СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әдебиет, өнер,театр,кино

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушыларға  тоқырау жылдарындағы қазақ  әдебиеті мен өнеріндегі  жетістіктері мен кемшіліктері ,жазушылардың танымды шығармалары туралы жан жақты түсінік қалыптастыру;

Дамытушылық: Оқушыларды көркем өнер мен қатар әдебиетке деген қызығушылығын ояту, өз бетінше баға беріп, қорытынды жасауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Отандық әдебиет пен өнерге ,өнерге құрметпен қарап адамгершілікке,  ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Просмотр содержимого документа
«Әдебиет, өнер,театр,кино»

Сабақтың тақырыбы: Әдебиет, өнер,театр,кино.  9класс Қазақ тілі пән мұғалімі Ниязбаева Лунара Болатовна 2015-2016 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Әдебиет, өнер,театр,кино.

9класс

Қазақ тілі пән мұғалімі

Ниязбаева Лунара Болатовна

2015-2016 оқу жылы

 САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Әдебиет, өнер,театр,кино. САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: білімділік: Оқушыларға тоқырау жылдарындағы қазақ әдебиеті мен өнеріндегі жетістіктері мен кемшіліктері ,жазушылардың танымды шығармалары туралы жан жақты түсінік қалыптастыру; Дамытушылық: Оқушыларды көркем өнер мен қатар әдебиетке деген қызығушылығын ояту, өз бетінше баға беріп, қорытынды жасауға дағдыландыру. Тәрбиелік: Отандық әдебиет пен өнерге ,өнерге құрметпен қарап адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.  Көрнекіліктері: Слайд, сызба.   Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Әдебиет, өнер,театр,кино.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

білімділік: Оқушыларға тоқырау жылдарындағы қазақ әдебиеті мен өнеріндегі жетістіктері мен кемшіліктері ,жазушылардың танымды шығармалары туралы жан жақты түсінік қалыптастыру;

Дамытушылық: Оқушыларды көркем өнер мен қатар әдебиетке деген қызығушылығын ояту, өз бетінше баға беріп, қорытынды жасауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Отандық әдебиет пен өнерге ,өнерге құрметпен қарап адамгершілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктері: Слайд, сызба. Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ

Сабақтың барысы:  Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын сұрау.  Жаңа сабақ.  Бекіту.  Қорытындылау.  Бағалау.  Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

  • Ұйымдастыру кезеңі.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Жаңа сабақ.
  • Бекіту.
  • Қорытындылау.
  • Бағалау.
  • Үйге тапсырма.
  Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушы назарын сабаққа аудару.  Әнұран орындау.  Қараңғы қазақ көгіне , Өрмелеп шығып күн болам. Қараңғылықтың кегіне , Күн болмағанда, кім болам?

  • Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Оқушы назарын сабаққа аудару.

Әнұран орындау.

Қараңғы қазақ көгіне ,

Өрмелеп шығып күн болам. Қараңғылықтың кегіне , Күн болмағанда, кім болам?

  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.
  • Үй тапсырмасын сұрау.

Сұрақтар

1 топ .

  • 1948 жылы республикада оқуға тартылмай жүрген 15 жасқа дейінгі 200 мың бала болса, 1955 жылғы мәлімет бала саны қанша ?
  • 1948 жылы республикада оқуға тартылмай жүрген 15 жасқа дейінгі 200 мың бала болса, 1955 жылғы мәлімет бала саны қанша ?
  • 1948 жылы республикада оқуға тартылмай жүрген 15 жасқа дейінгі 200 мың бала болса, 1955 жылғы мәлімет бала саны қанша ?
  • 1948 жылы республикада оқуға тартылмай жүрген 15 жасқа дейінгі 200 мың бала болса, 1955 жылғы мәлімет бала саны қанша ?
  • 1948 жылы республикада оқуға тартылмай жүрген 15 жасқа дейінгі 200 мың бала болса, 1955 жылғы мәлімет бала саны қанша ?

