Тема: Первое сентября
Цели урока:
актуализация грамматических навыков (повторение времен
группы Indefinite);
развитие навыков чтения и устной речи; активизация лексических навыков.
Оборудование: схемы и таблицы по временам английского языка группы
Indefinite.
Ход урока
1. Организационный момент
- Good morning, boys and girls! (Good morning!)
- Nice to see you again. (Nice to see you too.)
- How аrе you? (We аrе fine, thanks. And how аrе you?)
- Today we shall listen to your dialogues and read а new one. We'll also remember the tenses of English verbs and learn some new words.
11. Фонетическая зарядка
- First let's train our tongues. Ореn your books, page 9, exercise 10.
Listen to the speaker and repeat the words after him.
Дети прослушивают аудиозапись и повторяют слова за ДИктором. По-
сле прослушивания каждой группы Слов с определенным звуком, учитель
останавливает запись и просит нескольких учеников прочитать все слова
из данной группы. Наиболее трудные слова повторяются всем классом.
- And now close уоur books. Look at the blackboard and read the words.
Учитель читает слова, записанные на доске, и просит учеников повторить их за ним.
help cool march laugh
food green drink glasses
clean make Ьеll kiss
task pink wink case
Затем учитель просит учеников записать слова в 6 группы: [i:], [i], [e], [a:],
Речевая разминка
Let’s remember the game “Interview”. Who wants to answer the questions? Masha, will you go to the blackboard? Children, ask your questions, please. Try to use different tenses.
How old are you? (I am ten).
Will you go to school tomorrow? (Yes, I shall. I shall go to school tomorrow.
Did you visit Britain last month? (No, I didn’t. I didn’t visit Britain last month.)
Do you like Maths? (Yes, I do. I like Maths.)
Do you study well? (Yes, I do. I study well.)
IV. Активизация грамматических навыков (времена группы Indefinite)
«+» | Went He goes Will go |
«-« | Didn’t go Doesn’t go Wont go |
«?» | Did he go Does Will he go |
- Look at the schemes and complete the sentences.
Ученики дополняют предложения на схемах. Учитель просит назвать использованные времена и напоминает, как образуются данные времена. Затем учитель предлагает вспомнить, какие времена употребляются в каждом из упомянутых времен. (Present Simple – usually, often, seldom, always, every Friday. Future Simple – tomorrow, next Friday, next month, next year, in 2017. past Simple – a year ago, in 1997, last week, yesterday.
- I want you to open your exercise books and write the sentences using three tenses. Don’t forget to write the questions and negative sentences.
Например:
he/to play chess;
He plays chess with his brother every Sunday.
Does he play chess well?
He doesn’t play chess every day.
He played chess yesterday.
He didn’t play chess with him last Monday.
Did he play chess with his mother on the 17th of January?
He will play chess on the 11th of June.
Will he play chess with me tomorrow?
He will not play chess next month.
V. Физкультминутка
VI. Тренировка навыков чтения
- Listen to the tape recorder now. BE attentive, please. I shall ask you some questions.
Ученики прослушивают диалог из упражнения 9 ,стр. 9 и отвечают на вопросы.
- How many children take part in our conversation?
- What is Pavel?
- Is Barbara a teacher of English oк a teacher of Literature?
- Did Barbara give bad marks?
- Why is Kate happy?
- Now I want you to work in groups of three. Everybody must choose the role. Train to read the dialogue in groups.
VII. Развитие навыков диалогической речи
- Now let’s check up your homework. Your task was to learn your own dialogues. Who will be the first to act your dialogue? Lena and Masha will start then.
- Thank you for you work, children.
VIII. Развитие орфографического навыка
Учитель раздает учащимся карточки и организует выполнение сле-
дующего задания: вставить пропущенные буквы в слова. На выполнение
задания ученики получают 3 минуты.
А_t h_st_ry _hysi_al educ_ti_n sc_enc_
T_m_table _nifo_m l_ter_tur_ dr_mа ma__s
In_orma_ion tec_nolog_
Ключи: art, history, physical education, science, timetable, uniform,
literature, drama, maths, infoгmation technology.
IX. Активизация лексических навыков
Пример: We study Literature at school. We usually read stories and poems and discuss them at the lessons. Sometimes we write compositions and our own stories.
Домашнее задание: РТ: упр. 3,5(а), стр. 3-4