СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 1-сынып, ҚМЖ. "Литр", "Үйшаруасына көмектесемін"

Нажмите, чтобы узнать подробности

31-сабақ.

Бөлімі:

1С. Шамалар мен өлшем бірліктері

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сыныбы: 1 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Литр / Үйшаруасына көмектесемін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.3.2** өлшем бірліктерін: ұзындық(см, дм)/масса (кг)/көлем(сыйымдылық) (л) қолданып,шамаларды өлшеу;

1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) салыстыружәне шамалар мәндерімен қосу меназайту амалдарын орындау.

Сабақтың мақсаты:

Сыйымдылықтың өлшем бірлігі – литрмен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

 

Ынталандыру

Мұғалімоқушылардан үйде ата-анасына қалай көмектесетіні туралы сұрайды.

 

 

 

 

Өзектендіру.

Алдымен масса шамасы туралы не білетінімізді қайталайық.

–Заттарды салмағына қарай қалай салыстырады? (Кему ретімен немесе өсу ретімен орналастыру арқылы.)

–Массаны қалай өлшейді? (Таразыда.)

–Қандай өлшем бірліктерін білесіңдер? (кг)

Массаларды қосу мен азайту амалдарын орындаңдар.

5кг+3кг=8кг               7 кг – 4кг=3кг

Бүгін біз тағы бір шамамен танысамыз.

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.

 

 

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Оқулықтағы №1тапсырмадағы суретке қара. Мұғалім оқушылардан берілген ыдыстардағы сұйықтықтардың мөлшерін қалай анықтауға болатынын сұрайды.

–Қандай шама туралы айтылмақшы? Оқушылардың кейбіреуі ыдысқа қанша мөлшерде судың сыятыны деуі мүмкін.

–Бүгін біз сыйымдылықты қалай өлшейтінін білеміз.

–Қандай өлшем бірліктері қажет?

Мәселелік жағдаятты түсінеді.

Сұрақтарға жауап береді.

 

Оқулық, дәптер.

 

 

Мағынаны тану

 

Жаңаны ашу.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

Оқулықтағы №1тапсырманы орындау ұсынылады.

Өлшемі көрсетілген бірінші ыдысқа құмыра, пласмасс ыдыстағы және банкадағы сұйықтықтарды кезекпен құйып сыйымдылығын анықтаймыз. Содан кейін  салыстыруды орындаймыз. Себебі ыдыстардың пішіндері әртүрлі болғандықтан, олардың сыйымдылығын көзбен салыстыруға болмайды.

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындау ұсынылады. Қайсысында су көп екенін анықтауға бола ма? Қалай тексеруге болады?

Бірдей өлшемді шелектердегі судың мөлшерін көзбен салыстыруға болады. Ал әртүрлі өлшемді шелектерді салыстырғанда, тек егер шелек ұлкен болып және шелектегі судың мөлшері де көп болса ғана салыстыра аламыз.

Сондықтан ортақ өлшем бірлігін адамдар бәріне ыңғайлы болу үшін таңдап алғандығы туралы әңгімелеуге болады.

Сыйымдылық – бұл шама.

Литр  (л) – сыйымдылықтың өлшем бірлігі.

Сұйық заттарды литрмен өлшейді.

 

 

 

Сыйымдылықты анықтау

үшін практикалық жұмыс орындайды.

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді.

Сыйымдылықтың өлшем бірлігі литрмен танысады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптер.

 

«Миға шабуыл» стратегиясы.

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Математика 1-сынып, ҚМЖ. "Литр", "Үйшаруасына көмектесемін"»

31-сабақ.

Бөлімі:

1С. Шамалар мен өлшем бірліктері

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сыныбы: 1 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Литр / Үйшаруасына көмектесемін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.3.2** өлшем бірліктерін: ұзындық(см, дм)/масса (кг)/көлем(сыйымдылық) (л) қолданып,шамаларды өлшеу;

1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) салыстыружәне шамалар мәндерімен қосу меназайту амалдарын орындау.

Сабақтың мақсаты:

Сыйымдылықтың өлшем бірлігі – литрмен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту


Ынталандыру

Мұғалімоқушылардан үйде ата-анасына қалай көмектесетіні туралы сұрайды.





Өзектендіру.

Алдымен масса шамасы туралы не білетінімізді қайталайық.

–Заттарды салмағына қарай қалай салыстырады? (Кему ретімен немесе өсу ретімен орналастыру арқылы.)