  • 1946-1956 жылдар аралығында республикада кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінде қанша маман жұмысшы дайындалды ?
  • 1946-1956 жылдар аралығында республикада кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінде қанша маман жұмысшы дайындалды ?
  • 1946-1956 жылдар аралығында республикада кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінде қанша маман жұмысшы дайындалды ?
  • 1946-1956 жылдар аралығында республикада кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінде қанша маман жұмысшы дайындалды ?
  • 1946-1956 жылдар аралығында республикада кәсіптік-техникалық білім беру жүйесінде қанша маман жұмысшы дайындалды ?

3. Қай жылы “Сауатсыздықты жою ” қоғамы құрылды ?

 2 топ . 1.Қандай обылыс орталықтарында жаңадан институттар мен техникумдар ашылды ?  2.1969 жылы Есік қаласынан табылған жәдігер қалай аталады және қай ғаырда өмір сүрген ?  3.Қазақтың тұңғыш жоғарғы оқу орны қай жылы ашылды,кімнің аты берілді ?

2 топ .

1.Қандай обылыс орталықтарында жаңадан институттар мен техникумдар ашылды ?

2.1969 жылы Есік қаласынан табылған жәдігер қалай аталады және қай ғаырда өмір сүрген ?

3.Қазақтың тұңғыш жоғарғы оқу орны қай жылы ашылды,кімнің аты берілді ?

Жетістігі Кемшілігі

Жетістігі

Кемшілігі

  • Жаңа сабақ. Әдебиет, өнер,театр,кино.
  • Жаңа сабақ. Әдебиет, өнер,театр,кино.
  • Жаңа сабақ. Әдебиет, өнер,театр,кино.
  • Жаңа сабақ. Әдебиет, өнер,театр,кино.
  • Жаңа сабақ. Әдебиет, өнер,театр,кино.

Қазақстан жеріне өзге ұлт өкілдерін мейілінше көп әкелгеніне қарамастан,1960 жылдары жергілікті ұлт өкілдері қоныстанған ауылдарға қазақша тілдік орта сақталып келген еді. Осы жағдай қазақ әдебиетіне жастардың әлі де болса ынтазарын аударып,әдебиетте серпін туғызды. Республика жазушыларының ішінен қазақ әдебиетінің көрнекті өкілі ,танымал сөз шебері Ғабит Мүсерепов сол кездегі ең жоғарғы Социолистік Еңбек Ері атағына ие болды. “Қан мен тер” триилогиясының авторы Ә.Нұрпейісов, майталман ақын ,көптеген эпикалық поэмалардың авторы Жұбан Молдағалиев КСРО Мемлекеттік сыйлығын алды. Шығармаларын орыс тілінде және екі тілде бірдей жазатын қазақ жазушыларының шоғыры дүниеге келді.Олардың көрнектілері Ә.Әлімжанов,О.Сүлейменов, Б.Момышұлы болды.Әнуар Әлімжанов сыршыл повестерінде қазақ ауылынан шыққан өз замандастарын шынайы бейнелесе , тарихи романдары арқылы бұқараның санасына асқақ отаншылдық сезім ұялата білді.Әсіресе оның Әбу Насыр әл-Фараби туралы жазған “Ұстаздың оралуы” романының маңызы зор болды.Класикалық музыка жанрнда сазгерлер өнімді еңбек етті. Әуел бастан эпостық шығармаларды сахналаумен бұқара арасында едәуір бедел жинаған ұлттық театр өнері де 1980 жылдары беделін төмендетіп алды. Бұл тұстағы қазақ театрларының бетке ұстар қойылымдары енді белгілі романдар мен повестаердің сахналық үлгілері болды. Ш.Аймановтың “Атаманның ақыры” ,С.Қожықовтың “Қыз Жібек ”фильмдері халық арасында ілтипатпен қабылданған шын мәніндегі көркем таспалар болатын.

 Бекіту.  Біз нені білдік?  Өнер Әдебиет   Қорытындылау.   Сәйкестендіру тесті     Бағалау.
  • Бекіту.

Біз нені білдік?

Өнер

Әдебиет

  • Қорытындылау.

Сәйкестендіру тесті

  • Бағалау.
  Үйге тапсырма. & 43. Оқып келу. Шығарма жазу.

  • Үйге тапсырма.

& 43. Оқып келу. Шығарма жазу.