СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Правила вживання апострофа

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок поможет закрепить материал по теме. Развивает орфографическую грамотность

Просмотр содержимого документа
«Правила вживання апострофа»

Тема: Правила вживання апострофа.


Мета: пояснити правила вживання апострофа; формувати вміння

знаходити в словах орфограму “Апостроф”, обгрунтовувати вживання апострофа за допомогою відповідних орфографічних правил; виховувати повагу до влучного слова; формувати орфоепічні вміння та навички; розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, пам'ять.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиця “Правопис апострофа”.

ХІД УРОКУ

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

  2. Актуалізація опорних знань.

Прочитати скоромовку. Пояснити, навіщо вживається апостроф.

Зелен в'яз високий виріс. В'язолаз на в'яза виліз. Та зважай вже, в'язолазе, не

скрути на в'язі в'язи!

(В. Лучук)

  1. Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником.

Самостійне опрацювання матеріалу підручника (с. 162).

Робота з таблицею.

ПРАВОПИС АПОСТРОФА

Апостроф перед я, ю, є, ї:

пишеться

Не пишеться

  1. Після букв б, п, м, ф: б'є, п'ять, в'язати, пів'яблука, м'ята.

  2. Після букви р, що позначає твердий звук [р]: подвір'я, міжгір'я, матір ю.

  3. Після префіксів та першої чатини складних слів, що закінчуються твердим приголосним: з 'явитись, об'єдтатись, під'язичний,

трьох 'ярусний.

  1. Після букви к у слові Лук 'ян та споріднених з ним словах: Лук 'янівна, Лук янчук.

  1. Після букв б, п, в, м, ф, якщо перед ними стоїть буква, що позначає кореневий приголосний, крім [р]: цвях, свято, але: верб’я, торф’яний.

  2. Після букви р, що позначає м’який звук [р’]: ряска, буря, рюкзак.




IV. Виконання вправ на закріплення.

Вибірковий диктант.

Виписати слова з апострофом. Пояснити, навіщо вживається апостроф. Виділені слова записати фонетичною транскрипцією.

Без здоров’я немає щастя. Без сім’ї та без роду хоч з мосту в воду. Діжку солі з ’їси, поки чоловіка пізнаєш. Дуже грамотний: слово “корова” пише з м’яким знаком. Не під’южуй і не радь, бо ще й будеш винуватим. Цього хоч до сала прив’яжи, а буде худий, як драбина. Хто давне пом’яне, той лиха не мине. На своїм подвір’ї і собака пан. Сам у гріхах, як у реп’яхах, а людей судить. Розвіяного пір ’я не позбираєш. З цього Лук яна не буде пана.

Словниковий диктант.

Позначити в словах орфограму “Атостроф”.

Бур’ян, буряк, зоря, м’який, м’ясо, п’ять, б’юст, бюст, зв’язати, свято, з’їзд, в’янути, цвях, рябий, Лук’ян, В’ячеслав, Святослав, м’яч, сузір’я, ряст, духмяний, об’їжджати, сором’язливий, м’ята.

Розподільний диктант.

Слова з апострофом і без нього записати у дві колонки.

Ім’я, полум’я, з’їзд, під’їхати, п’ять, пюпітр, дев’ять, сім’я, п’ятнадцять, подвір’я, повітря, перемир’я, буряк, в’яз, морквяний, мавпячий, здоров’я, львів’янин, пам’ять, Прип’ять, пюре, з‘їсти, дерев’яний,дзвякнути.

Попереджувальний диктант..

Позначити орфограму “Апостроф”.

Кожне слово пахне, мов листочок м’яти. мов квітка з короваю, пахне слово “мати”. Росте хлоп’я, мов кущ малини... Повік не зів’януть ці спогади милі. Яка була дружна сім’я! На свято Різдвяне вечерю носили Надія, Микола і я. Нероздільні земля і небо. Нероздільна моя сім’я. Гляньте! Сонечко сміється, в небі жайворонок в’ється. Завчу напам’ять голоси журавлів піднебесних. Зірки складаються в сузір’я Козерога. Раді б вишню з’їсти, та високо лізти... Сидить Лук’ян кінець стола, на руки схилився.

Диктант із коментуванням.

Загадки відгадати.

1. Не розбивши горщика, не з’їсти кашки. 2. Як живе, то чорне і погане, а умре, то красне і рум’яне. 3. Поля скляні, дороги дерев’яні. 4. Не їсть, не п’є, а ходить і б’є. 5. Ходить пан по лану, як де стане, за ним в’яне. 6. За горою кам’яною стоїть брат із сестрою. 7. В’ється, стука молоток, поправляє садок.

Відгадки.

1. Горіх. 2. Рак. 3. Вікно. 4. Годинник. 5. Косар. 6. Місяць і сонце. 7. Дятел.

Переписати речення, вставляючи у словах, де потрібно, на місці крапок апостроф. Пояснити, для чого вживається апостроф, для чого - м 'який знак.

Знак називається м...яким, пом...якшує вимову ним. Шануйте коми кожної пір...їну. Поралися люди в полі, хліб св...ятий збирали. В...їжджала до Києва у надвечір...я. Сьогодні груша розцвіла р...ясна. Шуміли там смерекові верхів...я.

Ми СП...ЯНІЛИ від духм...яного подиху поля. Повітр...ям холодним дихати легко мені. На гіллі р...ясному цвіт немов сніжинки. Знов серце б...ється молодо і дзвінко. І я відчув таке п...янке тепло, якого в юності, здається, не було в моєму серці. Квітне й весну земля, р...ястом СИНІЮТЬ ПОЛЯ. П...ЯНКИМ чебрецем пахне промінь зорі. На хмарах горбатих громи роз...їжджають возами. Не іржуть в надвечір...!' коні. Над Прип...яттю коні прип...яті. Місяць іде по лататті.

  • Робота з підручником.

Виконання вправи 457(письмово).

  • Пояснювальний диктант

Що березня дев’ятого Шевченків день народження, ми добре пам’ятаємо іще з дитячих літ. А земля в нас, як ніде, кров’ю прадідів полита. Десь тут урвалась пам’ять історична.... Взялись вивчать кургани височенні. От розкопають ями і кар’єри та й доберуться в царські інтер’єри. Ставали до бою тут люди, до бою за рідну країну святу, до бою за нашу народну мету. Які тут не прокочувались орди! Яка пройшла по землях цих біда! Мечем і кров’ю писані кросворди ніхто уже повік не розгада. Страшної не має сліпоти, як сліпота духовна, скам’яніла.

Переписати приспів ’я, вставивши пропущені слова.

Позначити в словах орфограму “Апостроф ”.

Його й ... крилом уб’є. Міль з’їдає одежу, а ... біда нищить людину. Найбільше ... в житті - здоров’я. Або ... з’їсти, або на дно сісти.

  1. Підведення підсумків уроків.


Інтерактивний метод «Мікрофон».

«На уроці мені …»


  1. Домашнє завдання.

Параграф 23, вправа 459.