МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «ТРУДОВСКАЯ СРЕДНЯЯ ШКОЛА»
САКСКОГО РАЙОНА РЕСПУБЛИКИ КРЫМ
КОНСПЕКТ УРОКА УКРАИНСКОГО ЧТЕНИЯ В 4 КЛАССЕ
«А.Копыленко. «Крот-бедолага»»
УЧИТЕЛЬ: БАТАЛОВСКАЯ МАРИНА ЛЕОНТЬЕВНА
КОНСПЕКТ УРОКУ УКАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ У 4 КЛАСІ
«О.Копиленко. «Кріт-неборака»»
ВЧИТЕЛЬ: БАТАЛОВСЬКА МАРИНА ЛЕОНТІЇВНА
10 | А.Копыленко. «Крот-бедолага» | 25.01 |
Конспект урока украинского чтения в 4 классе Баталовская М.Л.
Тема: Цікаве у світі тварин.Олександр Копиленко «Кріт-неборака»
Мета: Формувати уміння учнів працювати з науково-популярними текстами,вчити орієнтуватись в структурі тексту,повно відповідати на запитанння,вдосконалювати уміння ставити запитання до тексту,складати план; розвивати можливості свого мислення,вміння спілкуватись і вільно висловлювати свої думки;викликати бажання учнів більше знати,прагнення з’ясовувати невідоме;виховувати бережливе відношенння до природи.
Обладнання: фото крота, тести, підручники, фото О.Копиленка, словникові слова
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Продзвенів дзвінок у нас,
Наступив читання час.
Щоб розумними зростати,
Щоб багато в світі знати,
Треба вміти нам читати
Адже,книга,хоч мовчить,
Але розуму навчить.
ІІ. Мовна розминка.
1. Гра «Відгадай,хто це?»
Просто з-під землі,нагорнувши мокру купку,вилазить невеличке звіреня. Все мокре,чудернацьке,ще й насилу лапками пересуває.Тай лапи в нього дивні,особливо передні. Воно ними, неначе веслами, по землі гребе.(кріт)
- Які слова Вам допомогли впізнати тварину?
- А яким ви собі уявляєте крота?(описання крота з уяви)
2..Скоромовка
Серед ночі два кроти
Налякались темноти
Тож втекли мерщій із двору
У свою глибоку нору
-читають скоромовку виразно, напівголосно у помірному темпі;
- Швидко;
-Дуже швидко;
- Кілька учнів декламують скоромовку;
ІІІ. Повідомлення теми, мети
«Мозковий штурм»
- Що ми знаємо про крота? ( учні діляться знаннями)
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з науково - популярним оповіданнням про крота.( «Кріт- неборака».) Неборака-бідолаха ,який написав відомий письменник –природолюб – Олександр Копиленко
ІV. Робота над новим матеріалом
1 життєвий та творчий шлях Олександра Копиленка
2. Стратегія «Кероване читання з передбаченням»
1 .Словникова робота
чудернацьке утрамбованої
впресовуватиме
рентгенівським- спеціальне проміння,яке застосовують в науці;
читання та пояснення значень слів
2.Читання по частинах
-1 ч до слів….. і значно краще там себе почуває!(відповіді дітей)
- А що автор говорить про причину появи крота на поверхні?(читають)
2ч. До слів….. От техніка?
Уявіть собі крота з курячими чи котячими лапками.Чи комфортно йому було б з такими лапками житии?
-Чи був би він з ними щасливим? Недарма кажуть у народі: «Вовка ноги годують»А крота сааме такі лапки і годують( звернути увагу на лапки з малюнка)
З ними він щасливий,бо завдяки ним кріт має й їжу,й житло.Порадіємо за нього,що природа подарувала цій тваринці такі чудові лапки.Але тут не описана одна особливість,яка вирізнює крота з –поміж інших тварин,живих істот.Яка це особливість?(відповіді дітей)
У нього немає очей.А чи комфортно було б йому з ними?( ні,бо земля б засипала йому очі)
-Читаємо далі.Ми дізнаємося,що людина запозичила у крота?
3) Читання до кінця.
_ Ви зрозуміли принцип роботи крота?
_Як саме він риє підземні ходи?
- Що , збулося , а що ні у ваших припущеннях ?
3. Словникова робота
Читання пірамідок слів
варто проект
моторно інженери
мандрує дослідники
плодиться вигортав
а) Читаємо слова весело і сумно
У цирковій виставі виступали два клоуни –Пат і Паташон. Паташон був веселим , а Пат –похмурим.От і скажіть,хто з них –Пат, а хто –Паташон. Уявіть,що спочатку читає слова клоун Паташон. Прочитайте весело. А потім сумно разом із клоуном Патом.
