СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект уроку за поемою Лесі Українки " Давня казка"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Розгорнутий конспект уроку з української літератури для 8 класу за темою №леся Українка "Давня казка"

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку за поемою Лесі Українки " Давня казка"»

Тема: Леся Українка. «Давня казка». Жанр, тема, зміст твору.Образ народного співця, його високі моральні цінності.Роль поета й поезії в суспільстві.

Мета: Поглибити в учнів уявлення про погляди Лесі Українки на призначення

мистецтва і митця; вчити їх сприймати художній твір у єдності змісту й форми;

дослідити у творі «Давня казка» ідею вільної творчості, вільнолюбства людини;

розвивати навички роботи з художнім текстом, виразного читання; вміння логічно

мислити, робити висновки; раціонально використовувати навчальний час; виховувати в

учнів високі моральні якості — гуманізм, щирість, ненависть до зла, несправедливості.

Очікувані результати: після уроку учні

знатимуть: ідейно-художній зміст, персонажів, проблеми та художні особливості

твору «Давня казка»;

умітимуть: виразно і вдумливо читати поезії Лесі Українки, визначати тему та головну

думку твору «Давня казка», знаходити в них художні засоби, розкривати їх роль,

розповідати про свої відчуття під час читання, зв’язно відповідати на запитання, брати

участь у бесіді;

зможуть: розвивати навички проведення власних спостережень, увагу, пам’ять,

логічне мислення, насолоджуватись красою зображуваного, розвивати естетичні смаки.

Тип уроку: Комбінований

Обладнання: Текст програмового твору, дидактичний матеріал (тестові завдання,

картки), мультимедійна презентація, міні-зошит.

Методи і прийоми: технологія «Незакінчене речення», евристична бесіда, виразне

читання поезії та бесіда за прочитаним, розповідь вчителя, повідомлення учнів, інсценізація, бесіда, робота у парах, метод «Мозковий штурм», «Гронування», «Асоціативний кущ»

Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійний проектор.

Епіграф.

Так, я жива! Я буду вічно жити!

Я в серці маю те, що не вмирає.

Леся Українка




ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

Оголошення епіграфа і девіза уроку.

Я хочу побажати вам плідної роботи під час уроку, девізом

якого нехай стане крилатий вислів: «Мети досягає той, хто вірить і не знає втоми!»

(Учні обєднані в групи:дослідники,літературознавці,критики).

II. Перевірка домашнього завдання

Вступне слово вчителя.

У звичайному житті вона – слабосила жінка. У літературі – Титан духу, Дочка

Прометея, Ломикамінь, Співачка досвітніх вогнів, Одержима… Хто ж вона, Лариса

Петрівна Косач, знана в усьому світі як Леся Українка?

2.Повідомлення учнів ( ілюстративно - асоціативний прийом).

(див.додаток)

- Дата та місце народження.

- Родина поетеси.

- Двобій із підступною хворобою.

- Освіченість поетеси;

- Обдарування і захоплення Лесі Українки.

Слово вчителя.

Отже, мріяла стати художником, бо гарно малювала; музикантом, бо мала хист до музики. І не знала дівчинка, що в серці вже поселилась Муза, що її творам судилося стати в майбутньому окрасою української літератури.

Отже, Леся Українка, Лариса Петрівна Косач – це талановита поетеса, яка мужньо

боролася з хворобою. Не зважаючи на важку недугу, вона писала художні твори,

підтримувала зв’язок із суспільством, бо єдиною зброєю цієї мужньої жінки було слово.

Легко й просто називати себе сином народу, важко й далеко не кожному випадає

щастя бути гідним цього імені.

Легко й просто говорити про свою любов до Батьківщини, але важко й не кожному

вдається справді любити її.

Проблемне питання:

Хто ж є справжнім поетом?

Яким має бути поет, на думку Лесі Українки?

Це проблемне питання, відповідь на яке маємо знайти, опрацювавши зміст поеми

«Давня казка».

