СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Ліцей органічної хімії" підсумковий урок з теми "Прості органічні сполуки"

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Итоговый урок по теме "Простые органические соединения". Проверка знаний проводится в виде игры.

Просмотр содержимого документа
«"Ліцей органічної хімії" підсумковий урок з теми "Прості органічні сполуки"»

Новоекономічна ЗОШ

Красноармійської райради

Донецької області



«ЛІЦЕЙ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ»


Підсумковий урок з теми «Прості органічні сполуки»







Розробила і провела:

Вчитель хімії

Салтанова М.В.





2012 р.

«ЛІЦЕЙ ОРГАНІЧНОЇ ХІМІЇ»


Тема: Підсумковий урок з теми «Прості органічні сполуки»

Мета: узагальнити та скоригувати знання учнів з теми «Вуглеводні»; визначити рівень навчальних до­сягнень учнів з теми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці.

Обладнання: мультимедійна презентація,картки з завданнями.

Хід уроку


I. Організація класу (2 хв) .

1. Привітання.

2. Перевірка наявності учнів.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв)

Добрий день, діти! Ми з вами вже вивчили вуглеводні (прості органічні сполуки), тому сьогодні проведемо підсумковий урок з цієї теми. Це буде не просто урок, це буде вступ до «Ліцею органічної хімії». Як ви гадаєте, яка мета нашого заняття? (Учні намагаються сформулювати мету уроку).

Знання, які ми з вами закріпимо, допоможуть вам при вивченні більш складних органічних сполук, таких як спирти, карбонові кислоти, ми їх будемо вивчати трішечки пізніше. Щоб ви змогли вільно орієнтуватися в світі складної органічної хімії, ви повинні пройти кілька випробувань, іспитів. Ну що,розпочнемо вступ до «Ліцею органічної хімії». Але спочатку кожен з вас отримає перепустки, в яких ви будете себе оцінювати.

Назва іспиту

Максимальна кількість балів

Отримані бали

1. «Вірю-не вірю»


2. «Цікава ізомерія»


3. «Хімічна квітка»


4. «Ерудит»


5. «Морський бій»


Прізвище та ім’я учня:

Всього балів: 15 б

Оцінка:


Шкала оцінювання:

Кількість балів

Оцінка

15

12

14

11

13-12

10

11

9

10

8

9

7

8-7

6

6

5

5

4

4

3



ІІІ. Узагальнення знань.

І-й іспит «Вірю-не вірю». (5 хв)

Вчитель називає певні твердження, з якими учні класу можуть погодитися або ні. Якщо не погоджуються, то пояснюють чому саме. Якщо вказана неправильна відповідь, на це запитання відповідає наступний учень. Максимальна кількість балів – .

Перелік тверджень:

1. Алкани – це насичені вуглеводні.

2. Формула метану СН3.

3. Органічні сполуки не горять.

4. Алканам властиві реакції заміщення.

5. Етилен має формулу С2Н4.

6. Галогенування – це взаємодія з гідрогеном.

7. Дегідрування – це відщеплення гідрогену.

8. Молекулярна формула ацетилену С2Н2.

9. Алкени мають подвійні та потрійні зв’язки.

10. Поліетилен – це продукт реакції полімеризації етилену.

11. Формула поліетилену (-СН3 – СН3-)n

12. Алкіни мають тільки потрійний зв'язок.

13. Органічні сполуки горять з утворенням води та спирту.

14. Гідратацією ацетилену отримують етиловий спирт.

15. Формула пропану С3Н8.

ІІ-й іспит «Цікава ізомерія» (робота в парах-3 б). Кожна пара отримує формулу вуглеводню, один з учнів складає два ізомери, інший – називає їх. Якщо завдання виконане, діти перевіряють один одного. (10 хв)

1. С6Н12 2. С6Н14

3. С7Н16 4. С8Н16

5. С9Н20 6. С10Н20

7. С7Н14 8. С8Н14

9. С9Н16 10. С10Н18


ІІІ-й іспит «Хімічна квітка» (групова робота -4 б). (10 хв)

Кожна група учнів отримує завдання. На аркуші паперу учні повинні записати рівняння можливих реакцій , розставити коефіцієнти. Учні оцінюють свою роботу, аркуші передають вчителю на перевірку.

Замість Х треба поставити вуглеводень, який пропонує вчитель: СН4, С2Н4, С2Н2, С3Н6.


IV іспит «Ерудит» (індивідуальне завдання -5 б). Вчитель роздає картки кожному учню, треба розв’язати задачу за законом об'ємних відношень або на знаходження формули вуглеводню. (5 хв)

1. Обчисліть об'єм хлору, що може приєднати 5 л ети­лену.

Відповідь: 5 л хлору.

2. Обчисліть, який об'єм кисню потрібен для спалю­вання 1 м3 метану.

Відповідь: 2 м3 кисню.

3. Обчисліть об'єм ацетилену, для повного гідрування якого витратили 20 л водню.

