Цели урока:
Образовательная - развивать навыки аудирования, чтения и монологической речи.
Развивающая - развивать логическое мышление: учить детей самостоятельно анализировать, классифицировать и делать выводы.
Практическая - совершенствовать навыки чтения, произношения, говорения
Воспитательная - прививать интерес к чтению книг, формировать терпимое отношение и уважение к мнениям другого человека.
Оформление доски: дата, эпиграф к уроку “A man having information possesses the world”(N. Rothschild)- («Если владеешь информацией, ты владеешь миром», Н.Ротшильд)
Оснащение: магнитофон, проэктор, флэшкарты на тему «Радио» карточки с речевыми опорами.
Ход урока
1. Приветствие и организационный момент:
Т: Good morning, children! I'm glad to see you again. How are you?
Т: Let’s start our lesson.
Фонетическая зарядка.
T: First let's review the words on our topic "Mass Media". Look at the blackboard (slide 1). Let’s read and pronounce the words correctly:
Radio documentary
Telephone talk show
Programme channel
Video detail
Information station
Forecast international
Report advertisement
Reporter educational
2. Речевая зарядка
T: let’s read and guess the quiz: ( slide 2)
You can turn it on/ off,
You can listen to it,
It broadcasts a lot of information,
It informs you about everything,
It sends spoken messages…
what is it? (the answer- It’s radio)
Let’s do the quiz (slide 3)
- When was the radio invented?
- In 1920 by Thomas Edison
- In 1930 by Michael Faraday
- In 1895, by A. Popov
- When do we celebrate the Radio Day? (slide 4)
- On the 7th of May
- On the 4th of July
- On the 1st of September
- How many radio stations are there in the Russian Federation? (slide 5)
- 1000
- 400
- 4989
The answers:
1. c
2. a
3. c
3. Работа с текстом. Ex. 4, p. 43 ( slide 6)
4. (Групповая работа)
Работа с карточками. Найти переводы отрезков текста
5.Ответить на вопросы. What kind of radio programmes do you know?
6. Домашнее задание
Choose:
-Write the report;
-Write the composition about “Radio”
7 . Итоги урока
T.: I'm very satisfied with your work at the lesson. I'm pleased with your answers. Thank you for today's lesson.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по английскому языку в 8 классе по теме "Средства массовой информации. Роль радио в нашей жизни"»
Конспект урока по английскому языку в 8-м классе по теме "Средства массовой информации. Роль радио в нашей жизни" (УМК Биболетовой М.З. “Enjoy English”)
Цели урока:
Образовательная - развивать навыки аудирования, чтения и монологической речи.
Развивающая - развивать логическое мышление: учить детей самостоятельно анализировать, классифицировать и делать выводы.
Практическая - совершенствовать навыки чтения, произношения, говорения
Воспитательная - прививать интерес к чтению книг, формировать терпимое отношение и уважение к мнениям другого человека.
Оформление доски: дата, эпиграф к уроку “A man having information possesses the world”(N. Rothschild)- («Если владеешь информацией, ты владеешь миром», Н.Ротшильд)
Оснащение: магнитофон, проэктор, флэшкарты на тему «Радио» карточки с речевыми опорами.
Ход урока
1. Приветствие и организационный момент:
Т: Good morning, children! I'm glad to see you again. How are you?
Т: Let’s start our lesson.
Фонетическая зарядка.
T: First let's review the words on our topic "Mass Media". Look at the blackboard (slide 1). Let’s read and pronounce the words correctly:
Radio documentary
Telephone talk show
Programme channel
Video detail
Information station
Forecast international
Report advertisement
Reporter educational
2. Речевая зарядка
T: let’s read and guess the quiz: ( slide 2)
You can turn it on/ off,
You can listen to it,
It broadcasts a lot of information,
It informs you about everything,
It sends spoken messages…
what is it? (the answer- It’s radio)
Let’s do the quiz (slide 3)
When was the radio invented?
In 1920 by Thomas Edison
In 1930 by Michael Faraday
In 1895, by A. Popov
When do we celebrate the Radio Day? (slide 4)
On the 7th of May
On the 4th of July
On the 1st of September
How many radio stations are there in the Russian Federation? (slide 5)
1000
400
4989
The answers:
1. c
2. a
3. c
3. Работа с текстом. Ex. 4, p. 43 ( slide 6)
4. (Групповая работа)
Работа с карточками. Найти переводы отрезков текста
5.Ответить на вопросы. What kind of radio programmes do you know?
6. Домашнее задание
Choose:
-Write the report;
-Write the composition about “Radio”
7 . Итоги урока
T.: I'm very satisfied with your work at the lesson. I'm pleased with your answers. Thank you for today's lesson.