Кыргыз тили 3-чейрек
Сабактын темасы: Заттын атын билдирген сөздөр.
Сабактын темасы |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар бизди курчап турган нерселердин бардыгы зат экендигин билишет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар бизди курчаган нерселердин бары зат экенин билишсе. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата ссурөттөр.
Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Заттын атын билдирген сөздөр. Бизди курчап турган нерселердин бардыгы зат болот. Заттын атын билдирген сөздөр ким? Эмне? Кимдер? Эмнелер? деген суроолорго жооп беришет. 1-көнүгүү. Мөлтүрөп бышат шактарда. Каалгып жылат асманда. Салынып буга гул турат. Короодо өсөт буркурап. 2-көнүгүү. Дарактар, окуучулар, парталар, гүлдөр. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Заттын атын билдирген сөздөр ким? Эмне? Кимдер? Эмнелер? деген суроолорго жооп берерин билишет. Мисалдар келтире алышат. Көнүгүүлөр иштешет. Тамгаларды сулуу, элементи менен жазышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Затка кандай суроолор берилет? Мисалдар менен түшүндүр. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү. | 3-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
КЫРГЫЗ ТИЛИ
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүү иштешет. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар темага карата көнүгүүлөр иштей алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Көнүгүү иштөө. 1-көнүгүү. Телевизор, шкаф, диван, стол, гулдор. 3-көнүгүү. Айна-Айбек-Азим-Айсулуу-Айгерим- Актан-Актилек-Анарбек-Адина. Ит-ийне-идиш-ийнелик-илгич. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Көнүгүү иштөө менен катар билимдерин бышыкташат. 2-көнүгүүдө кроссворд түзүшөт. Жупта иштешет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Зат атооч деген эмне? Кандай суроолр берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 4-көнүгүү | 4-көнүгүү. | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Жандуу заттарды туюндурган сөздор.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар жандуу заттар жөнүндө түшүнүк алышат. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар жандуу заттар жөнүндө түшүнүк алышса. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: жаны билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 4-көнүгүү. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Жандуу заттарды туюндурган сөздөр. Жандуу заттарга адамдар жана жаныбарлар кирет. Адамдарга ким? жаныбарларга эмне? деген суроо берилет. 2-көнүгүү Ит. Ит-адамдын канаты. Чегирке. Чегирке секирет. Бала. Зебрадан өтүп жатат. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Ким? эмне? Деген суроолорго мисалдар келтиришет. Ойлорун ортого салышат.талкуулашат. көнүгүүлөр иштешет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Жандуу заттарга кандай суроолор берилет? Мисал келтиргиле. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү. | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Жансыз заттарды туюндурган сөздөр.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар жансыз заттарды туюндурган сөздөрдү билишет. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар жансыз заттарды туюндурган сөздөрдү билишсе. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка,баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 5-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Жансыз заттарды туюндурган сөздөр. Жансыз заттарга жер-суу, тоо-таш, өсүмдүктөр, буюмдар жана башкалар кирет. Алдардын баарына эмне? деген суроо берилет. 1-көнүгүү Кайсы куш сүзөт көлмөдо. Чиркелген үйлөр эмне эле? Космоско карай атылыт. Чыкылдап алга шашылат. Куш, көлмө, үй, космос. 2-көнүгүү Ун. Ун буудайдан жасалат. Кой. Койлор короодо каралат. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорду беришет. Көнүгүүлөр иштешет. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Жансыз заттарга эмнелер кирет? Кандай суроо берилет? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү | 3-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүүлөр иштешет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүүлөр иштешет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 3-көнүгүү. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 5 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Көнүгүү иштөө. 1-көнүгүү. Дөӊгөлөк-кат-там-жалбыра-эшик-мектеп-ручка-килем-магазин. 2-көнүгүү Ит үрөт. Ат кишенейт. Уй мөөрөйт. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Көнүгүүлөр иштешет. Мисалдар менен толукташат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Жандуу жаратылышка мисал келтир. Жансыз жаратылышка мисал келтир. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. Мисалдар келтиришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү | 3-көнүгүү. | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Заттын кыймыл-аракетин билдирген сөздөр.
