«Ж.Құдайбергенов атындағы орта мектебі мектеп директорының оқу ісі жөніндегі мектепке дейінгі шағын орталығымен орынбасары_________Тышқанбаева Г.
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің «___»________2015ж.
«___»________2015ж.
№ | Сабақтың тақырыбы | Мақсаты | Оқып үйренудің нәтижесі | Сабақта 7 модульдің кіріктірілуі | Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер | Негізгі дерек көздер немесе ресурстар | Сабақтың эвалюациясы | Сағат саны | Мерзімі |
1 | Кіріспе | Ежелгі дүние тарихы туралы түсінік беру. Ежелгі дүние тарихының кезеңдерін таныстыру. Ежелгі дүние тарихының əлем тарихындағы орнын білу. | Топтық жұмысты тиімді пайдалану арқылы е желгі дүние тарихы туралы түсінік қалыптасады. Ежелгі дүние тарихының кезеңдерін біледі. Ежелгі дүние тарихының əлем тарихындағы орнын ұғынады | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар | 1 | 01.-08.09.15 |
2-3 | Ежелгі Қосөзен елдері | Адамзаттың ең ежелгі мәдени орталықтарының бірі болып есептелетін Қосөзен туралы, көптеген халықтардағы сияқты діни түсініктерге байланысты дүниеге келген Қосөзендегі алғашқы әдеби шығармалар жайлы баяндау. | Қосөзенде қалыптасқан дүниедегі ең ежелгі жазу жүйесі, оны дүниеге келтірген шумерліктер туралы айту, барлық оқушыларды сабаққа жұмылдыру, соның нәтижесінде бүкіл сынып білімін жетілдіре түсу. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу ізденіс сабағы. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, рефлексия жазылған жазбалар | 2 | 09-22.09.15 |
4 | Қосөзен аңыздары | Гильгамеш туралы аңыз жөнінде түсінік беру. Гильгамеш туралы аңыздың шумер мәдениетіндегі алатын орнын анықтау. | Гильгамеш туралы аңыздбен топтық жұмыс арқылы танысады. СТО модулін пайдалану арқылы Гильгамеш туралы аңыздың шумер мәдениетіндегі алатын орнын анықтайды. | Көшбасшылық. Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | СТО, топтық жұмыс, | Оқулық, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы. | Жазба жұмыстары, жоспар | 1 | 23-29.09.15 |
5 | Хамурапи заңдары | Хамурапи заңдары туралы түсінік беру | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы. | Оқулық, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы. | Жоспар, жазба жұмыстары | 1 | 30.09-06.10.15 |
6 | Вавилондағы аспалы бақ | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі Вавилондағы аспалы бақ туралы түсінік қалыптастыру. | Жеке жұмыс орындай отырып тақырыпты түсінеді, топта талқылайды, СТО арналған сұрақтарға жауап беру арқылы логикалық ойлау қабілеті дамиды. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, рефлексия жазылған жазбалар | 1 | 07-13.10.15 |
7-8 | Ежелгі Египет | Ежелгі Египет мемлекетінің қалыптасуы, ғажайып пирамидалар туралы түсінік беру | СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді, кластер әдісі арқылы Египет туралы білімдерін тексереді. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану. Тарихи шығармамен жұмыс, оқу талдау, кластер. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, слайд | 2 | 14-27.10.15 |
9 | Мысыр пирамидалары | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі Мысыр пирамидалары туралы түсінік беру. | Тақырып туралы түсінік қалыптасады. Сабақта топтық, жеке жұмыс жасайды. Мысыр пирамидалары түсініктерін критериалды бағалайды. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Әлеуметтендіру сабағы. Реферат тыңдау, ой бөлісу.Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. | Оқулық, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, слайд, жазба жұмыстар | 1 | 28.10-03.11.15 |
10 | Пирамиданың құдіреті | Адамзат мәдениетінің ғажайып ескерткіштерімен, яғни сәулет және мүсін өнерінің керемет тамаша үлгілерімен таныстыру | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары, «Ежелгі дүние мәдениеті» оқулығы. | Жоспар, рефлексия жазылған стикерлер | 1 | |
11 | Хеопс пирамидасы | . Әлемнің кереметтері халықтардың мұрасы екендігін үғындыру. | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Зерттеу сабағы: оқушылардың көзқарасы, пікірлері Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар | 1 | |
12-13 | Александр Македонскийдің жорықтары. | Ежелгі Маке-ң орналасуын, табиғат жағдайларын, шаруашылығын, басқару жүйесін, сонымен қатар даңқы дүние жүзіне мәлім АлександрМакедонскийдің өмір жылдары мен маңызды шайқастарына тоқталып өту. | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Сұрақтарға жауап беру арқылы сыни тұрғыдан ойланады, | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, жазба жұмыстары | 2 | |
