СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мұхит суларының заттары

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өзіндік идея туғызып, нақтылы дәлелдемелермен жеткізе білу дағдысы,мұхит суларының заттары  туралы білімдерді меңгерту, қолдана білуі және талдай алуына баулу

Просмотр содержимого документа
«Мұхит суларының заттары»




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: №74 мектеп-гимназия

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Аяпова Г.С.

Сынып - 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: -


Сабақтың тақырыбы


Мұхит суларының заттары



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)


Мұхит суларының заттары туралы біледі, мұхиттағы су қозғалысы туралы білімін кеңейтеді.



Сабақтың мақсаты



Өзіндік идея туғызып, нақтылы дәлелдемелермен жеткізе білу дағдысы,мұхит суларының заттары туралы білімдерді меңгерту, қолдана білуі және талдай алуына баулу



Бағалау критериі


Түсіну:

Мұхиттардағы судың қозғалысын түсіреді?

«Өлі толқын» деген ұғымның мағынасын, оның зардабы туралы сипаттайды.

Қолдану:

-Мұхиттық толқындардың пайда болуының басты себебтерін дәлелдемелермен келтіреді.

Талдау:

- Судың көтеріліп түсуіне арналған станцияларды атайды, оны картадан көрсетіп, талдайды.

Жинақтау:

- Мұхиттық ағыстар мен жел толқындарын салыстырады.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар мәтіндегі термин сөздерді айтады /Толқын, ағыс, мәжбүрлі және еркін толқындар, толқын-ның қырқасы, биіктік, етек, жылдамдық, еңістігі, қысқа және ұзын, сейсмикалық, теңселме/ Жаңа терминдер арқылы ой-өрістерін кеңейтеді.



Құндылықтарға баулу

  1. Алған білімдерін пайдаға асырып өздігінен әрекет ете алатын, алған білімдерін өмірлік жағдайға қолдана білетін жалпы азамат етіп тәрбиелеу. . Қоршаған ортадағы адамдармен қолайлы қарым-қатынас жасауға баулу


Пәнаралық байланыс


Математика - желдік толқындардың өлшемін есептеуде

Тарих-мұхитты зерттеген тарихшы, саяхатшылар туралы мәлімет бергенде

Химия- мұхит суының құрамын анықтауда



Алдыңғы білім


Мұхиттағы тіршілік нешеге бөлінеді? Мұхит суының орташа тұздылығы? Дүниежүзілік мұхиттағы ең жоғарғы тұздылық қай теңізде? Мұхит тереңдігін өлшейтін құрал?







Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. -Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушыларгеографиялық шартты белгілер бойынша 3 топқа,өзендер, теңіздер, мұхиттардеп бөлінеді.

Конверт-сұрақ әдісі арқылы үйге тапсырманы сұрау. Бұл әдіс бойынша 2-3 сұрақ жазып, конвертке саламын (оқу мақсатына қарай). Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындаймын. Әрқайсысына екі минут беремін: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, осылай бұл 2-3 сұраққа барлығы жауап бергенше жүре береді. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқымын. (аттарын атамастан); сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын біледі.



Сүреттер, стикер

Шартты белгілер







конверт сұрақ


Сабақтың ортасы


«Миға шабуыл» әдісі.«Мұхит суларының заттары» туралы бейнеролик көрсетіп, тақырыпты ашады.

Тақырыпты ашу. Мұхиттағы су қозғалысы тербелмелі және ілгерілемеліболуы мүмкін. Тербелмелі қозғалыстар кезінде су бөлшектері басқа бір жерге орын ауыстырып, қайтадан бастапқы қалпына келеді – бұл толқулардеп ата-лады. Ілгерілемелі қозғалыстар кезінде су бөлшектері бастапқы қалпынан ары қарай орнын ауыстыра береді – бұл ағыстар деп аталады.

Мұхит толқындарының көбісінің биіктігі – 4-4,5 м-ден 6-7 м-ге дейін баратын толқындар сирек кездеседі.

Атлант мұхитында байқалған желдік толқындардың биіктігі – 16 м, ал Тынық мұхитында – 18 м. Дауыл толқындарының ұзындығы 259 м-ден аспайды. Теңіздерде желдік толқындардың көлемі мұхитқа қарағанда едәуір аз: биіктігі 3 м-ге жуық, ал ұзындығы шамамен 150 м-ге барады

Топтық жұмыс: Кітаппен жұмыс жасау

1.Өзендер, 2.Теңіздер, 3.Мұхиттароқулықтағы мәтінді оқып,мәлімет береді


  1. Өзендер тобы:Кестені толтырып, сипаттайды.





  1. Теңіздер тобы: Теңіздегі бейнелерге сәйкес келетін сипатталардыкөрсетіңіз?

3.Мұхиттар тобы: Мұхиттық ағыстар картасын пайдаланып, бос орындарды толтырыңыз.



География пәніне электрон оқулық


7 сынып География А. Егорина. С.Нүркенова

Алматы. Атамұра 2017 жыл



Кесте, суреттер, слайд



Кітаппен жұмыс



Өзендер, теңіздер

Мұхиттар суреттер мен контур карта


Кесте, тірек сызбалар








АКТ дан жұмыс жасау










Интерактив тақта,


Слайд , оқулық




Мұхит ағыстар карта





Шартты белгілер






7 сынып

География электрон оқулық

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: Мұхит суларының заттары. Контур картамен жұмыс жасау

Бағалау: Географиялық шартты белгілерді санап, жиынтық бағалаймын.

Рефлексия. Бүгінгі сабақта қандай сезімде болғаны туралы әсерлерін көрсетуге бағдар беремін.

Өте сенімдемін –биік тау, Хан-Тәңірі

Сенімдімін -  орта тау, шың.

Аздап сенімдімін  -аласа тау

Қосымша мәлімет жинақтау немесе баяндама дайындау..


География оқулық

Атлас контур карта


стикер

шартты

белгілер





Қосымша ақпарат


Саралау





Бағалау

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану


Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отырады

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі тапсырмалар



Кері байланыс және критерий арқылы олардың жетістіктерін бақылап отырамын


Тарих, математика, химия, дүниетану пәндерімен байланыс орнатылады

Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады.

Сабақ барысында құндылықтар дамытып отырады.


Рефлекция

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?

Және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



Сыныпта сұрақтарды оқушы деңгейіне қарай дайындау.

Сыныпта үлгерімі төмен оқушылармен жұмысты күшейту.


Қорытынды бағалау


Қандай екі нәрсе табысты болды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  1. Кітаппен жұмыс жасауда, тапсырмаларды топпен талқылау кезінде табысты болды

  2. Термин сөздерді атап оны жаттайды

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1. АКТ мен жұмыс жасауда

2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер.


  1. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Сыни тұрғыдағы ойлау қабілеттерін дамытуға арналған тапсырмаларды беру мен әдістерді пайдалану

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?