СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект уроку математики у 5 класі на тему: "Порядок дій у виразах"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Розробка уроку з використанням місцевого матеріалу

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку математики у 5 класі на тему: "Порядок дій у виразах"»


Предмет: математика

Клас: 5

Тема: Порядок виконання дій у виразах

Мета:

навчальна: домогтися засвоєння правил, які визначають порядок дій у виразах, що містять дії першого і другого ступенів і дужки; сформувати вміння обчислювати значення таких виразів, складати алгоритм обчислення;

розвивальна: розвивати в учнів логічне і творче мислення, формувати вміння аналізувати ситуацію; сприяти вдосконаленню обчислювальних навичок; уміння переносити знання в нові життєві ситуації;

виховна: виховувати в учнів культуру математичної мови, позитивну мотивацію до навчання, старанність, працьовитість, уважність, спостережливість, інтерес до предмету.

Обладнання: картки з тестовими завданнями, мультимедійний проектор, ноутбук, презентація, підручник.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

Порядок звільняє думку. Рене Декарт

І. Організаційний етап

  • Побажання гарного настрою, активної роботи.

  • Дійсно, якщо будь-яку справу робиш не дотримуючись порядку, то і результат роботи буде плачевним.

  • Підніміть руку ті учні, у кого гарний настрій.

  • Я буду намагатися, щоб, принаймні з уроку, ви пішли з гарним настроєм.

ІІ. Повідомлення теми уроку

  • Для того, щоб дізнатись тему нашого уроку, а точніше, про що йтиме мова на уроці, розгадаємо зашифроване слово. Щоб розгадати дане слово, розв’яжемо такі приклади:

    84: 4

    12•6

    96:3

    45: 15

    180: 9

    36•2

    140: 2

  • к

    о

    я

    д

    р

    п

    70

    72

    3

    20

    32

    21

    Слово «порядок». Гарне слово. Всі люблять порядок? Але сьогодні мова піде не про порядок, як чистоту, коли все знаходиться на своїх місцях. А про порядок, послідовність виконання дій у виразі.

  • Запишіть у зошити число, класна робота, тему уроку «Порядок виконання дій у виразах».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Скажіть, будь ласка, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Що ви хочете почути, чи побачити на цьому уроці?

  • Як ви вважаєте, що ви повинні знати, щоб вдало розв’язувати вправи за цією темою?

(Що таке дії першого і другого ступеня, порядок (алгоритм) їх виконання, вміння виконувати ці дії).

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Давайте згадаємо як називаються дії першого ступеня.

  2. Дії другого ступеня.

V. Вивчення нового матеріалу

План вивчення теми

  1. Порядок виконання дій у виразах, які містять тільки дії першого або тільки другого ступеню.

  2. Порядок виконання дій у виразах, які містять дії і першого, і другого ступенів.

  3. Порядок виконання дій у виразах, які містять дужки.

  4. Що таке алгоритм обчислення?

  5. Хто з вчених першими ввів поняття алгоритму.

  6. Приклад складання алгоритму обчислення: 200 – 60 : (15 + 5).

VІ. Засвоєння нових знань і вмінь.

  1. Робота з підручником (§15)

Усно: № 532, 533, 534.

  • Хто впізнає місто, яке зображене на фото? Це місто має назву Біла Церква.

  • А що ви знаєте про місто Біла Церква? Хто може розповісти цікаві факти, які ви знаєте визначні об’єкти? (Діти розповідають).

  • То ж сьогодні я хочу розповісти вам дещо цікавого наше місто.

Почнемо.

  • Гра «Дешифратор». Розв’яжи приклад, заміни числа літерами і склади слово. Приклади записуємо в зошити.

  1. Р

    М

    С

    В

    Т

    Н

    Я

    А

    О

    78

    15

    32

    21

    30

    35

    21

    93

    35

    20•(12+3):10;

  2. (75+6):9+84;

  3. 174-(48:6)•12;

  4. 400:8+(64-21);

  5. 96:(213-42•5)

Слово «Тарас». Тарас – ім’я самого відомого українського поета Т.Г.Шевченка.

