СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока " Natural disaters "

Нажмите, чтобы узнать подробности

ТЕМА: «NATURAL DISASTERS»

ЦЕЛЬ: СОВЕРШЕНСТВОВАТЬ РЕЧЕВЫЕ НАВЫКИ, АКТИВИЗИРОВАТЬ РАНЕЕ ПРОЙДЕННУЮ ЛЕКСИКУ, ОЗНАКОМИТЬ С НОВЫМИ ЛЕКСИЧЕСКИМИ ЕДИНИЦАМИ, РАЗВИТИТЬ  НАВЫКИ  ПИСЬМА, ВЫРАБОТАТЬ НАВЫКИ ПРАВИЛЬНОГО ПРОИЗНОШЕНИЯ.

                                                      ХОД УРОКА:

  1. ОРГ. МОМЕНТ  (GOOD MORNING CHILDREN!  HOW ARE YOU? ARE YOU READY FOR THE LESSON? LET`S BEGIN)
  2. ВВЕДЕНИЕ В АТМОСФЕРУ ОБЩЕНИЯ .

A.  FIND THE CORRECT TRANSLATION  OF THE WORDS.

-ДЕТСКИЙ ТРУД                          ------------            WAR

-БЕДНОСТЬ                                   ------------            POLLUTION

-ГОЛОД                                         ------------            CHILD LABOUR

-ЗАГРЯЗНЕНИЕ                            ------------            POVERTY

-ВЫМИРАЮЩИЕ ВИДЫ          ------------            FAMINE

-ВОЙНА                                         -------------         ENDANGERED SPECIES

B. TRANSLATE THE SENTENCES.

-GOVERMENTS SHOULD PROTECT AREAS WHERE ANIMALS LIVE.

-THE COO IS THE NATIONAL SYMBOL OF SCOTLAND.

-GOVERMENTS SHOULD SET UP SCHOOLS FOR CHILDREN TO GET AN EDUCATION.

-IT  IS  A FIGHTING  AGAINST EACH OTHER.

C. PUT THE SENTENCES IN ORDER.

-CAN/CERTAIN NOISES/HEAR/ANIMALS

-HAVE/FEET/SENSITIVE/ANIMALS/MANY

-TOO/HOT/IS GETTING/PLANET/THE

-PEOPLE/THE /CREATURES/KILL/ALL/THE/PLANET/ON

3.ОПРОС  ДОМ/ЗАДАНИЯ.

4. ОЗНАКОМИТЬ С ТЕМОЙ УРОКА.

TODAY WE ARE GOING TO SPEAK  ABOUT NATURAL DISASTERS! WHAT ARE THEY? (ТОРНАДО, УРАГАН, ЗЕМЛЕТРЯСЕНИЕ И Т.Д.)

  -ОЗНАКОМИТЬ С ЛЕКСИЧЕСКИМИ ЕДИНИЦАМИ

               HURRICANE            -----------      УРАГАН

               TORNADO               -----------      ТОРНАДО

               DROUGHT                -----------       ЗАСУХА

               CYCLONE                  -----------        ЦИКЛОН

               EARTHQUAKE         -----------        ЗЕМЛЕТРЯСЕНИЕ

               FLOOD                      -----------         НАВОДНЕНИЕ

              TSUNAMI                  -----------         ЦУНАМИ

               AVALANCHE           -----------         ЛАВИНА

  -СОСТАВИТЬ СЛОВОСОЧЕТАНИЯ ИЛИ  ПРЕДЛОЖЕНИЯ С НОВОЙ    ЛЕКСИКОЙ. НАПРИМЕР:

-EARTHQUAKE IS A SHAKING OF THE GROUND.

-HURRICANE IS AN EXTREAMLY VIOLENT WIND OR STORM.

-HUGE TSUNAMI,  MASSIVE AVALANCHE.

5. ВЫПОЛНИТЬ   УПРАЖНЕНИЕ.  FILL  IN : AVALANCHE,TORNADO, EARTHQUAKE, POLLUTION

-FORTUNATELY, THE  SKIERS ESCAPED THE …

-BIG FACTORIES ARE RESPONSIBLE FOR WATER …

-THE OLD BUILDING COLLAPSED DURING THE …

-THE … RIPPED ROOFS OFF AND UPROOTED MANY TREES.

6. ЧТЕНИЕ ТЕКСТА «NATURAL DISASTERS»

7. БЕСЕДА ПО ТЕКСТУ. ANSWER THE QUESTIONS:

-WHAT IS DROUGHT?                      WHAT IS AVALANCHE?

-WHAT IS TSUNAMI?                       WHAT IS EARTHQUAKE?

8. TASKS:

-FIND THE ODD WORD:

-HEAVY RAIN, GLOBAL WARMING, HUGE SNOWSTORM, SILVER LINING.

-HURRICANE, TORNADO, CYCLONE, WINTER, DROUGHT.

-PUT THE LETTERS IN ORDER:

                          GHTDROU                                 LOCYCNE                 

        CANERRIHU                                  DONATOR

 

-SPELLING:

E-A-R-T-H-Q-U-A-K-E

      T-O-R-N-A-D-O

      A-V-A-L-A-N-C-H-E

      C-Y-C-L-O-N-E

      H-U-R-R-I-C-A-N-E

 

    -ANSWER THE QUESTIONS:

  -IS TSUNAMI A NATURAL DISASTER?

  -IS TORNADO A PRODLEM OF HUMAN BEINGS?

  9.  ЗАКРЕПЛЕНИЕ. RIDDLES:

-IT IS A PERIOD OF TIME WITH NO RAIN. (DROUGHT)

-IT IS THE SHAKING OF THE GROUND (EARTHQUAKE)

-IT IS A LARGE AMOUNT OF WATER THAT COVERS AN AREA. (FLOOD)

-IT IS A VIOLENT TROPICAL STORM IN WHICH THE AIR GOES ROUND AND ROUND (CYCLONE)

10. ПОДВЕДЕНИЕ ИТОГОВ УРОКА. ВЫСТАВЛЕНИЕ ОЦЕНОК.

11. ДОМ /ЗАДАНИЕ.  ПРОЕКТ НА ТЕМУ : «ПРИРОДНЫЕ КАТАКЛИЗЫ»

12. THE LESSON IS OVER. GOODBYE.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока " Natural disaters "»