СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз-тили 3-класс Угуу текси боюнча баяндама жазуу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Угуу тексти боюнча баяндама жазуу

Сабактын тиби:Текшерүү жана окуучулардын билим, билгичтик, көндүмдөрүн каттоо сабагы.

Сабактын формасы: чыгармачылык сабак

Сабактын методдору: Өз алдынча иштөө,айтып берүү, текшерүү жана баалоо.

Сабактын жабдылышы: Текст, таяныч сөздөр, чүкө

               Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Окуучулар уккан “Ачакей-жумакей” деген тексти боюнча баяндама жазышат.Жазууга чейин текст тууралуу баарлашат.

Эгерде окуучу текст боюнча уккандарын эсине жакшы тутуп, баяндаманы ийгиликтүү ишке ашырса.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Окуучулардын көрүп-билүү, угуу,эсте сактап калуу билгичтиктери жогорулап, байланыштуу кеби өсүп, сабаттуу жазуу көндүмдөрү калыптанат.

Окуучунун көрүү, байкоо,угуу жөндөмдүүлүктөрү жогорулап,жыйынтыгы жазуу иши аркылуу байкалса.

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Сабаттуу болууга үндөө.Бири-бирине тоскоол болбоого тарбияланышат

Сабаттуу болууга умтулса,

бири-бирин сыйласа.

 

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.Сыйкырдуу көз айнек.

НК2

 

Үй тапшыр

маны суроо

5- көнүгүү. Тапшырманы сурайт.

“Балдар ыры” жатка айтып беришет.

НК1

НК2

НК3

ПК3

 

ПК2

Жаңы темага өбөлгө

Баяндаманын темасын доскага жазат.

Тема: Ачакей-жумакей

Баяндама жазуунун максатын, шартын түшүндүрөт.

 

 

Темасы,максаты менен таанышышат.

Түшүнбөгөн суроолорун беришет, баяндама жазууга даярданышат.

 

 

 

 

 

НК1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Баяндама

жаздыруу

“Ачакей- жумакей” деген текстти көркөм окуп берем.

Ачакей-жумакей оюну

Ачакей-жумакей бул кыргыз элинин кеңири тараган улуттук оюндарынын бири. Оюнчулар маңдай-тескей тегерете олтурушат. Биринчи баштаган оюнчу чүкө өкчөйт.Чүкө алчы консо, эки манжасын жумат. Таа консо, бир манжасын жумуп кайра ачып чыкса, ощол утат. Жеңген оюнчу алаканы менен көзүн басат. Уткан оюнчу сыртын чертет да, дароо бир манжасын көрсөтөт. Утулган оюнчу аны туурайт. Эгер көрсөткөн манжа туура келсе, утулганы кутулат. Эгер манжалар дал келбесе, анда утулган оюнчу кайрадан черттирет.

Таяныч сөздөр илинет: кыргыз элинин,оюн, оюнчулар, чүкө, алчы,манжасын жумат,таа, утат, көзүн басат, туурайт, көрсөткөн манжа, чертет.

План түзүшөт.

 

Текстти угушат, эстеп калышат.

 

 

 

Эреже боюнча бир жолу ойноп көрүшөт.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    План:

1.Оюндун башталышы.

2.оюндун шарты.

3.Жеңген жана жеңилген оюнчу.

План боюнча уккандарын эстеп, таяныч сөздөрдү пайдаланып, баяндама жазышат.

 

НК1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

НК2

 

 

 

 

ПК5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

ПК3

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

Баяндама жазууну улантышат.

 

 

 

Манжалар күрөшү.

 

 

Баяндаманы андан ары улантып жазышат.

 

 

Баяндамаларын  окуп чыгып, кетирген каталарын оңдоону сунуштайт.

Суроолор:

Ачакей-жумакей кандай оюн?

Чүкө эмне үчүн колдонулат?

Манжаларын эмне үчүн ачып-жумушат?

Оюндун жеңүүчүсү ким болот жана эмне кылат?

 

Салааларын бири-бирине кийиштирип ары-бери күрөштүрөт.

Улантып жазышат.

 

 

 

Өз алдынча окуп чыгып каталарын текшерип, оңдошот.

 

 

 

 

Суроолорго жооп беришет.

НК3

 

 

НК2

 

 

 

НК3

НК2

НК1

 

 

 

 

НК2

НК3

 

 

 

ПК1

ПК4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

Уй тапшырма

Бири-бириникин окуп баалашат.

 

Мугалимдин баалоосу

Эреже жаттоо.