IIІ. Оголошення теми уроку, цілевизначення та планування діяльності

Слово вчителя.

— Діти, ось ми і згадали вивчений вами раніше матеріал: життєвий і творчий шлях поетеси. Та на цьому «Давня казка» для Вас ще не закінчиться.

(тема уроку) Сьогодні ми з вами будемо працювати над цією поемою, а саме: поговоримо про проблеми і мотиви у творі: роль митця в суспільстві та суть людського щастя, характеристика головних героїв.

Сьогодні на уроці ми будемо з’ясовувати основні мотиви, що звучать у творі, з’ясуємо роль митця в суспільстві, служіння музі й народові; розкриємо високі моральні риси народного співця

Робота в зошитах.

А супроводжувати у світі «Давньої казки» Лесі Українки й пильнувати за тим, щоб ми не збилися зі шляху, буде міні-зошит,куди під час уроку ми будемо в'язати вузлики напам’ять, щоб не заблукати (див. додаток). Тож підпишіть його, розкрийте - і зробіть крок у казку.


Сприйняття й первинне усвідомлення нового матеріалу

Історія написання твору.

Слово вчителя

«Давню казку» Леся Українка написала в 1893 році. На ту пору вона вже була зрілим

поетом. Своє місце як митець письменниця бачила лише серед найпередовіших,

революційних представників суспільства — серед робітників. У творі йдеться про роль

поета і його творів у суспільному житті. Тому головний герой цієї поеми — поет.

Твір «Давня казка» вперше був опублікований у львівському журналі «Життє і

слово» за 1896 рік, а пізніше — в другій збірці віршів Лесі Українки «Думи і мрії». У час

творення цієї поеми одні письменники реакційного напряму заявляли, що мистецтво

потрібно лише для розваги, інші — що історію вершать царі, королі, володарі трудящих,

що гнобительський лад — непорушний, вічний. Поемою «Давня казка» Леся Українка

давала гостру відсіч носіям цих теорій.


Робота над текстом:

  1. вибіркове читання,

  2. читання мовчки,

  3. ідейно-художній

аналіз поеми.

Учитель: Під час роботи над змістом твору ми зробимо коротку характеристику

персонажів, запишемо їх риси характеру (Поет – Граф Бертольдо).

І розділ (робота над текстом)
Учитель: 
Починаємо роботу над змістом.
-хто такий поет? 
-чи був він самотнім? 
-чому не був самотнім? 
Ні, він не був самотнім, бо до нього приходила молодь, вона шанувала його, адже він писав для них пісні, які давали народові потіху, розвагу, пораду.

Учитель:
- Послухаймо інсценізацію уривку твору у виконанні учнів (рольова гра).
- Яку оцінку ви дасте відтвореним подіям? 

- Чванливий нероба Бертольдо глузує з поета, але сам поет духовно багатий, а головне вільний . 
Учитель:
- Що доповнить художник саме по цьому малюнку? 
- Коли поет, узявши мандоліну, заграв і заспівав, то в лицаря Бертольда вирвалися слова:

” Що за дивна сила слова?”

Так, я вільний, маю бистрі 
Вільні думи — чарівниці,

Що для них нема на світі 

Ні застави, ні границі.

Все, чого душа запрагне,
Я створю в одну хвилину.
В таємні світи надхмарні 
Я на крилах думки лину.
Скрізь гуляю, скрізь буяю, 
Мов той вітер дзівнкий в полі.
Сам я вільний і ніколи

Не зламав чужої волі .
Отже, який мотив звучить у словах поета? 
- Звучить мотив про велику силу художнього слова! 
ІІ розділ (робота над змістом)

-Якою метою з'явився Бертольдо в хаті у поета?

-Як поет відгукнувся на проблему лицаря?

-Чи віддячив лицар поетові?
-Який мотив звучить?
велика сила пісні художнього поетичного слова; 

- роль пісні в житті окремої людини .

