СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Уроки з навчання грамоти у 1 класі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дидактиичні ігри та орфоепічний матеріал зроблять уроки у 1 класі не тільки пізнавальними, але і веселими

Просмотр содержимого документа
«Уроки з навчання грамоти у 1 класі»




ТЕМА. Буква «I» , звук ІiІ


МЕТА. Ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим

значенням, удосконалювати звуковимову, чита-

цькі та аналітико - синтетичні навички, розвивати

фонематичний слух, мовленнєві вміння ( говоріння),

збагачувати , уточнювати і активізувати словниковий

запас, виховувати повагу до рідних, товариські взаємини, працьовитість.


ТИП УРОКУ:комбінований.


МЕТОДИ ФОРМИ

Розповідь Активізація життєвого

досвіду

Бесіда Рольова гра

Метод наочності Практична робота

Навчальні та ігрові Елементи

Вправи. навчання.

Робота з дидактичними

картками.

Парна робота.


ОБЛАДНАННЯ: наочний матеріал: предметні малюнки, каса букв та складів, таблички зі словами; роздатковий матеріал: фішки для звукового аналізу.


ЛЕКСИКА: калач, кілочок, трамвай, тролейбус.


ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок, почнемо урок.



  1. Актуалізація опорних знань учнів, активізація мислення.

  1. Орфоепічна робота.











а) фонетична зарядка

Мета: відпрацьовувати вимову складів, слів з ненаголошеним ІоІ.

Колосок, лопата, молоток, борода, соловей, болото, моря, ворота, гора.




б) дидактична гра «Підбери словечко»


Мета: відпрацьовувати вимову, вчити підбирати слова, що римуються.

Ма-ма-ма- зроблю все … (сама).

Му-му-му- молока … (кому).

Ма-ма-ма- молока … ( нема).

Мо-мо-мо- зараз … ( подамо, наллємо).

Му-му-му- ідемо … ( додому).

Ма-ма-ма- вже скінчилася … ( зима, гра ).

Мо-мо-мо- ми до лісу … ( підемо ).

Му-му-иу- я квітку весняну … ( візьму )

Мі-мі-мі- подарую її … ( мамі ).


-Чому саме мамі ?

Бо люблю тебе я, рідна … ( мамочко моя ).


  1. Словникова робота.

а) дид. гра « Добери ознаку»

Мета: збагачення словникового запасу дітей словами-ознаками.


-Розкажіть про свою маму. Яка вона? З чим можна порівняти маму ? Чому?

б) робота за малюнком,

складання речень за малюнком про матусю


  1. Частковий звуко – буквений аналіз



а) дид. гра « Відгадайка»

Мета: розвивати логічне мислення, уважність, уміння синтезувати.

Відгадування загадок, частковий звуко – буквений аналіз, з метою визначення місця звуків ІмІ, Ім’І у словах – відгадках.


Через воду переводить.

А сам з місця не сходить.

( Міст .)

Демонстрація малюнка.

  • Що допомогло відгадати ?


Стоять у лузі сестрички,

Золотенькі очі, біленькі вічка.

( Ромашка. )


  • Що таке ромашка ? Які ще назви квітів знаєте ?


Його побачиш тільки взимку над димарем.

( Дим.)

Демонстрація малюнка.

  • Чому дим побачиш тільки взимку?

  1. Розчитування

а) гра « Упізнай з одного погляду»

Читання складів з табличок : ма, ми, мо, му, ам, им, ом, ум.


б) читання слів за схемою

о

и

мам у

а

*


  • Що змінювалося в цих словах, чим вони відрізняються?


ІІІ Мотивація навчальної діяльності


  • Вам цікаво, що ховається за зірочкою?

  • Можна скласти ще одне слово.

  • Що для цього потрібно?

ІV Оголошення теми уроку


  • Дійсно потрібна буква, і ви з нею сьогодні познайомитесь.


V Усвідомлення нового матеріалу


  1. Ознайомлення зі звуком ІіІ

а)дид. гра « Не проґав»

Мета: розвивати фонематичний слух.


На печі, на печі

Смачні та гарячі

Пшеничні калачі.

Хочеш їсти калачі –

Не лежи на печі.





  • Який звук чується найчастіше? ( ІіІ)

  • Він голосний чи приголосний ?

  • Покажіть карточку – позначку, якою будемо позначати звук ІіІ в звукових схемах.

б) аналіз прислів’я

  • Що означають слова : « Хочеш їсти калачі, не лежи на печі»

Словн. робота: калач.

в) придумування учнями слів зі звуком ІіІ, визначення місце розташування цього звука в слові, доповнення словами з малюнків.

  1. Знайомство з буквою і

Демонстрація букви вчителем. Встановлення асоціацій.

  • На що схожа буква і ?

а) слухання віршів

- З чим ще порівнюють букву і в віршиках ?

Мов кілочок буква і .

З шапкою на голові…

Чи не шапка то, а крапка

У малої букви і ?

Словн.робота: кілочок.

Буква і неначе свічка,

З ясним вогником вгорі.

А погасне – стане крапкою над і.

  1. Вивчення вірша напам’ять. Робота в парі, опрацювання діалогу. Інтонаційні вправи.








-Ей, стовпчику !

-Я – не стовпчик !

-Ей, хлопчику !

-Я – не хлопчик !

-Хто ж ти ?

-Буква і !

-Що в тебе на голові ? Шапка ?

-Ні, крапка !


  1. Аналітико – синтетичні вправи

а) дид. гра « Подружи звуки»

Мета: синтез звуків , утворення складів.

