СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мекен таануу предмети Жер тааны,эл тааны

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу предмети Жер тааны,эл тааны»

Сабактын темасы: Жер тааны,эл тааны.Кыргызстандын аймактары

Сабактын максаты:

1Кыргызстандын аймактары(областары)боюнча алган билимдерин ърк\ндътът жана бышыктайт;

2)Кыргызстандын аймактарында жашоо тирикчилиги,мал чарбачылыгы,дыйкан чарбачылыгы жана калкы жън\ндъ окутуу аркылуу окуучунун ой-жугуртуусун,съз байлыгын ърк\ндът;

3)Ъз мекенин с\й\\,мекени менен сыймыктануу сезимин жаратат.Патриоттуулукка,эмгектен\\гъ \йрънът

Сабактын кърсътк\чтър\:

1) Кыргызстандын аймактары(областары)боюнча алган билимдерин ърк\ндътсъ жана бышыктаса;

2)Кыргызстандын аймактарында жашоо тирикчилиги,мал чарбачылыгы,дыйкан чарбачылыгы жана калкы жън\ндъ окутуу аркылуу окуучунун ой-жугуртуусун,съз байлыгын ърк\ндътсъ;

3)Ъз мекенин с\й\\,мекени менен сыймыктануу сезимин жаратса..Патриоттуулукка,эмгектен\\гъ \йрънсъ

Сабактын жабдылышы:Кыргызстандын картасы,кесме карта,боз \й,тест,ребус

Сабактын тиби: Жаёы теманы т\ш\нд\р\\

Сабактын ж\р\ш\:

Уюштуруу: Классты уюштуруу.Жагымдуу маанай тузуу

Ът\лгън теманы кайталоо

Сабактын максаты менен тааныштыруу.

Баалоонун критерилерин айтып,т\ш\нд\р\\

Жаёы сабак:Балдар б\г\нк\ сабакта Кыргызстандын 7 аймагы боюнча т\ш\н\к алабыз,бышыктайбыз

-Балдар т\нд\ктън эмне деген създ\ кър\п турасыёар?

-Кыргызстан

-Кыргызстанда канча аймак бар?

-Жети

Анда эмесе силер аларды бирден атагыла да,ага карата кластер т\зг\лъ.

Эмненин нуру чачырап турат?

Окуучуларды топторго бъл\п алабыз.

1-тапшырма (кесме карта)

Демек,аймактар картада кандай жайгашканын кесилген карталар аркылуу ъз ордуна коюп чыгасыёар.

1-топ:

Ч\й областы жана Ысык-Къл областын картадагы ордуна коесуёар.

2-топ:

3 областы ордуна коесуёар. Нарын,Талас.Жалал-Абад

3-топ:

Ош,Баткен :

-Эмне пайда болду?

-Карта

2-тапшырма:

Ар бир аймак боюнча окуп билгендерибизди,т\ш\нгъндърд\. Кыскача айтып бер\\

1-топ:

Ч\й жана Баткен аймактары боюнча даярданабыз.

2-топ:

Ысык-Къл,Ош,Жалал-Абад областары боюнча аёгеме курасыёар

3-топ:

Нарын жана Талас ъръъндър\ боюнча с\йлъп бергилеЧ.Айтматов жън\ъдъ сурайм.(Кандай чыгармаларын билесиёер?)

Кошумча суроолор:

-Ч\й областында канча район бар? (8)

-Нарында канча район бар? (5)

-Оштун кайсы району чълд\\ деп эсептелет?

-Пилла деген эмне? Пилла куртка оронгон жибек

Азаматсыёар.

3-тапшырма

Тест

Тест ар бир окуучунун жъндъм\нъ,кабыл алуусуна жараша берилген.Ар бир окуучунун аты жазылган.

Ар тапшырманы бергенде топторду алмаштырып бъл\п турам.

4-тапшырма:

1-топ:

1.Кыргызстандагы тоолуу,ър\кзарлуу аймак?

2.Кыргыз элин коргоп,ынтымакка,биримдикке алып келген баатыр чыккан жер?

2-топ:

1.Кышы узакка созулган,суугу 50 градуска жеткен область?

2.Кыргызстанды д\йнъгъ таанымал кылган,кыргыз элинин бермети аталган аймак?

3-топ:

1.Кыргызстандын борбор шаары?

2.3000 жыл мурда пайда болгон байыркы шаар?

Сабакты бышыктоо:

1.Балыкчы шаары кандайча пайда болгон?

2.Ысык-Кълдъ кандай курорттор бар?

3.Областардын айырмасы кандай? М: Нарын менен Ош аймактарынын?

4.Жалал-Абад аймагында кандай ГЭСтер бар?

Окуучуларды критерийлердин негизинде баалоо

Уйгъ тапшырма бер\\:

Окуп кел\\