СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ тақырыбы : Бірінші дүниежүзілік соғыс

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқулық 9 сынып Дүниежүзі тарихы, «Мектеп» баспасы

Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы меңгерту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру,ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту

Оқушы ойын еркін жеткізе алады,тақырыпты меңгереді,Бірінші дүниежүзілік соғыс туралы біледі.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ тақырыбы : Бірінші дүниежүзілік соғыс»

Алматы облысы, Сарқан ауданы, Қарабөгет ауылы

Аль-Фараби атындағы орта мектептің

тарих пәні мұғалімі Болатбекқызы Динара


Пәні: Дүниежүзі тарихы

Күні:

Сыныбы: 9

Сабақтың

тақырыбы

Бірінші дүниежүзілік соғыс

Сілтеме

Оқулық 9 сынып Дүниежүзі тарихы, «Мектеп» баспасы

Мақсаты


Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы туралы меңгерту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру,ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту

Күтілетін

нәтижелер

Оқушы ойын еркін жеткізе алады,тақырыпты меңгереді,Бірінші дүниежүзілік соғыс туралы біледі.

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту

Қолданылатын әдістер

Стикерлермен диалог, АКТ, Ақылдың алты қалпағы,бағалау, көшбасшы.

Керекті жабдықтар


Оқулық, тақта, кеспе қағаздар, ватман, стикер, маркер т.б.

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе



















Жаңа тақырып

Ұйымдастыру

Оқушы зейінің сабаққа аудару. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.

Психологиялық ахуал туғызу









Оқушыларды түстер арқылы алты топқа бөліп отырғызамын.

Тақырыптың жоспары :

1. Дүние жүзін бөлісудегі ірі елдердің бәсекелестігі

2. Германияның өркендеуі және әскери-саяси одақтардың құрылуы

3. Орыс-француз одағы

4. Ағылшын-орыс қатынастары

5. Балқан соғыстары

6. Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталуы, барысы және аяқталуы

7. Марна шайқасы

8. «Верден қырғыны»


Берілген уақыт ішінде орындалған тапсырманы қорғайды.






Оқушылар бір бірімен сәлемдесу арқылы жылы лебіздерін білдіреді.


.


















Алты топқа бөлініп отырған топқа алты қалпақты таратып беріп,тақырып бойынша қалпақ түсіне қарай тапсырманы орындауды бастайды



Оқушылар өздеріне берілген тапсырманы мазмұнды сызбаға түсіріп ,оны қорғайды.




Жаңа сабақты меңгергенің тексеру





«Тарихи пазл» әдісі арқылы бірінші дүниежүзілік соғысты меңгеру деңгейін тексеру:

Антанта

 Үштік одақ

1. Өндірістің соғыс жағдайына сай қайта құрылмауы.

1. Килль каналы қызметінің жақсаруы.

2. Францияның Бельгиямен екі арадағы шекерада бекінісінің болмауы.

2. Неміс артиллериясының күш қуатының артуы. Крупп зауыттарында зеңбіректердің жаңа түрлерінің шығарылуы.

3. Құрлықтағы әскердің әлсіздігі.

3. Германияның «қауырт соғысқа» дайындалуы

4. Әскери-теңіз флотының дайындығы едәуір жақсы болды.

4. Неміс армиясының сан жағынан артықшылығы. Австрия-Венгрияның әскери қуатының артуы.


Оқушыларға ынталандыру мақсатымен формативті бағаланып отырады

Жинақтау




«Стикерлермен диалог» әдісі арқылы жинақталады :

Бірінші дүниежүзілік соғыстың басталу себептері қандай болды?
 Соғыстың қандай ірі шайқастарын білдіңдер?
 Германия неліктен «Шлиффен» жоспарын жүзеге асыра алмады?
 АҚШ неге 1917 жылы ғана соғысқа кірді?
 Бірінші дүниежүзілік соғыс майдандарында соғыс қимылдарын тоқтату жөнінде келісімге қол қою қашан және қай жерде болды?
 Бірінші дүниежүзілік соғыстағы жалпы адам шығыны қанша болды?



Әр топ бір біріне 2 жұлдыз, 1 тілек айтады.



















Оқушылар топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.

Қорытынды

Рефлексия

Мясорубка, Чемодан, Корзина

Стикерге өз ойларын жазып, өзі тандаған ұяшыққа салады.


Үйге тапсырма

§1 бойынша интернет желісінен қосымша материалдар тауып, презентация дайындап келу

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.