СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Күндөлүк план 3-класс 1-чейрек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Күндөлүк план 3-класс 1-чейрек»

Предмети: Мекен таануу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 3класс

Бөлүм:Азыркы Кыргызстан

Сабактын темасы: Кыргыз Республикасынын символикалары.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Окуучулар Кыргыз Республикасынын символикалары боюнча жа-ы маалыматтарды окуп чыгып талдашат.


Кыргыз Республикасынын символикалары боюнча жа=ы маалыматты окуп чыгып, талдай алса;

Ёз алдынча сынчыл ой жъгъртъъгё, адептъълъктън башкы сапаттарына кёнъгъшёт.


Ёз сёзъ менен энелерине кандай жардам берерин айтып берсе:

Адептъълък сапаттарга, ыймандуу, намыстуу болууга, ългълъъ жъръм-турумга тарбияланышат.


Эмгекке жана ъйрёнгёнън турмушта колдоно алса;



Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүүрүү.

Сабактын ыкмасы: жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

этабы

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу

Уюштуруу

Мугалим окуучуларга жагымдуу маанай түзөт.

Акылга чабуул жасайт

Окуучуларда бири-бири менен көрүшүп жылуулук тартуулашат, күлүп коюшат.



2-этап

Үй тапшыр-

масы.







3-этап

тема боюнча маалымат берүү.











10м

Үй тапшырмасын айтыруу .


Ётүлгөн маалыматтарды кайталоо.


АЭМ методун колдонот.


Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт. Теманы коркёмдёп окуп берди.

1995-жылы 5-майда Кыргыз Республикасынын Кониституциясы кабыл алынган. Кониституция-бул негизги мыйзам,ёлкёнънъ бардык жарандары ошол боюнча жашайт. Кыргызстан Орто Азияда жайгашкан тоолуу ёлкё.Те=ир тоо кыркаларында созулуп жатат.Тёзён суулар агат. 7облусу бар. 31авгус 1991ж эгемен ёлкё болгон.


Окуучулар ётългён тема боюнча кайталашып берет.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.

Сабактын кёрсёткъчън иштеп чыгат.










Кырыгзстандын тарыхы бонча толук жа=ы маалыматка ээ болушат, тема боюнча ке=ири айтып бере алышат.



Ф.б


















К,3









К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар














20м

Мугалим окуучуларга эненин милдетин бала ъчън жанын аябастыгы жёнъндё ой бёлъшъъ максатында талкуу уюштурат.

Алган билимдерин текшерет.

Шар, көркөм окууга машыктырат.

Мен мекенимди кантип коргоймун? Деген суроого кластер тъзъъсън сунуштайт.



Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.


Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат.


Тексти чынчыр окуп берет .

Шар көркөм окууга машыгат.

Окуучулар энелерин кантип кубантары тууралуу жазып беришет.






Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





1.Бышыктоо:

-Кыргызстандын мамлекеттик символдору жёнъндё жазып тъшъндъръп бергиле?


-Эгемендъъ жана демократия деген терминдерди тъшъндъргълё?

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.



Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма

Тапшырманы тъшъндъръъ

“Эне” тууралуу ыр, макал жаттап келишет.



Баалоо


Сабакка катышуусу эске алынат.

Көркөм, шар окуусу бааланат.

С.б












Предметтин аты: Мекен таануу

өтүлгон күнү:

Классы : 3 - класс

Сабактын темасы: Кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана ърп –адаттары.







Сабактын максаты:

Окуучулар үчүн

күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк

Билим беръъчълък: Кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана ърп –адаттарын билишет ъйрёнъшёт.



Окуучулар Кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана ърп –адаттарын билишет ъйрёнъшсё












Ёнүктүрүүчүлүк

Кыргыз элинин ърп –адаттарын, каада салттарын сактоого урматоого ъйрёнъшёт


Айырмалай алуу сезгичтиктерин ёнъктърсё

Тарбия берүүчүлүк

Бири-бирин сыйлоого,урматтоого тарбияланышат


Бири-бирин сыйлоого,урматтоого тарбияланышса


Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби,таркатуучу дидактикалык материалдар, геометрикалык фигуралар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу иши.



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

Предм-к

(ПК)

1-Этап


Шыктан

дыруу

-Саламдашат

-Класстын абалына көз салат.

-Жагымдуу маанай түзөт:

“Сыйкырдуу көз айнек”

-Алтын эреже түзөт.

Саламдашат

Сабакка даярданат

Жагымдуу маанай түзүшөт.

Сыйкырдуу сөз айтышат

Алтын эреже түзүшөт





Смайлик

терди көргөзөт




Ърп-адат,каада –салт дегенге кандай тъшънёсъ=ёр?

Ёз эли=ердин кандай каада-салт, ърп-адаттарын билеси=ер?



