СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика пәні "АПТА КҮНДЕРІ" тақырыбына ҚМЖ

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы:

Апта күндері

 

Күні : 24.01

 

СЫНЫП: 1 «Ә» сынып

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

циферблат бойынша сағаттағы уақытты анықтайды; уақыттың өлшем бірліктерін­ (минут, сағат, күн, апта, ай) ажырата алады.

Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Ресурстар:

апта күндерінің атаулары жазылған парақшалар — 4 жинақ;

тірек сөздер жазылған парақшалар;

бір аптаға арналған сабақ кестесі;

бір аптаға арналған үйірме кестесі;

апта күндерінің атаулары жазылған қабырға күнтізбесі;

Тірек сөздер

апта;

дүйсенбі;

сейсенбі;

сәрсенбі;

бейсенбі;

жұма;

сенбі;

жексенбі.

Сабақтың мақсаты:

Апта — уақыттың өлшем бірлігі деген түсінік қалыптастыру; практикалық тапсырмалардың көмегі­ мен аптаның ұзақтығын түсіндіру.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

АКТ қолдану дағдылары

Видеожазба, таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Апта-неделя-week

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір – бірімен «Сәлем!» деп амандасады.

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Топқа бөлу:

1-топ: «Шуақ»

2-топ: «Сәттілік»

3-топ: «Жылулық»

 

Шаттық шебері

 

 

 

 

 

 

 

Суретті карточкалар

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

Үй тапсырмасы:

1-топ: «Шуақ». Сағат моделін құрастыру

2-топ: «Сәттілік». Күн тәртібін реттестіру.

 

 

3-топ: «Жылулық». Сәйкестендіру.

 

Жаңа сабақ.

Қызығушылығын ояту

Бағалау шартын түсіндіру

Сабақты түсіндіру

Апта — 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Апта күндері бірінен кейін бірі ретімен келеді: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. “Апта” сөзі парсы­ тілінен аударғанда “жеті” деген мағына береді. Апта уақыттың негізгі өлшем бірлігіне жатпайды­. Оны күнделікті өмірде қолданады.

 

Сағат моделі

 

 

 

 

Жұмыс дәптері, 12 бет, «Күн тәртібі».

Сәйкестендіру парағы

 

Слайд

«Бағдаршам»

 

 

Слайд «Апта күндері»

 

Сергіту сәті

1 минут

Тарсылдатпай едендi

Орнымыздан тұрып ап

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Аяқталуы

16 минут

 

Қызықты тапсырма

 

Топтарға шығармашылық тапсырма:

  1. Ойын «Реттестіру» (топтық)

Топ мүшелерін тақтаға шығарып, апта күндерінің атаулары жазылған парақшаларды таратып шығыңыз. Содан соң топ мүшелерінен апта аттарын қазақша, орысша, ағылшынша жеті-жетіден топқа ретімен қойып шығуын сұраңыз.

  1. Ойын «Бәйге» (жеке)

Бұл тапсырмада оқушылар сұрақтарға жауап береді.

1.Аптада неше күн бар?

2.Сабақ кестесіне қара. Аптаның қай күндерінде денешынықтыру сабағы өтеді?

3.Жұманың алдында аптаның қай күні келеді?

4.Осы сәрсенбіден келесі сәрсенбіге дейін неше күн өтеді№

5.Сейсенбіден кейін неше күн өткенде сенбі болады?

Жауабы:

            7 күн.

            Сабақ кестесіне байланысты.

            Бейсенбі.

            Жеті күн, яғни 1 апта.

            Үш күн өткен соң.

  1. Тапсырма «Отбасылық демалыс» (жұптық)

Бұл тапсырманы жұппен орындауды­ ұсыныңыз. Оқушылар тапсырманы талдау және орындау барысында 1 аптада 7 күн бар деген қорытынды жасайды. Жауабы: 14 күн.

  1. Тапсырма «Дүкенге бару» (топтық)

Тапсырмада оқушылар дүкен­ ге бару кестесін құрады. Шарты: дүкенге күнара бару керек. Жұмысты 4 оқушыдан тұратын топпен ұйымдастырыңыз. Оқушылар еш қиындық­сыз­ кесте құра алады. Бірақ тапсырманы орындау барысында­ апта күндерінің саны тақ екенін түсінуі, сондықтанбір аптаның кестесі келесі аптаға сәйкес келмейді деген тұжырымға келуі тиіс. Егер сынып дайын болса, онда оларға 3-4 аптаға дейін жалғастыруды ұсыныңыз. Осылайша оқушылардың дүкенге бару кестесі бір аптадан кейін қайталанады деген тұжырымға келу мүмкіндігі пайда болады, яғни бірінші аптаның кестесі үшінші, бесінші және т. б. аптаға сәйкес келеді. Екінші аптаның кестесі төртінші, алтыншы және т.б. аптаға сәйкес келеді. Неге бұлай болып жатқанын түсіндіріп беруді сұраңыз. Оқушылар екі аптада 14 күн барын ойлап табуы мүмкін, ал бұл — жұп сан.

