Урок№
Тема: ПЧ Леся Українка. «Хотіла б я піснею стати», «Конвалія»
Мета: продовжити знайомити учня з поетичною творчістю Лесі Українки, пов'язуючи її з біографією письменниці; проаналізувати, з'ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, художні особливості поезій «Хотіла б я піснею стати.», «Конвалія»; розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, уміння виразно читати поетичні твори; узагальнювати, систематизувати висновки; активізувати словниковий запас учня; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет Лесі Українки, тексти її творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ.Перевірка домашнього завдання
Літературна вікторина за питаннями:
Народилася Леся Українка на... (Волині)
Скільки років було майбутній поетесі, коли вона малою написала змістовного листа своєму дядькові М. Драгоманову? (5 років)
Коли ще Леся не вміла читати, твори яких письменників батько навчав її проказувати за ним? (Байки Л. Глібова, казки О. Пушкіна)
Які твори найулюбленішими були для Лесі відтоді, коли вона навчилась читати? (Т. Шевченка, українські народні казки, грецькі міфи, книжки про дивовижних мандрівників)
В яку предивну істоту з розповідей мами повірила Леся ? (Мавку)
У дитинстві майбутня письменниця найбільш полюбляла... (Співати і танцювати)
Скільки років було Лесі, коли вона розпочала літературну діяльність?
(Дев'ять)
Перший вірш Лесі, присвячений тітці «Елі» (О. Косач),яка була заслана у Сибір за політичні погляди, мав назву... («Надія»)
Коли Лесі було тринадцять років, з'явився її перший друкований вірш ... («Конвалія»)
Як підписувала мати вірші тринадцятирічної Лесі, відсилаючи їх до друку в Галичину? (Леся Українка)
Душею родинних літературних і народних свят сім'ї Косачів завжди була Леся, де їй відводилась роль... (Сценариста, режисера, костюмера)
До яких міст їздила письменниця на лікування? (Одеси, Ялти, Євпаторії) Примітка. Кожна правильна відповідь -1 бал.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
- Дай визначення пісні як жанру художньої літератури.
- Які пісні бувають? У чому їх призначення
- В чому полягає значення пісень для людини?
- Як Леся Українка ставилася до музики, пісень?
- Хто є авторами пісень? Наведи 2–3 приклади.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Оголошення теми, мети уроку.
V. Основний зміст уроку
1. Вступне слово вчителя
Пісня! Як багато вона важить у житті людини! У ній — минуле, сучасне і майбутнє. В ній найповніше виявилася душа народу.
Українська пісня ніколи не відривалася від життя. Воно завжди було її джерелом і об’єктом відображення. Народна пісенність як дзеркало життя і поглядів трудових мас відзначається винятковою вірністю, бо ж вона вивірена багатим досвідом поколінь, відшліфована впродовж віків найталановитішими представниками народу, облагороджена чистим народним сумлінням. Саме в цьому — секрет її невмирущої поетичної краси і загальнонародного звучання.
Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, чому лірична героїня поезії Лесі Українки виявила бажання стати піснею.
2. Опрацьовування ідейно-художнього змісту поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»
2.1. Виразне читання твору.
2.2. Тема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі.
2.3. Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя.
2.4. Основна думка: пісня допомагає кожному мріяти про щастя, радість, долати життєві труднощі.
2.5. Жанр: лірична сповідь.
2.6. Аналіз поезії. Бесіда за питаннями:
- Чому поетеса, на твою думку, прагнула стати піснею?
- Про яку ясну хвилину говорить у вірші Леся Українка?
- Яке значення мала пісня в житті письменниці?
- Чим пояснити прагнення Лесі Українки возвеличити волю? Хіба вона була ув’язненою?
- Який епітет повторюється в поезії? Про що він свідчить?
- Як даний твір поетеси пов’язаний з її життям?
- Опиши море, застосовуючи текст поезії («Хвилі прозорі», «море хибне, гучне»). Про що це свідчить?
- Яким настроєм пройнятий твір Лесі Українки? Чим це пояснити?
- Чи можна, на твою думку, вважати шум моря піснею? Пофантазуй, про що воно співає?
- Які враження на тебе справила ця поезія Лесі Українки?
