СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока по окружающей среде на тему " Дорога. Пешеходы " для 1 -го класса

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект для 1 го класса на тему " Дорога. Пешеходы ". В нем объясняется что такоое дорога, тротуар, перекресток. Какие правила мы должны знать при переходе дороги.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по окружающей среде на тему " Дорога. Пешеходы " для 1 -го класса»

Танишдим : ________________________


Фани, синф, вақти, ўқитувчининг исм - фамилияси

Савод таълими. 1 – “ Г ” синф. Камбарбекова С. М

30.04.2016 й

Дарс мавзуси

Киши ва нарса - буюм белгисини билдирган сўзлар. 235 - 237 - машқлар.

Дарснинг мақсади :

1. Таълимий мақсади :

Ўқувчилар киши ва нарса - буюмларнинг ҳаракатини билдирган сўзлар ҳақида тушунча олади, ўзлари мустақил сўзлар тузишга , сўзлардан гап туза олишга ўрганади, мавзуга доир машқлар бажаради ;

2. Ривожлантирувчи мақсади :

Ўқувчиларнинг тоза, чиройли, хатосиз ёзиш кўникмалари шаклланади, адабий тилда гапира олиш малакалари ошади, ифодали ўқиш нутқи ривожланади;

3. Тарбиявий мақсади :

Табиатни асрашга, унга ғамхўрлик қилишга, ўсимликларни , қушларни парваришлашга, дўстликка тарбиялаш;

Дарсда фойдаланадиган методлар :

Билимларини синаш

Дарснинг бориши :


Дарс бўлимларининг мазмуни, вақти

Ўқитувчи ҳаракати

Ўқувчи ҳаракати

Баҳолаш

Ресурслар

Кириш қисми :

Ташкилаштириш

2 – 3 мин

Саломлашиш;

Психологик тайёргарлик;

Давоматни текшириш;

Ўқувчиларни дарсга тайёрлаш;

Саломлашади;

Ҳаракатланиб бажаради

Ўқув қуролларини дарсга тайёрлайди


Уйга вазифани сўраш

6 – 8 мин

Ўтилган дарсни савол – жавоб асосида мустаҳкамлаш;

Уйга вазифани ўқитиб, текшириш

Саволларга оғзаки жавоб беради;

Дафтардан уйга вазифани ўқийди

Юлдузчалар орқали баҳолайман

Юлдузчалар

Дам олиш дақиқаси

Ритмик машқлар

бажаради


Компьютер

Асосий қисм: Янги мавзуни тушунтириш

Киши ва нарса - буюм белгисини билдирган сўзлар қандай? қанақа ? сўроқларига жавоб бўлади.

Оқ ( қандай ? ) гул.

235 - машқ. Сўзларни ўқинг ва савол қўйинг.

Оқ, яшил, катта, баланд, ширин, чуқур, кенг, яхши, узоқ, ўткир, зангори, паст, ола, аччиқ.


  1. Бу сўзлар қайси саволларга жавоб бўлади ?

  2. Бу сўзлар ким? нима? нима қилди ? сўроқларига жавоб бўла оладими ?

  3. Бу сўзлар номни, ҳаракатни билдиряптими ёки белгиними ?


Мустақил иш :


Нарса - буюм белгисини билдирган сўзлар ёзиш.


237 - машқ. Қуйида берилган сўзлардан гаплар тузинг ва ёзинг.


  1. Мактабимизда катта кутубхона бор.

  2. Болалар кутубхонадан қизиқ китоблар олди.

  3. Укам суратли китоб олди.

  4. Биз китобни тоза сақлаймиз.


Қандай ? қанақа? Сўроқларига жавоб бўлган сўзларнинг тагига чизинг.



Расмли диктант :


Расмлардан нарса - буюмларнинг аввал белгисини, кейин номини ёзади.


