СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Travelling to English-speaking countries.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок по английскому языку в 6 классе "Travelling to English-speaking countries"

Просмотр содержимого документа
«Travelling to English-speaking countries.»

Конспект урока «Travelling to English-speaking countries.».

Предмет: английский язык

Класс: 6

Тема: Travelling to English-speaking countries.

Цель урока: развитие коммуникативных навыков

Задачи:

Обучающие

  • умению понимать английскую речь;

  • культуре общения;

  • развитие речевых навыков;

  • развитие догадки учащихся.

Воспитательные

-воспитание уважения к культуре страны изучаемого языка;

-умение работать в группе;

-развитие положительной мотивации к дальнейшему изучению английского языка;

-развитие культурного общения.

Развивающие

  • развитие логического мышления, воображения, памяти;

  • формирование мотивации к изучению английского языка

Образовательные

  • тренировка навыков в говорении (диалогическая и монологическая речь),

  • совершенствование умения пользоваться дополнительной литературой,

  • активизация употребления страноведческой лексики в устной и письменной речи

  • обобщение информации о путешествии, понимание и высказывание в соответствии с конкретной ситуацией общения

Практические цели: закрепить знания, умения и навыки всех видов речевой деятельности: письма, чтения, говорения, развивать навыки монологической речи.

Универсальные учебные действия, на формирование которых направлен образовательный процесс:

Коммуникативные УУД:

  • Каждый ученик стремится решить поставленную задачу, работая в группе и в паре; выражать свои мысли в соответствии с условиями поставленной задачи.

Личностные УУД:

  • Учащиеся понимают, что и зачем необходимо сделать на каждом этапе урока.

Познавательные УУД:

  • Учащиеся осуществляют поиск и выделение необходимой информации, учатся структурировать знания, контролируют и оценивают свои знания.

Регулятивные УУД:

  • На каждом этапе урока определяется последовательность учебных действий, учащиеся сравнивают результаты своей работы с результатами других учащихся, корректируют свои недостатки при саморефлексии. Саморефлексия способствует оценке учащихся того, что уже усвоено и что ещё подлежит усвоению.

Средства обучения и оборудования

  • интерактивная доска;

  • ноутбук;

  • презентация в Power Point;

  • мультимедийное оборудование


Ход урока

I. Teacher: Good morning! I am very glad to see you at our lesson. Look at the blackboard! There are some words and expressions on it. Read them and guess what the topic of our lesson is.

Countries, nationalities, English, speaking, plane, train, capital, London (Слайд 1)

P1: May be about travelling?

T: Now children we begin our exciting Round- the-World Tour. We shall visit five English- speaking countries: the UK, the USA, Canada, New Zealand and Australia. We are going to visit four different countries: Europe, Asia, North America and Australia. During our exciting and unusual tour we are going not only to see the sights of the countries and get to know their peoples, improve our English.

II.Развитие навыков говорения.

Teacher: We have read and talked a lot about traveling, about different countries. What do you think about traveling?

Teacher: Do you like to travel?

In what countries is English spoken as a first language?

What languages are easily understood in any part of the world?

By the way, what is the Russian for?

Teacher: Now, look at the board and read English proverbs: East or West home is best.

There is no place like home. (Слайд 2)

(Ученики переводят поговорки)

Teacher: Look at the map and answer the questions (Слайд 3);

1. What countries are marked?

2. What main languages do people speak in those countries?

3.What of their capitals do you know?

Match countries to nationalities (Слайд 4).

Teacher: Let’s talk about the UK (the united Kingdom of Great Britain and Northern Ireland).

Teacher: What kind of transport do you know? (Слайд 5-11)

By the way, are you afraid to fly by plane?

The first transport of our journey will be an airplane.

The first country which we are going to visit is… (развитие догадки учащихся).

Do you know the flag of which country is on the picture?

The UK and its capital London.

What parts of this country do you know?

Teacher: Ok. Now we are going to talk about … (развитие догадки учащихся)

Do you know the flag of which country is on the picture? (Слайд 12-14)

Teacher: Yes, very good. We’ll speak about the USA.

What nationalities live in the USA?

What is the most popular food in the USA?

What is the greatest holiday of this country do you know?

III. Физкультминутка. Teacher: Stand up, please.

Hands up, hands down

Hands on hips, sit down

Bent left to the side

Bent left bent right

1, 2, 3 hop 1, 2, 3 stop!

Stand still.

Hands up clap clap clap

Hands down shake shake shake

Hands on hip jump jump jump

Hop hop hop stop stand still

Good sit down please

I can jump I can run

I can sing I can dance

I can swim I can’t fly

I can climb and say good bye.

Hands up hands down shake shake

Stand up on the tiptoes

Turn around step aside

step left step right

Two little feet go tap tap tap

Two little hands go clap clap clap

Two little feet go jump jump jump

Two little hands go thump thump thump

I like to read I like to play

I like to study every day

I like to jump I like to run

I like to play, it’s fun.

IV. Teacher: Thank you. Sit down, please. Now, we are going to talk about another English-speaking country.

Do you know the flag of which country is on the picture? (Слайд 15-19)

How can we get there?

Now let’s speak about Canada.

What nationality live in Canada?

What is the most popular sport in this country?

I know most popular comedian.

This funny guy is Jim Carrey. He is Canadian.

Teacher: Very good. Look at the board.

The 4-th country which we are going to visit is Australia and its capital Canberra. But first we must be ready for our trip. First we should choose transport which will carry us to Australia. (Слайд 20-25)

What is Australia famous for? Australia famous for its nature.

Птица кукабурра смеется как человек.

Ехидна неуклюжая помесь ежа и дикобраза. Она может прожить месяц без пищи.

Казуары это нелетающие огромные птицы, проживающие на северо-востоке Австралии. Птица вырастает до 2 м высотой, а ее вес достигает 60 кг.

Коала. Эти млекопитающие обладают индивидуальными отпечатками пальцев, причем они поразительно похожи на людские. 

Собаки динго были завезены европейцами, но сейчас это самые один из самых знаменитых жителей Австралии.

Kangaroo is the most popular animal in Australia. It is on the herb of Australia.

V. Teacher: Children, look at these slides. Some interesting facts about New Zealand (Слайд 26-31).

    1. The Blue Lake has clearest water in the world.

    2. There are no snakes on the Islands.

    3. New Zealand has the largest number of penguin species in the world.

    4. Powelliphanta is a huge snail found only in New Zealand. She eats meat

By the way, do you like film “Lord of the Ring”? The film was made in New Zealand.

(Слайд 32-34)

VI. Рефлексия. Подведение итогов урока. Учитель подводит итоги урока, оценивает работу учащихся, выставляет оценки и задает домашнее задание.

Teacher: Our lesson is over. What new information have we learnt today? What new facts were interesting for you? (Answers of children).

Thank you for your work.

Your homework is to write a letter to your friend about your travelling.

Thank you for your work. Have a nice day. Good bye.