Предмет: Адабий окуу Өтүү мөөнөтү: 21.10 |
Сабактын темасы: Боз торгой Негизги компетенттүүлүк 1.Маалыматтык: 2. Социалдык-комминикативдик: 3. Өзүн-өзү уюштуруу | Предметтик компетенттүүлүк: 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К1) 2. Окуй алуу компетенттүүлүгү (К2) 3. Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К3) 4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К4) 5. Аң сезимдүү окуу, угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетенттүүлүгү (К5) | Сабактын максаты: 1.Билим берүүчүлүк : “Боз торгой ” аңгемесинин автору жана аңгеменин мазмуну менен таанышат. 2. Өнүктүрүүчүлүк: Сөз байлыгын кеңейтишет. Бири-бири менен топто иштешет.Шыгына жараша тапшырма тандашат.Тапшырмаларды аткарышат. 3.Тарбия берүүчүлүк: Өзүнө-өзү баа берет. Алган билимдерин турмушта колдонууга багыт алышат. |
Сабактын тиби: аралаш сабагы | Сабактын усулу: Аңгемелешүү, түшүндүрүү, суроо-жооп, көрсөтмөлүүлүк “Келгиле окуйбуз” долбоорунун көнүгүүлөрү | Баалоо: формативдик |
Сабактын этабы | Убакыт | Мугалимдин ишмердиги | Окуучунун ишмердиги | ПК | Баалоо |
Уюштуруу моменти Шыктандыруу а ) Саламдашуу б ) Жагымдуу маанай түзүү в ) Уюштуруу | 2мин | -Саламатсыңарбы окуучулар? -Маанайыңар жакшыбы? -Бүгүнкү сабак өзгөчө сабак. -Мен бүгүнкү сабактан ....... | Сабакка даярданышат,тегерек турушат, бири-бирине жагымдуу маанай тартуулашат. Шыктанышат. | К-3 | Кубат-тоо |
2.Окуучулардын билимин актуалдаш-тыруу | 3мин | “Жолоочу менен жылан” деген чыгарманы окуганбыз. 3 жооп боюнча топторго бөлүнүшөт. -Анда бүгүнкү сабакка кандай эрежелерди колдонобуз алтын эреже менен таанышалы. Сабакка активдүү катышабыз Бири-бирибиз менен иштей алабыз Өз оюбузду билдиребиз Убакытты туура пайдаланабыз Өзүбүздү өзүбүз баалайбыз | Окуганы боюнча айтып беришет. Окуучулар суроолорго жооп беришет. 1.Жылан адамды чагып алганы жөнүндө 2. Жакшылыкты жамандык менен билдирүү жөнүндө 3. Жамандык кылуу – туура эмес ушул жөнүндө | К-2 К-4 | Мугалим быйтыкчаларды берет. |
Тема: Максат: | 3мин | Бүгүнкү өтө турган темабыз: Боз торгой Сабактын максаты: 1.Билим берүүчүлүк : “Боз торгой ” аңгемесинин автору жана аңгеменин мазмуну менен таанышабыз. 2. Өнүктүрүүчүлүк: Буга чейин шар окууга үйрөнүп келдик. Эми бардар окуп түшүнүүгө үйрөнөбүз. Сөз байлыгын кеңейтебиз.Тапшырмаларды аткарабыз. Бири-бири менен топто иштейбиз. 3.Тарбия берүүчүлүк: Өзүнө-өзү баа берет. Алган билимдерин турмушта колдонууга багыт алабыз. Торгой жөнүндө эмне билесиңер? -Көрдүңөр беле? -Торгой жөнүндө окудуңар беле? -“Боз торгой” аңгемеси эмне жөнүндө деп ойлойсуңар? | Угушат, суроолор болсо беришет. Тема, максат менен таанышат. Баалоо критерийлери менен таанышат. Маалымат менен иштей билүүсү Чыгарманын мазмунун түшүнүүсү Суроолорго жооп берүүсү Топто иштей билүүсү Баалоо критерийлерине туура келгенине карата жашыл, сары, кызыл быйтыкчаларды чолултарын түшүнүшөт. 1-топ Канаттуулардын сүрөттүн табат Сүрөттү тааныш сөздөр менен туташтыр 2-топ Окугандары менен салыштырат 3-топ Өз оюн билдирет | К-3 | Мугалим быйтык-чаларды берет. |
Жаңы тема | 10 мин | -Бүгүн биз “Боз торгой ” аңгемесинин автору жана аңгеменин мазмуну таанышабыз Мугалим окуп берет. -Аңгеме жөнүндөгү божомолуңар дал келдиби? -Торгойдун кыргыйдан кутулуп кетишине ким себепкер болду ? А-2 Д-1 Шилекей алышкан дос дегенди кандай түшүнөсүң? Мугалим сөздүн маанисин түшүндүрөт. Бөгүп калды-жатып калды Көккө төнүп-асманга бийиктеп барып А-2 Д-1 | Чынжырча түрүндө топ 2 сүйлөмдөн окуйт. топ Мазмуунун айтып беришет. 3-топ Эмне үчүн кыргый торгойду качырды? Баланын койнуна кантип кирди? Маалыматты изилдейт. | К-2 К-5 К-5 К-3 К-2 | Мугалим быйтык-чаларды берет. |
5.Физминутка | 1мин | Эс алуу көнүгүүсү | Окуучулар аткарышат. | К-2 | |
Интерактивдүү көнүгүүлөр | 15мин | Аңгеме эмне жөнүндө экен? -Торгой менен кыргыйдын ордуна адамды элестетсек болобу? -Эмне үчүн? -Алсыздарга кантип жардам берер элең? -Канаттуулар менен болгон окуялар эсиңдеби? | Суроолорго жооп беришет. Тапшырмаларды аткарышат. Эссе жазуу А-3 Д-3 Чыгарманын картасы А-2 Д-2 Сахналаштыруу А-2, Д-2 | К-4 К-5 | Мугалим быйтык-чаларды берет. |
Рефлекция (кайтарым байланыш) | 5мин | Суроо берилет. | -Эмне жөнүндө тема өттүк? Эмнелерди билдиң? -Канаттууларга кандай мамиле кыласың? -Кимге жардам бердиң? -Кантип дос болуп жатасың? | К-5 К-3 | Мугалим быйтык-чаларды берет. |
Баалоо | 3мин | Баалоо критерийлерине туура келгенине карата кызыл, жашыл, сары быйтыкчаларды окуучулар алышат. Санашат, жыйынтыгын чыгарышат. | Өзүн-өзү баалоо -Чыгарманы окугандан кийин сенде кандай ой калды? -Кантип колдоносуң? -Сабакка кандай катыштың? Кол коңгуроосу | К-5 | Топтордун баалоосу |
Үй тапшырма: | 1мин | Үйгө тапщырма | Окуп келүү | К-2 К-5 | |
Достук – бул эки адамда жашаган бир жан дүйнө. Аристотель
Окуганды токтоткон кезде, адамдар ойлонууну токтотушат. Дени Дидро