У Білій Церкві встановлений пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку.

Пам’ятник Т. Г. Шевченку було урочисто відкрито 22 вересня 1991 року в День міста.

Автори: скульптор О.О. Ковальов, Народний художник України, архітектори – В. М. Федотов та В. П. Штучний. Місцевий осередок товариства “Просвіта" організував кілька толок на благоустрої майданчика навкола пам’ятника

Встановлено на честь перебування Т.Г. Шевченка в Білій Церкві, який вперше тут побував у 1831 році, коли був козачком у пана П. Енгельгарда, а вдруге – у 1846 році з метою оглянути парк «Олександрію» й ознайомитися з історичними та архітектурними пам’ятками давнього міста.

Враження про своє перебування в Білій Церкві Шевченко описав у повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали» (1858 р.).

  • Встанови порядок виконання дій. Арифметичну дію заміни на літеру і дізнаєшся, яка споруда у нашому місті побудована у кінці  XVIII ст. Автор проекту — відомий архітектор  Луїджі Руска.

  • :

    +

    Р

    У

    Б

    М

    (460 – 120•3) : 25+142



БРУМ досі використовується за призначенням — тут розміщені магазини і кафе. На території проходять різні фестивалі та культурні акції зокрема свято квітів, коли навколо Торгових рядів створюють свої виставки всі навчальні заклади Білої Церкви.

Особлива вартість цієї пам’ятки в тому, що вона є однією з небагатьох уцілілих будівель такого призначення.

  • :

    +

    В

    Ю

    Ї

    Р´

    Встанови порядок виконання дій. Арифметичну дію заміни на літеру і дізнаєшся назву міста, яке існує, але на жодній карті його немає.

7420 – (120:3 + 37)•14



Історичний центр міста Білої Церкви – городище літописного міста Юр’їв, яке отримало сучасну назву Замкова Гора. Сьогодні це пам’ятка археології національного значення 9—13 століть, яку взято під охорону державою від 21 липня 1965 року.

Раніше на заболоченій території навколо Замкової гори сформувалося поселення. Мешканці Юр’єва боролися з природою, відбудували тут житлові будинки, а згодом – фортецю. Пізніше місто зруйнували монголо-татари, спалили всі хати та зведення. Після набігу на горі залишились руїни церкви Святого Георгія. В народі Георгій, або Юрій, вважався святим, і тому мав біле вбрання. Залишки спаленого храму, що виступав орієнтиром серед широких степів призвичаїлись називати в честь Юрія –церква Білого.
-Засиділись? А зараз фізхвилинка. Виконайте фізхвилинку за поданим віршиком.

Із-за парт ми миттю встали,

Гарно спинки підрівняли.

Вгору тягнемось усі,

Мов трава в дрібній росі.

Потім легко всі присіли,

Наче ноги заболіли.

Потім встали, руки в боки

І зробити два підскоки.

Каблучками цок-цок

І продовжимо знов урок.

Спрости вирази і дізнайся, хто із перших представників літературного світу відвідав твоє місто:

46п - 18п + 22п

8(4у -Зу+11у)

7(5х + 7у- 61)

53у + 18у - 24у

6(2а+b-2с+5р)

297у-17у+70у

Одним із перших представників світового літературного письменства, який відвідав місто, був Олександр Сергійович Пушкін. В одному з подорожних листів, виданому поету, вказано і станцію "Біла Церква". Як відомо, у десятих числах лютого 1821 року О. Пушкін разом з Д. Давидовими від’їздив з Києва до Тульчина. Вони проїхали Васильків,  Білу Церкву, відвідали парк Браницьких, який вразив письменника своєю первозданною красою і незайманістю, проїхали місто Сквиру та кілька сіл. Ймовірно, що результатом поїздки Україною стала поема Пушкіна Полтава.