ІІІ розділ(робота над змістом)

-Яке лихо несподівано настало? 

-спочатку вдало, але потім військо стомилось та й місто було неприступним, тому серед воїнів почалось незадоволення, яке могло скінчитись плачевно для Бертольда.

-Хто і як врятував Бертольда з його військом?

-співці заспівали пісню поета, запалили бойовий дух серед воїнів і перемогли в бою.

Учитель:

Слово надаємо художникам: (прочитати малюнки)

-у походах в чужих землях вояків підбадьорювала пісня, допомогла вона й тоді, коли втомлене й зголодніле військо почало нарікати на Бертольда, хотіли його вбити, або примусити припинити війну.Але співці вгамували військо, запаливши дух перемоги.

Учитель:

-Отже, знову Леся Українка підкреслює роль художнього поетичного слова, яке лунає з уст поета, не байдужого до долі народу
ІV розділ (робота над текстом)

Учитель: 

-Як після війни повів себе Бертольдо у своїй країні?

-грабував народ, бо звик це робити на війні.

-Що ж трапилось в країні?

Про це нам повідомить учень,прочитавши уривок напам’ять.

А ви, прослухавши уривок, скажіть, який характерний засіб використала Леся Українка?

- поетеса використала антитезу.

-Аби поет не складав бунтівних віршів, що Бертольдо запропонував йому?

-запропонував поетові стати придворним співцем.

- Що ж на це відповів поет?

- Який же мотив звучить у цьому уривку?

-поет з гідністю відмовився від “золотих кайданів” і слави з панських рук, залишився вірним народові. Це людина волелюбна і смілива. Не схиляється перед владою і силою пана, відмовляється від багатства і слави, які пропонує йому Бертольдо. Він не скоряється й тоді, коли граф загрожує йому в'язницею.
-У чому щастя людини? У багатстві та розкоші чи бути вільним, коли тебе поважають, коли ти приносиш користь людям? 
Метод “ мікрофону “ або дискусія .

Учитель:
- який кінець має казка? 
- народ повстав і вбив пана. Та залишився молодий нащадок , який продовжує будувати тьюрми і гнобити людей. Між нащадками графа і поета продовжується боротьба, яка неминуче закінчиться перемогою народу.
Ідейно - художній аналіз твору (міні- зошит)

Літературний рід.

Визначення жанру твору.

Учні працюють у групах.Прийом «Займи позицію».

Проблемне питання, яке учні доводять у групах за методом «Прес».

-Чому поетеса називає свій твір казкою?

Що ж це: поема чи казка?

Я пропоную 1-ій групі довести, що твір «Давня казка» - це поема, 2 –ій – що це казка, а 3-ій – самостійно обрати позицію, спираючись на порушені у творі проблеми, і довести свою точку зору.(Див.додаток)

- Чому твір названо «Давня казка»? Яке значення ту має слово «казка» - фантастичний твір

чи казання, розповідь про щось.

- Визначте, який епізод твору можна вважати своєрідним зачином, що об’єднує твір із

казкою? (Десь, колись, в якійсь країні…)

- Чи є в поемі Лесі Українки кінцівка? Якщо є, то якими словами можна її окреслити? («А

коли війна скінчиться Того діла й того слова, То скінчиться давня казка, А настане

правда нова»)

- Які ще ознаки казки ви помітили? (Повторюється чило 3: тричі поет зустрічався з

графом)

- Чи можна твір вважати казкою? (Ні)

- Що зближує твір з епічними творами? (Наявність сюжету, герої твору)

- Чи помітні ознаки ліричного твору? (Віршована мова, відтворені почуття людей)

- Який розмір твору? (Великий за розміром твір)

- Як називають твір, у якому поєднані ознаки лірики й епосу, зображені значні події та

яскраві характери? (Ліро-епічна поема)

Учитель: Отже, жанр твору – ліро-епічна поема-казка (Від казки — зачин, події

відбуваються в давноминулі часи, в якійсь невідомій країні, головні персонажі — поет і

Бертольдо — зустрічаються тричі, як і в казках.)

