СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Коучинг на тему: "Сабақта Оқыту үшін бағалау әдістемесін пайдалану."

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалімдер жоспарлауда тиімді оқыту идеяларын қолдану арқылы оқу үшін бағалаудың мәні және оны оқыту тәжірибесінде қолдану әдістемесі туралы білімдерін көрсетеді; Мұғалімдер оқу үшін бағалау әдістерін қолданып, сабақ жоспарын әзірлейді және оқу үдерісін жетілдіру үшігн оның қолданылу әдістемесін өзара бағалауды жүзеге асырады; Бағалудың  үдерісінің ОүБ оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі екенін түсіну мұғалімдердің бағдарлама идеяларын іс-тәжірибеде қолдану арқылы түйсінуді талап етеді; Курс қатысушылары өз бетімен әзірлеген әдістерді қолдана отырып , дереккөздермен әріптестердің тәжірибесін талдау негізінде өздерінің сабаұ жоспарларын жасайды

Просмотр содержимого документа
«Коучинг на тему: "Сабақта Оқыту үшін бағалау әдістемесін пайдалану."»





Апта

Күн

Күні


Тренер


Өткізілетін орны






тақырыбы

Сабақта Оқыту үшін бағалау әдістемесін пайдалану

мақсаты

Мұғалімдер жоспарлауда тиімді оқыту идеяларын қолдану арқылы оқу үшін бағалаудың мәні және оны оқыту тәжірибесінде қолдану әдістемесі туралы білімдерін көрсетеді;

Нәтижесі

Мұғалімдер оқу үшін бағалау әдістерін қолданып, сабақ жоспарын әзірлейді және оқу үдерісін жетілдіру үшігн оның қолданылу әдістемесін өзара бағалауды жүзеге асырады;

Түйінді идея

Бағалудың үдерісінің ОүБ оқыту мен оқудың ажырамас бөлігі екенін түсіну мұғалімдердің бағдарлама идеяларын іс-тәжірибеде қолдану арқылы түйсінуді талап етеді; Курс қатысушылары өз бетімен әзірлеген әдістерді қолдана отырып , дереккөздермен әріптестердің тәжірибесін талдау негізінде өздерінің сабаұ жоспарларын жасайды;

Оқыту барысы



1сабақ

Бағалау үдерісінің мақсаты. Оқу үшін бағалаудың мәні.



Сергіту сәті

7 минут

Бағалау «Ерекше жауап»

3 минут







Топқа біріктіру

3 минут







Тақырыпты анықтау мен мақсатты қоюға: 7 минут

























Әдіс «Үй жұмысына арналған буклет» 15 минут

Бағалау « » 2 минут













Қорытынды

3 минут

Үй тапсырмасын бағалау

Сұрақ-жауап

5 минут

Бағалау «Ұтымды жауап»

2минут









Таныстырылым

10 минут



«Модерация » әдісі

25 минут













Сұрақ-жауап

3 минут



Рефлективті күнделік

Ресурстармен жұмыс

5 минут

Сергіту сәті: Жаттығу «Қасиет»:

Мақсаты: қатысушыларды жұмысқа дайындау;

1 айналым: Өзіңізде маңызды деп санайтын 1 қасиетіңізді атаңыз;

2 айналым: Біз осы курста бір-бірімізді танып жатырмыз:

Алдыңғы көршіңіздің таныған 1 қасиетін атаңыз;

Қысқаша қорытынды: Осы аталған қасиеттеріміздің барлығы бүгінгі жұмысымыздың нәтижелі болуына жұмыс жасайды-деп ойлаймын.

Топқа бөлу: Көпшілік бағалауды дәстүрлі формада баға бойынша жүргізгендіктен, санап, 1-лер 1 адым, 2 –лер 2 қадам, 3- тер 3 адым, 4-тер 4 адым ,5-тер орнында қалады. Сондықтан топқа осылай бойынша біріксек .Топтарға атау берулеріңіз болады;

Мысалы, «1 топ».

Болжал жинау: Сіздерге сұрақ: Өзіңіздің қасиетіңізді атау қиын болды ма, немесе өзгенің қасиетін атау қиын болды ма ? Неліктен?

Қысқаша қорытынды : Әрине , өзіміздің қасиетімізді атау , өйткені өз пікіріміз басқалардың пікірімен сәйкес болады ма , жоқ па деп күмәндану болады;

Тақырыпты анықтау: Сонда неге мән беру керек екен? Бағалаудың түпкілікті нәтижесіне , яғни мәніне. Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ деп ойлайсыздар ?

