СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: Ат атоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү .  3-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

                              Тема: Ат атоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү            

 

Сабактын тиби: Билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, сүрөт.

               Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалыматтык

Ат атоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү жөнүндө “Таш бака менен бугу чыгармасы” аркылуу түшүнүшөт. Көнүгүү аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешет.

Ататоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү жөнүндө “Таш бака менен бугу чыгармасы” аркылуу түшүнүшсө. Көнүгүү аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешсе.

Социалдык-

Коммуникативдик

Ой жүгүртүүсү, байланыштуу кеби өсөт. Жазуу көндүмдөрү калыртанат.

Ой жүгүртүүсү, байланыштуу кеби өссө. Жазуу көндүмдөрү калыртанса.

Өз алдынча уюштуруу,көйгөйлөрдү чечүү

 

Билимге умтулууга тарбияланышат.

Билимге умтулууга тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Үй тапшыр

маны суроо

5-көнүгүү. Тушоо той жөнүндө жазган окуясын текшерет.

Окуп беришет.

НК1

НК2

НК3

ПК3

ПК2

 

Жаңы темага өбөлгө

 

 

“Таш бака менен бугу” чыгармасы эми эмне болот деп ойлойсуңар?

Ким утат? Эмнеге?

Ойлорун айтышат

НК3

НК2

 

 

ПК4

 

 

Жаңы тема

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чыгарманын экинчи бөлүгүн окуу.

1-көнүгүү. Тексттеги окуяны, окуянын каармандарын, окуя болгон жерди жана каармандарын айттырат.

Канча жөндөмө бар?

Атап бергиле.

Мугалим түшүндүрмө берет:

Ал,бул, деген ат атоочтор өз алдынча жөндөлгөндө уңгуда өзгөрүүлөр болот.

Мисалы: ал, анын, ага, аны, анда, андан. Ал эми зат атоочтор менен бирге жөндөлгөндө өзгөрүүгө учурабайт. Мисалы:

А.Ким? Ал окуучу.

И. Кимдин? Ал окуучунун.

Б. Кимге? Ал окуучуга

Т. Кимди? Ал окуучуну.

Ж. Кимде? Ал окуучуда.

Ч. Кимден? Ал окуучудан.

 

Окуп чыгышат.

Айтып беришет.

 

 

 

 

 

 

 

Угушат, көрүшөт,түшүнүшөт.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК1

 

 

НК3

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

ПК5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-Көнүгүү. Алгач тексттин бул бөлүгүндөгү ат атоочторду да тапкыла. Суроо берип, кайсы жөндөмөдө экенин аныктагыла.

Үлгү : сен-ким? Атооч.

 

 

Көнүгүү аткартат.

 

3-Көнүгүү.Тексттеги ат атоочторду бардык жөндөмөдө жөндөгүлө.

Үлгү: Атооч-сен

         Илик-сенин

         Барыш-сага

         Табыш- сени

         Жатыш –сенде

         Чыгыш-сенден

4-көнүгүү.Сөз оюнун уланткыла.

 

 

 

Мен –ким? Ат атооч.

Мени –кимди? Табыш.

Мага-кимге? Барыш.

Сени – кимди? Табыш.

Сага-кимге? Барыш.

Биз- ким? Атооч.

 

Көнүгүү аткарышат.

 

 

Мен деген сөздү да жөндөшөт.

 

 

 

 

 

 

Мен-менин-мага-мени-менде-менден

Сен,сиз,ал деген сөздөргө топтордо сөз оюнун улантышат.

 

НК3

 

 

НК2

 

 

НК3

 

 

 

 

 

 

НК2

 

ПК1

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

 

ПК3

Жыйынтыктоо

 

 

 

 

Баалоо

Үй тапшырма

Ат атоочтун жекелик түрүн айтабыз?

Аларды оозеки жөндөйбүз.

 

 

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

5-көнүгүү.85-б. Сен,сиз деген ат атоочторго жөндөмө мүчөлөрүн улап,сүйлөмдөрдү түзгүлө.