–Массаны қалай өлшейді? (Таразыда.)

–Қандай өлшем бірліктерін білесіңдер? (кг)

Массаларды қосу мен азайту амалдарын орындаңдар.

5кг+3кг=8кг 7 кг – 4кг=3кг

Бүгін біз тағы бір шамамен танысамыз.




Сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.



Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Оқулықтағы №1тапсырмадағы суретке қара. Мұғалім оқушылардан берілген ыдыстардағы сұйықтықтардың мөлшерін қалай анықтауға болатынын сұрайды.

–Қандай шама туралы айтылмақшы? Оқушылардың кейбіреуі ыдысқа қанша мөлшерде судың сыятыны деуі мүмкін.

–Бүгін біз сыйымдылықты қалай өлшейтінін білеміз.

–Қандай өлшем бірліктері қажет?

Мәселелік жағдаятты түсінеді.

Сұрақтарға жауап береді.


Оқулық, дәптер.



Мағынаны тану


Жаңаны ашу.

«Миға шабуыл» стратегиясы.

Оқулықтағы №1тапсырманы орындау ұсынылады.

Өлшемі көрсетілген бірінші ыдысқа құмыра, пласмасс ыдыстағы және банкадағы сұйықтықтарды кезекпен құйып сыйымдылығын анықтаймыз. Содан кейін салыстыруды орындаймыз. Себебі ыдыстардың пішіндері әртүрлі болғандықтан, олардың сыйымдылығын көзбен салыстыруға болмайды.

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындау ұсынылады. Қайсысында су көп екенін анықтауға бола ма? Қалай тексеруге болады?

Бірдей өлшемді шелектердегі судың мөлшерін көзбен салыстыруға болады. Ал әртүрлі өлшемді шелектерді салыстырғанда, тек егер шелек ұлкен болып және шелектегі судың мөлшері де көп болса ғана салыстыра аламыз.

Сондықтан ортақ өлшем бірлігін адамдар бәріне ыңғайлы болу үшін таңдап алғандығы туралы әңгімелеуге болады.

Сыйымдылық бұл шама.

Литр (л) – сыйымдылықтың өлшем бірлігі.

Сұйық заттарды литрмен өлшейді.




Сыйымдылықты анықтау

үшін практикалық жұмыс орындайды.





Сұрақтарға жауап береді.

Сыйымдылықтың өлшем бірлігі литрмен танысады.




















Оқулық, дәптер.


«Миға шабуыл» стратегиясы.





15-20

Жаңаны қолдану

Дәптердегі №1 тапсырманы орындауды ұсынуға болады.

Су мөлшерінің өсу ретіне 1-ден 5-кедейінгі сандарды көрсет.

Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынуға болады.

Мұғалім бұл тапсырманы орындауда шелектердің көлеміне назар аудармай, тек ішіндегі судың көрсетілген мөлшеріне қарай салыстыру қажеттігін түсіндіреді.


Оқушылар су мөлшерінің өсу ретіне қарай, 1-ден 5-ке дейінгі сандарды жазады.

2, 3, 1, 2, 5, 4






Оқушылар шелектердегі судың мөлшерін салыстырады.

3л=3л

6л5л

7л 5л+5л

Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

Баспа негіздегі жұмыс дәптері

20-35

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №3тапсырманы орындау ұсынылады. Дәптерге цифрлар мен таңбалар арқылы орындайды.

6 л 1 л 7 л 5 л

9 л 1 л 7 л 2 л

9 л 6 л 5 л 2 л

Салыстыруды орындайды.

Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.


35-40

Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Оқулықтағы №4 тапсырманы оқушылар жұппен орындайды. Бірінші бағанға қосындыларды, екінші бағанға айырмаларды жазады.Тапсырмашамаларды қосу мен азайтуға бағытталған.

Қосу және азайту амалдарына берілген тапсырмаларды орындайды.


Оқулық, дәптер.



Рефлексия

40-45

«Тазалық» ойыны.

Жол сөмкесі – бүгінгі сабақ маған ұнады, маған қажет.

Еттартқыш – бүгінгі сабақты әлі де жетілдіруім керек, көп нәрсені түсінбедім.

Қоқыс жәшігі – бүгінгі сабақ маған ұнамады, қажет емес.


Оқушылар тақтадағы суреттерге стикерлер жабыстырады. Онда мына суреттер алынған:

 


«Тазалық» ойыны.