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар заттын кыймыл-аракетин билдирген сөздөр жөнүндө маалымат алышат. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар заттын-кыймыл-аракетин билдирген сөздөргө мисал келтире алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 3-көнүгүү. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Заттын кыймыл-аракетин билдирген сөздөргө эмне кылды? эмне кылат? эмне кылып жатат? деген суроолор берилет. 2-көнүгүү Атам жолдо келе жатат. Аквариумда балык багылат. Таранчы чырпыкта турат.аюу чээнде жатат. Чычкан уясына кирип кетип жатат. 3-көнүгүү Суйлодү-күлдү-чуркады-ыйлады-окуду-минди-токуду-жыйнады-үрдү. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Эмне кылды? Эмне кылат? Эмне кылып жатат? Деген суроолорго мисалдар келтиришти. Көнүгүүлор жазышты.досторуна жардам беришти. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Кыймыл-аракетти билдирген сөздөргө кандай суроолор берилет? Мисал менен тушундур. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет, талкуу жүргүзүшөт. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Эмне кылып жатат?
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар эмне кылып жатат?-деген суроого жооп берген сөздөрдү билишет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Көрсөткүчтөр |
Окуучулар эмне кылып жатат?-деген суроого жооп берген сөздөрдү билишсе. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 5-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Эмне кылып жатат? Эмне кылып жатат деген суроого биз сүйлөп жаткан учурда болуп жаткан кыймыл-аракетти билдирүүчү сөздөр жооп берет. Мисалы: ойноп жатат, китеп окуп жатат, ыйлап жатат ж.б 1-көнүгүү Тебебиз, беребиз, күүлөйбүз. 2-көнүгүү Тээп жатабыз, берип жататбыз, күүлөп жатабыз. 3-көнүгүү С Е Л К И Н Ч Е К Кичине. Кичине кыз селкинчек тээп жатат. Кел. Кел Айнура ойнойбуз. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Кыймыл аракетти болуп жатан учурдагы абалын билдирген сөздөр жөнүндө тушунуп, мисал келтире алышат. Сүйломдөр түзүшөт. Көнүгүүлөр иштешет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Эмне кылып жатат деген суроо кыймыл аракетти кайсыл учурда берилет. Мисалдар келтиргиле. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Эмне кылды?
Сабактын тмаксаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар эмне кылды деген?- сурооого жооп берген сөздөр менен таанышышат. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар эмне кылды?-деген суроого жооп берген сөздөрдү билишсе. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 5-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Эмне кылды? Эмне кылды?-деген суроого биз сүйлөп жаткан учурдан мурда болуп өткөн кыймыл-аркетти билдирген сөздөр жооп берет. Мисалы: ойноду, чуркады, күлдү, кыйкырды. 1-көнүгүү Жылмаят, тебебиз, кыйылып, кылчактап. 3-көнүгүү Тебебиз-тепкенбиз, чиркешип-чиркешет, жыгылса-жыгылып, каткырып-каткырган. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Эмне кылды-деген сурооого жооп берген сөздөрдү билишет. Мисалдар келтиришет. Топто, жупта иштешет. Көнүгүүлөр иштешет. Доскада жазышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Эмне кылды?-деген суроого жооп берген сөздөрдөн мисалдар келтиргиле? Сүйлөм түзгүлө. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Эмне кылат?
