МБОУ Лесногородская СОШ
МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА
Учитель: Гречухина Мария Романовна
Предмет: английский язык
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
Класс: 5
Тема: «В городе».
Коммуникативная ситуация учебного занятия: «Прогулка по городу».
Цель урока: способствовать формированию и совершенствованию речевых лексических навыков.
Предполагаемый результат: предполагается, что к окончанию учебного занятия учащиеся смогут объяснить, как добраться от автобусной остановки до супермаркета.
Задачи: 1) создать атмосферу иноязычного общения; 2) расширить кругозор и повысить общую культуру учащихся; 3) познакомить учащихся с новыми лексическими единицами; 4) научить учащихся употреблять новые лексические единицы в речи; 5) совершенствовать слухо-произносительные навыки; 6) совершенствовать речевые лексические навыки; 7) способствовать развитию внимания, памяти, творческого мышления и языковой догадки; 8) содействовать воспитанию вежливого общения и поведения.
Языковой материал: next to, opposite, between, behind, in front of; turn right, go straight ahead, turn left, cross the street, go along the street, go past the park, go over the bridge.
Речевой материал: аудиозапись «Where is Mike’s house».
Оборудование урока: учебное пособие по английскому языку для 5 класса, Л.М. Лапицкая – 2-е изд., 2014; пособие для учащихся 5-го класса, Минск «Аверсэв» 2017 – 4-е изд., карточки, картинки.
Применяемые формы деятельности: фронтальная, индивидуальная, парная.
ХОД УРОКА
ОРГАНИЗАЦИОННО-МОТИВАЦИОННЫЙ ЭТАП
1) Речевая зарядка. (7 мин)
Задачи этапа: создать атмосферу иноязычного общения, активизировать ранее изученный материал. Сообщить цель, тему, мотивировать.
Good morning, pupils! I’m glad to see you. Sit down, please. How are you? Fine? That’s great! Who’s absent? What date is it today? What day of week is it today? Good! Now say me, please, do you like your town? What’s there in our town? OK! Now let’s play a little bit (game ‘Guess the riddle’). I’ll give the explanation of different buildings (lesson 1, ex. 2). And your task to guess them, e. g. It’s opposite the hospital next to the church (It’s a supermarket). It’s opposite the bus stop (It’s the theatre). You can buy books there (It’s a bookshop). Well-done! So, today we’ll continue to work on the unit ‘In the city’. Out topic is ‘Getting around the city’. Today we’ll learn new prepositions, listen to the conversation between Mike and Nikita, play a little bit and at the end of the lesson you are to tell me how you can get from the bus stop to the supermarket. Let’s start.
2) Проверка домашнего задания. (7 мин)
Задача этапа: проконтролировать выполнение домашнего задания.
And now let’s check your hometask. What was your hometask? Ok, Nastya, start. Well-done!
ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
1) Введение нового лексического материала. (8 мин)
Задача этапа: ознакомить с активной лексикой по теме “Getting around the city”.
(На доске висят картинки с предлогами и записаны слова с транскрипцией. Подписано местонахождение улицы, светофоров, реки, парка, школы, путь до школы показан стрелочками).
It’s time to look at the blackboard. Here are some pictures. So, Nikita wants to go to Mike’s school. Let’s explain him how he can get there. Go along the street. (listen to me and repeat after me altogether ‘go along’. What does it mean? Right! – идти по улице) Go straight ahead. (altogether ‘go straight ahead’ – идти вперёд) Go past the park. (altogether ‘go past’ – идти мимо) Stop at the traffic lights, then turn left and cross the street. (altogether ‘turn left’ – повернуть налево, ‘cross the street’ – переходить улицу) Cross the street and go over the bridge (‘go over the bridge’ – идти через мост) You are at school. (вводить лексику с помощью жестов)
Now I’ll tell you different commands and your task to demonstrate them with gestures. Good!
Ex. 1 p. 40. Read the words and transcription one by one. Well-done!
ФИЗКУЛЬТМИНУТКА (2 мин)
Задача этапа: снять психическое напряжение у учащихся путём переключения на другой вид деятельности.
Now, pupils, let’s make a pause. Stand up, please. Let’s play (game ‘Walking around the city’). There are the names of some streets and the flashcards with buildings around the class. I’ll give you instructions and you are to follow them. Go along Molodezhnaya street, cross the street, turn left, go past the café, stop at the traffic lights, then turn right, go over the bridge. Good! Take your seats.
3) Тренировка. (10 мин)
Задача этапа: формировать речевые лексические навыки.
Now let’s do ex. 2 p. 41. Make true sentences about you. You can make up not only sentences, but a story of 2-3 sentences. (написать пример на доске) For example, when I go to the library, I go along the street past houses. Then I turn right and cross the street. And I am in the library. Work in pairs. (пройти по классу и прослушать ответы учащихся). Now tell the class the longest stories.
Let’s continue. Remember from the previous lesson where Nikita is (He is in Park Lane at the traffic lights opposite the cinema).
Ex. 3a p. 41. Mike tells Nikita the way back. Listen and look at the map in Lesson 1. Where’s Mike’s house?
So, where’s Mike’s house? (Green Street)
Let’s read the dialogue and translate. (Shared reading) Good!
4) Активизация. (8 мин)
Задачи этапа: применить новую лексику; совершенствовать речевые лексические навыки.
Ex. 4 p. 42. Read the instructions and work in pairs.
(каждая пара даёт свой ответ)
Now I’ll give you other situations. Continue to work in pairs.
Now let’s do ex. 5 p. 42. Do the task in pairs.
Present to the class. Good!
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА
1) Объяснение домашнего задания (1 мин).
Задача этапа: снять языковые и смысловые трудности при выполнении домашнего задания.
Well, pupils, open your record books and write down your hometask. At home you are to do ex. 5b p. 42. Write how you can get from the bus stop to the supermarket. WB: ex. 1, 2 p. 26. (объяснить выполнение упражнений).
2) Подведение итогов урока. Рефлексия (2 мин).
Задачи этапа: оценить работу учащихся, выставить отметки.
So, children, it’s time to finish our lesson. Today you worked rather hard. You were rather active. Did you enjoy our lesson? There are emoticons on your tables. If you like our lesson, show me happy emoticon. If you don’t like our lesson, show me sad emoticon.
So, marks for the lesson are: P1-…, P2 … Pn. Because … .
3