Ёсъмдъктёр тууралуу айтышат





Фор

Ма

Тив

дик баа

лоо

2- Этап

Теманы күтүлүүчү натыйж

асын кабарлайт




Сабактын темасын,

максатын айтат, кайталатат

Баалоо- критерийлерин кабарлайт


-Ой жүгүртөт,


-түшүнөт



Өзүн-өзү баа

лайт

3-этап

Тема боюнча маалымат берүү

Кыргызстан-менин жерим,

Кёп улутту менин элим.

Ынтымактуу бир ъй-бълё,

Сезем дайым достук демин.

Ы.Кадыров

Кыргызстандын аймагында 80 ашуун улуттар жашайт.Ар бир улуттун ёзънън каада-салты ърп –адаты бар.

Кыргыздар кёчмён калк болгон.Кышкысы кыштоого,жайкысы жайлоого чыгышкан.Кёчъъгё алар дыккатык менен даярданышкан.Кёчъънън алдында салт боюнча эски журтка курмандык чалышкан.Кёчё турган кънъ майрамдагыдай кийинишкен.Жа=ы конушка жеткенде кошуналары конуш жайлуу болсун деп ёрълъктёп келишкен



Окуучулар кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана ърп –адаттарын билишет ъйрёнъшёт.

Ёз ъй-бълёсъндё ъйрёнгён эрежелири боюнча айтып беришет.


Кыргыз элинин ърп –адаттарын, каада салттарын сактоого урматоого ъйрёнъъгё тийиш экенин айтышат




5-этап

Жыйынтыктоо




Окуучулар суроого жооп берет калгандары толукташат




Өзүн-өзү баа

лайт

Кыргыздын кандай каада-салттарын ъйрёндъ=ёр?

Кыргыздын улуттук тамак аштарын атап бер?



Үйгө тапшырма



Ёз ъй-бълё=ёрдёгъ салт-сана=ар жёнъндё а=геме тъзгълё



Тапшырманы белгилешет






Баалоо




Бири-бирин баалашат

Ёз билимдерин билип. Бааларына ыраазы болушат





Рефлекция


-Сабакта эмне кызыктуу болду?

Сабакта кызыктуу болгонун айтышат










Предметтин аты: Мекен таануу

өтүлгон күнү:

Классы : 3 - класс

Сабактын темасы: Горизонт.Горизонт аркылуу тараптары







Сабактын максаты:

Окуучулар үчүн

күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк

Билим беръъчълък: Горизонт аркылуу тараптары –бул тъндък,тъштък,чыгыш,батыш экендиги боюнча маалымат алышат



Окуучулар горизонт аркылуу тараптарын ажырата алса











Ёнүктүрүүчүлүк

Кън дайыма чыгыштан чыгып,батышка батарын, чак тъштё тъштъктё болорун билишет.



Айырмалай алуу сезгичтиктерин ёнъктърсё

Тарбия берүүчүлүк

Дарактарды сындырбай, жалбырагын ъзбёё

Аларды коргоого тарбияланышат



Дарактарга аяр мамиле жасашса



Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби,таркатуучу дидактикалык материалдар, геометрикалык фигуралар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу иши.



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

Предм-к

(ПК)

1-Этап


Шыктан

дыруу

-Саламдашат

-Класстын абалына көз салат.

-Жагымдуу маанай түзөт:

“Сыйкырдуу көз айнек”

-Алтын эреже түзөт.

Саламдашат

Сабакка даярданат

Жагымдуу маанай түзүшөт.

Сыйкырдуу сөз айтышат

Алтын эреже түзүшөт





Смайлик

терди көргөзөт




Ърп-адат,каада –салт дегенге кандай тъшънёсъ=ёр?

Ёз эли=ердин кандай каада-салт, ърп-адаттарын билеси=ер?



Ёсъмдъктёр тууралуу айтышат





Фор

Ма

Тив

дик баа

лоо

2- Этап

Теманы күтүлүүчү натыйж

асын кабарлайт




Сабактын темасын,

максатын айтат, кайталатат

Баалоо- критерийлерин кабарлайт


-Ой жүгүртөт,


-түшүнөт



Өзүн-өзү баа

лайт

3-этап

Тема боюнча маалымат берүү

Адам жердин аз гана бёлъгън кёрёт.Бирок Жер бетинен канчалык бийик кётёрълсё=, мейкиндик ошончолук кёбърёёк кёрънёт.Бул мейкиндик горизонт деп аталат.Асман менен жер тийишип турган деп элестеткен сызык горизонт сызыгы деп аталат. “Горизонт” деген сёз грек тилинен которгондо “чектёёчъ” деп аталат.