 

Тез жөндөп беришет

 

 

 

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

 

НК2

 

 

 

 

 

НК3

 

Просмотр содержимого документа
«Тема: Ат атоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү .  3-класс»

Тема: Ат атоочтун жөнөлүш өзгөчөлүктөрү



Сабактын тиби: Билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, сүрөт.

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалыматтык

Ат атоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү жөнүндө “Таш бака менен бугу чыгармасы” аркылуу түшүнүшөт. Көнүгүү аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешет.

Ататоочтун жөндөлүш өзгөчөлүктөрү жөнүндө “Таш бака менен бугу чыгармасы” аркылуу түшүнүшсө. Көнүгүү аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешсе.

Социалдык-

Коммуникативдик

Ой жүгүртүүсү, байланыштуу кеби өсөт. Жазуу көндүмдөрү калыртанат.

Ой жүгүртүүсү, байланыштуу кеби өссө. Жазуу көндүмдөрү калыртанса.

Өз алдынча уюштуруу,көйгөйлөрдү чечүү


Билимге умтулууга тарбияланышат.

Билимге умтулууга тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Үй тапшыр

маны суроо

5-көнүгүү. Тушоо той жөнүндө жазган окуясын текшерет.

Окуп беришет.

НК1

НК2

НК3

ПК3

ПК2


Жаңы темага өбөлгө



“Таш бака менен бугу” чыгармасы эми эмне болот деп ойлойсуңар?

Ким утат? Эмнеге?

Ойлорун айтышат

НК3

НК2



ПК4



Жаңы тема




















Чыгарманын экинчи бөлүгүн окуу.

1-көнүгүү. Тексттеги окуяны, окуянын каармандарын, окуя болгон жерди жана каармандарын айттырат.

Канча жөндөмө бар?

Атап бергиле.

Мугалим түшүндүрмө берет:

Ал,бул, деген ат атоочтор өз алдынча жөндөлгөндө уңгуда өзгөрүүлөр болот.

Мисалы: ал, анын, ага, аны, анда, андан. Ал эми зат атоочтор менен бирге жөндөлгөндө өзгөрүүгө учурабайт. Мисалы:

А.Ким? Ал окуучу.

И. Кимдин? Ал окуучунун.

Б. Кимге? Ал окуучуга

Т. Кимди? Ал окуучуну.

Ж. Кимде? Ал окуучуда.

Ч. Кимден? Ал окуучудан.


Окуп чыгышат.

Айтып беришет.








Угушат, көрүшөт,түшүнүшөт.














НК1



НК3



НК2
















ПК2

ПК5











Бышыктоо






Эс алуу көнүгүүсү











2-Көнүгүү. Алгач тексттин бул бөлүгүндөгү ат атоочторду да тапкыла. Суроо берип, кайсы жөндөмөдө экенин аныктагыла.

Үлгү : сен-ким? Атооч.



Көнүгүү аткартат.


3-Көнүгүү.Тексттеги ат атоочторду бардык жөндөмөдө жөндөгүлө.

Үлгү: Атооч-сен

Илик-сенин

Барыш-сага

Табыш- сени

Жатыш –сенде

Чыгыш-сенден

4-көнүгүү.Сөз оюнун уланткыла.




Мен –ким? Ат атооч.

Мени –кимди? Табыш.

Мага-кимге? Барыш.

Сени – кимди? Табыш.

Сага-кимге? Барыш.

Биз- ким? Атооч.


Көнүгүү аткарышат.



Мен деген сөздү да жөндөшөт.







Мен-менин-мага-мени-менде-менден

Сен,сиз,ал деген сөздөргө топтордо сөз оюнун улантышат.


НК3



НК2



НК3







НК2


ПК1


ПК3









ПК1


ПК3

Жыйынтыктоо





Баалоо

Үй тапшырма

Ат атоочтун жекелик түрүн айтабыз?

Аларды оозеки жөндөйбүз.



Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.


5-көнүгүү.85-б. Сен,сиз деген ат атоочторго жөндөмө мүчөлөрүн улап,сүйлөмдөрдү түзгүлө.


Тез жөндөп беришет




Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.


НК2






НК3