Тема. Хліб на столі.
Мета. Працювати над формуванням навичок правильного, свідомого
читання; вчити працювати з текстом, правильно будувати речення і висловлювати власну думку; виробляти навички техніки читання;
розвивати мову, зорову пам’ять, мислення;
виховувати дбайливе ставлення до хліба, пошану до хліборобів.
Обладнання. Демонстраційний матеріал, картки, малюнки, плакати,
прислів’я про хліб, презентація
Хід уроку
І Організаційний момент.
Привітання з гостями і вчителями.
Дорогі наші вчителі! Ми щиро вітаємо вас у нашому класі.
Зустрічаємо вас з хлібом і сіллю. (хліб, сіль на рушнику)
ІІ Оголошення завдань уроку.
Слово вчителя
Діти, після країни БУКВАРІЇ на нас чекає велике читацьке князівство, де головною є прекрасна, мудра княгиня – ЧИТАНОЧКА. Вона вже передала нам ключ від свого князівства. Та несподівано трапилась велика неприємність. Зла чаклунка Двійка непомітно зайшла до нашого класу, вкрала цей ключ і втекла за високі гори і глибоке море.
Сьогодні на уроці ми з вами повинні знайти злодійку і відібрати у неї ключ від Читацького князівства. Але зробити це буде не просто. Дуже далеко втекла зла чаклунка.
Мудра княгиня Читанка дала нам на допомогу схему маршруту, за якою ми зможемо обрати вірний шлях. А ще вона сказала, що на нас чекає багато випробувань у дорозі. І подолати ці випробування зможуть лише сміливі, впевнені, старанні і активні учні.
То ж будемо шукати злодійку?
Рухатись ми будемо морем на паруснику.
Приготувались. Сіли всі зручно, вирушаємо!
Перший порт, до якого причалив наш парусник – це порт
«РОЗМИНКА» (слайд)
Прочитати буквосполучення,
( розминка мовного апарату ). (слайд)
д – дь з – зь да – дя за – зя
т – ть с – сь та – тя са – ся
( учні читають повільно – швидше – швидко ).
Робота над скоромовкою.
Сів шпак на шпаківню
Заспівав шпак півню:
« Ти не вмієш так, як я,
Так, як ти не вмію я ».
( повільно – швидше – швидко ).
Читання таблиці складів. (слайд)
( повільно – швидше – швидко ).
ІІІ Перевірка домашнього завдання
Молодці! Наш парусник рушає далі, і ми причалили до порту
«ПОВТОРИ» (слайд)
Повторимо вірш, який читали на попередньому уроці.
(Учні читають ланцюжком ; ті, що слухали – аналізують спосіб читання друзів, вказують на помилки).
Відповіді на запитання за змістом, демонстрація ілюстрацій до окремих рядків вірша (з коментуванням).
Оцінювання дітей.
Добре! Будемо рухатись далі. Але що це ?! На нашому шляху несподівано з’явився … Хто? Кит. (слайд)
Він щось тримає в зубах. Давайте подивимось, що саме? (дивимось)
Кит просить нашої допомоги. Що ж ми будемо робити? Чи допоможемо китові? (так)
Проводиться гра «Придумай слово» (вчитель показує 4 – 5 складове слово і з його літер пропонує учням придумати нові слова. Переможе той, хто придумає найбільшу кількість слів)
ІY Оголошення теми уроку
Ми наблизились до «ЧИТАЦЬКОГО» порту. (слайд)
Відкрити новий текст, прочитати його назву.
Що говорить назва даного твору?
Про що в ньому йтиметься?
Проблемне запитання перед читанням тексту:
- Що нового ви взнали про хліб?
Y Оголошення теми уроку
Робота з текстом
Зразок читання тексту вчителем.
Словникова робота. (слайд)
Відповідь на проблемне запитання.
Читання учнями:
напівголосне;
«ланцюжком»;
хором;
абзацами;
«буксиром».
5. Відповіді на запитання:
Як треба ставитись до хліба?