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар эмне кылат?-деген суроого жооп берген сөздөрдү билишет, мисалдар келтире алышат. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар эмне кылат?-деген суроого жооп берген сөздөрдү билишсе, мисалдар иштей алышса. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 5-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Эмне кылат? Эмне кылат?-деген суроо биз сүйлөп жаткан учурдан кийин боло турган кыймыл-аркетти билдирүүчү сөздөргө берилет. Мисалы: барабыз, жасайбыз, күтөбүз. 1-көнүгүү Көрдүк, көр, булактатып, аткарды, сүйлөдү, бийледи, тийбеди. 2-көнүгүү Көрдүк-көрөбүз, аткарды-аткарабыз, сүйлөдү-сүйлөйбүз, бийледи-бийлейбиз. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Эмне кылды?-деген суроого жооп берген сөздөрдү билишет, мисалдар келтире алышат. Досканы туура пайдалана алышат. Жупта, топто иштешет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Эмне кылат?-деген суроого жооп берген сөздөргө мисалдар келтиргиле. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү | 3-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүүлөр иштей алышат. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүүлөр иштей алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 3-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Көнүгүү иштөө. 1-көнүгүү Жаз мезгили. Күн ысык, айлана теребел жашылданат. Келгин канаттуулар учуп келишет. Балдар бакта ойноп жатышат. 2-көнүгүү Арген китеп окуйт. Жасмина тамак жасайт. Эркайым көйнөк тигет. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Көнүгүүлөр иштешет. Жупта иштешет. Бири-бирине жардам беришет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Эмне кылат?-деген суроого жооп берген сөздөргө митсалдар келтиргиле. | | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү | 3-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Заттын сын-сыпатын билдирген сөздөр
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар заттын-сын сыпатын билдирген сөздөр жөнүндө түшүнүк алышат. Мисалдар келтиришет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Көрсөткүчтөр |
Окуучулар заттын-сын сыпатын билдирген сөздөр Жөнүндө түшүнүк алышса, мисалдар келтире алышат. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 3-көнүгүү. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Заттын сын-сыпатын билдирген сөздөр. Заттын сын-сыпатын билдирген сөздөргө заттын өӊүн, түсүн, даамын, формасын, көлөмүн билдирген сөздөр кирет. Аларга кандай, кайсы-деген суроолор берилет. 2-көнүгүү Үйүр-үйүр, көп, байкуш. 3-көнүгүү Сапар кыргыздын ак калпагын кийип алыптыр. Сапардын чоӊ атасы билимдүү. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Сын-сыпатын билдирген сөздөргө мисалдар келтиришет. Көнүгүүлөр иштешет. Досторуна жардамдашат. Жупта иштешет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Сын-сыпатын билдирген создөргө мисалдар келтириле? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 4-көнүгүү | | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүүлөр иштешет. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар өтүлгөн теманын үстүндө көнүгүүлөр иштей алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 4-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Көнүгүү иштөө. 1-көнүгүү Балдар чүкө оюн ойношту. Кедейдин баласы чүкөлөрүн, байдын баласына уткурду. Үйүр-үйүр көп малым болсочу деп тиледи. 2-көнүгүү Ач көз бай баласы экөө таӊ аткыча сыйкырдуу чүкөдөн көзүн албай карап отурушту. Тиги чүкө аларды мындан дагы байытат деген ишенимде болушат. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Мисалдар келтиришет. Көнүгүүлөр иштешет. Сүйлөмдөрдү толуктап жазышат. Сын-сыпат билдирген сөздөрдү билишет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Алма кандай болот? Бүгүн аба-ырайы кандай? Айпери кандай кыз? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Жат жазуу
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар жат жазуу жазышып өз билимдерин текшеришет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар өз билимдерин жат жазуу жазып текшеришсе, билимдерин жалпылашса. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 5-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Жат жазуу. Окуучулар алган билимдерин текшеришип жат жазуу жаздыруу. | Тема боюнча түшүнүк алышат.окуучулар жат жазуу сабагы менен таанышышып, темага карата текс жазышат. Мында тамгаларды элементи менен жазууга аракет кылышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Тексти окуп кайталап берүү. | Окуучулар жазган текстерин текшеришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | Кайталап келүү. | Кайталоо. | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Заттын санын билдирген сөздөр