 

 

Баа койдурушат.

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз-тили 3-класс Угуу текси боюнча баяндама жазуу»

Тема: Угуу тексти боюнча баяндама жазуу

Сабактын тиби:Текшерүү жана окуучулардын билим, билгичтик, көндүмдөрүн каттоо сабагы.

Сабактын формасы: чыгармачылык сабак

Сабактын методдору: Өз алдынча иштөө,айтып берүү, текшерүү жана баалоо.

Сабактын жабдылышы: Текст, таяныч сөздөр, чүкө

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Окуучулар уккан “Ачакей-жумакей” деген тексти боюнча баяндама жазышат.Жазууга чейин текст тууралуу баарлашат.

Эгерде окуучу текст боюнча уккандарын эсине жакшы тутуп, баяндаманы ийгиликтүү ишке ашырса.


Социалдык-

Коммуника

тивдик

Окуучулардын көрүп-билүү, угуу,эсте сактап калуу билгичтиктери жогорулап, байланыштуу кеби өсүп, сабаттуу жазуу көндүмдөрү калыптанат.

Окуучунун көрүү, байкоо,угуу жөндөмдүүлүктөрү жогорулап,жыйынтыгы жазуу иши аркылуу байкалса.

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Сабаттуу болууга үндөө.Бири-бирине тоскоол болбоого тарбияланышат

Сабаттуу болууга умтулса,

бири-бирин сыйласа.




Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.Сыйкырдуу көз айнек.

НК2


Үй тапшыр

маны суроо

5- көнүгүү. Тапшырманы сурайт.


“Балдар ыры” жатка айтып беришет.

НК1

НК2

НК3

ПК3


ПК2

Жаңы темага өбөлгө

Баяндаманын темасын доскага жазат.

Тема: Ачакей-жумакей

Баяндама жазуунун максатын, шартын түшүндүрөт.



Темасы,максаты менен таанышышат.

Түшүнбөгөн суроолорун беришет, баяндама жазууга даярданышат.






НК1










Баяндама

жаздыруу

“Ачакей- жумакей” деген текстти көркөм окуп берем.

Ачакей-жумакей оюну

Ачакей-жумакей бул кыргыз элинин кеңири тараган улуттук оюндарынын бири. Оюнчулар маңдай-тескей тегерете олтурушат. Биринчи баштаган оюнчу чүкө өкчөйт.Чүкө алчы консо, эки манжасын жумат. Таа консо, бир манжасын жумуп кайра ачып чыкса, ощол утат. Жеңген оюнчу алаканы менен көзүн басат. Уткан оюнчу сыртын чертет да, дароо бир манжасын көрсөтөт. Утулган оюнчу аны туурайт. Эгер көрсөткөн манжа туура келсе, утулганы кутулат. Эгер манжалар дал келбесе, анда утулган оюнчу кайрадан черттирет.

Таяныч сөздөр илинет: кыргыз элинин,оюн, оюнчулар, чүкө, алчы,манжасын жумат,таа, утат, көзүн басат, туурайт, көрсөткөн манжа, чертет.

План түзүшөт.


Текстти угушат, эстеп калышат.




Эреже боюнча бир жолу ойноп көрүшөт.















План:

1.Оюндун башталышы.

2.оюндун шарты.

3.Жеңген жана жеңилген оюнчу.

План боюнча уккандарын эстеп, таяныч сөздөрдү пайдаланып, баяндама жазышат.


НК1






















НК3




НК2





ПК5




















ПК1

ПК3


Эс алуу көнүгүүсү


Баяндама жазууну улантышат.




Манжалар күрөшү.



Баяндаманы андан ары улантып жазышат.



Баяндамаларын окуп чыгып, кетирген каталарын оңдоону сунуштайт.

Суроолор:

Ачакей-жумакей кандай оюн?

Чүкө эмне үчүн колдонулат?

Манжаларын эмне үчүн ачып-жумушат?

Оюндун жеңүүчүсү ким болот жана эмне кылат?


Салааларын бири-бирине кийиштирип ары-бери күрөштүрөт.

Улантып жазышат.




Өз алдынча окуп чыгып каталарын текшерип, оңдошот.





Суроолорго жооп беришет.

НК3



НК2




НК3

НК2

НК1





НК2

НК3




ПК1

ПК4










ПК3

Жыйынтыктоо


Баалоо

Уй тапшырма

Бири-бириникин окуп баалашат.


Мугалимдин баалоосу

Эреже жаттоо.



Баа койдурушат.

Үй тапшырма алышат.



НК3