- Чому в поемі наголошено, що «давня казка» триває й досі?

Учитель:

У поемі порушено важливі проблеми.

Проблеми твору:

- роль митця в суспільстві;

- суть людського щастя, вдячності;

-війни заради збагачення.
Тема: Зображення боротьби трудящих проти поневолювачів та роль і місце поета у визволенні народу від гніту. 
Ідея: уславлення поета, який захищає інтереси народу і засудження жорсткості, жаги до збагачення. 

Метод « Дослідження»

Характеристика героїв поеми «Давня казка» - поета та Бертольда. Робота в групах.1 група- поет;2 група – Бертольдо;3 група – спільне і відмінне в характерах героїв(кола Вена).


Орієнтовна відповідь учня:

Спільне Обоє героїв – молоді люди, розуміють силу слова, дотепні, гострі на язик, визнають красу почуття кохання(саме тому поет допомагає лицареві завоювати серце нареченої).

Відмінне Хоча ці два герої і молоді люди, розумні, кмітливі, але проявляються вони по-різному. Саме тому ми вирішили порівняти їхні характери за однаковим планом, характеризуючи кожну рису по окремості для двох героїв.

 

Поет 1. Проста за походженням людина, наділена поетичним талантом. Цитата: Десь, колись, в якійсь країні, проживав поет нещасний….

Його пісні користуються популярністю в народі.

Цитата: Надійшла сільськая молодь, Що з роботи поверталась, І побачила поета, З ним приязно привіталась.

2. Послідовний у своїх діях.

Цитата:То щодня поет приходив, до діброви на розмову.

3. Добрий, щедрий, завжди на боці пригноблених.,виступає проти несправедливості, вільнолюбивий(відмовляється від золотих кайданів придворного поета)

Цитата: Золотих не хочу лаврів, З ними щастя не здобуду. Як я ними увінчаюсь, То поетом вже не буду.

4. Поважає людину - і багату, і бідну, поки вона не чинить кривди іншим.

Бертольдо прийшов просити допомоги.

Цитата: Вибачай, прошу до хати, Хоч у мене трошки темно, Бо коли я сам у хаті, Не палю вогню даремно;

5. Спокійний, врівноважений, чесний.

Цитата: Так довіку у темниці, Довелось поету жити, За тюремний спів він мусив, Головою наложить.

Бертольдо 1. Лицар, граф, людина високого соціального стану, любить похизуватися своїм багатством.

Цитата: Бачиш ти - оця діброва,

Поле, небо, синє море -

То моє багатство - панство

І розкішне, і просторе.

Цитата: Срібла, золота насиплю

Я співцеві дорогому!...

2. Непослідовний

Цитата: Коли він складання віршів

Бунтівничих не покине,

То в тюрму його закину,

Там він, клятий, і загине!

3. Лихий та підступний, звик користуватися чужим.

Цитата: Я його талант співацький

Так високо поважаю

Що співцем своїм придворним

Я зробить його бажаю.

4. Зневажає простий люд, керується лише своїми власними інтересами й вигодою.

Цитата: Бачте,- крикнув,- що за птиця!

Чи не встав би ти, небоже?

Цитата: Чарував усю громаду, -

Тільки ти один тепера

Можеш дать мені пораду!

5. Імпульсивний, підступний і невдячний.

Цитата: Спалахнув від гніву лицар,

Був він гордий і завзятий,

Але ж тільки та упертість

Та на гордощі багатий.


(Групи подають характеристики героів у вигляді ілюстрованих колажів з елементами інформаційного грона).Захист і коментування робіт.

Елементи характеристики, записані до міні-зошита.

Поет- граф Бертольдо

«нещасний» багатий

талановитий любить полювання

звичайна зовнішність «лихий»

не був самртнім жорстокий

шанувала молодь гордий

сміливий упертий

слуга народу завойовник

воля – найбільше щастя щастя – графство, багатство.

