Фізика 7 клас
Урок №2
Фізика як фундаментальна наука про природу. Методи наукового пізнання. Зв'язок фізики з іншими науками. Лабораторна робота №1 « Ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки шкали приладу»
Мета: ознайомити учнів з поняттям фізики, як фундаментальної науки про природу; визначити які методи пізнання існують; розглянути зв'язок фізики з іншими природничими науками; при виконанні лабораторної роботи №1 учні ознайомляться з деякими простими вимірювальними приладами: лінійкою, мензуркою, термометром; навчаться визначати ціну поділки шкали вимірювальних приладів та знімати показання приладів.
Прилади та матеріали: лінійки мензурки, термометри, пружинні динамометри, фотографії шкал різних вимірювальних приладів.
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Перевірка домашнього завдання
Вчитель вибірково заслуховує повідомлення про видатних вчених фізиків учених В.І. Вернадського, Ю.В. Кондратюка, І.П. Пулюя, Б.Є.Патона; крім того учні зачитують для яких професій, на вашу думку, важливим є знання фізики?
Інтерактивна гра « Так – ні» ( на тему: «Дії, що дозволені під час виконання лабораторної роботи») :
Дія учнів | Так | Ні |
1. Звертання за допомогою до вчителя (піднята рука) | | |
2. Обмін обладнанням з сусідами | | |
3. Звертання по допомогу до учня в сусідньому ряду | | |
4. Допомога учню, що сидить за сусідньою партою | | |
5. Зміна плану роботи без узгодження з учителем | | |
6. Голосне обговорення ходу виконання роботи | | |
ІІІ Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1) Що вивчає сучасна фізика?
Життя сучасної людини пов’язане з використанням у професійній діяльності та повсякденному житті різноманітних машин, механізмів і обладнання. Їх створення та експлуатація стали можливими тому, що впродовж століть вчені відкривали , накопичували та узагальнювали фізичні знання. Винайдення та виготовлення транспортних засобів ( літаків, автомашин, кораблів та космічних ракет), побутової техніки в нашому будинку ( пральних машин, холодильників, кондиціонерів і персональних комп’ютерів ), проектування гідро -, вітро -, тепло -, та атомних електростанцій, що виробляють електричну енергію для різноманітних пристроїв, завдячує фізичним дослідженням. Важливе значення мали дослідження фізичних основ розвитку рослин, тварин і людини.
Таким чином, фізика здобуває знання про природу, оточуючий світ та його закономірності, необхідні людині для забезпечення комфортного життя та продуктивної перетворювальної діяльності.
Термін « фізика» походить від грецького « фюзіс», що означає природа. В науку цей термін ввів славетний давньогрецький вчений Аристотель.
Сучасна фізика – наука про найбільш загальні й фундаментальні закономірності матеріального світу.
2) Зв'язок фізики з іншими науками.
Не тільки фізика займається вивченням природи. Такі науки як географія, біологія, хімія мають свої цілі та прийоми вивчення природи й отримують важливі наукові результати. Та лише знання фізичних основ тих чи інших явищ дає можливість установити якісні відмінності тісно пов’язаних між собою наук.
Виникли й успішно розвиваються нові напрями фізики – геофізичний, біологічний, астрономічний, хімічний та інші.
3) Таким чином фізика – це наука про природу.
З дитинства ми знаємо, що бурулька тане в теплій кімнаті, пластилін легко змінює форму, а магніт притягує дрібні металеві предмети. Як чином з’явилися ці знання? Багато знань людина отримує з власних спостережень.
Разом з тим спостереження не завжди дають можливість з’ясувати причину того чи іншого фізичного процесу. Тому у фізиці, знання отримують, проводячи експеримент ( дослід). Під час дослідів виконують спеціальні вимірювання. Але деякі досліди неможливо провести реально із – за великих ( малих ) масштабів тіл над якими вони проводяться , тому досліди проводять на моделях ( зменшеній, збільшеній копії) даних тіл. Такий процес у фізиці називається моделюванням. Таким чином можна зробити висновок: методами наукового спостереження у фізиці являються: спостереження, вимірювання, експеримент, моделювання.
ІV Лабораторна робота №1
Учні отримують зошити для лабораторних робіт на друкованій основі і під наглядом вчителя виконують за вказівками лабораторну роботу.
Але до початку лабораторної роботи:
залишіть на столі тільки те, що необхідно для виконання роботи;
уважно прослухайте інструктаж учителя;
не починайте роботу без його дозволу;
розташовуйте обладнання на столі таким чином, щоб уникнути його перекидання чи падіння.
Під час виконання роботи:
По закінченні роботи:
акуратно складіть обладнання;
упорядкуйте своє робоче місце;
отримайте дозвіл учителя залишити кабінет.
У кабінеті фізики забороняється:
брати в руки і вмикати без дозволу вчителя будь-яке обладнання чи пристрій;
захаращувати проходи між робочими столами, демонстраційним столом учителя, виходами з кабінету будь-якими сторонніми предметами (у тому числі стільцями, сумками, верхнім чи спортивним одягом і т. п.).
Хід роботи
1. Уважно прочитайте і запам’ятайте теоретичні відомості до роботи.
2. Ознайомтеся з інструкцією з техніки безпеки в кабінеті фізики.
3. Вивчіть робочі місця учня і вчителя. Ви можете запитати про пристрої і прилади, призначення яких вам незрозуміло.
V Підсумки уроку
VІ Домашнє завдання