СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок української літератури "Г.Сковорода", 9клас

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Поглиблення  знань  про  творчість  Григорія Сковороди

Просмотр содержимого документа
«Урок української літератури "Г.Сковорода", 9клас»

Тема: Григорій Сковорода. Особливості сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права».


Мета: розкрити філософські погляди письменника на найвищі якості

людини – розум, совість, працелюбність, а також на правду,

справедливість, суспільний лад;

розвивати в учнів чуття слова, спостережливість, уміння

сприймати літературну творчість в історичному контексті;

знаходити в тексті художні засоби (особливості

сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права»);

виховувати патріотизм як любов до великої і малої

батьківщини, рідної природи, пісні.

Тип уроку: комбінований


Обладнання: підручник, тексти, мультимедійна дошка, вишиті рушники.


Перебіг уроку

  1. Бліц-опитування.

  2. Особливості сатири в поезії «Всякому місту – звичай і права».

  3. Хвилинка творчості.

  4. Домашнє завдання.

  5. Резюме.


1 Бліц-опитування

  • Хто такий Сковорода?

  • Де народився?

  • Яка освіта?

  • Чому не закінчив Києво-Могилянську академію?

  • Ким працював?

  • Які його улюблені письменники?

  • Яке життя вів?

  • Які твори написав?

  • У чому суть філософської системи Сковороди?

  • До чого закликав у житті?

  • Які слова написані на могилі?


Теорія літератури:


Сатира – різке викриття зображуваного поєднане з гострим осміянням, глумлінням.

Сатиричні картини й образи створюються за допомогою гіперболізації, іронії.

Гіпербола – один із тропів; різке перебільшення. Бувають гіперболічні порівняння, метафори.

Іронія – прихована насмішка. Від гумору відрізняється більш гострим замаскованим запереченням висміюваного.


2 А зараз ми спробуємо знайти особливості сатири, використаної в поезії «Всякому місту – звичай і права».


Всякому місту – звичай і права,

Всяка тримає свій ум голова;

Всякому серцю – любов і тепло,

Всякеє горло свій смак віднайшло.

Я ж у полоні нав’язливих дум:

Лише одне не покоїть мій ум.

Панські Петро для чинів тре кутки,

Федір-купець обдурити прудкий,

Той зводить дім свій на новий манір,

Інший гендлює, візьми перевір!

Я ж у полоні нав’язливих дум:

Лише одне не покоїть мій ум.


Той безперевно стягає поля,

Сей іноземних заводить телят.

Ті на ловецтво готують собак,

В сих дім, як вулик гудить від гуляк.



Я ж у полоні нав’язливих дум:

Лише одне не покоїть мій ум.

Ладить юриста на смак свій права,

З диспутів учню тріщить голова,


Тих не покоїть Венерин Амур,

Всякому голову крутить свій дур.

В мене ж турботи тільки одні:

Як з ясним розумом вмерти мені.


Знаю, що смерть – як коса замашна,

Навіть царя не обійде вона.

Байдуже смерті, мужик то чи цар,–

Все пожере, як солому пожар.


Хто ж бо зневажить страшну її сталь?

Той, в кого совість, як чистий кришталь...


3 Хвилинка творчості

Що таке СОВІСТЬ?

(дати відповідь на питання: твір одним реченням або сенкан)



СОВІСТЬ

Чиста, спокійна

Виховують, бережуть, не забувають

Жити у злагоді треба

НЕОБХІДНІСТЬ



4 Обговорення, домашнє завдання: с.105 (відповіді на питання), міні-твір «Хто ж бо зневажить страшну її сталь? Той, в кого совість, як чистий кришталь...»



5 Резюме (підсумок, оцінки)