Звернення до проблемного питання

Хто ж є справжнім поетом?

Яким має бути поет, на думку Лесі Українки?

Підвести учнів до думки:

- Чи є вимоги до зовнішності митця? (Талановита людина зовнішньо може й не

відрізнятися від інших)

- Де треба шукати скарби духовності? (Скарби духовності слід шукати у вчинках).

Слово вчителя.

Поезії співця приносили справжнє задоволення людям, бо допомагали у радощах та

горі, «розходились по світу стоголосою луною». Спочатку він служив графові,

завоювавши для нього віршами серце красуні та здобувши славу у походах. Але пізніше

зробив вибір, спрямував гостре слово на боротьбу за свободу народу. Нарешті постає

питання: ...Чи блакитна кров проллється, Як пробити пану груди? Поет

перетворюється у захисника трудящих, що ставало досить небезпечним для графа,

який запропонував співцеві безбідне життя та славу. Народний співець відмовився від

«золотих кайданів».

- Яку незаперечну думку утверджує Леся Українка: хто ж є справжнім поетом?

На що митець повинен спрямовувати свій талант? (Митець повинен спрямувати свій

талант на служіння людям)

Учитель:

Жодні гніт та насильство не можуть придушити прагнення народу до волі. Найвище

призначення поезії — пробуджувати суспільну думку, піднімати людей на боротьбу за

волю, бо справжній поет не має права стояти осторонь, коли його народ виборюватиме

щасливе життя для рідної землі.

Учитель:
-Як поетеса досягає розкриття даної теми? 

- За допомогою яких художніх засобів? 

Художні особливості:

а) поетичний синтаксис

- Який це стилістичний прийом?

«Золотих не хочу лаврів» (інверсія);

«Емужика землянка вогка – В пана хата на помості» (антитеза);

«спіймати вітра в полі» (фразеологізм);

б) Тропи

- Визначте художні засоби:

сумна діброва, рими- соколята, думи-чарівниці(епітети);

«сонечко червоне заховалось за ді брову», «розливався людський стогін всюди хвилею

сумною», «пісні ідуть по людях» (метафори);

«час летів, немов на крилах» (порівняння);

г) Віршовий розмір: чотиристопний хорей;

д) Іронія і сатира в поемі:

в іронічному плані вживаються слова «лицар» і «лицарство» щодо Бертольда та його

воїнів. На Україні «лицар» — мужня, саможертовна, благородна людина, захисник волі.

В іронічному плані написані окремі рядки «поетових пісень». У сатиричному плані

показано взаємини між графом Бертольдом і народом.

*лексика — граф, графство, герольди, лицарі, серенада, королева, донька,мури замку, лютні, придворний стрілець.

Закріплення вивченого.

— Дайте відповідь на запитання: «Доведіть роль митця у суспільстві».

Питання ролі митця в суспільстві було актуальним завжди: і століття тому, і у вирі сьогочасної дійсності. Так чи інакше, митець являє собою взірець мудрості, гідності, чесного служіння справедливості, наслідування споконвічних законів моралі. До його слова прислухаються, за ним йдуть. Тому на ньому лежить надзвичайна відповідальність і за свою позицію та вчинки, і загалом за долю свого народу.

Домашнє завдання«Обери сам»

1. Намалювати ілюстрацію і вміти переказувати уривок з «Давньої казки» Лесі Українки, який найбільше сподобався.

2. Виписати з поеми крилаті вислови, прокоментувати їх.

3. Написати твір-мініатюру на одну із запропонованих тем:

«Так закінчилась давня казка»,

«У чому полягає ідея вільної творчості?»,

«Ми вільні у своєму виборі, але повинні завжди пам’ятати про щастя інших людей»





Підведення підсумків уроку

1. Метод «Незакінчене речення»

- Я дізнався (дізналась), що слово здатне...

