СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Квадраттык тендемелерди чыгаруу.

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Квадраттык тендемелерди чыгаруу.»

Сабактын темасы:Квадраттык тендеменин тамырларынын формуласы (Мисал иштоо)  Сабактын максаты:  А)Билим беруучулук:Квадраттык тендемелерди чыгара алабыз.Квадраттык тендемени чугаруунун формуласын колдоно алабыз. Б)Онуктуруучулук:Конугуу иштоо аркылуу квадраттык тендемелерди чыгаруу,ой жугуртуу,эске тутуу кондумдорубузду калыптандырабыз. В)Тарбиялык мааниси:Топтордо ынтымакташып,биримдикте иштей алабыз.   Сабагыбыз максатына жетет эгерде биз:  1)Формуланы колдонуп квадраттык тендемелерди чыгара алсак. 2)Квадраттык тендемелерди чыгарууда ой жугуртуу,эске тутуу кондумдорубузду калыптандыра алсак. 3)Топтордо ынтымакташып, биримдикте иштей алсак.
  • Сабактын темасы:Квадраттык тендеменин тамырларынын формуласы (Мисал иштоо)

  • Сабактын максаты:

А)Билим беруучулук:Квадраттык тендемелерди чыгара алабыз.Квадраттык тендемени чугаруунун формуласын колдоно алабыз.

Б)Онуктуруучулук:Конугуу иштоо аркылуу квадраттык тендемелерди чыгаруу,ой жугуртуу,эске тутуу кондумдорубузду калыптандырабыз.

В)Тарбиялык мааниси:Топтордо ынтымакташып,биримдикте иштей алабыз.

Сабагыбыз максатына жетет эгерде биз:

1)Формуланы колдонуп квадраттык тендемелерди чыгара алсак.

2)Квадраттык тендемелерди чыгарууда ой жугуртуу,эске тутуу кондумдорубузду калыптандыра алсак.

3)Топтордо ынтымакташып, биримдикте иштей алсак.

Сабактын жабдылышы:корсотмолуу карточкала,корсотмолуу суроттор,проектор. Сабактынбагы тиби:бышыктоо сабагы. Сабактын методу:интерактивдуу,топтордо иштоо. Сабак аралык байланыш:кыргыз тили ,сурот,музыка. Сабактын формасы:саякат сабагы. Сабактын журушу: Ар дайым ачык кабагым,дайым даяр сабагым. Саламаттык каалаймын,саламатсынарбы балдарым!(Окуучулар саламдашышат) Азаматсынар балдарым,бар болгула ар дайым. Эми мен сабагымды баштайын. Келгиле балдар бугунку кун тууралуу ким маалымат айта алат.(Бугунку кун тууралуу маалыматтарды айтышат)
  • Сабактын жабдылышы:корсотмолуу карточкала,корсотмолуу суроттор,проектор.
  • Сабактынбагы тиби:бышыктоо сабагы.
  • Сабактын методу:интерактивдуу,топтордо иштоо.
  • Сабак аралык байланыш:кыргыз тили ,сурот,музыка.
  • Сабактын формасы:саякат сабагы.
  • Сабактын журушу:
  • Ар дайым ачык кабагым,дайым даяр сабагым.
  • Саламаттык каалаймын,саламатсынарбы балдарым!(Окуучулар саламдашышат)
  • Азаматсынар балдарым,бар болгула ар дайым.
  • Эми мен сабагымды баштайын.
  • Келгиле балдар бугунку кун тууралуу ким маалымат айта алат.(Бугунку кун тууралуу маалыматтарды айтышат)
-Анда эмесе сабакта алтын эрежелерди тузуп алсак (Доскага корсотмолуу суроттор илинет.Сурот боюнча окуучулар доскага чыгып жазышат.)

-Анда эмесе сабакта алтын эрежелерди тузуп алсак (Доскага корсотмолуу суроттор илинет.Сурот боюнча окуучулар доскага чыгып жазышат.)

 Сулайман тоонун сырткы корунушу

Сулайман тоонун сырткы корунушу

 Класстер менен иштейбиз  КВАДРАТТЫК ТЕНДЕМЕНИН  ТУРЛОРУ.  ТОЛУК  ТОЛУК ЭМЕС  КВАДРАТТЫК  КВАДРАТТЫК  ТЕНДЕМЕ  ТЕНДЕМЕ ах²+с=0:в=о ах²+вх+с=0 ах²+вх=0:с=0 а≠0; в≠0; с≠0 ах²=0; в=0; с=0

Класстер менен иштейбиз

КВАДРАТТЫК ТЕНДЕМЕНИН

ТУРЛОРУ.

ТОЛУК

ТОЛУК ЭМЕС

КВАДРАТТЫК

КВАДРАТТЫК

ТЕНДЕМЕ

ТЕНДЕМЕ

ах²+с=0:в=о

ах²+вх+с=0

ах²+вх=0:с=0

а≠0; в≠0; с≠0

ах²=0; в=0; с=0

 Сулайман тоо ички корунушу №1

Сулайман тоо ички корунушу №1

 Сулайман тоонун ички корунушу №2

Сулайман тоонун ички корунушу №2

 КВАДРАТТЫК ТЕНДЕМЕ КОЭФИЦИЕНТТЕРИН  ТУЗГУЛО АНЫКТАГЫЛА  1) Х² -5х+6=0  2) 3х² -14х+16=0   4) -х² -8х+16=0  а  В  5 С  -7  3  4  -9  6  -6  -12  1  9  1  2

КВАДРАТТЫК ТЕНДЕМЕ КОЭФИЦИЕНТТЕРИН ТУЗГУЛО АНЫКТАГЫЛА

1) Х² -5х+6=0

2) 3х² -14х+16=0

4) -х² -8х+16=0

а

В

5

С

-7

3

4

-9

6

-6

-12

1

9

1

2

 тапшырма 1.9х² -9х+2=0 2.х² +х-6=0   Д=9 Д=25 Х= Х=-3 Х= Х=2

тапшырма

1.9х² -9х+2=0 2.х² +х-6=0

  •  

Д=9 Д=25

Х= Х=-3

Х= Х=2

 КАРТОЧКА 3Х² +5Х-2=0  2) 5Х² -4Х-1=0

КАРТОЧКА

  • 3Х² +5Х-2=0

2) 5Х² -4Х-1=0

БААЛАЙБЫЗ  ЖАРАТТЫК  КОЛДОНО АЛАБЫЗ  ЭСТЕП КАЛДЫК  ТУШУНДУК  БИЛДИК

БААЛАЙБЫЗ

ЖАРАТТЫК

КОЛДОНО АЛАБЫЗ

ЭСТЕП КАЛДЫК

ТУШУНДУК

БИЛДИК