Вчитель «кидає» промовляє звуки, діти плещуть в долоні – «ловлять» їх та об’єднують – «дружать».

ІмІ – ІіІ , ІлІ – ІіІ , ІтІ – ІіІ . ІзІ – ІіІ , ІкІ – ІіІ

  • Доповни склад, утвори слово.


б) дид. гра « Дослідник»

Мета:розвивати уміння аналізувати, виділяти головне.


  • Назвіть в слові склад зі звуком ІіІ.

Ім’я, літо, меблі, діти, двері.


VІ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ , ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК

  1. Читання за табличкою складів прямих і обернених.

  2. Читання слів за підручником :

а) за указкою

б) ланцюжком

в) вибіркове читання

- Прочитайте слова у множині.

- Прочитайте слова, якими можна звернутися до людини.


  1. Дид. гра « Розшифруй». Складання речень.







Мета: визначити роль букви і як маленького слова.


а) робота на дошці


мал.. мал..

яблука і груші .


мал. мал..

дівчинки і хлопчика .


мал.. мал..

ручки і олівця .


  • Скільки слів у реченні ? Чому ?

ВИСНОВОК: буква і може бути окремим словом.


б) робота за букварем

- Виберіть схему, що сподобалась , і склади речення.

- Скільки слів в реченні? Чому?

Словн. робота :трамвай, тролейбус, транспорт.


  1. Опрацювання тексту таблиці.

а) підготовча робота, бесіда за малюнком з елементами критичного мислення :

- Кого бачите на малюнку ?

- Хто ці діти для жінки ?

- Що робить жінка ? Звідки вона йде?

- Як тут з’явилися діти ?

- Що зробили діти, коли побачили маму? Звідки здогадались ?

- Як ви вважаєте, що на це відповіла мама ?

- Як би ти повівся ?

- Чому мама на малюнку щаслива?

- Що треба, щоб ваша мама була щаслива ?


б) читання тексту вчителем

в) сам. читання учнями

г) читання «ланцюжком»







д) вибіркове читання

- Прочитайте перше речення, останнє речення.

- Прочитайте: кого побачили діти, що вони зробили.

- Прочитай речення зі звертанням.

е) творче завдання: складання в парі діалогу за аналогією

-Попрацюйте в парі, складіть діалог-розмову мами і дитини.


VІІ ПІДСУМОК УРОКУ


Дид. гра « Не помились»

Мета : виявити рівень засвоєння вивчених букв.

  • Серед елементів букв знайди букву, що сьогодні вивчали, назви її та інші букви. ( А У О І М И )




























ТЕМА. Буква «ен» , звуки ІнІ, ІнІ

МЕТА. Ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим значенням, удосконалювати звуковимову, читацькі та аналітико - синтетичні навички, розвивати фонематичний слух,читацькі та мовленнєві навички, уточнювати і активізувати словниковий

запас,формувати навички співробітництва, спілкування з однолітками.

ТИП УРОКУ:комбінований.

МЕТОДИ ФОРМИ

Розповідь Активізація життєвого

досвіду

Бесіда Рольова гра

Метод наочності Практична робота

Навчальні та ігрові Елементи проблем-

вправи. ного навчання.

Робота з дидактичними

картками.

Парна робота.

ОБЛАДНАННЯ: грамзапис,наочний матеріал: предметні та сюжетні малюнки,букв та складів, таблички зі словами .

ЛЕКСИКА: види спорту, наперсток, гільниця, нудьга, гопачок.


ПЕРЕБІГ УРОКУ

І.Організаційний момент.

Створення емоційного фону. Звучить грамзапис колискової пісні.

  • Як називається ця пісня? Чому?

  • Хто і кому її співає ? ( Дітям – мама, бабуся )

  • Погляньте на малюнок, що на дошці? Хто і кому співає? (дівчинка – ляльці)

  • Якими словами можна звернутися до мами ?

Дид.гра «Дощик»

Мета: вчити застосовувати читацькі уміння ( виразність, інтонування, швидкість ) ,розвивати увагу і пам'ять.

  • Які літери змили дощові краплини?

МАМ. , МАМ. , МАМ. , МАМ.

  • Прочитай весело, сумно, швидко, повільно, як равлик.








ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, активізація мислення

  1. Дид. гра «Дай ім’я ляльці»

Мета: збагачення словникового запасу, активізація мислення.

  • Ви знаєте, як звуть ляльку ?

  • Її ім’я на букву І. Дайте ім’я ляльці.

( Ірина, Ілона, Інна, Ірма, Іванка )

  1. Аналітико – синтетичні вправи

Мета : розвивати фонематичний слух, уміння аналізувати, виділяти головні ознаки, порівнювати.


а) дид. гра « Назви одним словом»

- Назви одним словом, визнач місце розташування звуку ІіІ в цьому слові.( Вчитель демонструє малюнки предметів.)

Багато квіток сплетених разом - … ( вінок ).

Лялька, ведмідь, машина. Барабан - … ( іграшки ) .

Шафа, ліжко, стілець, стіл - … ( меблі ) .

Ірина, Марина, Олена, Ганна - … ( імена, дівчата ) .

( Вчитель демонструє малюнок із зображенням хлопчика і пропонує виправити помилку.)


б) дид. гра «Яке слово зайве?»

Вчитель промовляє слова і виставляє відповідні малюнки.

-Будьте уважні, скажіть, яке слово зайве ?

Гімнастика, футбол, фігурне катання. ( немає і)

Крісло, стілець, стіл, двері. ( не меблі )


ФІЗХВИЛИНКА. Орфоепічна робота. Розучування першої частини віршика з рухами .


