СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кун менен булуттун кармашы

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кун менен булуттун кармашы»

Адабий окуу. 3-класс


  • Сабактын темасы: Кун менен булуттун кармашы


  • Сабактын тиби: Жаны материалды тушундуруу

  • Колдонулуучу усулдар:Оз алдынча иштоо,топтор менен иштоо

  • Колдонулуучу каражаттар:Суроттор,окуу китеби


  • Сабактын максаты:


Билим беруучулук:Жомокту окуп мазмунун тушунушот жана талдай билишет.


Онуктуруучулук:Жаны создордун маанисин чечмелешет,оз тушунугун эркин айтып беруу менен соз байлыгын остурушот.


Тарбия беруучулук:Жаратылышты суйууго, аяр мамиле жасоого ,коргоого жана бири- бирин сыйлоого ,ынтымактуулукка ,сабырдуулукка тарбияланышат.


Сабактын жабдылышы :

Суроттор ,окуу китеби ,таркатмалар

Сабактын журушу: Окуучуларды сабакка уюштуруу


Жагымдуу маанай:

Кана,достор алгала

Шыгынарды ачкыла

Ак шооладай ааламга

Нурунарды чачкыла


Уй тапшырмасын суроо :

Уку эмне учун божокту бокторуп кетти?

Коен кунго эмне деп кайрылды?

Божоктун табылышына эмнелер жардам беришти?


Жаны тема: Кун менен булуттун кармашы.


Балдар табышмак айтам жандырмагын тапкылачы:

1.Тап,табышмак

Озу тегерек

Жарыгы эн керек

Кундуз кором

Тундосу корбойм (Кун)

2.Буту жок, колу жок

Эшик ачканга шок (шамал)

3.Кок койнокко пахта жайдым (булут)


- Азаматсынар балдар табышмактын жандырмагын туура таптынар. Бугунку ото турган темабыз эмне жонундо болот деп ойлойсунар?


-Кун ,шамал ,булут жонундо

  • -Бугунку темабыз “Кун менен булуттун кармашы “ деп аталат.


Создук жумуш: адаттагыдай, сур булут, жер шаары,кок бет

Жомокту бир нече болукторго болуп окуп берем. Болукторду окуп берип ,андан ары окуя кандайча уланат деп ар бир окуучудан божомолдуу жоопторду алам.


Эми топторго болунушот:

1.Кун тобу

2.Булут тобу

3.Шамал тобу


Жомокту ролдоштуруп окушат.


Кун тобу: Кун деген созго синквейн тузушот.


1.Зат атооч Кун

2.Сын атооч. Жарык,жылуу

3.Этиш .Чыгат, жылытат, батат.

4.Кун ааламга нурун чачат.

5.Планета.


Булут тобу: Булут деген созду катыштырып суйлом тузушот. Асманда каалгыган булуттар пайда болду. Ак булуттар жай жылып, ар кандай жан-жаныбарларды элестетет.

Шамал тобу: Шамал деген созго синквейн

1.Зат атооч . Шамал

2.Сын атооч Катуу,муздак

3.Этиш. Согот,учурат, басылат.

4.Жаздын жылуу шамалы сокту.

5.Кубулуш.


Бышыктоо: Китептен жомокту “Чынжырча” турундо окушат. Оз тушунукторун “Чынжырча” турундо айтып беришет.

Кун, булут, шамал булар эмне деп аталат?


Уйго тапшырма: Жомокту ролдоштуруп окуу.


Баалоо : Топтор боюнча баалаанат.

Озун -озу баалоо формасы боюнча ар бир окуучу выйтыкчалардын жардамы менен оздорун баалашат .