Урок позакласного читання
Тема. Байки. Езопова байка « Хлібороб і орел»
Мета уроку : перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу, продовжити знайомство з Езоповими байками, удосконалювати читацькі навички; розвивати творчу уяву, образне мислення, уміння правильно та лаконічно відповідати на запитання; будувати власне висловлювання на певну тему; виховувати почуття дружби, доброти.
Обладнання : портрети байкарів (Езопа, Крилова, Глібова.) виставка творів, ілюстрації до байок.
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
1.Відгадаємо загадку:
Із лози сплітається.
Все в нього складається:
і грибочки, і горішки,
всякі ягоди і шишки.
Правильно, кошик. Але в нас він сьогодні незвичайний. Його ми сьогодні будемо наповнювати нашими думками, новими поняттями. За сьогоднішній урок маємо зібрати наш кошик мудрості. Для цього почнемо працювати.
2. Робота в групах.
- Відтворіть вислів, зробіть припущення, якою буде тема уроку.
Зда че ся, прав ка муд то справ ше.















ше. єть ду бай ру прос - ді бре А
Здається, байка просто бреше.
А справді — мудру правду чеше.
- Складіть вірш, дізнайтеся, хто буде автором вивченого твору.
( Вірш деформовано)
В Езопа вчіться, добрі люди!
Для того байка коле під ребро,
щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.
Учитель. Тема нашого уроку "Езопові байки". Сьогодні ми продовжимо знайомитись з байками Езопа.
- Складіть прислів’я, про що буде байка ?
Добре ім'я - краще багатства.
Добре роби - добре й буде.
Добрі справи - від добрих людей.
Доброму всюди добре.
Одна добра справа тягне за собою іншу.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
- Відповіді на запитання, що надає чарівний кошик.
- Що таке байка?
З яких частин складається байка?
Що таке мораль?
Хто є героями байок?
Як називають авторів байки?
Яких байкарів знаєте ?
Чим байка відрізняється від казки?
2. Гра « З якої байки предмет?»
Учитель дістає з кошика предмети: окуляри, дзеркало, сир, виноград.
Учні називають байку, її автора, що засуджується .
« Мавпа й окуляри». І. Крилов. Нерозумність, неуків.
« Мавпа і дзеркало». І. Крилов. Людей, що не бачать своїх недоліків, але
сміються над іншими.
« Ворона та лисиця». І. Крилов. Підлабузництво, тих, що вірять всьому.
« Лисиця й виноград». Л. Глібов. Людей, які у своїх невдачах звинувачують інших.
3. З якої байки рядки:
« Чужому лихові не смійся» Л. Глібов. « Чиж та голуб».
« У товаристві лад – усяк тому радіє.
Дурне безладдя лихо діє,
І діло, як на гріх,
Не діло – тільки сміх.» Л.Глібов. « Лебідь, рак та щука».
4. Про яких героїв написано?
- Ходить по двору: на голові червоний гребінець, під дзьобом червона борідка. Дзьоб мов долітце, хвіст мов колісце, на хвості - візерунки, на ногах шпори. Лапами крупу розгрібає, зернятка шукає…сам зернинку з’їв, на тин злетів, крилами замахав, на все горло закричав.
- Невеликий птах, масою до 120 г. Спина темно-сіра, з бурим відтінком, груди світліші, з темними смугами. Має довгі крила і довгий хвіст. Ніколи не будує гнізда, а підкидає свої яйця в гнізда інших птахів.
Л. Глібов. « Зозуля і півень».
- Хто ще написав байку « Зозуля і півень»?
Інсценування байки І. Крилова « Зозуля і півень». 
4. З яких байок прислів’я:
Що посіяв, те й пожнеш. Л. Глібов « Вовк і кіт».
Друзі пізнаються в біді. Езоп. « Двоє приятелів і ведмідь».
Ми з’ясували з вами, що таке байка та які її особливості. Байка повчає непомітно, мудро, весело. Ніби хтось, за рядком байки запитує тебе: «Ану, друже, приміряй мою байку на себе, чи немає в тебе такого недоліку?»
ІV. Робота над новим матеріалом.
Загадки:
Як називають селянина, який займається вирощуванням хліба? (Хлібороб)
На скелі він будує дім,
І не боїться жити в нім.
Два могутні є крила
У господаря …
(Орла)
Ми працюємо над байкою Езопа « Хлібороб і орел».
Порушена послідовність.
-Я виписала з тексту 5 ключових речень та порушила їх послідовність. Прочитайте речення, подумайте та розташуйте ці речення так, як вони можуть бути розташовані в тексті. Запишіть свої припущення.
2. Робота в групах.
Орел зненацька впустив шапку, радісно закричав і злинув угору.
Хлібороб пішов до стіни , що височіла край поля, і сів обідати.
Раптом почув лопотіння крил і розпачливий пташиний крик.
Треба віддячити йому за добро.
Стіна обвалилася саме там, де він сів обідати.
Словникова робота.
Плуг, обора, лопотіння, навпочіпки, небавом.
Усвідомлення ( робота з текстом з використанням методу « Джигсоу»)
Учні працюють в експертних групах. 
Переказ тексту в первинних групах.
Відповіді на запитання:
6. Перевірка встановленої послідовності групами.
V. Міркування. 1. Читання байки учителем. - Чого навчає байка? 2. Словникова робота. Жахнувся, пожбурив, злинув, набридло, збагнув. Доберіть синоніми: шугнув, гукнув, тішився. Поясніть вислови: Упав каменем. Нестямно борсався. Спинився, мов скам’янів. Красно дякую.
- Аналіз байки.
- Твір якого жанру прочитали? - Яка мораль байки? - Хто є головним героєм байки? - Дайте характеристику героям.
- Вибіркове читання.
- Знайдіть рядки, де описується погода та пора року.
- Що зивувало хлібороба?
- Де саме обідав хлібороб?
- Чого жахнувся орел?
- Що зробив орел?
- Як хлібороб намагався забрати шапку?
- Чому скам’янів чоловік?
- Чого збагнув хлібороб?
- Яка мораль байки?
- Чи засуджується щось в байці або навпаки оспівується ?
- Робота над текстом.
-Прочитайте речення із звертаннями. - Прочитайте питальні речення. - Назвіть займенники в останньому абзаці. - Яке прислів’я найбільш вдало відображає головну думку байки? VІ. Підсумок уроку. 1. «Інтерв’ю»
- Уявіть, що ми стали свідками подій байки. Я пропоную взяти інтерв’ю у героїв .
Робота в групах. Діти готують запитання.
- Продовж речення:
на уроці я дізнався….. мені сподобалося….. я знаю, що байка – це…. VІІ. Домашнє завдання. Переказати байку, намалювати ілюстрації до байки , відвідати бібліотеку.