Уривок з поеми «Полтава»

Тиха украинская ночь.

Прозрачно небо. Звезды блещут.

Своей дремоты превозмочь

Не хочет воздух. Чуть трепещут

Сребристых тополей листы.

Луна спокойно с высоты

Над Белой-Церковью сияет

И пышных гетманов сады

И старый замок озаряет.

Знайдіть значення виразу:

  1. ((25+15)·30-800):4=100 ПАРК

  2. 70-4·12+(5·10-35) - 30=7 КИТАЙ

  3. (100-86) - 24:8+28=39 МІСТ

«Китайський місток» — так називається одна мала архітектурна споруда. Таку назву вона дістала завдяки альтанці на містку, дах якої нагадує дахи китайських пагод. Спорудження містка-альтанки відбувалося в період активної забудови парку. Місцевий ландшафт підкреслює екзотичний вигляд містка, з якого відкриваються краєвиди на верхнє озеро з водоспадом та нижнє озеро. Для надання споруді монументальності, нижня частина містка виконана з масивних блоків граніту та пісковика. Розташований на греблі між двома ставками Середньої балки, місток виконує чисто декоративну функцію.

На початку 90-х років 19 століття перед спорудою були установлені бронзові скульптури китайського мудреця і китаянки, які вдало доповнили архітектурний ансамбль. Існує повір'я, якщо потриматися за бороду мудреця, то можна сподіватися на виконання найпотаємніших бажань.

VІІ. Підсумок уроку

  • А зараз невелика самостійна робота - тестові завдання. Кожен з вас отримав картку із тестовими завданнями. У своїх зошитах напишіть 1) і поставте літеру з правильною відповіддю тестового запитання, 2) і т.д.

  1. Дії другого ступеня складаються з: 
     а) додавання і віднімання;  
    б) додавання і множення;  
    в) множення і ділення.
    2. Порядок виконання дій у виразі без дужок наступний: 
    а) спочатку виконуються дії першого ступеня, потім – другого ступеня по порядку зліва направо;
     б) спочатку виконуються дії другого ступеня, потім – першого ступеня по порядку зліва направо; 
    в) дії виконуємо по порядку зліва направо незалежно від ступеня.
    3. У виразі 420 : 3 – 16– 4 + 12 : 3·2 пронумерували порядок дій, отримали послідовність: 
    а) 1, 5, 6, 2, 3, 4; 
    б) 1, 6, 5, 3, 2, 4; 
    в) 6, 1, 5, 4, 2, 3.
    4. 3начення виразу 63 – (121 : (5 + 6) – 2·4) – (5 + 2) дорівнює: 
    а) 20;
    б) 67;
    в) 53.

5. Спростіть вираз: у·103·6

а) 618у;
б) 167у;
в) 653у.

6. Виконайте дії:502·58-22348:74

а) 20814;
б) 28814;
в) 28041.

Відповіді: 1.В, 2.Б, 3.А, 4.В 5.А 6. Б

Взаємоперевірка. Обміняйтеся зошитами. За кожну правильну відповідь учень отримає по 2 бали. Максимум можна отримати 12 балів та додаткова оцінка за активну роботу на уроці.

А зараз підведемо підсумок нашого уроку і спробуємо дати відповіді на такі запитання (метод евристичних запитань за Квінтіліаном): Що? Хто? Коли? Навіщо? Де? Чим? Як?

Що? Алгоритм – це…

Хто? Хто з вчених першим застосував поняття алгоритм?

Коли? Коли з’явилися ідея використовувати алгоритми в інформатиці, промисловості, транспортних сполученнях, техніці?

Навіщо? Для чого нам потрібні дані знання?

Де? В яких галузях застосовуються дані знання?

Чим? Чим нам в житті допомагає знання алгоритмів?

Як? Як ви зможете використати дану тему в своєму житті?

Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити §15, № № 538, 540, 542