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар заттын санын билдирген сөздөр жөнүндө түшүнүк алышат. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар заттын сын-сыпатын билдирген сөздөр жөнүндө түшүнүк алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 5-көнүгүү. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Заттын санын билдирген сөздөр. Заттын санын билдирген сөздөр канча?, нече? Деген суроолорго жооп берет. Алар сөз менен да, сан менен да жазылат. Мисалы: бир, үч, беш, жети. 2-көнүгүү Топ чымчык, топ чырпык. Топ чымчык, топ чырпыкка экиден консо, Артып калат бир чырпык. Топ чымчык топ чырпыкка бирден консо, Артып калат, бир чымчык. Канча чымчык? Канча чырпык? 3-Көнүгүү Жети өлчөп, бир кес. Жакшыга бир сөз, жаманга жүз сөз. Жүз сомуӊ болгончо, жүз сомуӊ болсун. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорду беришет. Талкуу жүргүзүшөт. Заттын санын билдирген сөздөр жонүндө түшүнүк алышат. Көнүгүүлөр иштешет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Заттын санын билдирген сөдөргөкандай суроолор берилет? Мисалдар келтиргиле. | | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 4-көнүгүү | 4-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар алган билимдерин көнүгүү иштөө менен толукташат. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар алган билимдерин көнүгүү иштөө менен толуктай алышса. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 4-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Көнүгүү иштөө. 1-көнүгүү. Сенин канча бир тууганыӊ бар? Онго жетини кошсо канча болот? Сен бүгүн канча саат окуйсуӊ? Сен канча беш алдыӊ бүгүн? 2-көнүгүү. Үч бала жарышып жатышат. Үч бала сууда сүзүп жатышат. Үч атчан жарышка чыгышты. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Өтүлгөн темага карата көнүгүүлөр иштешет. Алган билимдерин көнүгүү иштөө менен бышыкташат. Жупта иштешет. Сүрөттөргө карап сүйлөмдөр түзүшөт. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Канча деген суроого жопп жазгыла, мисалдар келтиргиле. | Мугалимдин суроосуа жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү | 3-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Заттын иретин билдирген сөздөр
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия берүүчүлүк |
Окуучулар заттын иретин билдирген сөздөр жөнүндө түшүнүк алышат. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар заттын иретин билдирген сөздөр дөнүндө түшунүк алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Заттын иретин билдирген сөздөр. Заттын иретин билдирген сөздөр канчанчы?, неченчи? Деген суроого жооп берет. алар сөз менен да, сан менен да жазылат. Эгер сан менен жазылса, өзүнөн кийин сызык коюлат. 1-көнүгүү Мен класста боюм боюнча бешинчи турам. Жашым боюнча биринчи турам. Салмагым боюнча төртүнчү турам. 3-көнүгүү Мен 2012-жылы туулганмын. Бугун экинчи күн-бейшеби. 2020-жыл «Аймактарды өнүктүрүү, санариптештирүү жана балдарды колдоо жылы». | Тема боюнча түшүнүк алышат. Заттын иретин билдирген сөздөрдү билишет. Мисалдар келтиришет. Көнүгүүлөр иштеп, доскада жазышат. Бири-бирине жардамдашат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Заттын иретин билдирген сөздөргө кандай суроолор берилет. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 4-көнүгүү | 4-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар көнүгүү иштөө менен алган билимдерин кеӊейтишет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар көнүгүү иштөө мене налган билимдерин кеӊейтишет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 4-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Көнүгүү иштөө. 1-көнүгүү Д Е Н Е Т А Р Б И Я Бир. Мен биринчи класста меджаль алганмын. Тарбия. Ата-энебиз бизге тарбия берет. Дене. Мен өз дене түзүлүшүмдү билем. 2-көнүгүү Оюбуз өзүш үчүн көп китеп өкушубуз. Боюбуз өсүш үчүн дене тарбия көнүгүүлөрүн жасоо керек. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Көнүгүүлөр иштешет. Жупта иштешет дептерлерине жазышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Канчанчы? неченчи? деген суроолорго жооп беригеле, мисалдар менен түшүндүргүлө. | | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 3-көнүгүү | 3-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Сөз жана сүйлөм
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар сөз жана сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышат. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар сөз жана сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышат. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: жаӊы билимди өздөштүрүү.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо- тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. 3-көнүгүү | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Сөз жана сүйлөм. Сөз ар түрдүү маанилерди түшүндурөт. Сөздөрдөн сүйлөмдөр куралат. Сүйлөм бир нече сөздөрдөн, кээде бир сөздөн туруп, бүткөн айрым бир ойду билдирет. 1-көнүгүү Достор, тазалык, микроб, адам. Ар дайым, кылык-жорук, ой-пикир. 2-көнүгүү М И К Р О Б Д О Р Бор, мор, кир, орок. Илгери чөптү орок менен орушкан. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Конүгүүлөр иштешет. Досканы туура пайдаланышат. Сөз жана сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Сүйөм деген эмне? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 4-көнүгүү | 4-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Жай сүйлөм
