Просмотр содержимого документа
«Гүлдөрдү ким жакшы көрөт»
Классы: 1 . Мугалим:Зулпуева Г
Предмети: Алиппе
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.
Сабактын темасы:Гулдорду ким жакшы корот
Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар :Тушундуруу жана ангемелешуу.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:окуу китеби,сурөттөр,карточкалар,компьютер,проектор ж.б.
Сабактын максаттары. | Күтүлүүчү натыйжалар. |
Билим берүүчүлүк:Текст менен таанышып ,мазмунун тушунушот. | Жаны создордун маанисин тушунот. |
Өнүктүрүүчүлүк:Муундап окуу кондумдору онугот | Эске тутуу жондомдуулугу осот |
Тарбиялык: Жаратылышты коргоого тарбияланат. | Талдоо,жыйноо,салыштырууга карата тапшырмаларды аткарышат. |
Негизги компотенттүүлүктөр: Предметтик компотенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык комп.(НК1) 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компотент.(ПК1)
2.Социалдык коммун.комп.(НК2) 2.Окуй алуу компотентүүлүгү(ПК2)
3.Өзүн өзу уюштуруу жана көйгөй.чечүү(НК3) 3.Сөз байлыгы менен иштей алуу комп.(ПК3)
4.Суйлөм,текст менен иштей алуу комп.(ПК4)
5Аң сезим.окуу ж–а адаб.түшүнүк.мн иштөө.
Сабактын журушу:
Сабактын этаптары | убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч.калып.компетен Нег. Пред | Баалоо |
1.Мотивация. Уюштуруу. Шыктандыруу. | 2–3 | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо. 2.Шыктандыруу. | 1Мугалим менен бирге жагымдуу маанай түзүүгө катышат. | НК3 | ПК1 ПК2 | “Азаматсынар”дагы эмнени билесинер деген сыпаттама. |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2–3 | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берил. 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. 2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат | НК1 НК2 | ПК1 ПК2 ПК3 ПК4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтар. | 4.5 | Жаңы тема боюнча фактыларды аргумен | Жаңы маалымат.окуучулар кабыл алышат | НК1 | ПК1 ПК3 ПК4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. |
Эс алуу мөөнөтү. | 1 | разминка | разминка | НК2 | | |
4.Интерактивдуу көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү | 5 7 | | | НК1 НК2 НК3 | ПК1 ПК2 ПК3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал. |
5.Сабактын жыйынтыгын чыгаруу | 5–6 | Бышыктоого суроолор берилет. | Окууч.өз жөндөм.менен жазган иштерин жактап беришет. | НК1 НК2 НК3 | Пк1 ПК2 ПК3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал. | ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал. | |
Уюштуруу болугу: Окуучуларга жагымдуу маанай тузуу.Уй тапшырмасын суроо.
Окуучуларга жагымдуу маанай тузуу,отулгон тапшырмаларды суроо.
Сабактын максатын окуучуларга менен тушундуруу.
Мугалим окуучуларга томондогудой суроолор менен кайрылат:
-Балдар айткылачы силер гулдорду жакшы коросунорбу?Гулдор бизге эмне учун керек.Аларга кандай кам коруу керек?
Текстти корком окуп тааныштырат.
Создук ишин жургузушот.Шумуройду,соолуп жатты.
ОКУУЧУЛАР 3 ТОПКО БОЛУНУШОТ.
1-топ:Текстти корком окушат.
2-топ:Астык менен Кастайдын создорун таап окушат.
3-топ:Текстти ролдоштуруп аткарат. Уйдон оз тушунгондорун айтуу.