Вранці часу я не гаю,

На зарядку вибігаю,

Марширую, присідаю

І не стомлююсь не трішки,

Бо я дужі маю ніжки.


Словн. робота :дужі.





Ніжки, ніжки, ноженята!

Годі, годі нудьгувати.

Нумо всі на килимок,

Потанцюєм гопачок.

Словн. робота : нудьга, гопачок.


ІІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Відгадування загадок.


Все життя один одного обганяють,

А випередити не можуть.

( Ноги.)

  • Як називають дитячі ноги? (ніжки)

  • У яких предметів теж є ніжки? ( обговорення багатозначності слова «ніжки»)

  • Назви перший звук в словах «ноги» і «ніжки».

  • Чим вони відрізняються?

  • Це голосні чи приголосні звуки ?

ІV ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

V УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Дид. гра « Плескач»

МЕТА :розвивати фонематичний слух, уміння аналізувати.

Учитель називає слова. Якщо в слові є звуки ІнІ , Ін’І ,учні плещуть в долоні. Вчитель виставляє малюнки предметів. Визначають : твердий чи м’який цей звук, розташовуючи малюнки в дві колонки.


Нитки, сонце, голка, ножиці, наперсток, гільниця.

Словн. робота :наперсток, гільниця.

  • Яке слово зайве? Чому?

  • Доповніть колонки словами з таблиці .

  • Чому на таблиці намальована мурашка ?

  • Придумайте йому іншу назву, щоб чувся звук ІнІ.

  1. Знайомство з буквою «ен», її місцем в абетці.

Вчитель демонструє букву, читає віршик





Буква «ен», немов драбинка.

Палки дві і перетинка.

  • На що схожа буква «ен» ?

  • Назви «сусідку» букви «ен» у абетці.

  • Вона стоїть попереду чи позаду ?

  • VІ ЗАСТОСУВАННЯ МОВЛЕННЄВИХ ТА ЧИТАЦЬКИХ УМІНЬ У ПРАКТИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Читання складів за картками

  2. Читання складів за табличкою швидкого читання.

  3. Читання слів за таблицею.

а) сам. Читання

б) читання «луною»

в) читання «ланцюжком»

4. Бесіда на міркування з елементами вибіркового читання.


- Знайдіть і прочитайте імена.

- Вони жіночі чи чоловічі ?

- З великої чи з маленької букви пишуться імена ?

- Як лагідно, пестливо назвати дівчинку ?

- Прочитай , як звернутися до дівчинки ?

- Прочитай останні два слова. Чим вони відрізняються ?

- Зверніться до матусі по-іншому.

- Прочитай, що вигукують діти . Що це означає ?


5. Складання діалогу за аналогією. Робота в парах : учень-учень. ( Аналогія : вчитель-учень.) Повторення правил спілкування.


6. Бесіда за малюнком з елементами критичного мислення.


- Сьогодні ми в гостях у іншої родини.

- Хто на малюнку ? Це вся родина ?

- Де тато ? бабуся ? дідусь ?

- Де мама з донькою ?

- Що вони роблять ?

- Чому читає дівчинка ?

- Поставте питання сусіду за малюнком.

- Про що ще можна дізнатися за малюнком ?




7. Опрацювання тексту.


- Послухайте і скажіть. Як звуть дівчинку ?

а) читання вчителем

б) самостійне читання

в) читання за указкою

г) читання «змійкою»

д) вибіркове читання

- Прочитай, про що попросила мама ? (інтонаційні вправи )

- Якою була книга ?

- Що робила дівчинка ?

- А мама ?

е) розігрування діалогу між мамою і дочкою в парі


VІІ ПІДСУМОК УРОКУ


Дид. гра «Якого слова не стало»

Мета : розвивати увагу, пам'ять.

Учитель пропонує дітям подивитися уважно на малюнки, які демонструвалися на початку уроку ( нитки, сонце, голка, ножиці, наперсток, гільниця ). Діти заплющують очі, вчитель – міняє місцями картки.

  • Що змінилося ?

Діти знову заплющують очі, вчитель – забирає зображення сонця.

  • Якого слова не стало ?

  • Чому я забрала саме це слово ?




















ТЕМА. Буква «ве» , звуки ІвІ, ІвІ

МЕТА. Ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим значенням, удосконалювати звуковимову, читацькі та аналітико - синтетичні навички, розвивати фонематичний слух,читацькі та мовленнєві навички, уточнювати і активізувати словниковий

запас,формувати навички співробітництва, спілкування з однолітками.

ТИП УРОКУ:комбінований.

МЕТОДИ ФОРМИ

Розповідь Активізація життєвого

досвіду

Бесіда Рольова гра

Метод наочності Практична робота

Навчальні та ігрові Елементи проблем-

вправи. ного навчання.

Робота з дидактичними

картками.

Парна робота.

ОБЛАДНАННЯ: наочний матеріал: предметні та сюжетні малюнки,букв та складів, таблички зі словами .

ЛЕКСИКА: вуж, діжка, нива.


ПЕРЕБІГ УРОКУ

І.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, АКТИВІЗАЦІЯ МИСЛЕННЯ

  1. Фонетична зарядка

Мета :відпрацьовувати вимову слів з дзвінкими приголосними в кінці слів та складів.


Дуб, зуб, лід, вуж, стежка, книжка, ложка, діжка, стовп, голуб, хліб, рід, гараж.

Словн. робота : вуж, діжка.


