СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тили.11-класс.ЖРТ.Тестти аткаруунун жолдору

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тесттин туура жообун табуунун сырлары.Суроолорду анализдөө, синтездөө

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тили.11-класс.ЖРТ.Тестти аткаруунун жолдору»

Күнү: 11.02.2022

Класс: 11-б,в Предмет: кыргыз тили


Сабактын темасы:

(ЖРТ)Тесттен варинаттарынан, суроолорунан тыянак чыгаруу


Сабактын максаттары:а)билим берүүчү

ЖРТнын суроолоруна жооп берүү жолдору менен таанышат;


Б)өнүктүрүүчү

Эске тутуусу, сүйлөө кеби жогорулайт;


В)тарбиялоочу

ЖРТдагы суроолорго жооп берүүгө үйрөнүшөт;


Сабакта колдонулуучу усулдар:

Жеке сынак


Сабактын тиби:

Стандарттык сабак


Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:

Тесттер


Предмет аралык байланыштар:

Тарых,физика,география


Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр


1.Маалыматтык

2.Социалдык -коммуникативдик

3.Өзүн –өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

1.Тилдик

ЖРТнын суроолордун жообун билип,аналитикалык ой жүгүртөт;


ЖРТ боюнча билимин тереңдетет

Кыргыз тилинин адабий нормасында сүйлөйт, сабаттуу жазат

Логикалык ой жүгуртөт, өз коз карашын айта алат;

2.Кептик

Окшоштуктардын жообун табууда максатка ылайык сүйлөй алат ;


3.Социо -маданий

Кеп маданиятынын эрежелерине ээ болот;


Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

Убакыт(мин)

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Окуучуларда катыптануучу компетенттүүлүктө

баалоо

НК

ПК

1

Мотивация (шыктандыруу)

2-3

1.Окуучуларды толуктоо

2.Жагымдуу маанай түзүү

3.Өздүк гигиена тууралуу сүйлөшүү

1. Сабакка келбеген окуучуларды тактоого жардам беришет.

2. Жагымдуу маанай тузүугө өз салымдарын кошуп, сунуш киргизишет;




2

Өтүлгөн теманы кайталоо

(үй тапшырмасын бышыктоо)

5-

8

1.Үй тапшырмасын текшерүү

2.Өтүлгөн теманы эске түшүрүү

3.Себеп –натыйжа байланышы


1.Үйта пшырмаларын көрсөтүшөт;

2.Берилген суроолорго жооп беришет;

НК-2

ПК-3

Оозеки баалоо

3

Теманы жана күтүлүүчү окуу натыйжаларын жарыялоо

5

1.Теманы жарыялоо

2. сынамык тест


1.Мугалимге көңүл бурушат;





4

Жаңы тема боюнча маалыматтарды берүү

5


ЖРТнын суроолоруна жооп берүүдө убакытты өтө кылдат колдонуу керек. Эгерде кайсы бир суроо оор болуп жатса,андан башкасын аткара берип, убакыт калса, ошол татаал суроого кайтып келүү кажет.

Тыянак чыгаруу жолдору:

  • Тесттеги төрт варианттын эң жакын эмесин чийип салуу аркылуу тапса болот;

  • Окшоштуктарда сүйлом тузүүаркылуу;

  • Окуу жана тушүнүү бөлумундо, суроо берилген саптарга кайтып баруу;

  • Сүйлөм толуктоо болүмундө , сүйлөмдун тузулушүнө, тыныш белгилерине жана байламталарга коңүл буруу;

  1. Окутуучуга көңүл бурушат;

  2. Өз оюн айта билишет;

НК-1








5

Интерактивдүү көнгүүлөр, сабактын борбордук бөлүгү

15-

20

Кыргыз тиинин грамматикасы № 18 тесттин жооптору

1. Куйма кулак деген түшүнүк кандай адамдарды мүнөздөйт ?

а) Укканын тез унуткан в) Укканын гана айткан

б) Укканын такыр айтпаган г) Укканын эч унутпаган

2. “ Дээринде бар ” деген сөз эмне маанини билдирет ?

а) Сөз өнөрүн сүйүүнү в) Тубаса шыктуулукту

б) Сырты сымбаттуулукту г) Эрки күчтүүлүктү

3. Туура жазылган айтылуу элдик ысымды белгилегиле

а) Шабдан – Баатыр в) Шабдан баатыр

б) Шабдан – баатыр г) Шабдан Баатыр


4. Төмөнкү сүйлөмдөрдөгү “ баш ” деген сөздүн кайсынысы бала деген сөзгө маанилеш?

а) Аш бергенче , баш берсин в) Болор бала он бешинде баш

б) Ал баш бербей калды г) Мени баш кылып жөнөттү

5. Ойно – бул сөз кайсы мүчөнүн жардамы менен жасалган ?

а) – ло в) - о

б) – на г) – ла


6. Кайсы катардагы сүйлөмдөрдө тыныш белгилери туура коюлган ?

а) Кап , автобус кетип калды . Эртерээк келгениңде ...

б) Кап . Автобус кетип калды . Эртерээк келгениңде .

в) Кап , автобус кетип калды ... Эртерээк келгениңде .

г) Кап , автобус кетип калды ! Эртерээк келгениңде ?


7. “ ... , талкууга катышкан ар бир адам өз оюн айтууга акылуу ” . Бул жерде айтылган ойду ырастоо үчүн көп чекиттин ордуна кайсы сөздү коюшуңар керек ?

а) Балким в) Албетте

б) Болжолу г) Мүмкүн


8. “ Төгөрөктөн төрт бурчу ” деген эмнени билдирет ?

а) Ак калпактын көрүнүшүн в) Бүтүндөй дүйнө жүзүн

б) Айлананын ичиндеги төрт бурчтукту г) Төрт бурчтуктун ичиндеги айлананы


9. Ак калпакты эмне үчүн кыргыздар ыйык көргөн ?

а) Боз үйдүн түндүгүнө окшоштугу үчүн

б) Ата мурасы болгондугу үчүн

в) Мыкты уздар тиккендиги үчүн

г) Адамга жарашыктуулугу үчүн


10.Баар

а) Күздү мурда ушинтип атап келишкен

б) Жаз мезгилинин байыркы тилде аталышы

в) Банкеттин башкача аталышы


11. Желмаян

А) Жылкынын күлүгү

Б) Төөнүн күлүгү

В) Шайтан араба


12. Зымырык

А) Күрп болгон тоок

Б) Балапан

В) Кереметтүү кооз куш



13. Ичик

А) Жылуу сырт кийим

Б) Такалуу өтүк

В) Ич кийим


14. Кементай

А) Тукабадан тигилген белдемчи

Б) Аялдардын шляпасы

В) Кийизден тигилген сырт кийим



1.Суроолорго жооп беришет


НК-2


НК-3


ПК-2

ПК-1

1.Өзүн-өзү баалоо

2.Топто баалоо

3.Түздөн-туз баалоо

4.Бири-бирин баалоо

6

Сабакты жыйынтыктоо, баалоо

3



  1. Өз оюн билдиришет;

  2. Тестти туура иштөөгөаракет кылышат



1.Окуучуну эмгегине жараша журналга баалоо

7

Үй-тапшырмасы

2

Тексттерге суроо жазуу


1.Берилген тапшырманы күндөлүккө белгилейт