СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әлемді өзгерткен жаңалықтар

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әлемді өзгерткен жаңалықтар мәселесін талқылайды

- Жоба тақырыбын таңдау себептерін атайды

Просмотр содержимого документа
«Әлемді өзгерткен жаңалықтар»



Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 5.1A

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Әлемді өзгерткен жаңалықтар»



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.2- құжатқа құпиясөз орнату

5.1.3.1 - ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу

Сабақтың мақсаты

Барлығы: өз беттерінше құжатқа құпия сөз орната алады, құжаттармен жұмыс істеуге дағдыланады

Көпшілігі:құжатқа құпия сөз орнатып, ортақ қол жетімді файылды өзгертіп, жүктей алады,берілген жобаны құрып үйренеді, шығармашылық жұмыс көрсетеді

Кейбір оқушылар:құжатқа құпиясөз орнатып, ортақ қолжетімді файылды жүктейді,өзгертеді,білімін жинақтайды берілген жоба тапсырмасын құрайды

Бағалау критерийі

  • Таңдалған жобаның тақырыбын анықтайды;

  • Жобаны жасау барысында қажетті ақпаратты таба алады және жинақтайды;

  • Жоба аяқталған соң жобаны бағалау критерилері бойынша талқылайды және толықтырады;

Тілдік

мақсаттар


Оқушылар істей алады:

- Әлемді өзгерткен жаңалықтар мәселесін талқылайды

- Жоба тақырыбын таңдау себептерін атайды

- Өз жобасына қажетті кілтті сөздерді сипаттайды

Пәндік лексика және терминология

-жоба/проект, ақпаратты іздеу/пойск инфоррмаци, құпия сөз/пароль.

Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері

Интернеттен пайдаланылған ақпараттардын сілтемесін көрсету қажет

  • Өзгенін ойын көшіріп алу ….. деп атайды(плагиат)

Академиялық адалдықты сақтау бұл ,,,,,,,(әр пәннің сойлеу стилі)

Құндылықтарға

баулу

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, жауапкершілікке, елжандылық, отансүйгіштік қасиетке, денсаулық сақтауға, сын тұрғысынан ойлауға шығармашылыққа баулу

Пәнаралық

байланыс

Жаратылыстану,тарих,қазақ тілі

Алдыңғы білім

«Компьютер және қауіпсіздік» бөлімі бойынша ақпаратпен таныс болғандықтан, берілген тақырып бойынша шағын жоба жасау қиындық тудырмайды деп пайымдалады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут


Білу








Миға шабуыл

3 мин

«Суреттер: Не болды?»әдісін қолдану


Психалогиялық ахуал орнату. Ұйымдастыру сәлемдесу.

«Мозайка» әдісі арқылы топтастыру суреттер арқылы

«1 топ – «Техника»;

2 топ – «Медицина»;

оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында компьютер және интернеттегі қауіпсіздігі туралы әңгімелесу,. Оқушыларға суреттер жиынын слайд арқылы көрсетемін. Оқушылар суретте не болып жатқанын жəне оның себебін түсіндірулері қажет. Оқушыларға берілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою. 1.Ақпараттық техника саласында қандай өзгерістер болды?Мысалы: интернет пен энциклопедияның айырмашылы?

2.Медицина саласындағы соңғы жаңалықтар қандай? Мысалы:отаны ашық түрде кесу мен лазерлік отаның айырмашылығы неде?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай болуы мүмкін екендігі оқушылардан сұралады,

«Блоб ағашы» әдісін пайдаланып, оқушылардың сабақ басындағы деңгейін анықтау (диагностикалық бағалау)




суреттер жиыны








презентация














қима қағаз

Сабақтың ортасы

Түсіну

Топтық жұмыс

4 минут


Белсенді оқыту әдісі «Бір сөйлемде барлығын айтып беру»


Қолдау


Тәжірибелік кезең.

10 минут










Жаса.

Жинақтау

Жариялау

7 минут





Сергіту сәті

3 минут

Белсенді оқуды ұйымдастыру барысында сынып ішінде шағын топтарда тақырыппен танысып «Кім? Не? Қайда? Қашан? Неге? Қалай?» деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құруларын ұсынады. өзара түсініктерін топта талқылап, ой бөліседі. Кестені толтырады.

Кім?

Не?

Қайда?




Неге?

Қалай?»

Қашан?




Балаларға жобаны қалай жасауға

болатындығын түсіндіріп нұсқаулық беремін. Компьютерлік презентация арқылы.

Интернеттен қажетті ақпаратты тауып , мәтіндік редакторға жүктеңдер, толықтырып өзгеріс жасаңдар.Құжатты сақтап ,құпия сөз орнатыңдар.

«Жаса.Жинақта.Жарияла» әдісі арқылы тәжірибелік жұмысты компьютерде орындап біткенен кейін қалай жасағаны жайлы түсінік береді. Топ басшылары топ мүшелерінің шағын жобаларын өз ара төмендегі бағалау критерийлері арқылы бағалайды.








Оқушылар интербелсенді тақтадағы бейнероликтен көз жаттығуларын қайталайды.





«Арман ПВ» баспасы

Информатика. Оқулық.

5 сынып

44 бет









http://24.kz/ru/tv-projects/meditsina









Компьютер














Интербелснді тақта, бейнеролик

https://learningapps.org/myapps.php

Сабақтың соңы

15 минут

Жинақтау

Кері байланыс

2 минут























Үйге тапсырма

1 минут









«Компьютер және қауіпсіздік» бөлімі бойынша критетерийалды бағалау жүргізу. Жиынтық бағалау тапсырмаларын орындату . (қосымша 1)


Оқушылар сабақтың соңында «Блоб ағашын» алған білім деңгейіне сәйкес қайта толтырады.

Жасалған жұмыстарын ортақ қолжетімді файлдарды орналастыру, өзгерту, жүктеу жұмыстарын жүзеге асырады. (Бағалау парағы 2 қосымша)

Өткентақырыптарды қайталай отырып,І тарудың соңындағы тест жұмысын орындау,



(қосымша 1)
























«Арман ПВ» баспасы

Информатика. Оқулық.

5 сынып, 46 бет,

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Оқушылар сабақтың кезеңдерінде түсінуі,тәжірибелік жұмыс барысында жұмысты орындау кезінде оқушылар ой бөлісулеріне мүмкіндік береді

Белсенді іс-әрекет.

Осы сабақта қолданылатын көзге арналған жаттығулар жасау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?