  1. Дид. гра « Підкажи словечко»

Мета : відпрацювання чистомовок, розвиток мовлення, навичок підбору слів, що римуються.

( Склад учні читають з картки, що демонструє вчитель )

На-на-на- бачу сірого … ( слона ).

Но-но-но- довгий хобот у … ( нього ).


Ну-ну-ну- яблуко даю … ( кому ).

Ни-ни-ни- люблять яблука … ( слони ).

Ні-ні-ні- дайте яблук і … ( мені ).

Ан-ан-ан- а ось смачненький … ( банан ).

Он-он-он- в зоопарку добрий … ( слон ).

На-на-на- нагодували ми … ( слона ).


  1. Звуко – буквений аналіз слова « слон». Індивідуальна робота з фішками.



  1. Розчитування.

Робота з табличкою « Упізнай швиденько»


НИНІ НІНА МАМА
АНУ МАМО НІНО


ФІЗХВИЛИНКА


1-2 – всі присіли,

3-4 – нахилились і з струмочка гарно вмились,

5-6 – всі веселі крутимось на каруселі,

7-8 – відпочили і за парти тихо сіли.


ІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Слово вчителя.

  • Діти, хочу познайомити вас з цим хлопчиком ( демонструє малюнок).

  • Що з першого погляду можна сказати про нього ? Чому?

  • Ви знаєте , як його звуть ? Відгадайте ребус ( проблемне завдання ). Чому не виходить ? Яка буква не знайома?

( Можуть відгадати діти, що вміють читати. )

  • Для того, щоб всі діти в класі могли читати любі слова, ми продовжимо вивчати букви.


ІІІ ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ








ІV УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ


  1. Знайомство зі звуками ІвІ , Ів’І.


а) бесіда

- Як звали хлопчика ? ( Вова )

- Назви перший звук в імені. Він голосний чи приголосний?

- Твердий чи м’який ?

- Скільки твердих звуків ІвІ в цьому слові ?

- Згадай ім’я дівчинки, що починається з м’якого ІвІ

( Віка, Віта, Віола )


б)дид. гра « Сигнал»

Мета :розвивати фонематичний слух, уміння характеризувати приголосні звуки, розрізняти їх, користуватися сигнальними фішками.


Учитель називає слова зі звуками, що вивчаються, учні сигналізують картками .


Корова, вітер, олівець, вікно, ваза, віник, вовк, вінок.

  • Які слова відрізняються лише одним звуком ?


в)розвиток мовлення

  • Придумайте слова з «новими» звуками.

  • Знайдіть , на таблиці малюнки, в назвах яких є звуки ІвІ , Ів’І :вишня, слива ( підбір узагальнюючого слова )- ягоди, плоди фрукти;

сова – птах ( -Яких птахів знаєш ще ? Назви тих, де зустрічаються звуки ІвІ , Ів’І) ( ворона,ґава, соловей )

Дод. інформація: сова – символ мудрості.

  • Чому так вважають ?

  1. Читання складів за схемою











А

У

Н М В О Н М В

И

І



V ЗАСТОСУВАННЯ МОВЛЕННЄВИХ І ЧИТАЦЬКИХ УМІНЬ У ПРАКТИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Робота за таблицею. Читання стовпчиків слів:



а) «луною»

б) пошепки

в)«за указкою»

г) «ланцюжком»

д) дид. гра «Дочитай словечко»

Мета :розвивати читацькі навички, уміння швидко орієнтуватися на сторінках підручника, зорову пам'ять.



НО… ВО… НА…

ВИ… ВІ … І …

НА…

2.Розвиток зв’язного мовлення

а) створення емоційного фону

- Заплющіть очі і уважно послухайте.

( лунають звуки машин, що рухаються, зупиняються, подають сигнали )

  • Де ми опинились ? ( На вулиці, на дорозі ).

б) робота за малюнком, бесіда з правил дорожнього руху.

- Що бачите на малюнку ? – Кого бачите?

-Хто керує транспортом ?

- Де рухається транспорт?

- Як можна назвати цих дітей ?

- По чому рухаються пішоходи?

- Відгадайте загадку :


Як колір міняю, когось зупиняю.

То пішоходів, а то водіїв.

( Світлофор.)

  • Для чого потрібен світлофор на дорогах ?

  • Який з світлофорів, на малюнку, «зламаний», чому ? ( проблемне питання )

в) дид. гра « Світлофор»

Мета : засвоєння правил дорожнього руху, правила переходу вулиць і доріг.

І етап : діти розташовують кольорові фішки послідовно, за сигналами світлофора.


  • Що позначає кожний колір ?

ІІ етап : вчитель подає кольорові сигнали світлофора, а учні виконують рухи:

червоний – « Стій!» - завмирають;

жовтий – « Приготуйся!» - повертають голову ліворуч і праворуч;

зелений – « Йди!» - крокують на місці.


г) бесіда, складання речень за малюнком

- Як правильно перейти дорогу ?

- Де це можна зробити ?

- Чи вірно переходять дорогу діти ?

- Складіть повчальні речення для дітей, що не можуть правильно перейти дорогу.


VІ ПІДСУМОК УРОКУ

  • Що було на уроці новим для вас? А що цікавим ?











ТЕМА. Закріплення звукового значення букви «ве».

МЕТА. Систематизувати й узагальнити знання про вивчені букви і звуки, вміння будувати речення, продовжувати розвивати логічне мислення, вміння зв’язно висловлюватись, формувати екологічні навички у стосунках з природою під час відпочинку.

ТИП УРОКУ:урок закріплення та застосування знань, умінь і навичок.

