СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Методическая разработка воспитательного-развлекательного мероприятия на английском языке

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка воспитательного-развлекательного мероприятия на английском языке»

МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА ВОСПИТАТЕЛЬНОГО-РАЗВЛЕКАТЕЛЬНОГО МЕРОПРИЯТИЯ НА АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ

Развлекательно-воспитательное мероприятие на английском языке проводится для учащихся 4-5 классов. Данное мероприятие состоит из двух частей: инсценировка сказки “The Turnip” и чтение стихов о животных.

МЕТОДИЧЕСКИЕ ЗАДАЧИ МЕРОПРИЯТИЯ:

  1. Демонстрация полученных учащимися знаний.

  2. Отработка фонетических и лексических навыков.

  3. Заинтересовать детей более глубоким изучением английского языка в дальнейшем.

  4. Создание психологической готовности детей к речевому общению.

  5. Подготовка к ситуативной спонтанности речи.

ЦЕЛИ МЕРОПРИЯТИЯ

- Развить речевую активность и самостоятельность учащихся.

- Тренировать учащихся в употреблении лексики в ситуациях, приближенных к естественной обстановке.

- Активизировать речемыслительную деятельность учащихся

- Познакомить учащихся с новой сочетаемостью слов.

- Научить учащихся понимать смысл однократного высказывания.

- Научить выделять главное в потоке информации, распознавать отдельные речевые образцы и сочетания слов в потоке речи.

ХОД МЕРОПРИЯТИЯ:

Ведущий: Good morning, dear girls and boys. I am very glad to see you here. We are gathered here to remember our old fairytales. Dear girls and boys, do you like to read fairytales?

Children: Yes, we do. We like to read fairytales.

Ведущий: What are your favorite fairytales?

Pupil 1: My favorite fairytale is…

Pupil 2: My favorite fairytale is…

Pupil 3: My favorite fairytale is…

Ведущий: Have you ever read the old Russian folk fairytale which is called “Repka”?

Pupil: Yes, I have. I read it when I was about six.

Ведущий: Who likes this fairytale? (Дети поднимают руки)

Ведущий: Very good. I see you like this fairytale. And now I want you to see the play which is called “The Turnip”.

CHARACTERS:

The Turnip

Grandfather

Grandmother

Granddaughter

The Dog

The Cat

The Mouse

(Grandfather sees a big turnip)

Grandfather: Oh, what a big turnip we have in our kitchen-garden. I want to pull it out. (Pulls the turnip). One, two, three! It is too big for me. Granny, come here! Help me, please!

Grandmother: All right, grandfather. I’m coming.

Grandfather and Grandmother (pulling together): one, two, three! (No result). Oh, it’s too big for us!

Grandmother: Grandfather, grandfather, help us, please!

Granddaughter: All right, Granny. I’m coming.

All: (pulling together): One, two, three! (No result) Oh, it’s too big for us.

Granddaughter: Dog, Dog, help us, please!

The Dog: All right, Granddaughter, I’m coming.

All: (pulling together): One, two, three! (No result) Oh, it’s too big for us!

The Dog: Cat, Cat, help us please!

The Cat: All right dog. I’m coming.

All: (pulling together): One, two, three! (No result). Oh, it’s too big for us!

The Cat: Mouse, mouse, come here! Help us, please!

The Mouse: All right, Cat. I’m coming.

All: (pulling together): One, two, three (Fall down).

The Turnip: (standing up): Here I am!

All (together): Oh! What a big turnip we have!

Curtain.

Ведущий: Did you like the play?

Children: Yes, we did.

Ведущий: So, you see how useful the animals can be. I think the Grandfather and his family would not pull the turnip out without the Mouse’s, the Cat’s and the Dog’s help.

Dear girls and boys! Do you know any poems about animals?

Children: Yes, we do.



I like all dogs,

Big dogs and small dogs,

Black dogs and white dogs.

But I like best

As you can see

The dog who likes

To play with me.



  • Little mouse, little mouse

Where is your house?

  • Little cat, little cat, I am a poor mouse,
    I have no house.

  • Little mouse, little mouse,

Come to my house.

  • Little cat, little cat,

I can’t do that,

You want to eat me.











  • Where are you going to,

My little cat?

  • I’m going to town

To buy a hat.

  • What? A hat for a cat?

A cat in a hat?

Who ever saw a cat in a hat?





SIX LITTLE MICE

Six little mice sat down to spin,

Pussy passed by and she peeped in,

“What are you at, my little men?”

“Making coats for gentlemen”.

“Shall I bite off your threads?”

“No, no, Miss Pussy, you’ll snip off our heads”.

“Oh, no. I’ll keep you to spin”.

“That may be so, but don’t come in”.





THE VERY SHY BIRD

A very, very tiny bird

With a very shiny eye

Is sitting very very still

Because he’s very shy.



THE LAZY BUMBLE-BEE

A busy honey bee

Is bussing to a rose,

I think the bumble-bee

Is lazy as can be!



He does not work, not be!

For play is all he does,

As far as I can see,

The lazy bumble-bee.



PUSSY AND THE GOLDFISH

Pussy had no milk today,

And now she wants to jump and play.

So she goes about the house,

And hopes to find a little mouse.

All of a sudden she sees a fish

In a glass bowl on a small dish.

A goldfish is swimming lazing there,

Opening its mouth to get the air.

Hello, little fish! Little fish in the pool!

Just let me catch you, you little fool!

Stop just a moment, please don’t swim!

Please don’t make the water dim!

But the fish won’t stop!

It goes round from bottom to top.

So Pussy tries to go after it;

Faster faster, never stopping a bit.

Oh, no, oh no! This running won’t do,

So down she sits. What can she do?

Then up she gets and looks into the bowl.

Yes, that’s the way; I’ll catch it, I know.

One, two, three! The fish is right near.

Now I will catch it, that’s quite clear.

But the bowl overturns, and Pussy falls in!

Oh, dear! What a crash! Oh, dear! What a din!

Fish and glass on the floor, oh, dear!

And water too! What a miss, oh, dear!

And Pussy, wet to the skin, poor thing,

Runs off to the kitchen to hide, poor thing.







Ведущий: I see you know a lot of poems about animals. Thank you very much!



МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ:

Данное мероприятие основано на театрализации. Поэтому необходимо позаботиться о деталях костюмов и реквизита – они сделают мероприятие более полноценным и убедительным. Целесообразно в конце мероприятия подвести итоги, определить лучших, активных учащихся, и, возможно, даже вручить маленькие призы. При возможности можно приготовить музыкальное оформление сценок. Во второй части мероприятия, когда дети читают стихи и отгадывают загадки о животных можно выписать незнакомые

Или труднопроизносимые слова с транскрипцией и переводом на доску.