Мустаҳкамлаш

7 – 9 мин

  1. Савол - жавоб:


Саволларга жавоб беради

Ўқувчилар рағбатлантирилади

Жетонлар

Дам олиш дақиқаси

2 мин

Ритмик машқлар бажартириш

Ҳаракатланиб бажаради



Хулоса: дарсга якун ясаш 5 мин

Сўз ”ўйини ўтказиш

Киши ва нарса буюм ҳаракатини айтади

Карточкалар билан баҳолаш

Расмли карточкалар

Баҳолаш, уйга вазифа бериш

4 та гап тузиш

Ёзиб келади

Тўплаган жетонлар орқали баҳолайман.

Жетонлар

Рефлексия 3 мин

Билдим - , биламан - , билгим келади -

Ўқитувчи рефлексия




Танишдим : ________________________

Фани, синф, вақти, ўқитувчининг исм - фамилияси

Дунётаниш. 1 – “ Г ” синф. Камбарбекова С. М

30. 04. 2016 й

Дарс мавзуси

Йўл. Йўловчилар.

Дарснинг мақсади :

1. Таълимий мақсади :

Ўқувчилар йўл, йўловчилар ҳақида тушунча олади, одамларнинг ўзаро муносабати ҳақида ўқиб, ўрганади, йўл ҳаракати қоидалари билан танишади

2. Ривожлантирувчи мақсади :

Ўқувчиларнинг йўловчилар ҳақидаги дунёқарашлари кенгаяди, тил бойликлари ортади, ўз фикрини эркин етказа олишга кўникма шаклланади

3. Тарбиявий мақсади :

Ватанни севишга, туғилган ери илан фахрланишга , мактаб мулкини сақлашга, йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишга тарбияланади

Дарсда фойдаланадиган методлар :

тушунтириш


Дарснинг бориши :

Дарс бўлимларининг мазмуни, вақти

Ўқитувчи ҳаракати

Ўқувчи ҳаракати

Баҳолаш

Ресурслар

Кириш қисми :

Ташкилаштириш

2 – 3 мин

Саломлашиш;

Психологик тайёргарлик;

Давоматни текшириш;

Ўқувчиларни дарсга тайёрлаш;

Саломлашади;

Ҳаракатланиб бажаради

Ўқув қуролларини дарсга тайёрлайди


Уйга вазифани сўраш

6 – 8 мин

Ўтилган дарсни савол – жавоб асосида мустаҳкамлаш;

Уйга вазифани ўқитиб, текшириш

Саволларга оғзаки жавоб беради;

Дафтардан уйга вазифани ўқийди

Форматив баҳолаш


Дам олиш дақиқаси

2 мин

Ритмик машқлар бажартимриш

Ҳаракатланиб

бажаради


Асосий қисм: Янги мавзуни тушунтириш



Йўллардан кўп машиналар қатнайди, шаҳарда пиёдалар учун алоғида йўлаклар бор. Шаҳар кўчалари кенг бўлади, улар проспектлар деб аталади. Кўчаларнинг кесишган жойлари чорраҳа деб аталади. Чорраҳаларга светофорлар ўрнатилган.


  1. Йўл нима ?

  2. Қишлоқ жойда қандай йўллар бор ?

  3. Қишлоқ ва шаҳар кўчасининг қандай фарқи бор ?

Транспортда бирор сафарга йўл олган кишилар йўловчилар дейилади.

Узоқ йўлга сафарга чиққан йўловчилар бир неча турдаги транспорт воситаларини танлаш мумкин : темир йўлда - поездлар, ҳавода - самолётлар, денгизда - теплоходлар. Машиналарда , отларда, туяларда ҳам саёҳатга чиқиш мумкин.


Дафтар билан иш :

Светофор расмини чизинг.

Мустаҳкамлаш

7 – 9 мин

  1. Йўловчилар деб кимларни айтамиз ?

  2. Қиммат ва арзон сўзларининг маъносини билиб олинг.

Ўқувчилар рағбатлантирилади

Жетонлар

Баҳолаш, уйга вазифа бериш

Гапириш, 132-135 - бет

гапиради



Рефлексия

3 мин

Мен нимани билдим ?

Мен нимани билгим келади ?

Стикерларга ўқувчилар ўз жавобларини ёзади


стикерлар

Ўқитувчи рефлексия