МЕТОДИ ФОРМИ

Розповідь Активізація

життєвого

досвіду

Бесіда Рольова гра

Метод наочності Практична робота

Навчальні та ігрові Елементи проблем-

вправи. ного навчання.

Робота з

дидактичними

картками.

Парна робота.

ОБЛАДНАННЯ: наочний матеріал: предметні та сюжетні малюнки, .грамзапис.

ЛЕКСИКА: віл, віяло, ласти, вили.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Створення емоційного настрою учнів.







Поверніться, посміхніться,

Приготуйтесь працювати,

Один одному допомагати.

Тоді легко буде мандрувати,

Край рідний пізнавати.

ІІ МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Бесіда

  • Чи любите ви мандрувати ?

  • Сьогодні ми будемо туристами, ознайомимося із красою рідного краю.

( Роздивляються пейзажі, малюнки, краєвиди.)

  • Згадайте, хто такі туристи ?

  • А де ми будемо мандрувати ?

  • Ви ще маленькі, тому ми вирушаємо у похід навколо нашого міста.

  • Щоб ходити у походи, треба бути уважним, спостережливим, мати гарний слух, пам'ять, любити людей, природу, вміти спілкуватися і допомагати один одному.

  • Але перед тим, як вирушити,треба підготуватися і повторити те , що вивчили.

ІІІ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК


  1. Дид. гра « Впіймай звук»

Мета :розвивати фонематичний слух уважність.


  • Послухайте вірш і «спіймайте» слова зі звуками ІвІ , Ів’І.

Виростемо, виростем,

Сил своїх прибавимо,

Працею і піснею

Рідний край прославимо.








  1. Дид. гра « Навпаки»

Мета : збагачувати словниковий запас, розвивати мислення.

  • Назвіть слова протилежні за значенням.


нижній – … (верхній)

вранці - … ( ввечері)

високо - … ( низько)

широкий - … ( вузький)


  1. Дид. гра « Знайди зайве слово»


Мета : розвивати уважність, уміння мислити, аналізувати і робити висновок.

Лев, плов, шарф, вовк. ( немає ІвІ )

Вітер, віл, вогонь,віяло. ( твердий ІвІ

Словн. робота :віл, віяло.


  1. Дид. гра « Буква загубилась»


Мета : розвивати читацькі навички.

*ОНИ , НИ*А , НО*А , І*АН , *І* , НО*ИНА , *О*А


5. Дид. гра « Утвори нові слова»

Мета : розвиток читацьких, мовленнєвих та логічних навичок.

НИВА - … ( ВИНА )

НОВА - … ( ВОНА )


ФІЗХВИЛИНКА

Вирушаємо в дорогу.

Вітер віє нам в лице,

Захиталось деревце.

Вітер тихше, тихше, тихше,

Деревце все вище, вище.


  1. Опрацювання тексту на таблиці:


а) бесіда з елементами розповіді

- Ось ми і опинилися за містом, навіть незчулись. Подивіться в різні боки ( лунає фонограма голосів птахів.

Чуєте? Це голос жайворонка, що літає над пшеничним полем ( показ малюнків пташок ), а в пшениці мостить своє гніздо перепілка.





  • Що ще ви бачите навкруги ?

  • Яка це пора року, чому ?

Відшуміли поза часом

Щедрим колосом поля.

Називається врожаєм

Те, що родить нам земля.

  • Що робить комбайн ?

  • Яку роботу виконує чоловік ?

Словн. робота : вили, комбайн.

- Про що ви хотіли б запитати чоловіка ?

  • Як називають людей, що вирощують для всіх нас хліб ? (аналіз багатозначності слова « хліб» )

  • Що роблять із зерна ?

  • Чому кажуть : « Хліб- всьому голова ! Без хліба немає обіду!»?

б) читання слів з вивченими буквами

в) читання речень: читацькі та інтонаційні вправи


- Що ви скажете на прощання цим людям, що годують нас хлібом ?

- Складіть речення – побажання для тих людей, що не поважають хліб.


ФІЗХВИЛИНКА : виконання пісні « Рідний край» з рухами.


  1. Опрацювання тексту на таблиці.

а) бесіда

-. А за полем, подивіться, річка. Як називається річка, що тече біля нашого міста ?

- Я чую голоси. Хто там ? що вони роблять ?







Словн.робота :ласти.

  • Ви знаєте цих дітей? Як їх звуть ?

  • Прочитайте і дізнайтесь.( читацькі та інтонаційні вправи, вибіркове читання)

Вода, вода, водиченька,

В глибоченьку криниченьку

Із високої хмаринки

Що біліє, мов хустинка.

Не плюй, дівчинко , у воду

Занапастиш щастя й вроду.

Бережи воду, козаче,

І вона тобі віддячить.


  • Як українці з давніх давен ставилися до води? Чому? ( вчитель доповнює відповіді дітей )


ІV ПІДСУМОК УРОКУ


  • Уже час повертатись. Я по дорозі ось що знайшла ( показує листочки).


1.Порівняння за аналогією

Лист клена схожий на гусячу лапку. А лист дуба на … Смак полуниці схожий на …

.

  • Знайди схожість ( демонстрація сюжетних малюнків)


Річка серед трав, як … .

На квітці метелик, як … .

Росинка на траві, наче … .












ТЕМА. Буква «ел» , звуки ІлІ, ІлІ

МЕТА. Ознайомити учнів з новою буквою та її звуковим значенням, удосконалювати звуковимову, читацькі та аналітико - синтетичні навички, розвивати фонематичний слух,читацькі та мовленнєві навички, уточнювати і активізувати словниковий

запас,формувати навички співробітництва, спілкування з однолітками.

