СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект урока "Нью-Йорк"

Нажмите, чтобы узнать подробности

-информация о городе Нью-Йорк

-история возникновения

-современный Нью-Йорк  

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока "Нью-Йорк"»

Разработка урока английского языка с использованием здоровьесберегающих технологий по теме «Нью-Йорк » в девятом классе

Комбинированный урок с использованием современных педагогических технологий: мультимедийных, здоровьесберегающих, технологии стимуляции реального общения.

Составитель:

учитель английского языка

Карагадаян Анна Айкарамовна



Тема урока: «Нью-Йорк»

Цель урока: Обобщить и систематизировать знания об истории и достопримечательностях Нью-Йорка.

Задачи:

Образовательная: добиться усвоения учениками информации об истории

и достопримечательностях Нью-Йорка

Развивающие: развивать навыки работы в паре, в группах; навыки говорения (ведение диалога, монолога); развивать творческие способности и умение находить нестандартные решения.


Воспитательные: воспитывать культуру общения, эстетические взгляды; формировать ценностные установки на здоровый образ жизни (прогулка по городу); укреплять психологическое и эмоциональное здоровье учащихся.



Инновационные технологии здоровьесбережения, используемые на уроке

▪ Нетривиальные формы обобщения изученного материала

▪ «мозговой штурм», требующий концентрации внимания и знаний

▪ Музыкальные минутки релаксации




Планируемый результат:

Предметные умения:

1. Узнавать и правильно называть достопримечательности,районы Нью- Йорка (районы города: Манхеттен,Бруклин,Квинз,Бронкс,Ричмонд. Знаменитый небоскреб Импайр Стейт Билдинг,Бродвей ,статуя Свободы).


2. Вести диалог в ситуации знакомства с городом Нью-Йорком.


3. Рассказывать основные сведения о достопримечательностях (монолог, состоящий из 6-7 предложений).


4. Применять знания в различных ситуациях.


5. Творчески подходить к заданиям.


УУД (Универсальные Учебные Действия):


Личностные: выбрать свою позицию в межличностных отношениях среди одноклассников; выделить для себя нравственно-этические ценности.


Коммуникативные: формировать умения слушать и вступать в диалог для поддержания учебно-деловой беседы; интегрироваться в группу и строить взаимодействие и сотрудничество с другими людьми.


Познавательные: уметь структурировать полученные знания; уметь выбирать основания и критерии для сравнения и классификации объектов и уметь строить логические цепи рассуждений.


Регулятивные: составлять план и последовательность своих действий с учетом достижения конечного результата, уметь отличать свой результат с результатом эталона и находить сходства и отличия; уметь мобилизовать свои силы и энергию для преодоления препятствий.


Основные понятия:


Видеоматериал: отрывок диалога из курса по изучению английского языка «Family Album USA» про Нью-Йорк.


Достопримечательности Нью-Йорка и основная информация о них: Манхеттен,Бруклин,Квинз,Бронкс,Ричмонд. Знаменитый небоскреб Импайр Стейт Билдинг,Бродвей ,статуя Свободы.


.

Знаменитая песня Френка Синатры «New York,New York»

Межпредметные связи:

▪ Страноведение

▪ Изобразительное искусство

▪ Музыка

▪ Физическая культура


Элементы деятельности:

▪ Инсценировка английской песни

▪ Умение вести диалог

▪ Слушание и понимание английской речи

▪ Двигательная игра под музыку(песня «Нью-Йорк»)

▪ «Мозговой штурм» (знание лексики)



Ресурсы:

▪ Видео(диалог) о достопримечательностях Нью-Йорка.


▪ Мультимедийная презентация к уроку


▪ Аудиоприложение с песней, используемой на уроке


▪ Текст «New York» из учебника М.А. Гацкевича «Английский для школьников и абитуриентов»


Ход урока:

1 этап урока

Время: 10 мин.

Начинается урок с песни Фрэнка Синатры «Нью-Йорк,Нью-Йорк»,после прослушивания: -Good day! I am very glad to see you (We are very glad to see you)

-How are you? (I am fine,I am OK,etc)


As you have guessed the topic of our lesson is New York,one of the biggest and most important cities of the USA. New York is often called the «Gateway of America». It symbolizes freedom,new life and new opportunities. I am sure I am not the only teacher to tell you about this great city. So I would like to find out what you know about New York.


What do you know about New York?- It is a city in America


-It is very big


-There are a lot of museums,restaurants,concert halls,theatres.

-Many people come here to make a fresh start.


2 этап урока

Время :10 мин.


You are quite right. In order to have deeper and more profound knowledge of this city,let us get aquainted with some «new yorkers».

Представляется диалог из курса «Family Album USA»,описание героев сериала

Richard Steward is a photographer. He lives in New York and takes pictures of his native city for his new book which is dedicated to this grand city,its inhabitants and guests.

Alexandra Pappas is an exchange student. She is from Greece.She has come to New York to study and improve her English.

Now let us watch the video.Please be very attentive and try to understand what the heroes are talking about.

Просмотр видео

https://youtu.be/Ao7EnOdH7YA(Act 1) –ссылка на видеоматериал.

Here we are. We have watched the video and now I am sure you answer the following questions:

-What is this film about?

-Who is Richard?

-Who is Alexandra?

-What does Richard do?