  1. Тапсырма «Ертегі оқу» (жеке)

Берілген тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындауға ұсыныңыз. Оқушылар 1 аптада 7 күн бар деген тұжырым бойынша есептеу дағдысын бекітеді.

  1. «Ойтолғау» (жеке)

Бұл тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындатуыңызға болады. Бұл апта күндерінің ретін, атауын еске сақтауға және 1 апта ішіндегі уақытты тәулікпен санау дағдысын бекітеді. Жауабы: жексенбі.

  1. Дәптермен жұмыс  «Мозайка» (жеке)

Мозаика құрастыр. Бұл тапсырма қалыптастырушы­ бағалау мен жаңа сабақ тақырыбын меңгеру деңгейін анықтауға арналған. Оқушылар пазлдарда апта күндерінің атауын жазып, күндердің ретін жалғастыру керек: жексенбіден кейін — бір бағытта; дүйсенбіге дейін — басқа бағытта.

 

 

 

 

Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы

2 минут

 

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді  бас бармақ саалынған суреттер  арқылы бағалау.

Үйге тапсырма:   

«Сен қай күні қандай үйірмеге қатысасың?»

Оқушылар кестеге өздері апта ішінде қатысатын үйірме­ аттарын жазып толтырады. Берілген тап­ сырманы саралау бағытында дамыту үшін тек қана үйірме аттарын жазып қоймай, басталатын уақытын да жазуды сұраңыз. Толтырылған үйірме кестесін жұмыс дәптерінен кесіп алып, өз бөлмесіне іліп қоюына болады.

 

Бас бармақтар

Бағалау

Оқушылар сабақ соңында:апта 7 тәуліктен тұратын уақыт аралығы екенін түсінеді;апта күндерінің ретін біледі.

Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру­ деңгейін тексеру үшін сұрақтар қоюыңызға болады:

— бір аптада неше күн бар?

— Бүгін аптаның қай күні?

— Сендер аптаның қай күнінде сабаққа келе­сің­ дер?

— Сейсенбі аптаның нешінші күні?

— Дүйсенбіден кейін қай күн келеді?

— Жексенбінің алдында қай күн?

— Арғы күн қай күн болады?

— Сендер қалай ойлайсыңдар, қандай іс-әрекет­­ тердің ұзақтығын тәулікпен емес, аптамен өлшеуге­ болады? Неге?

Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойынша өзін-өзі бағалатыңыз.

 

Просмотр содержимого документа
«Математика пәні "АПТА КҮНДЕРІ" тақырыбына ҚМЖ»

МАТЕМАТИКА, қысқа мерзімді жоспар

Бастауыш сынып мұғалімі А.Кожахметова, Ю. Гагарин атындағы ЖОМ


Сабақ тақырыбы:

Апта күндері


Күні : 24.01


СЫНЫП: 1 «Ә» сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

циферблат бойынша сағаттағы уақытты анықтайды; уақыттың өлшем бірліктерін­ (минут, сағат, күн, апта, ай) ажырата алады.

Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Ресурстар:

апта күндерінің атаулары жазылған парақшалар — 4 жинақ;

тірек сөздер жазылған парақшалар;

бір аптаға арналған сабақ кестесі;

бір аптаға арналған үйірме кестесі;

апта күндерінің атаулары жазылған қабырға күнтізбесі;

Тірек сөздер

апта;

дүйсенбі;

сейсенбі;

сәрсенбі;

бейсенбі;

жұма;

сенбі;

жексенбі.

Сабақтың мақсаты:

Апта — уақыттың өлшем бірлігі деген түсінік қалыптастыру; практикалық тапсырмалардың көмегі­ мен аптаның ұзақтығын түсіндіру.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

АКТ қолдану дағдылары

Видеожазба, таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Апта-неделя-week

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Таңғы шеңберде тұрған оқушылар бір – бірімен «Сәлем!» деп амандасады.

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Топқа бөлу:

1-топ: «Шуақ»

2-топ: «Сәттілік»

3-топ: «Жылулық»


Шаттық шебері








Суретті карточкалар



Сабақтың ортасы




Үй тапсырмасы:

1-топ: «Шуақ». Сағат моделін құрастыру

2-топ: «Сәттілік». Күн тәртібін реттестіру.



3-топ: «Жылулық». Сәйкестендіру.


Жаңа сабақ.

Қызығушылығын ояту

Бағалау шартын түсіндіру

Сабақты түсіндіру

Апта — 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Апта күндері бірінен кейін бірі ретімен келеді: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. “Апта” сөзі парсы­ тілінен аударғанда “жеті” деген мағына береді. Апта уақыттың негізгі өлшем бірлігіне жатпайды­. Оны күнделікті өмірде қолданады.


Сағат моделі





Жұмыс дәптері, 12 бет, «Күн тәртібі».

Сәйкестендіру парағы


Слайд

«Бағдаршам»



Слайд «Апта күндері»


Сергіту сәті

1 минут

Тарсылдатпай едендi

Орнымыздан тұрып ап

Жүгiрейiк бiр уақ.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Аяқты алға созайық

Тiк көтерiп, қозғайық.