б) Знайти і прочитати слова,які мають значення:
*Дуже швидко;
*задум,план створення чого-небудь;
*спеціалісти із вищою освітою;
в). Прочитати на одному диханні
Прочитати іменники , дієслова.
Г) підібрати синонім до слова моторно
Антонім до слова вигортав
4.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
– Кого автор побачив біля своїх ніг?
- Знайдіть і прочитайте речення в яких є опис крота
- Як автор ставиться до крота? З чого це видно?
Де постійно живе кріт?
- Що він робить під землею?
-Прочитайте опис досліду, який провели вчені та інженери.
- Які особливості має будова тіла крота,що дозволяє йому так працювати під землею?
-Чим кріт допоміг інженерам?
5.Робота над ілюстрацією
- Які слова відповідають малюнку? (Аж ось біля моїх ніг,просто з-під землі)
8. Тестування
1.З –під землі вилізло:
а) невеличке звіреня;
б)сіреньке звіреня;
в)сліпкувате звіреня.
2. Кріт виліз на:
а) світло;
б) волю;
в) поверхню.
3. Кріт виліз на світло, ..;
а )захотілося помилуватися середовищем на поверхні;
б) подихати свіжим повітрям;
в)залило водою під землею;
4.Знесилений він
а) змерз на повітрі;
б)повернувся назад;
в)загорнувся в листя.
5.Взяв я крота і…
а)обігрів,забрав додому;
б)обігрів,виніс на горб і пустив;
в)покликав на допомогу.
6.У інженерів виникло питання?
а) як використати землю,яку нариває кріт;
б) куди дівати землю,яку ритиме машина?
в) як мандрує кріт.
7.Інженери впіймали крота:
а) посадили в клітку;
б) в деревяний ящик;
в) в залізний ящик.
8.На спеціальному екрані перед дослідниками..:
а) розкрилась картина підземної роботи крота;
б) побачили підземних жителів;
в) побачили, як хтось мимо пробігав.
9. Робота в группах( поділ за кольорами)
1- ша група Скласти план тексту
2 –га група
Встановити послідовність подій в тексті
* Кріт риє під землею дуже довгі проходи,такі собі підземні дороги.(3)
* То куди ж він діває землю? (4)
* Його,небораку, несподівано залило водою під землею.(2)
* Коли люди починали будувати літак,вони так само пильно досліджували політ птахів…(6)
*Аж ось біля моїх ніг,просто з-під землі,нагорнувши мокру купку,вилазить невеличке звіреня. (1)
* Виявилось,що кріт спочатку дробить землю зубами,ніби свердлить її…(5)
3-тя група
Користуючись текстом доповніть текст
Від народження і до __________кріт живе ________.
Ходи у ___________прориває за допомогою________,_________ і
______ ______.Живиться __________,_________,____________.
4-та група
Скласти загадку
Хоч бачить він погано
Але риє землю старанно
Під землею вирив хід
Сліпкуватий,сірий…..
5-та група складає сенкан
10.Міркування.Метод «Прес»
-Продовжіть міркування
Автор назвав крота неборакою тому,що…….
-Як по-іншому можна назвати оповідання?
ІV.Підсумок уроку
- Про яку тварину читали?
-Що дізналися нового?
-Що на уроці було найцікавишим?
Оцінювання
V .Домашнє завдання
На вибір
Міні –твір»» Якби мені довелося зустрітися з кротом?
Намалювати малюнковий план до твору
Слово вчителя
Кажуть,коли народжується дитина,Бог запалює свічку на небі й посилає до неї ангела-охоронця. Уві сні ангел цілує немовля тричі: в чоло –аби воно зростало розумним,в личко –щоб було красивим,та в груди –аби здоровя,любов та доброта вселились в його тіло,серце та душу. Хай же і вас оберігають ваші ангели-охоронці.
Все про що ми сьогодні говорили, нехай залишиться у вашому серці.Бережіть природу. Доглядайте за тваринами, не ображайте їх!
Додатковий матеріал
Цікаві факти про крота
Довжина тіла 12—16,5 см, довжина хвоста — 2—4,8 см (рівна довжині голови); маса 70—119 г.
Кроти зовсім не сліпі. Дослідження останніх років спростували існуючу думку про те, що кроти сліпі, оскільки живуть під землею. Насправді, у кротів досить гострий, хоча і обмежений, зір. А побачене кротом світло, служить знаком небезпеки, адже проникнення світла для нього означає не що інше, як те, що в нору проник хижак.
Кріт за 1 ніч може прорити туннель довжиною 76 метрів
10