ТИП УРОКУ:урок засвоєння нових знань.

МЕТОДИ ФОРМИ

Розповідь Активізація життєвого

досвіду

Бесіда Рольова гра

Метод наочності Практична робота

Навчальні та ігрові Елементи проблем-

вправи. ного навчання.

Робота з дидактичними

картками.

Парна робота.

ОБЛАДНАННЯ: наочний матеріал: предметні та сюжетні малюнки,букв та складів, таблички зі словами , ілюстрації до казок, маски.

ЛЕКСИКА: сокіл, орел.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Бесіда про казки. Дид. гра « Згадай казку».

  • Діти, ви любите казки ?

  • Які знаєте? Які любите ?

  • Впізнайте за ілюстрацією казку.

  • Розділіть маски на дві групи, залежно від казки, назвіть казку та її героїв.

  • Впізнайте казку за уривком.

( - Доброго здоров’ячка ! – Пустіть переночувати !

- Ой, лисичко-сестричко, у нас хатка маленька, ніде буде тобі лягти.

-Дарма, я під лавкою зігнуся, хвостиком обгорнуся й переночую.) «Лисичка – сестричка»




- В яких ще казках ви зустрічалися з лисичкою? Вам допоможуть малюнки, що на дошці.

  1. Підбір заголовку до вірша.

  • Діти, розкажу вам казку, але вона без назви. Послухайте та придумайте заголовок.

Під горою хвойний ліс,

За горою хижий лис.

Вкрита травами гора.

Збоку - лисяча нора.

В ній хитрюга непростий

Від собак хова хвоста.

Як навідався в курник.

То відразу півень зник.

( « Лис» )

  1. Частковий звуко – буквений аналіз.

  • Назвіть перший звук в слові « лис».

  • Він голосний чи приголосний ?

  • Твердий чи м’який ?

  • Замініть перший твердий звук в цьому слові на м’який. Яке слово утворилося ? ( лис – ліс ) Чи змінилося значення слова?

  • Словникова робота : ліс.

  • Покажіть карточку, якою позначите перший звук у звуковій схемі до слова «ліс» , «лис».

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

ІІІ. УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Знайомство з буквою, її місцем у абетці.

  • Ці звуки , ІлІ, ІлІ, позначаються буквою «ел» ( демонструє літеру ).

Має Петрик капелюха ,

Натягнув на самі вуха.

Капелюх, як буква «ел»,

Не забудь її тепер.

  • На що ще схожа буква «ел» ?



  1. Називання слів зі звуками ІлІ, Іл’І , та визначення місця цих звуків в словах.

  2. Читання складів за таблицею « Упізнай з одного погляду»

Мета : розвивати читацькі навички, уважність, пам'ять.

  1. Читання слів за підручником.

  2. Дид. гра «Порівняй»

Словникова робота : малина, лимон.


Мета : вчити аналізувати, виділяти спільні та різні риси, робити висновки.


За формою :

За кольором :

За смаком :



ІV. ЗАСТОСУВАННЯ МОВЛЕННЄВИХ ТА ЧИТАЦЬКИХ УМІНЬ У ПРАКТИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ


  1. Гра « Конструктор»

Мета :формувати комбінаторні та читацькі навички.


мо

ма

ло

ла


ни

мо

ли

ми

сі

ла

ва

ни


ло

ва

ла

ни

ви


  • Утворіть слова, з’єднавши стрілками склади.


  1. Дид. гра « Яке слово зайве ?

Мета : розвивати читацькі , мовленнєві,та аналітичні навички, уміння робити висновок.


Ліс, лісок, лис, ліки. ( твердий ІлІ )


Мороз, ластівка, лелека, орел. ( не птах )


  • Яких птахів ви впізнали на малюнку ?

  • Хто зайвий на малюнку ? ( лисичка )

  • Скільки значень має слово «лисичка» ?

  • Послухай речення : У теплі краї відлітають лелеки, ластівки, гуси, лебеді,ведмеді та шпаки.

  • Що тебе здивувало ? Чому ?

  • Чому птахи відлітають у теплі краї ?

  • В назвах яких птахів почули звуки ІлІ, Іл’І ? Дай їм характеристику.

  1. Орфоепічна робота. Вивчення віршика, інтонаційні вправи. Робота в трійках : інсценування вірша в особах.


Лелека ластівку питає:

-Хто вище всіх птахів літає ?

-Літають люди вище всіх

На літаках своїх легких.

  • Який звук промовляється найчастіше ? В яких словах ?


  1. Розвиток зв’язного мовлення.

Бесіда за малюнком з елементами критичного мислення :

- Кого бачите на малюнку ? Дайте дітям ім’я.

- Чим зайнятий хлопчик? дівчинка ?

- Чим малюють діти ?

- Що малює дівчинка ? хлопчик?

- Чи подобається їм ця робота ? Чому так думаєш ?

- Чи корисно діти проводять свій вільний час ?

- А чим захоплюєтесь ви в вільний час ?

- Доповніть речення :

Діти припинили малювати , бо … ( варіанти дітей )


  1. Опрацювання тексту на таблиці


а) показове читання вчителем


б) питання на сприймання :

- Як звуть дітей ?


в) самостійне читання учнями

г) читання за «указкою»

д) читання «ланцюжком»

е) вибіркове читання

ж) дид. гра «Продовж речення»

з) робота над виразністю та інтонацією



V. ПІДСУМОК УРОКУ


а) Дид. гра « Книжковий хробачок»

Мета : розвивати читацькі навички, мислення, логіку.