- Я впевнений (впевнена), що слово не можна ув’язнити, тому що...

- Я вважаю, що поет для суспільства — це...

- Я вважаю, що поет був щасливий, тому що…

- За допомогою поеми можна виховувати такі риси характеру, як...


- Діти, Леся Українка дуже любила весну й квіти.У вас на партах лежать квіточки.Напишіть на них, будь ласка, що ви дізналися про поетесу,що торкнуло ваше серце,що запам’талося найбільше.

Діти коментують свої думки.

- Тож давайте уквітчаємо вінком наших сподівань, вінком шани і любові славну доньку українського народу – Лесю Українку.

Діти створюють віночок із своїх квіток-думок навколо портрета поетеси. (мелодія)
Видатні поети ніколи не залишають нас:
Вони відходять у безсмертя.
Не стерлась райдужна сторінка,
Не вмерла пісня лісова.
Безсмертна Леся Українка
Була і є повік жива!

О. Журлива

Додатки



  • Поема — ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.



Жанрово-стильові особливості поеми

  • віршована форма,

  • наявність дійових осіб,

  • докладне зображення яскравих, сильних людських характерів,

  • розповідаючи про події, вчинки, поет передає особисті переживання, які поглиблюють розкриття теми і передають ставлення автора до зображуваного,

  • єдність епічної розповіді та глибокої ліричності,

  • сюжет ліро-епічної поеми чіткий, динамічний,

  • тривалий час дії,

  • середній обсяг,

  • фрагментарна перерваність вислову, а іноді навіть незавершеність сюжетної оповіді,

  • піднесена мова;

  • змальовуються значні події минулого, сучасного або майбутнього;

  • героїчний зміст.



  • Казка - розповідний народно-поетичний або писемно-літературний твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил. Тематично казки поділяються на три групи: героїко-фантастичні, соціально-побутові та казки про тварин.



Жанрово-стильові особливості казки



  • вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються як реальні,

  • чітка будова: зачин, основна подія, трикратна повторюваність подій, розв'язка,

  • драматичний розвиток подій,

  • контрастне групування дійових осіб,

  • зосередження дії на героєві,

  • в основі лежить протиборство між добром і злом,

  • «замкнутий час» і завершеність;

  • перемога добра над злом;

  • варіативність.







  • 3-ій групі – самостійно обрати позицію, спираючись на порушені у творі проблеми, і довести свою точку зору.



Схема побудови відповіді за методом «ПРЕС»

Ми вважаємо, що твір Лесі Українки «Давня казка» - це …

Тому що

Наприклад:

Отже, «Давня казка» - це…

*Додаткові завдання

  • Колективна робота.

Визначте:

  1. «третє зайве»;

  2. знайдіть спільне (ключові слова).

ЛЕСЯ УКРАЇНКА


ОЛЕНА ПЧІЛКА


МИКОЛА ЛИСЕНКО


ПІСНЯ


ПОЕТ


БЕРТОЛЬДО


«ДАВНЯ ВЕСНА»

«ХОТІЛА Б

Я ПІСНЕЮ СТАТИ»

«ДАВНЯ КАЗКА»


  • Завдання групам.

1 група – колаж «Афіша на поему Лесі Українки «Давня казка».

2 група – Скласти даймонд «Головні герої поеми» (поет – Бертольдо).

3 група – Ви – відомий художник.До вас звернулися з проханням створити обкладинку до поеми Лесі Українки «Давня казка».

  • Асоціативний диктант

  1. 25 лютого 1871

  2. «Надія»

  3. 4 роки

  4. 13 років, журнал «Зоря»

  5. «Плеяда»

  6. Мова

  7. Фортепіано

  8. О.Мурашко

  9. Мишолосіє

  10. «Мати й дитина»

  11. Вишиванка

  12. Милиці

  13. Ізидора

  14. Олена Пчілка

  15. М.Сурамі,Грузія