Тым сылбыр да болмайық

Алға қарай озбайық.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Аяқталуы

16 минут


Қызықты тапсырма


Топтарға шығармашылық тапсырма:

  1. Ойын «Реттестіру» (топтық)

Топ мүшелерін тақтаға шығарып, апта күндерінің атаулары жазылған парақшаларды таратып шығыңыз. Содан соң топ мүшелерінен апта аттарын қазақша, орысша, ағылшынша жеті-жетіден топқа ретімен қойып шығуын сұраңыз.

  1. Ойын «Бәйге» (жеке)

Бұл тапсырмада оқушылар сұрақтарға жауап береді.

1.Аптада неше күн бар?

2.Сабақ кестесіне қара. Аптаның қай күндерінде денешынықтыру сабағы өтеді?

3.Жұманың алдында аптаның қай күні келеді?

4.Осы сәрсенбіден келесі сәрсенбіге дейін неше күн өтеді№

5.Сейсенбіден кейін неше күн өткенде сенбі болады?

Жауабы:

7 күн.

Сабақ кестесіне байланысты.

Бейсенбі.

Жеті күн, яғни 1 апта.

Үш күн өткен соң.

  1. Тапсырма «Отбасылық демалыс» (жұптық)

Бұл тапсырманы жұппен орындауды­ ұсыныңыз. Оқушылар тапсырманы талдау және орындау барысында 1 аптада 7 күн бар деген қорытынды жасайды. Жауабы: 14 күн.

  1. Тапсырма «Дүкенге бару» (топтық)

Тапсырмада оқушылар дүкен­ ге бару кестесін құрады. Шарты: дүкенге күнара бару керек. Жұмысты 4 оқушыдан тұратын топпен ұйымдастырыңыз. Оқушылар еш қиындық­сыз­ кесте құра алады. Бірақ тапсырманы орындау барысында­ апта күндерінің саны тақ екенін түсінуі, сондықтанбір аптаның кестесі келесі аптаға сәйкес келмейді деген тұжырымға келуі тиіс. Егер сынып дайын болса, онда оларға 3-4 аптаға дейін жалғастыруды ұсыныңыз. Осылайша оқушылардың дүкенге бару кестесі бір аптадан кейін қайталанады деген тұжырымға келу мүмкіндігі пайда болады, яғни бірінші аптаның кестесі үшінші, бесінші және т. б. аптаға сәйкес келеді. Екінші аптаның кестесі төртінші, алтыншы және т.б. аптаға сәйкес келеді. Неге бұлай болып жатқанын түсіндіріп беруді сұраңыз. Оқушылар екі аптада 14 күн барын ойлап табуы мүмкін, ал бұл — жұп сан.

  1. Тапсырма «Ертегі оқу» (жеке)

Берілген тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындауға ұсыныңыз. Оқушылар 1 аптада 7 күн бар деген тұжырым бойынша есептеу дағдысын бекітеді.

  1. «Ойтолғау» (жеке)

Бұл тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындатуыңызға болады. Бұл апта күндерінің ретін, атауын еске сақтауға және 1 апта ішіндегі уақытты тәулікпен санау дағдысын бекітеді. Жауабы: жексенбі.

  1. Дәптермен жұмыс «Мозайка» (жеке)

Мозаика құрастыр. Бұл тапсырма қалыптастырушы­ бағалау мен жаңа сабақ тақырыбын меңгеру деңгейін анықтауға арналған. Оқушылар пазлдарда апта күндерінің атауын жазып, күндердің ретін жалғастыру керек: жексенбіден кейін — бір бағытта; дүйсенбіге дейін — басқа бағытта.





Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.

Үйге тапсырма:

«Сен қай күні қандай үйірмеге қатысасың?»

Оқушылар кестеге өздері апта ішінде қатысатын үйірме­ аттарын жазып толтырады. Берілген тап­ сырманы саралау бағытында дамыту үшін тек қана үйірме аттарын жазып қоймай, басталатын уақытын да жазуды сұраңыз. Толтырылған үйірме кестесін жұмыс дәптерінен кесіп алып, өз бөлмесіне іліп қоюына болады.


Бас бармақтар

Бағалау

Оқушылар сабақ соңында:апта 7 тәуліктен тұратын уақыт аралығы екенін түсінеді;апта күндерінің ретін біледі.

Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру­ деңгейін тексеру үшін сұрақтар қоюыңызға болады:

— бір аптада неше күн бар?

— Бүгін аптаның қай күні?

— Сендер аптаның қай күнінде сабаққа келе­сің­ дер?

— Сейсенбі аптаның нешінші күні?

— Дүйсенбіден кейін қай күн келеді?

— Жексенбінің алдында қай күн?

— Арғы күн қай күн болады?

— Сендер қалай ойлайсыңдар, қандай іс-әрекет­­ тердің ұзақтығын тәулікпен емес, аптамен өлшеуге­ болады? Неге?

Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бойынша өзін-өзі бағалатыңыз.