2.7. Художні особливості поезії
Епітети: «ясна хвилина, "ясні зорі”», «спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «море хибне», «щастя таємне»;
Метафори: «вітер розносив луну», «поминути співом», «упасти на хвилі», «лунами мрії»;
Повтори: «ясніші... яснії», «гучніше... гучне», «мої...», «моє...»;
Порівняння: «Ясніші, ніж зорі яснії»; «Гучніші, ніж море гучне».
2. Фізкультхвилинка
3. Виразне читання вірша «Конвалія» вчителем
— Які почуття викликав у тебе вірш?
— Що ти уявляєш, слухаючи його?
3.1. Словникова робота
Читання колонок слів «луною» за вчителем
Крає віттям
зів’ялу пов’яла
панночка байдужою
захищалась музиченька
— Прочитай слова з апострофом.
— У яких словах букв більше, ніж звуків? (Ввіттям, панночка, музиченька)
— Назвіть слово з пестливим значенням.
Крає — завдає муки, душевного болю.
3.2. Робота з твором. Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будеш читати вірш?
— Які слова прочитаєш з тривогою, співчуттям?
— З якою інтонацією прочитаєш слова конвалії?
— Де зробиш паузу?
3.3. Виразне читання вірша учнем
3.4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Де росла конвалія?
— Як захищалася від негоди?
— Яка біда трапилася з квіткою?
— Як ти розумієш слова «віку вкоротила»?
— Куди понесли конвалію?
— Хто взяв її з собою?
— Який настрій був у панночки?
— Які почуття в цей час переживала конвалія?
— До кого вона зверталася зі словами прощання?
— Які слова вірша свідчать про бездушність панночки?
3.5. Гра «Диктор телебачення»
Учень читає вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
3.6. Гра «Добери риму»
Високим — ... (широким).
Біла — ... (вкоротила).
Залу — ... (балу).
Закрутилась — ... (схилилась).
Грає — ... (крає).
Милий — ... (єдиний).
Рукою — ... (додолу).
3.7. Визначення головної думки твору
— Яка головна думка вірша?
— Вірш «Конвалія» написаний у Колодяжному, оточеному лісами, на галявинах яких навесні розцвітали красиві і запашні конвалії. Вони стали найулюбленішими квітами письменниці, оспіваними у подальшій творчості як символ досконалості природи і прагнення досягнення гармонії в людському суспільстві. Дитяче бачення збереження природи і чистоти людських поглядів формували характер і самої поетеси, яка ніколи не дозволила б собі зневажливого ставлення до беззахисної квіточки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Проведення тестового опитування.
1. Леся Українка виявила бажання стати: а) легендою; б) піснею; в) казкою; г) мудрою порадою.
2. Поетеса прагне: а) возвеличити красу на землі; б) бути корисною суспільству; в) вільно по світу літати; г) порозумітися з природою.
3. Який прикметник-характеристика найчастіше використаний авторкою твору? а) Ясний; б) гучніший; в) прозорий; г) вільний.
4. Спів героїні поезії можна буде почути: а) на хвилях людських; б) на узбережжі моря;
в) під зорями небесними; г) серед ланів широких.
5. Як Леся Українка характеризує свої мрії? Вони: а) ясні і гучні; б) крилаті й вільні;
в) щирі й благородні; г) чисті й прозорі.
6. Вітер у творі розносив: а) пісню поетеси; б) бризки морські; в) пахощі квітів; г) луну.
7. Щастя у поетеси: а) чарівне; б) таємне; в) приховане; г) здобуте в боротьбі.
8. Одним із бажань ліричної героїні було: а) піднятися на гору високу; б) буяти над морем; в) віднайти квітку щастя; г) насолоджуватися красою квітів.
9. На думку М. Євшана, пісня для Лесі Українки: а) потреба душі; б) завзятість під час роботи; в) вияв артистизму; г) вміння довести свою обдарованість.
10. Художній засіб, який допомагає Лесі Українки в поезії виявити свої почуття, ставши піснею: а) порівняння; б) епітет; в) метафора; г) повторення.
11. Спів поетеси під зорями буде: а) дзвінким; б) гучним; в) знайомим; г) тривалим.
12. Якими в поезії зображені хвилі морські? а) Каламутними; б) високими; в) прозорими; г) сяючими.
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
V. Підсумок уроку
Гра «Закінчи речення»
- Сьогодні на уроці я вчився...
- Мені вдалося...
- Складним виявилося...
VІ. Домашнє завдання
Читати виразно поезії, відповідати на питання.