  • Вставте букву, прочитайте, що вийшло ?


М . ма ми . а ма . ин . . Л . на м . ла . имон .

А Ні . а . ила ( малюнок ляльки ) .

Б) Дид. гра « Нумо, прочитай»

( слово – анаграма )


  • Перестав букви – склади слово.


І О К Л С Е О Л Р


( СОКІЛ ) ( ОРЕЛ )


Підбір загального слова до відгадки.
































ВЕСЕЛА ДИДАКТИКА

БУКВАРНИЙ ПЕРІОД


Буква «I» , звук ІiІ

    1. На що схожа буква І ?


Мов кілочок буква і

З шапкою на голові…

Чи не шапка то, а крапка

У малої букви і ?

А велика личко мила,

Певно, шапку загубила.

Отакі вони чудні,

Дві сестриці – букви І-і.

С. Жупанин

Буква і неначе свічка,

З ясним вогником вгорі.

А погасне – чорний гнотик

Стане крапкою над «і».

В. Гринько

Для І, щоб справжньою була,

Ірису квітка розцвіла,

Бо носить всюди, наче шапку,

Над стовпчиком маленьку крапку.

І. Макота


    1. Загадки – добавлянки


Є чорна і червона,

А поживна ж бо яка!

Зветься цей продукт чудовий

Не інакше, як … (ікра).


Назови мене швиденько,

Та гляди не помились!

Радо мною ти смакуєш,

Мій малесенький ласун,

Мною друзів почастуєш

Здогадався? Я … (ізюм). Словник: родзинки.

Г. Чубач






    1. Вірші для фонематичних вправ


Ідуть у хату до індика

Каченя й курчатко

Святкувати іменини

Разом з індичатком.

Імениннику несуть квіточки й іриски,

І солодкого ізюму три великі миски.


Індик у вирій захотів,

Індик спитав у журавлів:

- Чи я дійшов би в вирій пішки?

Бо я літаю зовсім трішки.


Івасик іграшками грався,

А по двору ішов індик.

Івась побачив і злякався,

І від індика в дім утік.


На лужок примчали діти,

Наче бджілок рій,

І гайда збирати квіти

У траві густій.

Поспитав у сонця вітер:

- Спробуй зрозумій,

Де тут діти, а де квіти

У траві густій.


    1. Загадки


Бігли білі їжаки,

Погубили в них голки.

А тепер усі голки

Почіплялись на гілки.

(Іній.)


А відгадайте-но: що я таке?

Всі хочуть, як народиться дитина,

Щоб я було красиве і дзвінке,

Бо носить все життя мене людина.

(Ім’я.)





Натужиться, напружиться,

Почне лопотати, по-чудному белькотати.

(Індик.)


    1. Скоромовки


Летів горобчик, сів на стовпчик,

Прибіг хлопчик, утік горобчик.


Ілько з Іринкою до школи йдуть

Й індичатка з собою ведуть.


На печі, на печі смачні та гарячі

Пшеничні калачі.

Хочеш їсти калачі – не лежи на печі.


    1. Прислів’я та приказки


  • І від солодких слів буває гірко.

  • І соловейко не співає, коли їсти не має.

  • І риба співала б, коли б голос мала.

  • І сорока розказує, та толку мало.

  • Іде зима, а кожуха нема.

  • І собака зимою про хату думає.

  • Ідеш удвох – дорога коротша.


    1. Лічилка


Коло млина, коло броду

Перескочив Іван воду,

Перескочив, не змочився,

До дерева причепився.


    1. Вірші для запам’ятовування


Вранці часу я не гаю,

На зарядку вибігаю,

Марширую, присідаю,

Легко бігаю, стрибаю

І не стомлююсь ні трішки,

Бо я дужі маю ніжки.


І підслухало розмову,

І з’єднало слово з словом.

І виспівує пісні, і веселі, і сумні.

Над собою крапку носить,

І нічого нас не просить.


- Ей, хлопчику!

- Я не хлопчик!

- Ей, хлопчику!

- Я не хлопчик!

- Хто ж ти?

- Буква І!

- Що в тебе на голові? Шапка?

- Ні, крапка!


    1. Мовні ігри


« Дай ім’я ляльці»

- Ляльку звуть на букву І. Дайте ім’я ляльці.

( Ірина, Ілона, Інна, Іванна, Ірма)


«Назвіть одним словом»

Багато квіток, сплетених разом - … (вінок).

Лялька, ведмедик, м’яч, машинка - … (іграшки).

Шафа, крісло, стілець, стіл - … (меблі).

Ірина, Марина, Олена, Ганна - … (імена)



«Яке слово зайве?»

Гімнастика, футбол, теніс (немає і)

Крісло, стілець, стіл, двері (не меблі).


Кросворд


У пароплава на борту

Я висну в будь-яку погоду.

А тільки з’явимось в порту,

Я першим кидаюсь у воду.

( Якір.)


- Що ти, донечко, шепочеш ?

І чому це ти не спиш?

- Я, матусю, спати хочу,

Але треба вивчить … (вірш).






Буква «ен» , звуки ІнІ, Ін’І


    1. На що схожа буква Н ?


Дві палички – лічилочки гуляли у саду,

  • Рятуйте, бо впаду!

  • Летіла і кружляла, хапаючись за клен,

  • Між паличками впала – і вийшла буква Н.


Он до хати перелаз,

Хоч обходь, хоч перелазь.

Він видніється ген – ген –

Перелаз, як буква «ен».


