.
Корабельний дзвін
Вибивати склянки
Незвичайна подія
Хотілося покалатати
Послухайте початок частини, запам’ятайте пояснення словосполучення «вибивати склянки»
Учитель читає частину до слів «… як сталася незвичайна подія?» Учні уточнюють значення вислову.
Що за не звичайна подія трапилась на пароплаві, дізнаєтесь, коли дочитаєте частину до кінця.
б) Відповіді на запитання:
Що розбудило одного разу вночі матросів?
Чому усі повибігали на палубу?
Чи була якась загроза для судна?
Чому матроси були обурені?
Хто спіймав жартуна?
Ким він виявився?
Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра «Найшвидший шукач»
Хто швидше знайде і прочитає абзаци з такими висловами: «біля берегів Африки», «стали улюбленцями команди», «галас і метушня», «доїдала шоколад», «хотілося покалатати».
б) Гра «Розвідники»
Знайдіть у творі і прочитайте, якими словами автор називає мавпочок.
Скільки разів зустрічається слово «Машка»?
Переказ однієї частини (на вибір учнів).
6. Гра «Найшвидший шукач»
- Хто швидше знайде і прочитає абзац з такими висловами:
«… біля берегів Африки»,
«…стали улюбленцями команди».
«… галас і метушня».
«…доїла шоколад».
«…хотілося покалатати».
Гра «Знайдіть швидше» (вправа для розвитку швидкості читання).
— Я називаю одне слово з тексту, а ви повинні знайти у тексті речення з цим словом.
Сталася, дзвін, подія, галас, улюбленцями.
Опрацювання твору О. Копиленка " Кріт – неборака "
а) Ознайомлення з творчим шляхом письменника
б) Слухання твору учнями.
- Слухаючи твір, подумайте,про що ви вже знали, а що з почутого – незрозуміле. Підготуйте про це запитання.
Обговорення.
в ) Словникова робота
Читання пірамідок слів.
варто проект
моторно інженери
плодиться дослідники
чудернацьке утрамбованої
впресовуватиме рентгенівським
Знайти і прочитати слова, які мають значення:
дуже швидко;
задум, план створення чого – небудь;
спеціалісти із вищою освітою;
спеціальне проміння, яке застосовують в науці;
Подорожуємо далі. Планета Марс. (Кадр7)Вдень на Марсі можна загоряти, а вночі « пече» мороз. Щоб не замерзнути, проведемо фізкультхвилинку
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
г) Повторне читання (мовчки )
- Читаючи, відмічають незрозумілі слова, разом пояснюють.
д) Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.
- Кого автор побачив біля своїх ніг? Чому його здивувала поява крота?
- Прочитайте опис крота.
- Де постійно живе кріт? Щ о він робить під землею?
- Яке питання зацікавило автора? Прочитайте.
- Прочитайте опис досліду, який провели вчені.
- Що виявили дослідники? Прочитайте,де кріт діває землю.
- Чим кріт допоміг інженерам?
- Як учені шукають " підсказки " в поведінці тварин? Прочитайте.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
а) Робота з ілюстрацією( в підручнику)
- Хто зображений на малюнку? Чи відповідає він змістові твору?
- Складіть розповідь за малюнком.
б) Робота в зошитах. Міні – твір.
Якби мені довелось зустрітись з кротом?
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що в природі існує взаємозалежність
життя тварин і людини. Доведіть це на прикладах.
РЕФЛЕКСІЯ (робота з картками)
Подумайте над таким запитанням:
Що із сьогоднішнього уроку я знаю, умію, ціную?
ЗНАЮ…
УМІЮ…
ЦІНУЮ…
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Читать стр. 92-96, отвечать на вопросы