Дъйнёлък тараптары кёп учурда горизонт тараптары деп аталат.Алар кыскача Тъндък-тън,тъштък-тъш,батыш-Б,чыгыш-Ч болуп жазылат




Окуучулар горизонт боюнча маалымат алышат. Адам жердин аз гана бёлъгън кёрёт.Бирок Жер бетинен канчалык бийик кётёрълсё=, мейкиндик ошончолук кёбърёёк кёрънёт.Бул мейкиндик горизонт деп аталат.Асман менен жер тийишип турган деп элестеткен сызык горизонт сызыгы деп аталат. “Горизонт” деген сёз грек тилинен которгондо “чектёёчъ” деп аталат.

.






5-этап

Жыйынтыктоо




Окуучулар суроого жооп берет калгандары толукташат




Өзүн-өзү баа

лайт

Силер горизонттун кайсыл тараптарын билеси=ер?

Компас эмне ъчън керек?

Копмас боюнча кандай багыт алуу керек?


Үйгө тапшырма



Силердин мектепке кън сайын келъъчъ жолу=ардын сърётън чийип,горизонттун тараптарын белгилегиле.




Тапшырманы белгилешет






Баалоо




Бири-бирин баалашат

Ёз билимдерин билип. Бааларына ыраазы болушат





Рефлекция


-Сабакта эмне кызыктуу болду?

Сабакта кызыктуу болгонун айтышат










Предметтин аты: Мекен таануу

өтүлгон күнү:

Классы : 3 - класс

Сабактын темасы: Жергиликтъъ белгилер боюнча багыт алуу.

Аймактын планы.







Сабактын максаты:

Окуучулар үчүн

күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк

Билим беръъчълък: окуучулар жергиликтъъ белгилер боюнча багыт алуу билишет.

Аймактын планын тъзъънъ ъйрёнъшёт.



Окуучулар жергиликтъъ белгилер боюнча багыт алуу билишсе.

Аймактын планын тъзъънъ ъйрёнъшсё.












Ёнүктүрүүчүлүк

Кън дайыма чыгыштан чыгып,батышка батарын, чак тъштё тъштъктё болорун билишет.



Айырмалай алуу сезгичтиктерин ёнъктърсё

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар класста биргелешип иштёёгё,бири-бирин угууга, сыйлоого тарбияланышат


Бири-бирин угууга, сыйлоого тарбияланышса


Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби,таркатуучу дидактикалык материалдар, геометрикалык фигуралар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу иши.



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

Предм-к

(ПК)

1-Этап


Шыктан

дыруу

-Саламдашат

-Класстын абалына көз салат.

-Жагымдуу маанай түзөт:

“Сыйкырдуу көз айнек”

-Алтын эреже түзөт.

Саламдашат

Сабакка даярданат

Жагымдуу маанай түзүшөт.

Сыйкырдуу сөз айтышат

Алтын эреже түзүшөт





Смайлик

терди көргөзөт




Силердин мектепке кън сайын келъъчъ жолу=ардын сърётън чийип,горизонттун тараптарын белгилегиле



Ёсъмдъктёр тууралуу айтышат





Фор

Ма

Тив

дик баа

лоо

2- Этап

Теманы күтүлүүчү натыйж

асын кабарлайт




Сабактын темасын,

максатын айтат, кайталатат

Баалоо- критерийлерин кабарлайт


-Ой жүгүртөт,


-түшүнөт



Өзүн-өзү баа

лайт

3-этап

Тема боюнча маалымат берүү

окуучулар жергиликтъъ белгилер боюнча багыт алуу жолдорун айтат.

Дарактын тъштък тарабындагы шактары коюу жана узун болот.Себеби тъштё кън тъштъктё болот.Демек,кёлёккё бизге тъндък тарапты кёрсётёт.Кумурскалар да ъйън тъштък тарапка курат-ал жак жылуураак болот.Салкын,кёлёкёлъъ жана нымдуу жерлерди балыр басат.Ошондуктан ал дайыма чо= таштын тъндък тарабынан ёсъп чыгат.

Аймактын планын тъзъънъ ъйрётёт.




Окуучулар мугалимдин жардамы менен аймактын планын тъзъънъ ъйрёнёт.

План-бул аймактын чакан участогуну чиймеси.

Планда бардык предметтер кичирейтилген ёлчёмдё тъстёрдън жана шарттуу белгилердин жардамы менен сърёттёлёт.

Шарттуу белги-бул предметтин шарттуу белгилениши.

План боюнча баарын аныктоого болот.









5-этап

Жыйынтыктоо




Окуучулар суроого жооп берет калгандары толукташат




Өзүн-өзү баа

лайт

Аймактын планын кантип тъзсё болот?

Эмнеге планды окуй билъъ керек?

Багыт алуунун кандай жергиликтъъ белгилерин билеси=ер?


Үйгө тапшырма



Дептери=ерге 1-2 мисалдын сърётън тарткыла



Тапшырманы белгилешет






Баалоо




Бири-бирин баалашат

Ёз билимдерин билип. Бааларына ыраазы болушат





Рефлекция


-Сабакта эмне кызыктуу болду?

Сабакта кызыктуу болгонун айтышат