СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика сабактын планы

Нажмите, чтобы узнать подробности

«____»   __________  20____-жыл                 Сабак: Математика.                                        2-класс

Сабактын темасы: «Мисал, маселе иштөө».

        Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык;
  2. Социалдык-коммуникативдик;
  3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Аӊгемелешүү, суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар ж.б.

 

        Сабактын максаттары:

     Көрсөткүчтөр

 

1 .Билим берүүчүлүк: Окуучулар темага карата маалымат алышат, мисал, маселе иштешет.

  1. Өнүктүрүүчүлүк: Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүгөт.
  2. Тарбиялык: Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышат.

Окуучулар темага карата маалымат алышса, теманы түшүнүшсө, мисал, маселе иштей алышса;

Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүксө;

Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышса;

 

         Сабактын жүрүшү:

 

№      

Сабактын

этаптары

Убак-тысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент-түүлүгү

Баалоо

1.

Уюштуруу

3 мин

Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалына, окуу куралдарына көӊүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет

 

 

 

2

Өтүлгөн теманы кайталоо

4 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат.

- өткөн сабагыбыз эмне жөнүндө болду эле?

- маселени туюнтма түзүп чыгарууда кандай туюнтма жазабыз?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бирге үй тапшырмаларын айтып беришет

Эки орундуу санды кошуп, кемитүү жөнүндө айтып беришет,

Топтор бири-бирине суроо беришет.  

НК 3

ПК 2

Өз алдынча баалоо

3.

 Жаӊы теманы түшүндүрүү

10 мин

Мугалим №517-№521 чейинки мисал, маселе менен иштөөгө байланыштуу эсептерди окуучуларга класстык тапшырма кылып берет.

Мектепте 16 класстык болмө бар.

Кабинеттер ага караганда 2 ге көп.

Мектепте канча класстык бөлмө жана кабинет бар?

 

№518

Самара бактан 10 алма, андан 5 ке кем алмурут үзүп алды. Самара бардыгы канча мөмө үзүп алды?

Туюнтма түзүп чыгар.

№519

Жактары 3 см ден болгон тик бурчтуктун периметрин тап. Бул тик бурчтук эмне деп аталат?

 

№520

Бир үйдүн курулушунда 37 жумушчу иштеп жатат, экинчисинде 6 га аз. Экинчи үйдүн курулушунда канча киши иштеп жатат?

Жаӊы сабак менен таанышышат.

Маселенин берилишин түшүнүшөт.

 

 

16+(16+2)=16+18=34

Жообу:34 класстык бөлмө жана кабинет бар

 

 

 

10+(10-5)=10+5=15

Ж: 15 мөмө үзүп алды

 

 

 

3+3+3+3=12

Периметри 12 см

Бул тик бурчтук квадрат деп аталат.

 

37-6=31

Ж: 31 курулушчу иштеп жатат.

НК 1

ПК 1

 

4.

Жаӊы теманы бышыктоо

10 мин

Окуучуларга мисал, маселе менен иштөө жөнүндө түшүнүктөрүн айттырат.

Мисалдардагы көрсөтүлгөн өзгөчөлүктөрдү айырмалап, жазып түшүндүрүшөт.

НК 2, 3

ПК 2

Жылдызча

5.

Талкуулоо үчүн суроолор

10 мин

Мугалим окуучулардын түшүнүктөрүн бышыктоо үчүн суроолорду берет.

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен талкууларды уюштурушат.

 

 

 

 

6.

Тыныгуу

3 мин

Эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага карата оюн ойноп эс алышат.

 

 

 

7.

Сабакты жыйынтыктоо

 3 мин

Темага байланыштуу карточкалар менен билимдерин бышыктайт.

Карточкалардагы суроолорго жооп беришет.

НК 3

 

ПК 3

Бири-бирин баалоо

8.

Үйгө тапшырма

2 мин

№522-көнүгүү берилет.

Күндөлүктөрүнө жазып белгилешет.

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Математика сабактын планы»

Сабактын темасы: «Мисал, маселе иштөө».

Негизги компетенттүүлүктөр:

  1. Маалыматтык;

  2. Социалдык-коммуникативдик;

  3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Аӊгемелешүү, суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар ж.б.


Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр


  1. Билим берүүчүлүк: Окуучулар темага карата маалымат алышат, мисал, маселе иштешет.

  2. Өнүктүрүүчүлүк: Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүгөт.

  3. Тарбиялык: Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышат.

Окуучулар темага карата маалымат алышса, теманы түшүнүшсө, мисал, маселе иштей алышса;

Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүксө;

Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышса;


Сабактын жүрүшү:


Сабактын

этаптары

Убак-тысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент-түүлүгү

Баалоо

1.

Уюштуруу

3 мин

Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалына, окуу куралдарына көӊүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет




2

Өтүлгөн теманы кайталоо

4 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат.

- өткөн сабагыбыз эмне жөнүндө болду эле?

- Эки орундуу санды кошуп, кемитүүдө кантип иштейбиз?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бирге үй тапшырмаларын айтып беришет

Эки орундуу санды кошуп, кемитүү жөнүндө айтып беришет,

Топтор бири-бирине суроо беришет.




3.

Жаӊы теманы түшүндүрүү

10 мин

Мугалим №426-№430 чейинки мисал, маселе менен иштөөгө байланыштуу эсептерди окуучуларга класстык тапшырма кылып берет.

№426 а) Мисалдардын өзгөчөлүктөрүн байка. Бир кошулуучу – бир орундуу сан. Ал кайсынын тушуна жазылат? Чыгарылышты түшүндүр.

б) Жазылышы туурабы? Тууралап жазып чыгар.

38 7

+ 4 + 29

Окуучуларды топ-топко бөлүп, №427-көнүгүүнүн эсептерин чыгартат.

№428-көнүгүүнү класстан иштетет.


№429-көнүгүү. Маселени класстан чыгарууга тапшырма берет.

№430-көнүгүү. Чоӊ, кичине, барабар айырмачылыктарды тап.

Жаӊы сабак менен таанышышат. Мисалдарды мамыча түрүндө чыгарышат.

№426


а) 47 8

+ 9 +25

56 33



б) Окуучулар тууралап жазышат жана чыгарышат:

38 7

+ 4 +29

42 36

№427-көнүгүү. Окуучулар кошулуучуларды мамыча түрүндө жазып чыгарышат.

№428-көнүгүү:

85-80= 5; 99-9=91; 87-35=52

50-40=10; 42-41=1.

№429-көнүгүү: 26+8= 34

№430-көнүгүү:

10-4 10-3; 36 18+10

38-8 = 30; 50 6+7




4.

Жаӊы теманы бышыктоо

10 мин

Окуучуларга мисал, маселе менен иштөө жөнүндө түшүнүктөрүн айттырат.

Мисалдардагы көрсөтүлгөн өзгөчөлүктөрдү айырмалап, жазып түшүндүрүшөт.




5.

Талкуулоо үчүн суроолор

10 мин

1. Мамыча түрүндө кошуп, кемитүүдө кайсы эрежени сактайбыз?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен талкууларды уюштурушат.





6.

Тыныгуу

3 мин

Эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага карата оюн ойноп эс алышат.




7.

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Темага байланыштуу карточкалар менен билимдерин бышыктайт.

Карточкалардагы суроолорго жооп беришет.





8.

Үйгө тапшырма

2 мин

№431-№432-көнүгүүлөр берилет.

Күндөлүктөрүнө жазып белгилешет.




Текшерилди: ___________ Окуу бөлүмүнүн башчысы:_____________ Ф.Даркимбаева