Бағалау әдістемесі бойынша не қиын болады деп ойлайсыз?

Мақсатты да бірлесе шығару : Мұғалім нені үйренуі керек деп ойлайсыз?

-бағалауды қалай жүргізу керек;

-бағалауды қандай мақсатта жүргізу керек;

-бағалауды кім үшін жүргізу керек;

-бағалауды оқыту үдерісін жоспарлауға қалай ендіру керек;

Әдіс «Үй жұмысына арналған буклет»Үйге берілген үй тапсырмасын қалай бағалау керек? Деген сұраққа жауаптар дайындау керек еді;

Жұмыс формасы : жеке

Қорытынды:

  1. Үй тапсырмасын табыс критерийлері бойынша бағалау ;

  2. Табыс критерийін сабақ мақсаттары бойынша құру;

  3. Оқушылардың дағдыларды меңгеру деңгейін;

  4. Бағалауда оқыту стандартын негізге алу;

Қысқаша қорытынды: Қай мұғалімнің келтірген аргументтері сіздің ойыңыздан шықты? Неліктен олай ойлайсыз?

Үй тапсырмасы бағалаңыз:

Оңай- жасыл түс, орындарлық-сары, күрделі-қызыл;

Түстер арқылы бағалау сіз үшін қаншалықты тиімді болды ? уақыт ұту

Қаншалықты тиімсіз? Не үшін және қалай бағаланғаны белгісіз болды;

Қысқаша қорытынды : Түсініктеме болмаған жағдайда қалыптастыру болуы қиын.

Үй тапсырмасын орындауда қандай қиындықтар туды?

Болжам : бағалау әдістемесін тапсырмаға лайықты етіп,жоспарлауға ендіру қиындық тудырды;

Таныстырылым

Бағалау термині, бағалаудың мақсаты, мәні, түрлері, бағалау құралдары;



«ОүБ-дың мәні неде?» «Модерация » әдісімен топта сұраққа 5 сөйлем жазыңыз, одан соң бір сөзге қысқартыңыз да , оны топта байланысын талқылаңыз;қорытындыны әр топ береді;

Болжал: қадағалау, интерпретация, қорытынды

Қысқаша қорытынды: қадағалау-бақылау, байқау, ақпарат жинау;

Интерпретация-мінез-құлыққа байланысты түсіндіру, логикалық байланысын табу ;

Қорытынды-шешім қабылдау;

Сұрақ : «Қандай бағалау әдістерін білесіздер немесе қолданып жүрсіздер?»

Ұсыным: Майк Гершонның ОүБ құралдары

Өзін-өзі бағалаудың түпкі нәтижесі: өзін-өзі реттеу:

Рефлексивті күнделікті жүргізу



2 сабақ

Жаттығу «Біздің құсастығымыз»

7 минут







«Миға шабуыл»

23 минут



Бағалау:«Кімде көп идея?»

5 минут

























Қорытынды 5 минут





Сергіту сәті: ширату

5 минут

Сабақ кезеңдерін жоспарлау

25 минут

Бағалау : өзара бағалау «Мадақтау сэндвичі»

5 минут





















Рефлексия

«Кординаттар жүйесі»

10 минут



Қорытынды

3 минут

Үй тапсырмасы

2 минут

1.Сергіту сәті: «Біз екеуміздің ұқсастығымыз»

Орындалу алгоритмі:аталған қасиет бойынша жылдам жұптасу;

Бойлары бірдей

Шаш түсі бірдей

Көздерінің түсі бірдей

Жасы бір

2.Өз тәжірибеңізге бағалау әдістемесін ендіруде қандай қиындықтар болады деп ойлайсыз? Жұптық жұмыс

Қорытынды:

*өздерін жоғары бағалайды;

*не бағалайтынын білмейді;

*бағалау неге негізделу керектігін білмейді;

Топтық жұмыс Нұсқаулық әзірлеу:

1.бағалауды сабақ мақсаттарымен байланыстыру

2.не бағалау керектігін білу;

3.бағалаумен оқушыларды алдын ала таныстыру;

4.бағалауды оқушылар үшін жүргізу

5.өзіндік бағалауды өзара бағалаудан кейін жүргізу, өйткені өзіндік бағалау бірінші жүргізілген жағдайда бала әділ бағаламайды; өзін жоғары бағалайды;

6.Бағалауды пікір, балл, бағамен жүргізу

7. алдымен кестедегі критериалды бағалау бойынша жүргізу, одан соң критерийлерді өздеріне құрастырту;

8. салыстыру шартын болдырмау;

9. бағалауды білімділіктен құзіреттілікке қарай жүргізу;

Қысқаша қорытынды:

Бұл нұсқауды тек негізге алып, оны толықтыруыңызға болады;





3.Әрбір сабақ кезеңін топта жоспарлау –жоспарлауды бағалау;

1 топ-үй тапсырмасын сұрау

2 топ-қызығушылықты ояту

3 топ-мағынаны тану

4 топ-рефлексия

5 топ-сергіту сәті

Енді сабақ жоспарлауды бағаласақ неге назар аударамыз?

