СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 1- сынып ҚМЖ. "Фигуралар. Нүкте. Сызық/ Менің сиқырлы қарындашым"

Нажмите, чтобы узнать подробности

24-сабақ.

Бөлімі:

1В. Геометриялық фигуралар

 

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Фигуралар. Нүкте. Сызық/ Менің сиқырлы қарындашым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.3.1.1 геометриялық фигураларды:нүкте, түзу, қисық және сынықсызықтар, тұйықталған жәнетұйықталмаған сызықтар, кесінді,сәуле, бұрышты бір-бірінен ажыратужәне атау;

1.3.1.2 жазық фигураларды(үшбұрыш, дөңгелек, шаршы,тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды(текше, шар, цилиндр, конус, пирамида,тікбұрышты параллелепипед) танужәне қоршаған ортадағы заттарменсәйкестендіру;

1.3.2.3 жазық фигуралардыңмодельдерінен және бөліктеріненкомпозиция құрастыру;

1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен – кіші, жоғары – төмен, кең – тар, жуан – жіңішке, қалың – жұқа);

1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау.

Сабақтың мақсаты:

Геометриялық фигуралармен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру

Оқушылар, көпшілігің суретсалғандыжақсыкөресіңдер, қарындаштардықолдана аласыңдар.

Алматематикадақарындашпенмаңыздысызуларорындалатынын  білесіңдер ме? Енді қарындаштың құпияларын білетін боламыз.

 

 

 

4-6

Өзектендіру.

Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргіземіз. 

– Қолдарыңа қарындаш алып, қағазға грифельді тигізіңдер. Із қалды ма? Тағы бірнеше сызық жүргізіңдер. Сен математикада бұл кескіндердің өзінің атаулары бар екенін білесің бе?

Қарындаш пенақ парақты пайдаланып практикалық жұмыс жасайды. 

 

 

Қарындаш.

Қағаз.

Просмотр содержимого документа
«Математика 1- сынып ҚМЖ. "Фигуралар. Нүкте. Сызық/ Менің сиқырлы қарындашым"»

24-сабақ.

Бөлімі:

1В. Геометриялық фигуралар


Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Фигуралар. Нүкте. Сызық/ Менің сиқырлы қарындашым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.3.1.1 геометриялық фигураларды:нүкте, түзу, қисық және сынықсызықтар, тұйықталған жәнетұйықталмаған сызықтар, кесінді,сәуле, бұрышты бір-бірінен ажыратужәне атау;

1.3.1.2 жазық фигураларды(үшбұрыш, дөңгелек, шаршы,тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды(текше, шар, цилиндр, конус, пирамида,тікбұрышты параллелепипед) танужәне қоршаған ортадағы заттарменсәйкестендіру;

1.3.2.3 жазық фигуралардыңмодельдерінен және бөліктеріненкомпозиция құрастыру;

1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен – кіші, жоғары – төмен, кең – тар, жуан – жіңішке, қалың – жұқа);

1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау.

Сабақтың мақсаты:

Геометриялық фигуралармен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру

Оқушылар, көпшілігің суретсалғандыжақсыкөресіңдер, қарындаштардықолдана аласыңдар.

Алматематикадақарындашпенмаңыздысызуларорындалатынын білесіңдер ме? Енді қарындаштың құпияларын білетін боламыз.




4-6

Өзектендіру.

Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргіземіз.

– Қолдарыңа қарындаш алып, қағазға грифельді тигізіңдер. Із қалды ма? Тағы бірнеше сызық жүргізіңдер. Сен математикада бұл кескіндердің өзінің атаулары бар екенін білесің бе?

Қарындаш пенақ парақты пайдаланып практикалық жұмыс жасайды.



Қарындаш.

Қағаз.

7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Біз бүгін олардың атауларымен танысамыз.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.



Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

Сырым қағазға геометриялық фигуралардың суретін салды. Мұғалім Сырым салған оқулықтағы суретті түсіндіреді.