-What does Richard tell Alexandra about his book?

-What does Richard leave on the ferry?


3 этап урока(введение текста)15 минут


-Great! Well done! You have caught everything and gave proper answers to the questions. But that is not all. We have a text about New York,its past and its present. I think there might be some words that are not familiar to you. They are on the blackboard. Let us read and translate them. Repeat after me:


to populate-населять

local-местный

harbour-гавань

to capture-захватить

to rename-переименовать

borough-небольшой город,район

advertising-реклама

lower-нижний

upper-верхний

skyscraper-небоскреб

torch-факел(ам)


and now it is high time to read the text about New York


New York is the largest city in the United States and one of the largest cities in the world . Its population is over eight million. It is situated in New York State,at the mouth of the Hudson River. In early times the New York area was populated by Indians. In 1626 the Dutch Trade Company bought Manhattan Island from the local Indians for twenty four dollars. Here the Dutch founded their colony and gave it the name New Amsterdam. Forty years later the English fleet entered the harbour ,captured the city and renamed it New York.

New York consists of five parts,called boroughs. They are Manhattan,Brooklyn,Queens,The Bronx and Richmond. All districts of New York are linked together by numerous bridges.

Manhattan is an island 13 miles long and 2 miles wide. It is the centre of American finance,advertising,art,theatre,publishing,fashion and everything else. It is the real centre of the city. Manhattan is devided into the East Side and the West Side. The deviding line is Fifth Avenue. Manhattan is also devided into Lower(Downtown) Manhattan and Upper(Uptown)Manhattan.

1,500,000 people live in Manhattan but five million people work here every day. Many of New York offices,the New York Stock Exchange ,the American Stock Exchange,the Empire State Building are situated here.

New york is a city of «skyscrapers.»The first skyscraper in New York was built in 1902. It was twenty storeys high.

Now you can have a good view of New York City from the top of the Empire State Building (102 storeys). The Empire State Building is one of the tallest buildings in the world. It was built in 1931. It has become the symbol of New York.

The Statue of Liberty is the symbol of American democracy. It stands on Liberty Island in New York port. France gave the statue to America in 1884 as a symbol of friendship.Liberty carries the torch of freedom in her right hand. In her left hand she is holding a tablet with the inscription «July 4,1776»-American Independence Day.

Today New York is an industrial and cultural centre of the country.The most important branches of industry are producing vehicles,glass,chemicals.There are many museums,art galleries,theatres here. There are two world-famous streets in New York-Broadway and Fifth Avenue.Broadway is the centre of the theatres and night life. Fifth Avenue is the great shopping,hotel and club avenue.

(Гацкевич «Английский для школьников и абитуриентов» 2006г)

So we have read the text and now we have to answer some questions:

-What is the largest city in the USA?

-What is the population of New York?

-Where is New York situated?

-Who was the new York area populated by in early times?

-When was Manhattan bought from the local Indians? How much did it cost?

-When did the English fleet enter the harbour and capture the city?

-How many parts does New York consist of ?What are they?

- How are the districts of New York linked together?

- What is the real centre of the city?

-How many parts is Manhattan devided into?

-What avenue of Manhattan is the deviding line?

-How many people live in Manhattan?

-How many people work there?

-When was the first skyscraper in New York built? What was its hight?

-What statue is the symbol of American democracy?

-Where does the Statue of Liberty stand?

-What country gave this statue to America as a present?When?Why?

- Why is the nickname of New York «the Big Apple»?

-New York is an industrial and cultural centre of the USA,isn*t it?

-What most important branches of industry are there?

-What two world-famous streets in New York do you know?

-What are they famous for?



And now another task,put in the missing words according to the text


  1. Manhattan is an island 13 miles …and 2 miles… .

  2. In early times the New York area was populated by…

  3. In her left hand she is holding …with… «July 4,1776»American Independence Day.

  4. The first…in New York was built in 1902.

  5. New York consists of five parts,called….

  6. All districts of New York are linked together by…bridges.

  7. New York has an energy that few other cities can….

  8. The Statue of Liberty is the symbol of American …

  9. The most important…of industry are producing…,…,… .

  10. New York is the centre of American…,…,art,theatre…,…and everything else.

  11. The first skyscraper in New York was twenty…high.



Well done boys and girls. I hope now we know a lot about New York and its history.

4этап урока(домашнее задание,)5 минут

Now Iwill give you a dialogue,you will learn itby heart at home .

Alex:Hello,Steve! Nice meeting you again.How have you been?

Steve:Hi! I have been quite well and I am happy to see you too.Where have you been all this time?

Alex:I was having my vacation in New York.

Steve:Did you like it there?

Alex: «Like»is not the right word. It was great!

Steve:How long were you in New York,Alex?

Alex:About two weeks.

Steve:What have you seen?

Alex: Not much, I am afraid . I have been in a sightseeing tour,though-squares,monuments,historical buildings and all that.

Steve: Have you visited the Museum of Modern Art?

Alex:Not yet. But I have read a lot about it.

Steve:What a pity! Their Impressionists are very good.

Alex:Yes,Cezanne is my favourite.But between you and me,I do not understand abstractionists. I mean I do not know what people see in them.

Steve:Tastes differ.

(Домашнее задание) Learn the dialogue by heart at home and we will try to act it out at the next lesson. The lesson is over. Good-bye!