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар жай сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышат. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар жай сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышса, мисалдар келтиришсе. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Жай сүйлөм Окуяны, кубулушту жайынча баяндаган сүйлөм жай сүйлөм деп аталат.жай сүйлөмдүн аягына чекит белгиси коюлат. 1 –көнүгүү Эгер таза жүрбөсөк жана колубузду кокустан кесип алсак, сөзсүз ал жерибиз көпкө чейин ириӊдеп,жаныбызды кыйнамак. 3-көнүгүү Дендин сагы жакшы, пейилдин агы жакшы. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Жай сүйлөм кандай болоорун билишет. Мисалдар келтиришет. Досканы туура пайдаланып жазышат. Бири-бирине жардам беришет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Жай сүйлөм деген эмне? Мисал келтир. | | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүүгү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Суроолу сүйлом
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар суроолуу сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышат, көнүгүүлөр иштешет. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун өнүктүрөт. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар суроолуу сүйлөм жөнүндө түшүнүк алышса, көнүгүүлөр иштей алышса. | Көнүл буруусун, кабыл алуусун, эске сактоосун өнүктүрсө. | Бирин-бири сыйлоого, топто иштөөгө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата суроттор.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, корсотмолуулук, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент-түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Жагымдуу маанай түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Жагымдуу маанай түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Суроо иретинде айылган сүйлөм суроолу сүйлөм деп аталат. Суроолу сүйлөмдүн аягына суроо белгиси коюлат. 2-көнүгүү Биз бүгүн тоого чыгабызбы? Биз бүгүн тоого чыгабыз. 4-Көнүгүү Мүнөзүм бар унчукпас, Бирок айтар кез келди. Чыдабаймын коргондо, Чамбыл ала беттерди. | Тема боюнча түшүнүк алышат. Түшүнбөгөн суроолорун беришет. Көнүгүүлөрдү дептерлерине жазышат. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Суроолуу сүйлөм деген эмне? Мисал келтиребиз? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |
Кыргыз тили
Сабактын темасы: Илептүү сүйлөм
Сабактын максаты |
Билим берүүчүлүк | Өнүктүрүүчүлүк | Тарбия беруучулук |
Окуучулар илептүү сүйлөм жөӊүндө түшүнүк алышат. Сүйлөмдөрдү бири-биринен айырмалай билишет. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрөт. | Достошуп иштөөгө, адептүү-лүккө тарбияланышат. |
Корсоткүчтөр |
Окуучулар тема боюнча түшүнүк алышса, көнүгүүлөр иштей алышса. | Ой жүгүртүүсүн, эске сактоосун өнүктүрсө. | Достошуп иштөөгө, адептүүлүккө тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, дептер, ручка, баалоочу каражаттар, темага карата сүрөттөр.
Сабактын тиби: билимдерин бышыктоо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, көрсөтмөлүүлүк, талдоо-жыйноо.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компо-тент- түүлүк |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Тазалыкка, тартипке көнүл бөлүү. Алтын эреже түзүү. | Саламдашат. Сабакка даярданышат. Алтын эреже түзүшөт. | |
Үй тапшырмасын суроо | 3 мин | Үй тапшырмасын парта аралап текшерет. | Үй тапшырмаларын текшертишет. | |
Өтүлгөн теманы актуалдаштыруу | 3 мин | Өтүлгөн тема боюнча суроолор берилет. | Суроолорго жеке жооп беришет. | |
Жаӊы темага түшүнүк берүү | 20 мин | Жаӊы темага түшүнүк берилет. Илептүү сүйлөм Күчтүү сезим менен айтылган сүйлөм илептүү сүйлом деп аталат. Илептүү сүйлөмдүн аягына илеп белгиси коюлат. 2-көнүгүү Кулактандыруу. Урматту окуучулар! Эртен саат 12-00 до жалпы ата-энелер чогулушу болот. Чогулушка ата-энер сөзсүз катышышсын. Мектеп директору: Жороев Б | Тема боюнча түшүнүк алышат. Көнүгүүлөр иштешет. Дептерлерине таза, сулуу кылып жазышат. Досторуна жардам беришет. | |
Физьминутка | 3 мин | Физьминутка жасоо | Физьминутка жасашат | |
Сабакты бышыктоо | 5 мин | Илептүү сүйлөм деген эмне? Мисал келтиргиле. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабак жактыбы? Сабактан эмнени үйрөндүн? Эмнени билгиӊ келет? | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | |
Үйгө тапшырма | 3 мин | 5-көнүгүү | 5-көнүгүү | |
Баалоо | 2 мин | Катышууга карап баалоо. | Бааларын угушат. | |