Урок №
Тема: ЛЕСЯ УКРАЇНКА «КАЛИНА», «КАЗКА ПРО ОХА-ЧУДОДІЯ»
Мета: продовжити ознайомлення учня із життям і творчістю Лесі Українки, її казками; розвивати творчу уяву, образне мислення, навички виразного читання поетичних творів, зв'язне мовлення; виховувати почуття любові до художнього слова.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
2. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Під землею тягне кріт
До ведмедя в хату дріт,
Щоб весною у барліг
Подзвонити зайчик зміг.
3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
.— Який розділ ми вивчаємо? — Сьогоде ми ознайомимося ще з однією літературною казкою. Хто є її автором, ти дізнаєшся, пройшовши буквеним лабіринтом. Прочитай кожну третю букву в рядочках і назви її автора. Н В Л П Ч Е Д Б С О ІО Я (Леся) АЄУРЖКТВРУЯАОЮЇПБНХГКЦЗА (Українка)
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда
.—Що ти знаєш про Лесю Українку?
— Які твори поетеси тобі відомі?
Розповідь учителя
— Серед чудової волинської природи в родині Олени Петрівни та Петри Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства - Леся Українка. Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела активну культурно- громадську діяльність. Батько, юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою. Мати вважала своїм головним завданням виховання дітей. У сім'ї їх було шестеро. У родині панувала любов до української мови, яка прищеплювалася дітям з раннього дитинства, повага до звичаїв і традицій, до української культури.Леся Українка дуже любила природу. Маленькою вона бігала лісами і луками, плела віночки, співала пісні, заслуховувалася казками і переказами. Природа щедро обдарувала Лесю, дала не лише поетичний хист, а й неабиякі здібності до музики, малювання, і водночас прирекла на постійні муки від тяжкої хвороби. Узимку 1881 р., коли Лесі було десять років, у Луцьку на річці Стир дівчинка застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала - почала боліти нога, потім - рука. На дванадцятому році життя Лесі в Києві прооперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано. Пізніше, у Берліні, Лесі прооперували ногу, але туберкульоз прокинувся у легенях, а поті, і вразив нирки. Через хворобу вона ніколи не вчилася у школі, однак зуміла стати високоосвіченою людиною. Самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку, латинську мови. Леся Українка стала високоосвіченою людиною завдяки своїй надзвичайній силі волі. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання «Казки про Оха-чудодія» Лесі Українки (с. 71-74)
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте назву віршованої казки Лесі Українки.
— Як ти гадаєш, про кого і про що йдеться у творі?
2) Словникова робота.
—Прочитай слова, знайди їх тлумачення у підручнику.
Корх, жупанок, сажень, гаплик, бранка, трясовиця, ряхтіти.
3) Читання казки комбінованим способом (учитель, учень).
— Хто є головним персонажем казки?
4) Повторне читання казки учнем
—Які думки викликала у тебе казка Лесі Українки?
5) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
—Де жив Ох?
—Як до нього потрапляли люди?
—Чим воно небезпечне для людей?
—До якої української народної казки подібна казка Лесі Українки?
—Порівняй назви та зачини цих творів.
—Чи легко було вирватися дідовому сину від Оха?
—Хто.йому допоміг?
— Як закінчуються обидві казки?
6) Гра «Диктор телебачення»
Читати казку, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
—Що найбільше тобі сподобалося в казці Лесі Українки?
—Чи міг би ти її продовжити?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти продовження казки.
— Яким ти уявляєш Оха з казки Лесі Українки? Намалюйте його