Жұптық жұмыс :

1.қаншалықты мақсаты нақты және айқын қойылған?

2.мақсат пен күтілетін нәтиже бір-бірімен байланыста ма?

3.мақсатқа жету жолдары тиімді әдіс-тәсілдермен ұсынылған ба?

4.бар баланың әрбір іс-әрекетін бағалау бар ма?

5.ресурстар қолжетімді ме?

6.жоспар қаншалықты өзгеріске икемді?

7.жоспардағы іс-әрекеттер нақты жазылған ба?

Социометрия әдісі : Кординаттар жүйесі бойынша

Мұғалімнің білімді қалай игергенін, дағдының қалыптасу деңгейін анықтау;

Тренер қорытындысы : Уилямс Джеймс сөзімен сабақты қорытқым келеді: «Жоғары бағаласақ-адамға қанат бітіреміз, төмен бағаласақ-адамды жерге тығамыз. Ақылды бағалаушы қанатты жоғалтпай, адамды »

Үй тапсырмасы : бағалауды оқытудың өн бойына кіріктіріп, сабақ жоспарын әзірлеу, қиындықтарды анықтау, шешу жолдарын қарастыруды рефлективті күнделікте жазу;

Сабақтан кейінгі рефлексия






Қосымша 1

РЕФЛЕКСИВТІК ЖУРНАЛДАҒЫ РЕФЛЕКСИЯ

Оқушылардың жазбаша күнделік жүргізуі оқу үдерісі туралы ойлану әдісі ретінде зерттелген. Математика сабағының соңғы 5-10 минуты күнделікке тиісті күннің оқу үдерісі туралы жазба қалдыруға бөлінген.

Күнделікке жазуға арналған негізгі тараулар

Барлық студенттер күнделікке қандай жазба енгізу қажеттігі туралы идеяларын айтты:


• Мен не істедім немесе мен не білдім,

• Көп білу үшін қажетті көмек,

• Эмоциялар: маған не ұнады/ ұнаған жоқ, немесе мен қандай сезімде болдым,

• Пайдалы және қызықты заттар,

• Не жеңіл болып көрінді, немесе мен оны бұған дейін білгем,

• Тікелей оқыту үдерісі (метатану)

Күнделікті жүргізудің артықшылығы

Оқушылар үшін:

  • Математикалық мәселелер туралы талқылау үдерісін жақсартады.

  • Жазба сақталатындықтан, оқылған материалды қайта қарауға мүмкіндік береді.

  • Эмоцияны шығару терапиялық әсер береді.

  • Математикалық материалдың мазмұнын және мәнін түсінуге көмектеседі.

  • Сабақтың қалай өткенін ойлауға көмектеседі.

  • Метатану. Оқушыларға ойлау үдерісі туралы ойлануға көмектеседі.

  • Оқу үдерісін өз бетімен реттеуге көмектеседі.

Мұғалімдер үшін:

  • Мұғалімдерді оқушылар туралы диагностикалық және формативтік ақпаратпен қамтамасыз етеді.

  • Сізге қысқа мерзімді, сондай-ақ ұзақ мерзімді перспективаны жоспарлауды және өзіңіздің сабақ беруіңізді бағалауға көмектеседі.

Оқушылар мен мұғалімдер үшін:

Сіз бен оқушы арасында қарым-қатынас, кері байланыс және диалог орнатуға көмектеседі.





Қосымша 2

Координаттар жүйесі

Өзін-өзі бағалау парағы

1.бағалаудың мақсаты жайлы білемін

2.дәстүрлі бағалау мен ОүБ-дың айырмашылығын түсінемін

3. бағалауды сабақ мақсатымен байланыстыра аламын

4. қадағалау, интерпретация, қорытындыны тәжірибемде қолдана аламын

5.бағалауды кіріктіріп, сабақ жоспарын құра аламын















    1. Көлденең сызық бойына рубрикаторларды орналастырып, тік сызық бойына жеткілікті , жартылай, толық –дескрипторларын орналастыру, шыққан сызықтарды бір-біріне қосуарқылы график шығару;