Відповідь: 10 л ацетилену.

4. Обчисліть об'єм карбон оксиду (IV), який утворюється при спалювання

2,24 л пропену.

Відповідь: 6,72 л карбон оксиду.

5. Обчисліть об'єм водню, який потрібен для повного гідрування

ацетилену об’ємом 15 м3.

6. Чи вистачить 50 м3 кисню для спалювання 26 м3 ацетилену?

Відповідь: не вистачить.

7. Напишіть формулу алкану, який містить 11 атомів карбону. Обчисліть масову частку карбону в цій сполуці.

8. Відносна молекулярна маса алкену 58. Визначте його молекулярну формулу.

9. Відносна молекулярна маса алкану 72. Визначте його молекулярну формулу.

10. Напишіть формулу алкану, який містить 12 атомів карбону. Обчисліть масову частку гідрогену в цій сполуці.


V-й іспит «Морський бій» (2 б). Вчитель демонструє слайд, на якому зображене ігрове поле. Першому учневі координати завдає вчитель: учень, який відповідає, повинен назвати вуглеводень. Ця формула викреслюється, і учень називає нові координати іншому учневі. Якщо відповідь вірна, учень отримує 2бали, якщо не вірна хід переходить до іншого учня, і так доки все поле буде закреслено. (5 хв)


з/п

А

Б

В

Г

1

СН4

С2Н2

С3Н8

С2Н4

2

С2Н6

С3Н6

С10Н22

С5Н12

3

С6Н12

С4Н8

С5Н10

С7Н16

4

С8Н16

С9Н16

С4Н10

С8Н18

5

С7Н14

С3Н4

С10Н20

С6Н10


ІV. Підсумок уроку. (3 хв)

Підбиваємо підсумки, виставляємо оцінки.

Ось і завершились наші іспити. Тепер вас можна вважати студентами «Ліцею органічної хімії». Звісно ви показали різні знання з теми, але все ж таки вони стануться вам у пригоді при вивчення більш складних органічних сполук.

ІІІ. Домашнє завдання (2 хв) : Повторити матеріал про вуглеводні.

Метод «Мікрофон».

(Учні повідомляють свої враження про урок)



























1. С6Н12

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


2. С6Н14

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


3. С7Н16

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


4. С8Н16

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


5. С9Н20

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


6. С10Н20

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


7. С7Н14

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


8. С8Н14

Склав ізомери:

Назвав ізомери:

9. С9Н16

Склав ізомери:

Назвав ізомери:


10. С10Н18

Склав ізомери:

Назвав ізомери:



Назва іспиту

Максимальна кількість балів

Отримані бали

1. «Вірю-не вірю»


2. «Цікава ізомерія»


3. «Хімічна квітка»


4. «Ерудит»


5. «Морський бій»


Прізвище та ім’я учня:

Всього балів: 15 б

Оцінка:

Назва іспиту

Максимальна кількість балів

Отримані бали

1. «Вірю-не вірю»


2. «Цікава ізомерія»


3. «Хімічна квітка»


4. «Ерудит»


5. «Морський бій»


Прізвище та ім’я учня:

Всього балів: 15 б

Оцінка:

Назва іспиту

Максимальна кількість балів

Отримані бали

1. «Вірю-не вірю»


2. «Цікава ізомерія»


3. «Хімічна квітка»


4. «Ерудит»


5. «Морський бій»


Прізвище та ім’я учня:

Всього балів: 15 б

Оцінка:

Назва іспиту

Максимальна кількість балів

Отримані бали

1. «Вірю-не вірю»


2. «Цікава ізомерія»


3. «Хімічна квітка»


4. «Ерудит»


5. «Морський бій»


Прізвище та ім’я учня:

Всього балів: 15 б

Оцінка:

1. Обчисліть об'єм хлору, що може приєднати 5 л ети­лену.

Відповідь: 5 л хлору.




2. Обчисліть, який об'єм кисню потрібен для спалю­вання 1 м3 метану.

Відповідь: 2 м3 кисню.




3. Обчисліть об'єм ацетилену, для повного гідрування якого витратили 20 л водню.Відповідь: 10 л ацетилену.




4. Напишіть формулу алкану, який містить 11 атомів карбону. Обчисліть масову частку карбону в цій сполуці.




5. Відносна молекулярна маса алкену 58. Визначте його молекулярну формулу.




1. Обчисліть об'єм водню, який потрібен для повного гідрування

ацетилену об’ємом 15 м3.




2. Чи вистачить 50 м3 кисню для спалювання 26 м3 ацетилену?

Відповідь: не вистачить.




3. Обчисліть об'єм карбон оксиду (IV), який утворюється при спалювання

2,24 л пропену. Відповідь: 6,72 л карбон оксиду.




4. Відносна молекулярна маса алкану 72. Визначте його молекулярну формулу.




5. Напишіть формулу алкану, який містить 12 атомів карбону. Обчисліть масову частку гідрогену в цій сполуці.