Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку української мови в 3 класі з теми: "Чергування голосних в корені слова"»
Українська мова у 3-А класі 05.02.2019 року
Учитель: Петренко Л.П.
Тема: Чергування голосних у корені слів. Контрольний словниковий диктант.
Мета: закріпити з учнями властивості голосних у корені слова з чергування голосних о на і та е на і; формувати вміння учнів користуватися цією особливістю при зміні слів або доборі спільнокореневих; збагачувати словниковий запас; розвивати каліграфічні навички, вміння узагальнювати; виховувати почуття поваги до старших.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запис числа, класна робота
Каліграфічна хвилинка
Народ – зодчий мови, мова – зодчий народу.
Рід, рідня, народ, рідне.
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні на уроці ми ознайомимося із однією особливістю української мови. Зокрема, ми поспостерігаємо за змінами голосних у корені, потренуймося у вмінні чергувати їх.
Вивчення нового матеріалу
Спостереження чергування голосних звуків у коренях слів
Рід, рідня, родина, рідний.
Тренувальні вправи на чергування голосних у корені
Навчальні речі – навчальна річ;
скрикнув від болю – терпів біль;
пухнасті коти – пухнастий кіт;
старі воли – старий віл;
гострі роги – гострий ріг;
скляні столи – скляний стіл;
кухонні ножі – кухонний ніж;
сильні громи – сильний грім.
Робота над вправами з підручника
Закріплення вивченого матеріалу
Загадки
На морозі замерзає, бо одежинки не має. (Ніс)
Курчатко – дві, а що – з трьома?
Нехай кмітливий відгадає!
А чорний жук їх має шість…
Що це таке? Хто відповість? (Ноги)
Мене не їдять і без мене не їдять. (Сіль)
Сам у церкві не буває, а інших туди закликає. (Дзвін)
Стоїть дім. Увійдеш у нього сліпим – вийдеш зрячим. (Школа)
Змініть слова-відгадки або доберіть до них спільнокореневі, щоб відбулося чергування голосних в корені.
Ніс – носом, ноги – ніг, дзвін – дзвони, школа – шкільний.
Словниковий диктант (10 слів зі словника підручника)
Підсумок уроку
Які зміни можуть відбуватися в коренях слів в українській мові?
Що найбільше сподобалося на уроці?
Які вправи здалися важкими? Домашнє завдання.