Оқушылар суреттегі нүкте, түзу сызық, тұйықталған, тұйықталмаған қисықтар және сынық сызықтарды сызуды түсінеді.





Оқулық, дәптер.

Әртүрлі геометриялық фигуралар.


15-20

Жаңаны қолдану

Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Оқушылар сызықтардың түрін атай отырып, сол сызықтарды түрлі түсті қарындашпен бастырып сызады.

Дәптердегі №2 тапсырманы ауызша орындауға ұсынады.

Қандай сызық пайда болды? (қисық сызық)


Оқушылар дәптеріне сызық түрлерін жүргізіп үйренеді.


Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

Баспа негіздегі жұмыс дәптері

20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындайды. Торкөз парақтың бетіне суретте көрсетілгендей нүктелер сал.Оларды сызып қос. Қандай фигуралар шықты?

Бұл фигураларды сызуда қандай геометриялық фигураларды қолдандың? (нүкте, түзу)


Нүктелерді сызық арқылы қосып, фигуралар сызады. Оларды атайды (төртбұрыш, үшбұрыш).



Оқулық, дәптер.


25-32

Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояы:

Фигуралардың қандай қасиеттерін білесің? (Пішіні, түсі, өлшемі)

Тапсырманы орындауда осы қасиеттерді ескеру қажет.

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.Оқушылар оқулықтағы №3 тапсырманы жұбымен талдайды. Содан кейін жұптасып қораптарға фигураларды орналастырады.

Бірінші қорапқа тек үшбұрыштар орналастырылған. Бұл фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылған (пішіні).

Екінші қорапқа тек көк түсті фигураларды орналастырылған. Бұл фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылған (түсі).

Фигураларды тағы қалай орналастыруға болады? (көлемі бойынша)

Оқулықтағы №4 зерттеушілік тапсырманы орындайды. «Миға шабуыл» стратегиясы.

Қандай фигуралар берілген? (Дөңгелек, тіктөртбұрыш, үшбұрыш.)

Мұғалім оқушыларға әрбір қатар мен бағандағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтауды ұсынады. Оқушылар фигуралардың әрқайсысы қатар мен бағанда бір-бірден орналасқанын аңғарады. Оқушылар енді қандай фигураның қалдырылғанын анықтайды. Ол үшін сұрақ белгісі тұрған үшінші қатарды қарастырады.

Қатар бойынша қандай фигуралар берілген? (Тіктөртбұрыш, дөңгелек.)

Қандай фигура қалдырылған? (Үшбұрыш.)

Енді баған бойынша үшінші бағанды қарастырады.

Қандай фигуралар берілген? (Тіктөртбұрыш, дөңгелек)

Қандай фигура қалдырылған? (Үшбұрыш.)

Қатар және баған бойынша қараса да қалдырылған фигура үшбұрыш екені анықталады.


Оқушылар шартқа сәйкес қораптарға фигураларды орналастырады.






Оқушылар әрбір қатардағы фигураларды және қорапта орналасқан фигураларға

мұқият қарайды. Қораптарға фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылғанын анықтайды.




Оқушылар әрбір қатар мен бағандағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтайды.

Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды.

Жұлдызша – «Жарайсың»,

Төртбұрыш – Жақсы,

Үшбұрыш – Талпын.

Оқулық, дәптер.

Қима түрлі түсті әртүрлі фигуралар.

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.




«Миға шабуыл» стратегиясы.


Рефлексия

32-35

Оқушылармен «INSERT»әдісі бойынша кері байланыс орнату. Әроқушығажекепарақшалартаратылады.

+

V




Осы әдісарқылымұғалімоқушылардыңсабақтықаншалықтытүсінгендігінтексереалады.

Егерсабақтүсініктіболса, «+» таңбасыныңтұсына;

Мүлдемтүсініксізболса, «–» таңбасыныңтұсына;

Сұрақтарынатолықтайжауап ала алмаса, V таңбасыныңтұсынабелгішелерқоюқажет.


«INSERT»әдісі