СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока английского языка Тема: "Extensive reading. Math"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспек урока английского языка "Экстенсивное чтение. Математика"

6 класс

УМК "Английский в фокусе"

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока английского языка Тема: "Extensive reading. Math"»

Конспект урока английского языка

Класс: 6 Б

Тема: "Extensive reading. Math"

Дата проведения: 19.12. 2016 г.

УМК: «Starlight 6», авторы Virginia Evans, Jenny Dooley, Ksenia Baranova, Victoria Kopylova, Radislav Millrood.

Тип урока: комбинированный

Цель урока: научить читать на английском языке с полным пониманием информации.

Речевая компетенция: развивать произносительные навыки, навыки аудирования.

Языковая компетенция: употребление числительных в повседневной жизни.

Социокультурная компетенция: познакомить c достопримечательностью Лондона- Тауэром.

Компенсаторная компетенция: развивать языковые догадки и воображения, мышление, память.

Познавательный аспект: отработать навык отвечать на вопросы, употребление порядковых и количественных числительных.

Развивающий аспект: развивать психические функции, связанных с речевой деятельностью (внимание, способность к анализу и синтезу, логическое мышление, языковая догадка, зрительная и слуховая память, фонематический слух).

Учебный аспект: овладевать всеми видами речевой деятельности: говорением, аудированием, чтением и письмом.

Воспитательный аспект: повышать интерес к изучению английского языка, воспитывать культуру языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умение внимательно слушать собеседника.

Оборудование: Мультимедийная презентация, аудиозапись, индивидуальный набор карточек с заданиями для учащихся.

Ход урока:

1. Организационный этап.

-Good morning, boys and girls. I’m glad to see you. I hope everybody is ready to work. Are you in a good mood? Sit down, please. How are you, Valery?

-          Fine.

-          Good.

-          Thanks for your answers. Now let me see: x pupils feel fine, x – good, x – so-so, and x - bad. We may say that all in all we are fine. That’s nice. So, we can begin our lesson.

- Look at the desk. Every student has his own set of tasks. Take and look at it.

2. Фонетическая зарядка.

-Now, boys and girls! Let’s practice some sounds. Repeat after me…

[f]- five, fifteen, fifty, forty-four.

[θ]-three, thirty, sixth, thirteen, thousand.

[ð]- the first, the second, the third.

[i:]- sixteen, nineteen, eighteen, seventeen.

-Look at these words. What they have in common? what unites these words? right. they are numbers. And today we'll talk about numbers in everyday life. Do you think the number is important in our lives?

- You have got sheets of paper on your tables. Your task is to find as many numbers as possible. (Карточка № 1)

- Let's check! what numbers have you found in the task? How many numbers has found Valera? tell them!

3. Речевая зарядка.

-Look at the screen. Put missing words in the sentences.

  • We celebrate the new year on the first of January.

  • We have five fingers on each hand.

  • I'm in sixth class

  • Her mother is forty-four years old.

  • My younger sister is five.

4. Основной этап.

Well, We have remembered numbers and now we can start reading the text.

(Чтение текста " The Tower of London") (Карточка № 2)

5. Проверка понимания прочитанного.

-Well done! Now check out how you understand this text. I suggest you to do the task "true or false". Look at the screen!

  • The Tower of London is on the river Colorado. F

  • You can get there by underground. T

  • The Tower of London is 800 years old. F

  • The Tower of London has got Beefeaters. T

  • Beefeaters don't live in The Tower of London. F

  • Ravens are small white birds. F

  • There are seven ravens at the Tower . F

  • People say that the Salt Tower has got a ghost. T

  • The Crown Jewels are the Queen`s special jewels. T

  • The Queen lives in the tower of London. F

6.Физминутка.

- You worked hard. and now we have a little rest. Our eyes are tired. Let's give them a little rest. Keep an eye on the ball

7. Аудирование.

-Listen and enjoy the music. ( Карточка №4 )

- Now you will hear the song again. Listen carefully and do the task in your cards. (Карточка № 5)

- Let's check! Who is Mr. Johnson? Where does he live? And now draw a line on the pictures to each person's house.

-Let's go back to the Tower of London. Imagine that you want to steal the jewels but you need the password. Here is the code for the password. It opens the safe. Let's start!

-Who guessed the password? What was the code? (Do you like meat?) Let's answer this question! ( Карточка № 5)

- I have one final task for you today. This is a crossword.

Across: 1) 30; 2) 13; 3) 60; 4) 50; 5) 70; 6) 18; 7) 12; 8) 90.
Down:  1) 100; 2) 20; 3) 15; 4) 11; 5) 10; 6) 40; 7) 14.

- Let's check! How many mistakes does Alena have? How many mistakes does Maksim have?

7. Подведение итогов.

-So, today you worked very well. I`d like to thank you for good work at the lesson. Do you like our lesson? I suggest you evaluate your work in the classroom, using the words

(Карточка № 6)

I think…

it was interesting (difficult) for me…

Now I know…

I have got a new information about…

8. Домашнее задание

-I suggest you to do the tasks on this card at home.

-The lesson is over! bye!