СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9-класс химия сабагы

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«9-класс химия сабагы»

Химия 9-класс 11.03

Сабактын темасы: Темир жана анын бирикмелери,куймалар

Сабактын тиби:жаны теманы тушундуруу

Сабактын методу:айтып беруу

Колдонулуучу каражаттар:ноутбук,мезгилдик система,окуу китеби

Компеттентуулук:

Предметтик компеттентуулук

Негизги

1.таанып-билуучулук жана илимий суроолорду кое билуу

1.маалыматтык(маалымат алат,билимге ээ болот,аныктайт,баа берет)

2.кубулуштарды илимий тушундуруу

2.социалдык-коммуникативдик(пландаштырат,ишке ашырат,баа берет)

3.илимий далилдоолорду колдонуу

3.оз алдынча уюштууруу жана маселелерди чечуу(байкоо жургузот,максат коет,колдонот,уюшутурат,сунуш кылат

Сабактын максаты:

Сабактын максаты


1

Билим беруучулук


Темирдин мезгилдик систесада жана активдуулук катарында орду боюнча билим берет.

2

Онуктуруучулук


Химиялык касиеттери жана алынышы боюнча реакцияларынын тендемелерин тузууго конугот.

3

Тарбия беруучулук


Алган билимдерин турмуш тиричиликте колдоно билууго тарбияланышат.



Кутулуучу натыйжа:

  • Темирдин окистенуу даражаларын аныктап,окистенуу процессин тушундуро алат.



Корсоткучтор: Натыйжага жете алат эгерде окуучу:

  • Д.И.Менделеевдин мезгилдик системасында жайгашуусу боюнча темирге муноздомо бере алса;

  • Биологиялык маанисин билуу менен оз денсоолугуна кам коро билуу жана эл чарбасында эн маанилуу элемент катары колдонуу тармактарын айта алса;

Суунун шорлуулугунун жоюу жолдорун уйроно алса;

Сабактын журушу:

Сабактын этабы

Мугалимдин

Ишмердиги


Окуучунун ишмердиги

нк

пк


1

уюштуруу

Классты уюштурат,

Катышты,тазалыкты козомолдойт,жагымдуу

Маанай тузот.

Сабакка даярданат.

Тартипти,тазалыкты сактайт.




2

Отулгон теманы кайталоо

Суроо менен кайрылат

Суунун шорлуулугу анын жоюу жолдору боюнча суроо берет

Суроолорго жооп берет










3

Жаны тема

Темир 4-мезгилдин,8-группанын элементи,d-отмо элементтер окулу.

Атомдун тузулушу

1s2 2s22p6 3s2 3p 63d64 s2

Темир жаратылышта ар турлуу минералдын,гемоглобин менен хлорофиллдин курамында кездешет.

Анын кундо,кометаларда,метеориттерде

Ж.б бар экендиги аныкталган.

Таза темир ийилчээк,чоюлчаак келген кумуш тустуу агыш металл .

Эруу температурасы=1539ͦͦͦͦ ͦС

Тыгыздыгы=7,87г/см3магнитке оной тартылат,оной магниттелинет.

Темир бардык металлдар сыяктуу жылуулукту,электр тогун жакшы откорот.

Темирдин биологиялык мааниси ото жогору.Адам организминде 3г жакын темир болсо аныни учтон бири гемоглабиндин курамындав болот.





1



1

3


4

бышыктоо

1.темир деген тема боюнча бышыктоо учун суроо берет.


Суроолорго так,туура мжооп бергенге аракет кылат.




5

Уйго тапшырма

142-бет окуп келуу

§ 33





















Химия 9-класс 13.03

Сабактын темасы: Металлдардын активдуулук катары

Сабактын тиби:жаны теманы тушундуруу

Сабактын методу:айтып беруу

Колдонулуучу каражаттар:ноутбук,мезгилдик система,окуу китеби

Компеттентуулук:

Предметтик компеттентуулук

Негизги

1.таанып-билуучулук жана илимий суроолорду кое билуу

1.маалыматтык(маалымат алат,билимге ээ болот,аныктайт,баа берет)

2.кубулуштарды илимий тушундуруу

2.социалдык-коммуникативдик(пландаштырат,ишке ашырат,баа берет)

3.илимий далилдоолорду колдонуу

3.оз алдынча уюштууруу жана маселелерди чечуу(байкоо жургузот,максат коет,колдонот,уюшутурат,сунуш кылат

Сабактын максаты:

Сабактын максаты


1

Билим беруучулук


Металлдардын активдуулук катары жонундо тушунук билим берет.

2

Онуктуруучулук


Химиялык касиеттери жана алынышы боюнча реакцияларынын тендемелерин тузууго конугот.

3

Тарбия беруучулук


Алган билимдерин турмуш тиричиликте колдоно билууго тарбияланышат.



Кутулуучу натыйжа:

  • Металлдардын активдуулук катарын тушундуро алат.



Корсоткучтор: Натыйжага жете алат эгерде окуучу:

  • Д.И.Менделеевдин мезгилдик системасында жайгашуусу боюнча металлдарга муноздомо бере алса;

  • Биологиялык маанисин билуу менен оз денсоолугуна кам коро билуу жана эл чарбасында эн маанилуу элемент катары колдонуу тармактарын айта алса;

Суунун шорлуулугунун жоюу жолдорун уйроно алса;

Сабактын журушу:

Сабактын этабы

Мугалимдин

Ишмердиги


Окуучунун ишмердиги

нк

пк


1

уюштуруу

Классты уюштурат,

Катышты,тазалыкты козомолдойт,жагымдуу

Маанай тузот.

Сабакка даярданат.

Тартипти,тазалыкты сактайт.




2

Отулгон теманы кайталоо

Суроо менен кайрылат

Суунун шорлуулугу анын жоюу жолдору боюнча суроо берет

Суроолорго жооп берет










3

Жаны тема

Бардык элементтер металл жана металл эмес деп болунот.

Металлдар озгочо жалтыракка ээ болгон ,согууга элпек,электр тогун жана жылуулукту жакшы откоргон,сырткы денгээлинде 1,2,3 электронду кармап жургон жонокой заттар жана куймалар.

Металлдардын активдуулук катарын Бекетов тузгон.

Калий,натрий,магний,алюминий

Цинк,темир,никель,калай,коргошун




1



1

3


4

бышыктоо

Отулгон тема боюнча суроо менен кайрылат


Суроолорго так,туура жооп бергенге аракет кылат.




5

Уйго тапшырма

Интернет булактарынан маалымат таап келуу