Буква «ен», немов драбинка:

Палки дві і перетинка.

    1. Загадки – добавлянки


Як тільки під ковдру залізу,

Йому потрапляю в полон.

Дивлюся немов телевізор,

Цікавий з пригодами … (сон).


Не олень він і не бик,

В краях теплих жити звик.

Є на носі в нього ріг.

Хто ж це друзі?.. (носоріг).


    1. Вірші для фонематичних вправ


Сів до столу носоріг.

Наштрикнув на ніс пиріг.

Мучить думка носорога:

«Як пиріг дістати з рога?»


У нашої Наталочки

Є кізоньки – брикалочки.

В них гостренькі ріжки

І тоненькі ніжки.


Норці в нірці не сидиться,

Непогоди не боїться.

Норки нишком нирк у хащу.

Не знайти її нізащо.


За день сонечко втомилось,

Спать за обрій покотилось.

Я йому кричу: «Постій!

Ще хоч трішечки погрій!»


    1. Загадки


Вона тоненька та міцна,

Латає нам кожух і свитки.

І зветься штука чарівна,

Ви здогадались, дітки?

(Нитка.)


Все життя один одного обганяють,

А випередити не можуть.

(Ноги.)


Чорна корова всіх людей поборола,

А білий віл всіх людей підвів.

(Ніч і день.)


Розстелений кожушок, на нім посіяний горошок.

(Небо і зорі.)


Блакитна хустина, жовтий клубок:

По хустині качається, людям усміхається.

(Небо і сонце.)



    1. Чистомовки


На –на –на бачу сірого слона.

Но –но –но довгий хобот у нього.

Ну –ну –ну яблука даю слону.

Ни –ни –ни люблять яблука слони.

Ні –ні –ні дайте яблук і мені.


На –на –на смішна у мене новина.

Но –но –но сію добірне зерно.

Ну –ну –ну скільки житечка нажну?

Ні –ні –ні ось і сонце у вікні.

Не –не –не а тепер впіймай мене.


Ни –ни –ни он лежать зернини.

Ни –ни –ни там ще й горошини.

Но –но –но дай пташці пшоно.

Ні –ні –ні скільки взять мені?

Ну –ну –ну цього не збагну.


    1. Скоромовки


Ніна ноти у Насті взяла

І швиденько на концерт пішла.


Ніна на ниві нарвала трави,

Маленького зайчика хоче знайти.


Ніна, Ната заспівали,

Пісню знали і співали.


Ніжки, ніжки, ноженята!

Годі, годі нудьгувати.

Нумо всі на килимок,

Потанцюєм гопачок.



    1. Прислів’я та приказки


  • На бідного Хому і дерево пада.

  • Не замісиш густо, як у коморі пусто.

  • На того вина, кого дома нема.

  • Не пускай лиса в курник, а вовка в кошару.

  • Не відкладай на завтра того, що можна зробити сьогодні.

  • На чужий коровай очей не поривай, а про свій дбай.

  • Насупився, як чорна хмара.

  • Не кажи – не вмію, а кажи – навчусь.

  • На годину спізнився, за рік не здоженеш.

  • Не візьмешся за роботу, робота сама не зробиться.

  • Не вкладеш душу – не чекай успіху.

  • На сонці - тепло, біля матері – добре.

  • Не хвали себе сам, нехай тебе люди похвалять.

  • Нема товариша – шукай, а знайшов – бережи.

  • Нема розумного сусіда – з книгою поговори.


    1. Мовні ігри


«Звук упіймай – слово називай»

[н, і, ч] [ н, о, р, а] [т, и, н] [ н, у, м, о] [о, л, е, н ] [ к,і,н]


«Букви жартують»

Мишкам хвалилась бабуся стара:

Кіт не страшний – в нас глибока гора. (нора)


- Впаде стіна-стіна-стіна! –

Казали Насті-Насті-Насті.

Але не вірила вона:

- Оця стіна не може впасти.

«Плещи, але не помились»

Учитель читає, а діти плещуть у долоні, якщо почули звук [н].


Встала весна, чорну землю сонну розбудила,

Уквітчала її рястом, барвінком укрила;

І на полі жайворонок, соловейко в гаї

Землю, убрану весною, вранці зустрічають.

Т. Шевченко


«Намисто»

Йшла Настуся по стежинці,

Загубила намистинки.

А ви їй допоможіть,

Їх швидесенько зберіть.

На довгу нитку намистинки

Настуся хоче нанизать.

Вона, напевне, буде нині

На нашім святі виступать.


(нитки, нині, Ніна, Ната)


«Дощик»

Які літери змила хмаринка?


Н.на, с.іп, .ат.лка, н.ти, .о.оріг.

(Ніна, сніп, Наталка, ноти, носоріг.)


«Нумо, прочитай!»

Слова – анаграми:


шіна лускати вситятьс

(наші) (слухати) (свистять)


    1. Кросворди


Два кінця, два кільця, посередині цвях.

(Ножиці.)


Що горбочком посередині обличчя стоїть.

(Ніс.)




Лісом він котився з ревом,

Їв кущі, траву, дерева.

А коли напивсь води –

Стих і згаснув назавжди.

(Вогонь.)


Поля письменник – агроном

Засіяв буквами – зерном.

Отож, читачу, поспішай

Зібрати мудрий урожай.

(Книжка.)



    1. Вірш для запам’ятовування


А носоріг уздовж доріг

Насіяв незабудок

І написав:

«Не насмітіть! Не наступіть!

І не зірвіть! –

Нехай на радість будуть!»