СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Этот открытый урок я провела с 8 классом. Новая тема:  Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Просмотр содержимого документа
«Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу»

Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.

Сабақтың түрі: Жаңа материалды оқып білу.

Сабақтың мақсаты: Квадрат үшмүше ұғымы мен көбейткіштерге жіктеу жолын үйрету.

Күтілетін нәтиже:

  1. Оқушылар квадрат үшмүшенің анықтамасын біледі;

  2. Оқушылар квадрат үшмүшесінің түбірлерін табу формулаларын біледі;

  3. Оқушылар квадрат үшмүшенің түбірлерін таба алады;

  4. Оқушылар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі;

  5. Оқушылар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді орындай алады;

  6. Оқушылар өзін-өзі бағалай алады.

  7. Оқушылар өз ойын еркін айта алады.

Негізгі идеялар:  Ынтымақтастық идеясы. Сабақ барысында жеке, жұптық, топтық жұмыс жасайды, сабаққа қызығушылығы, белсенділігі артады.


Оқу әдісі: көрнекі, ауызша-сұрақ/диалог/, өзіндік, топтық.

Оқу құралдары: презентация бағалау парақтары.


Сабақтың барысы.

Сабақтың мазмұны

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Психология-лық кезеңі.

3 мин

Сәлеметсіздер ме!

3 топқа бөлінеміз.

3 топқа бөлінеді.

Түстер арқылы көңіл-күйлерін білдіреді.

Мақсаты кезеңі.

1 мин

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Квадрат үшмүше және квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу».

Оқушылар дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады. Топ басшыларын тағайындайды.


1.Білу.




Ой қозғау.








5 мин

Үй тапсырмасын тексеру,

Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды.

1)Көпмүше дегеніміз не?

(бірмүшелердің қосындысы көпмүше деп аталады.)

2)Жалпы түрдегі квадрат теңдеу дегеніміз не?

( + + с = 0)

3)Қандай жағдайда квадрат теңдеудің екі әр түрлі түбірі болады?

(егер дискриминант нөлден артық болса)

4)Қандай жағдайда Виет теоремасын қолдануға болады?

(келтірілген квадрат теңдеу болғанда)

5)Виет теоремасына кері теореманы қолданғанда қандай теңдеуді құруға болады?

(келтірілген квадрат теңдеу)

Тақтадан жауабымен салыстырады






Оқушылар сұраққа

жауап береді.



2.Түсіну.




Негізгі бөлім







7 мин

Мұғалім оқушыларға топтық тапсырма береді.

1-топ. (х-3)(х-2) көбейтіндісінің мәнін табыңдар.

2-топ. Түбірлері 3 және 4 сандары болатын теңдеудін құрындар.

3-топ:2х2+3х+1=0 теңдеуінің түбірлер

санын анықта.




Оқушылар топта тапсырманы орындайды.

Мұғалім оқушылардың қызығушылығын арттыру арқылы жаңа тақырыпты түсіндіріп береді.

1-топ: (х-3)(х-2) = - 5х +6 ;

2-топ: - 7х + 12 = 0.

3-топ:2х2+3х+1=0 теңдеуінің екі түбірі бар.

Алдынғы екі тапсырманың жауап-тарындағы өрнектер көпмүше болып шықты. -Олардың неше мүшесі бар?

-Олардың дәреже көрсеткіші неге тең?

-Сонда олар не болып табылады?

-Олардың жалпы түрін қалай жазуға болады?

+ + с, мұндағы- айнымалы,

а, және с-сандар, 0.



Оқушылар сұрақтарға жауап, жаңа тақырыпты меңгереді.

Оқушылар квадрат үшмүшенің жалпы түрін жазады.




3.Қолдану

Топтық жұмыс






5 мин

Мен сіздерге мақал-мәтел таратамын. Оның ішіндегі екі сан есім квадртаттық теңдеудің түбірлері, яғни түбірлер арқылы квадраттық теңдеу құру және дана сөзді табу керек, 
1) Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса төбедегі жетеді. х2 -10х +24 = 0 
2) Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы. х2 -9х +8 = 0 
3) Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал. х2 -14х + 49 = 0 
4) Білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады.х2 -1001х +1000 = 0

 5) Ұлға отыз үйден, қызға қырық үйден тыю. х2 -70х + 1200 = 0 
6) Бір тал кессең, он тал ек.
х2 -11х + 10 = 0 




Оқушылар мақал-мәтелді жалғасын тауып, квадраттық теңдеу құрады



Постер

қорғау




5 мин

Постер жасау.

1-топ: Квадрат үшмүшенің түбірлерін қалай табуға болады?

2-топ: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қалай жазамыз?

3-топ: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын қолдануға мысал жаз.



Оқушылар оқулықтың көмегімен постер жасайды.


Деңгейлік тапсырмалар




10 мин

І деңгей. (1ұпай) коэффициенттерін жазыңдар.

  1. 2-5х-2

  2. -5х2+2х-3

-16х2+6х+1

ІІ деңгей. (2ұпай) Түбірлерін табыңдар.

1) х2-4х+3=0

2) х2-3х-18=0

3) х2 +3х-10=0

ІІІ деңгей. (3ұпай) Көбейткіштерге жіктеңдер.

  1. 15х2+х+2

  2. 2+8х+3

3)2х2-5х+2







Оқушылар өз деңгейлері бойынша тапсырмаларды орындайды

Рефлексия

2 мин

Екі жұлдыз, бір тілек

Оқушылар рефлексия парағын толтырады.

Үй тапсырмасы

1 мин

Үй тапсырмасы № 235, 236.

Күнделіктеріне жазып алады

5.Бағалау

1 мин

Бағалау парағын мұғалім жинайды

Топ басшылары мүшелерін бағалап, бағалау парағын тапсырады.














Бағалау парағы

Топ№________ Бағалаушы:__________________________________

Критерий-лері

тапсырмалар

орындауы

Жинаған ұпайы

Оқушының аты










Білу



Үй тапсырмасын орындады

Орындамады

Жартысын орындады

Барлығын орындады


0

1

2










"Қайталау оқу айнасы" сұрақтарына жауап берді

Жауап бермеді

1 рет жауап берді

2 рет жауап берді

2 реттен аса жауап берді

0

1

2

3









Түсіну

Квадрат үшмүшенің түбірін табу, көбейткіштерге жіктеу есептерін шығару.

Орындай алмады

Жартылай орындады

Түгел орындады

Қосымша тапсырма

0

1


2

3









Қолдану,

талдау

Топпен жұмыс

Орындай алмады

Жартылай орындады

Түгел орындады

Қосымша тапсырма

0

2


3

4









Жинақтау

Деңгейлік тапсырмалар

Алған білімдері

0-2

3,4

5,6

7,8

2

3

4

5









Бағалау

Оқуды бағалау.

Ұпайларын қосып, қорытынды бағаны шығару

баға "2"

"3"

"4"

"5"

0-2

3-9

10-15

16-21