14 | Бехистун сына жазуы | I Дарий патшадан «Бехистун» жазуы қалған - Бехистун сына жазуы туралы түсінік беру | I Дарий патшадан «Бехистун» жазуы қалғандығын, I Дарий ол жазуды биік жартасқа жаздырғанын СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы меңгереді | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, фотосуреттер | 1 | |
15-16 | Ежелгі оңтүстік және шығыс Азия | Ежелгі оңтүстік және шығыс Азиядағы ірі мемлекеттер Үндістан және Қытай туралы мәліметтермен таныстыру | Өзіндік жұмыс жасайды, қосымша материалдары тиімді пайдалануға дағдыланады | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, слайд | 2 | |
17 | Ежелгі Қытай мәдениеті | Ежелгі Қытай мәдениетінің дамуының тарихы туралы түсінік беру | СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, рефлексия жазылған стикерлер | 1 | |
18 | «Махабхарата» және «Рамаяна» | «Махабхарата» және «Рамаяна» үнді мәдениетінің рухани мұрасы туралы түсінік беру | СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар | 1 | |
19-20 | Ежелгі Грекия | Ежелгі Грекия туралы түсінік беру | Ежелгі Еуропалық өркениет туралы түсінік қалыптасады, топтық жұмысты тиімді пайдаланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, фотосуреттер | 2 | |
21 | «Тарихтың атасы» атанған адам | Герадот туралы мәліметтермен таныстыру | Герадоттың тарихи еңбектері баяғы заманның өзінде-ақ аса жоғары бағаланып, жұрт оны «Тарихтың атасы» деп атағанын біледі | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, рефлксия жазылған жазбалар | 1 | |
22 | Гиппократ | Грек ғалымы Гиппократтың медицина ғылымына қосқан үлесі туралы зерттеу жүргізеді | СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | | 1 | |
23 | Пифагор | Пифагор туралы зерттеу жұмыстарын жүргізу | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Пифагор – математика біліміне үлес қосқан адам екенін біледі. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, фотосуреттер | 1 | |
24-25 | Ежелгі Рим | Ежелгі Рим тарихы туралы түсінік беру | СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, жазба жұмыстары | 2 | |
26 | Эфестегі Артемида ғибадатханасы | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі - Эфестегі Артемида ғибадатханасы туралы түсінік беру. | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, АКТ, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, Жоспар интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, презентация | 1 | |
27 | Галикарнас мавзолейі | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі - Галикарнас мавзолейі кейінгі классикалық грек архитектурасының ең ғаламат зор ескерткіші туралы түсінік қалыптастыру. | Галикарнас мавзолейі туралы мәліметтерді зерттеуге АКТны пайдаланады. Топтық талқылау жүргізеді. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, АКТ, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | Жоспар, жазба жұмыстар | 1 | |
28 | Родос алыбы | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Родос алыбы туралы түсінік беру. | Родос алыбы туралы мәліметтерді түсінеді, тақырыпты меңгері деңгейін бірін-бірі бағалайды. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, фотосуреттер | 1 | |
29 | Александрия маягі | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Александрия маягі туралы түсінік беру. Александрия маягі – Александр Македонский есімімен байланысып жатқан кереметтердің бірі екенін ұғындыру. | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, презинтация | 1 | |
30 | Олимпиадағы Зевс мүсіні | Әлемнің ежелгі дүниедегі жеті кереметінің бірі -Олимпиадағы Зевс мүсіні туралы білім беру | СТО арнаған сұрақтарға жауап іздеу арқылы тақырыпты меңгереді | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар | 1 | |
31-32 | Әлемнің жаңа жеті кереметі | Әлемнің жаңа жеті кереметі түсінік беру. | Топтық жұмысты тиімді пайдаланады. Зерттеу жұмысын жүргізеді. Өзінді жұмыс істеуге дағдыланады. | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану, Зерттеу іздені сабағы. | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, фотосуреттер, жазба жұмыстар | 1 | |
33-34 | Қорытынды қайталау | Өткен тақырыптарды еске түсіріп, ойлау қабілеттерін дамыту | Тарауды қайталау арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту. Оқушының ізденімпаздығын арттыру. Өз бетінше жұмыс істеуге баулу | Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, Оүб,және оқуды бағалау | Зерттеу сабағы: оқушылардың көзқарасы, пікірлері Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқулық, жұмыс дәптері, карта, суреттер, интернет материалдары | Жоспар, есеп | 2 | |
Пән мұғалімі Матаева Н.