Чому до нього треба ставитись шанобливо?
Звідки береться хліб?
Люди яких професій займаються вирощуванням хліба?
Чиї батьки працюють хліборобами?
Що цікавого вони розповідали вам про свою професію?
Робота за ілюстрацією в підручнику (розповіді учнів щодо змісту зображеного).
Наступний порт «ЗВУКОВИЙ». (слайд)
Визначити наголошений склад у слові КОЛОС. Підрахувати кількість букв і звуків.
Ми наближаємось до острова, який має назву «ВІДПОЧИНОК». (слайд)
( Проводиться фізкультхвилинка ).
Треба знову поспішати в дорогу. На нашому шляху
порт «УВАЖНИЙ». (слайд)
Слова на слайді:
САШКО ПОЛЕ ПШЕНИЦЯ
РОСТЕ СІЄ ЗЕРНО
Завдання: уважно прочитати слова хором, самостійно і запам’ятати.
Повторити слова з пам’яті.
Скласти словосполучення з поданими словами.
Скласти речення з поданими словами.
Добре, впорались і з цією роботою. А тепер нас з вами вітає
порт «МУДРИЙ». (слайд)
Слово вчителя.
Діти, немає кращої квітки на землі, ніж пшеничний колос.
Немає кращого саду, ніж пшеничне поле.
Немає кращого аромату, ніж запах свіжевипеченого хліба. Так говорить народна мудрість.
І тому найголовнішим заняттям людей на землі стало вирощування хліба.
Багато років тому люди взнали смак пшеничного зерна. Спочатку вони просто жували сирі зерна, потім стали їх підсмажувати. І, можливо, минуло багато тисяч років, перш, ніж хтось здогадався змолоти зерно на борошно і спекти паляницю.
До нашого уроку учні підготували прислів’я, вірші про хліб і ставлення до нього. (слайд)
До хліба повинна бути особлива шана.
Хліб – це радість, це сила і краса.
Хто посіє впору, візьме зерна гору.
На чорній землі білий хліб родить.
Земля – трудівниця аж парує та людям хліб дарує.
Топтати хліб не можна, він дає людям життя.
Декілька учнів розповідають вірш « Не кидайсь хлібом… ».
Певне, чули ви, малята,
Вже не раз такі слова:
« Хліб потрібно шанувати!
Хліб – усьому голова! »
Слово вчителя
Правильно, діти. Запам’ятайте на все своє життя, що хліб не можна топтати ногами, не можна кидатись хлібом, тому що дуже важко приходиться працювати людям, поки із маленького зернятка, кинутого в землю, з’явиться запашний, рум’яний і такий смачний хліб.
Шануйте працю хліборобів, бережіть хліб, бо це – історія нашої країни, це запорука щасливого майбутнього.
І, нарешті, наближається до кінця наша морська прогулянка.
Остання зупинка «ТАЄМНИЧИЙ ОСТРІВ».
Що ж це за острів?
Чому він має таку назву?
Його мешканці передали нам цей конверт. Давайте зазирнемо в середину.
(В конверті лежать картки для гри).
Гра « Впізнай слово ». ( б і л х - хліб; к а р п е - пекар ).
Нарешті ми знайшли злодійку – двійку. Але ключ вона чомусь не віддає.
Напевно, ще щось для нас приготувала. Давайте подивимось.
YІ Підсумок уроку. Рефлексія
(Двійка у листі до учнів):
А як же ви змогли мене так швидко знайти, адже я дуже далеко втікла?
- Що допомогло вам мене розшукати? (старанність, уважність,наполегливість, робота у команді)
Чим ви займались на уроці?
Що найбільше сподобалось, запам’яталось?
Про що ви зможете розповісти своїм друзям, рідним?
Які завдання були для вас легкими, а які складнішими?
Молодці! Мені також дуже сподобалась ваша робота на уроці. Віддаю вам ключ.
Щасливої всім дороги по просторах Читацького князівства!
Урок закінчено. Дякую всім за співпрацю. До побачення.